F Çevrimdışı

fbbr10

Aktif Üye
18 Ocak 2020
52
27
Arkadaşlar 65q9900 cihazım değişimden geldi ses jbl deniyor ama çok kötü görüntü hdmi da digiturk de çok kötü yeni yazılım çıkmış ama güncellemiyor neyden kaynaklı acaba

20240802_152233.jpg

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
14,425
Arkadaşlar toshiba 65UA3e63dt model tv aldım.

tv225cbf046d375d9b.jpg

Ben TV nin sesini beğenmedim, konuşulanlar net şekilde anlaşılmıyor. Bunun nedeni ayarları mıdır yoksa başka bir şey mi?
Ayrıca ekran görüntüsünü atıyorum. Ses ayarlarına girdiğimde kullanıcı stili denge vs. gibi özellikler gri şekilde ve aktif değil, düzeltemliyorum bunu nasıl açarım bilen var mı acaba ?
Ses ayar menüsünde SMART seçeneği var onu kapatın gri görünen diğer ses ayarları aktif olur.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,364
Beyler sağda solda şu paneli tatlı rakama bulan/bilen varsa haber salsın bir zahmet
Philips 65PUS8808 (2024 model olan 8909 olmayacak!)

diğer merak ettiğim Vatan da gece WEB den indirim olayı vardı eskiden yine varmı
veya saat tam kaçta açıyorlar ??

T Çevrimdışı

Talbus

Yeni Üye
22 Mar 2020
4
44
65pus8808 43 k bandında geziyor. Bende 19 yıllık emaktarım 42pfl8404h sizlere ömür. Şimdi tv arayışımdayım. 55PML9308 ile 65PUS8808 arasında kaldım. Sizin tercihiniz ne olurdu acaba
Beyler sağda solda şu paneli tatlı rakama bulan/bilen varsa haber salsın bir zahmet
Philips 65PUS8808 (2024 model olan 8909 olmayacak!)

diğer merak ettiğim Vatan da gece WEB den indirim olayı vardı eskiden yine varmı
veya saat tam kaçta açıyorlar ??

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,364
ben o parayı vermem! teşhir de olabilir veya az hasarlı bir tane buldum(Stand kısmında ezik vardı
ama göze batmayan ancak 1 senedir teşhir de yaw ve en az 3000KM yapmıştır)
TPV nin adamına 20 kağıt teklif ettim(Vatan da) yukarıya iletirim ama kabul etmezler demişti
1 ay oldu bekliyorum panel de hala duruyor bu arada:hihi telefonumu bıraktım bakalım ararmı bilemem
bu meretler araba değilki yaw 1 sene geçtimi eski model olur Pionner mi bu ulan!
hem teşhir hem hasarlı hem de 3000Km de herifler 42 kağıt fiyat çekiyorlar utanmadan:haha1
gerçi 25 kağıda da razıyım fazlası bu panele çalışmaz benden

++

TPV mini-LED leri kısaca yaramaz,aslında hiç bir diğer marka mini-LED ler de bana göre hiç yaramazlar
hele hele TCL ler bu konuda tamamen faul yaw

Baclit teknik olarak yaramaz+montaj bile tutmuyor(özellikle TCL ler de) normal örneğin D-LED
paneller kadar bile değil
tam tersine piyasa da en düzgün D-LED paneller de TPV den çıkıyor ancak IPS olanları yine biraz falsolu
bahsettiğim düzgün D-LED TPV ler "VA" olanlardır

bana sorduğun 65/8808 en doğru tercih olur 55/9308 e göre

I Çevrimdışı

Iz_for

Aktif Üye
25 Eki 2017
191
Samurai Samurai merhaba
42 43 inç grubunda önereceğin f/p model varmıdır. Smart ve android öncelikli değil hatta olmasa bile olur box ile kullanılacak

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,571
40
Samurai Samurai merhaba
42 43 inç grubunda önereceğin f/p model varmıdır. Smart ve android öncelikli değil hatta olmasa bile olur box ile kullanılacak
Küçük ebatlara çok fazla model çıkarmıyorlar, 55'' altına pek önem verilmiyor. O nedenle net bir model önerisi yapamıyorum.

Samsung Smart Monitör var, hoşunuza giderse bir bakın. Dahili uydusu yok diye biliyorum, ona göre.

Rtings İncelemesi

Philips 43PUS8309 var,

Eğer yukarıdakilere içiniz sinmezse, mağazaları gezip gözünüze kestirdiğiniz bir modeli seçin. Vestel olabilir, Grundig-Arçelik olabilir

I Çevrimdışı

Iz_for

Aktif Üye
25 Eki 2017
191
Küçük ebatlara çok fazla model çıkarmıyorlar, 55'' altına pek önem verilmiyor. O nedenle net bir model önerisi yapamıyorum.

Samsung Smart Monitör var, hoşunuza giderse bir bakın. Dahili uydusu yok diye biliyorum, ona göre.

Rtings İncelemesi

Philips 43PUS8309 var,

Eğer yukarıdakilere içiniz sinmezse, mağazaları gezip gözünüze kestirdiğiniz bir modeli seçin. Vestel olabilir, Grundig-Arçelik olabilir
Önerilerin için teşekkürler iki modeli de beğendim inceleyeceğim.
Birde Samsung 43cu8000 gördüm, bununla ilgili bir bilgi varmı

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,571
40
Önerilerin için teşekkürler iki modeli de beğendim inceleyeceğim.
Birde Samsung 43cu8000 gördüm, bununla ilgili bir bilgi varmı
43'' lerin hepsi VA panel olur, CU8000'de de Innolux marka VA panel var. Giriş seviyesi bir tv, diğer önerdiğim modeller ile benzer kalitede. Hoşunuza giderse CU8000 de olabilir tabi ki.

Bu modellerin hepsinin parlaklıkları zayıf olur, en kötü tarafı bu. Maksimum 300 nit civarı parlaklık sunarlar. VA panel oldukları için kontrastı ve siyahları biraz daha iyidir.

Ambilight olduğu için Philips biraz cezbediyor, diğer yandan Philips Türkiye servisi ise insanı düşündürüyor. Hangisi hoşunuza giderse ona bakın, aşağı yukarı benzer görüntü verir hepsi.

T Çevrimdışı

Talbus

Yeni Üye
22 Mar 2020
4
44
İyi günler 65pml9308 cihazın paneli İPS mi VA mıdır acaba? Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa şimdiden teşekkür ederim.

B Çevrimdışı

beray

Yeni Üye
15 Tem 2020
10
39
İyi günler 65pml9308 cihazın paneli İPS mi VA mıdır acaba? Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa şimdiden teşekkür ederim.

Şansına ne çıkarsa ıps deniyor. Fakat Ben 75PML9308 modelini aldım. VA panel geldi. Aslında VA panelli sony kullanıcısıyım. Fakat birde ADS BOE IPS panel deneyim dedim çok met ediliyor die. Dediğim gibi VA panel geldi. İlk kurulur kurulmaz klasik parmakla panele bi dokundum. Fakat bende ki 75" durum 65 de değişirmi bilmem. albanez albanez sanırım konuya hakim bir yanıt verecektir.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,364
TPV de Avrupa için 3 tür üretim vardır birisi 12 kodlu EU(Poland) diğeri 62(TR)kodlu ve 60(Russia) kodlu

ANCAK kodu 12 olup da IPS olması gereken bir seri/model örneğin 60/62 bölgesinde tam tersi çıkabiliyor
yani 12 si IPS dir ama bahsettiğim bölgede VA olması gibi!

bunda en belirleyici unsur panel maliyeti ile o bölgenin daha çok hangi tip paneli istemesi/sevmesi ile
alakalıdır,örneğin Avrupa IPS i daha fazla sever Rusya/TR ise VA yı fazla seviyor gibi düşünün

Not;ancak bazı ebat paneller sadece VA olur!! veya IPS i varsa daha ucuz olduğu için(LGD harici bir üretim)
o zaman bunu takarlar gibi kısaca çıplak gözle tıklama yapmak en sağlam usül özellikle TPV marka alıyorsanız

++

9308 olayına/geneline gelirsem bunlar EU/12 montajlıdır ama Avrupa da IPS iken TR/Rusya da ise VA çıkıyor!
9008 ler ise tamamen IPS dir

"miniLED" baclit sistemi bana göre "osuruk" ve FALD da bile sistemi bozan bir netice ortaya çıkarıyor
tek istisna US market de olan Sony "Master-9" serisidir(bu panel Avrupada yoktur! şayet Master diye görürseniz
örneğin UK ve Germany marketler de bilinki panelleri(Matrix ünitesi) kaliteli Class I. değildir!!! bunlar
sadece US/Japan marketler de vardır Sony montajcı olduğu için sadece US için en üst seviye panel kullanır(AUO)
Avrupa içinse 2. kalite CSOT/AUO kullanıyor

not;TF dan eski bir dostum bu paneli oradan getiriyor Sony 2024 model 65 Master-9
sanırım TF den sonra yazar bunu

miniLED için sonuç;sakın yok miniLED yok FALD bilmem kaç bölgeymiş v.s v.s sallama katalog bilgilerine veya YT dan gazlama
yapan sözüm ona haybeci marka yalakaları ve mal satıcılarının yazdıkların zinhar inanmayın!
TF/FT/DH zaten hepten geçiyorum! uyanık olun

üreticilerin bazıları(Sony/Samy/LGE ve TPV gibi) "miniLED" diyerek panelleri çok pahalı fiyat dan satıyorlar!

D-LED şayet kasa derinliği fazla/yeterli ise bence en sağlıklı baclit bunlardır bugün için bunun FALD olanı
biraz daha iyidir ama D-LED +micro-dimming Pro/Premium/perfect tarzı baclit sistemleri çok daha sağlıklı
çalışıyor

üreticiler 2007/8 de FALD buldular ama 2008 den beri(2013 e kadar) bir tek adam gibi FALD sistemi Toshiba
üretiyordu neredeyse sıfır hata ile(donanım farklı idi şimdi ise Sony/Samy de örneğin yazılım destekli güyya yeni
ama eski sistem den çok daha kötü bir sistemi bütün üreticiler FALD diye kakalıyor bir de şu kadar bölgeden
dimming yapıyor diyor,bunlar teknik olarak küllüm yalnış bilgilerdir

miniLED miş yok FALD mış yok bilmem ne Dimming yapıyormuş..... bunlar sadece TV nin fiyatını yükselten
marketing sallama işleridir!

++

9008/9308 için ben daha önce tercihen VA yı seçin diyordum ama VA ları da panel tip/kalitesi olarak iyi değil!
dolayısıyla IPS bir tık daha iyi dir miniLED ler de,aslında hepsi kumar gibi yaw,IPS olunca da ciddi bir
baclit sorunu çıkıyor! VA sı da vay be ne biçim panelmiş filan denemiyor!

çakal üreticiler zaten hepsi(Panasonic hariç) fasoncu/montajı dırlar;donanım olarak nerede ucuz varsa onu alıp takıyorlar

"Bacliti" eskiden caponlar komple yapardı(fason üretim ama capon malı öyle dandik Çin işi filan değildi)
Sony dahil herkes buradan alıyordu hatta bir ara LGE bile buradan alıp taktı,ama ilk bunu bulan ve üreten ise
Sharp idi ama o çok pahalı olduğu için bir tek Sharp FALD panellerde bulunurdu(bazı modeller de tabiki)
sonra Philips(LGE ile oırtakken) Sharp panel+baclit sistemini kullandı(9 serisi efsane serilerdi bunlar)
Toshiba da capon bacliti kullandı ama sonra kendisi Sharp dan bile daha iyisini yapmıştı(2010-2013 arasında)

şimdi böyle paneller+baclit sistemi ve kaliteli donanımlar filan yoktur!
ama bol bol slogan marketing işleri vardır
-FALD
-bilmem ne Dimming sistemi(osuruk Türkçesiyle)
-şu kadar bölgeden şu kadar LED cart curt(buna da miktir çekiyorsunuz!)
-miniLED milyon taneymiş yok kaç bin taneymiş(bu kısmen doğru ama işlevsel değil! yani bu da palavra
-Kasa şöyle inceymiş yok şu kadar "milimetre"(OLED hariç bu da küllüm palavra veya yalnış işlev gören yapı)
-Kasanın içine fazla girmiyorum zira SONY bile olsa adama kafa sıyırtan malzeme kalitesi vardır! ama en pahalı
marka Sony yaw!

daha doğru veya işlevsel yürüyen sadece "yazılımlar" vardır,yani araba ancak böyle yürüyor!

10 sene rahat edeyim yok 15 sene gitsin filan düşünen varsa;o iş olmaz
bugün 2024 deyiz yaw 2019/2020 modeller Sony dahil Samsung dahil dökülmeye başladılar!
bir dünya insan abi şu oldu bu oldu Sony ise zaten hepten yanmışız diyorlar
yaw 3/5 senede panelmi dökülür!

5 sene kafanı ağrıtmadan gitmişse eyvallah diyeceksin zira 5 sene böyle paneller için acaip uzun bir süreç dir!

++

TCL için bir haberim var;Amerika Q/QM serileri Avrupaya çıktı bir de daha ucuz yollu yeni bit "T" serisi çıktı
T6/7/8 gibi

-Q/QM serileri US market de en üst serilerdir
ANCAK Avrupa da maliyetler/KAR lar v.s yüksek olduğu için Amerika gibi çok ucuz olmaz!

Diğer konu takılan Modül ünitesi(matrix+baclit) US için kaliteli veya en kalitelisi ama Avrupa için
bana göre "dandik" yani ucuz yollu dur,CSOT filan bazı ana panel üreticileri TCL bünyesinde olduğu için
herifler US market den kaybettikleri KAR ları Avrupa dan çıkarıyorlar!

Ancak QM serisi gördüğüm kadarıyla "tatlı" fiyat dan Avrupaya sorti yapmıştır
C7/8 filan diye balıklama atlamayın bu dandik panellere! bekleyin bir süre

ben QM için vergili 600/700 € rakamlar gördüm 55" için bu orası için gerçekten ciddi ucuz üstelik
daha dün çıktı pazara yaw
yani US gibi yaparsa Avrupada çok mal satar TCL QM ve T serileriyle

-T 6/7/8 serisi ( T8 Gaming TV-144Hz diye geçiyor en üst modeli) ama 55" için şaka gibi fiyat var
vergili 600/650 vergisiz 400/450 kadar iniyor bu rakamlar ciddi ucuz avrupalı birisi için!

T6 BIM de(ya da a101 de) 17 kağıt fiyatdan çıkıyor! 50Hz panel
T8 için gördüğüm rakam bile 36/38 kağıt bana göre aşırı pahalı (55" için)

bu paneli örneğin VAT olmadan Almanya dan 400/425 € alıyorsun ama bizde 38 kağıt

TCL bunları çok yeni çıkardı bir de indirime girer yakında fiyat iyice dip yapar

++
bir alman forumda dikkatimi çekti insanlar 400/500 € fiyat görünce 55" örneğin acaip şaşırmışlar
yani belki "dandik" olduğu gibi düşünmüş olabilirler zira orada 55" lik bir panel Samy/Sony filan olursa
€ 1000/1200 den başlıyor fiyatı

++

Alternatif TCL ler QM/T olabilir ama bu rakamlarla değil
örneğin 36/38 bandındaki panel 25/28 gibi olsa çok ciddi satar şu anda

++
komşuma yazlık için C745 aldık geçen gün,adam ısrarla TCL dedi yaw dün kurdum,bana göre beş para etmez
resim kötü izleme açısı rezalet baclit çalışması çok kötü "Natural" resim ise kesinlikle TCL de yoktur

daha önce 755/855/805 v.s bir çok Rusya dan gelenlere kurdum ülen hiç birisinde doğal resim yok
renkler tamamen bozuk ama millet parlak yok sature/vivid v.s diyorsanız direk TCL alın gitsin

hepsini geçtim bu panel TCL olarak TR de aşırı pahalı satılıyor:hayir
hani ucuz olsa amenna hiç olmazsa üç-kuruş para verdim deyip sineye çekilir

Not;Q/QM/T serileri için henüz izleme yapmadığım için kötüleyemem!
ve Avrupa fiyatları ciddi "tatlı" TR de böyle olursa o zaman dandik bile olsa alternatif
olarak düşünülebilir++

++

@Doğanyurt ayrı yazmıyayım burayı takip ettiğin için

LGE 65G3 OLED

-videoyu izledim aslında Motion ayarını kapatman gerekiyor,senin attığın resimde ayarların yalnış
kaldıki Box dan izliyorsun!! uyum sorunu bell ki var AFR gibi
ben de 2 Box kullanıyorum ama test de hiç bunları kullanmıyorum

ayrıca sendeki Box ""dandik"" ustam yaw

bahsettiğim cihazı al+diğer işleri de çok güzel yaparsın

HDMI1/2 ye de bağlama!!

-"Uyarı" panelleri,bu çıkarsa hemen yap,sakın atlama erteleme!
yeni bir f/w çıktı yükle!
Auto Update;OFF yap manual yap ara ara

zaten bir süre sonra farklı uyarı gelecektir

-bazı arkadaşlar çok rahat uyum sağladılar OLED lere ama bazıları hala şu eski LCD kafasında
kalmışlar yaw,ülen LCD mi kaldı artık,unutun bu dandik panelleri

-"nit" değeri değişmez,bir süre sonra da düşer;bunu diyen mok demiş be:haha1
DH den "tavsiye" diye bunumu yazmış kazma herif şimdi?

--LGE/TPV/Sony/Samy OLED lerin değerleri her safhada doğrudur çok çok az yanılma payları vardır
örneğin 1000 diyorsa bu en fazla 920/960 gibi dir düşmesi!
Panasonic ise 1000 diyorsa tam 1000 dir gibi!!

takılmayın böyle LCD ler için olan sallama laflara örneğin TCL 1000 der;ama max.680/720 gibidir!(C745 serisi)
hatta bunu 600/650 lere kadar bulanlar da vardır!
ama katalog da 1000nit diyor
755 de öyledir/805 de öyle 1000 üzerinden net olarak %30/40 düşüş vardır!

745 de 450/550 de daha tone-mapping bile falso yapıyor yaw neyin 1000niti be

805/855 de ise color-fail çok kötü panel tam sapıtıyor güyya 2000 nit

Hiç bir OLED de böyle çakalllık NIT değerleri yoktur anlamak için yüksek tonlamada+bright+contrast
yüklemesinde örneğin 500nit de bir LCD lere ba bir de sendeki G3 panel de bak
arada dağlar var kardeşim ne TCL ne de Samy veya Sony de böyle değildir!

"birileri yazıyor" demişsin;yaw salla geç bunları bahsettiğin adamlar ISF çi dir nedir bilen yok
hatta çoğusu OLED panel sahibi bile değil yaw:hihi

OLED "10 sene gidermi"! gitmez yaw ne 10 senesi,adam benimle pazarlık yapıyor(Saciti biliyoırsun o)
abi 5 sene gidemi,valla o bile zor gider!
++

B Çevrimdışı

beray

Yeni Üye
15 Tem 2020
10
39
9008/9308 için ben daha önce tercihen VA yı seçin diyordum ama VA ları da panel tip/kalitesi olarak iyi değil!
dolayısıyla IPS bir tık daha iyi dir miniLED ler de,aslında hepsi kumar gibi yaw,IPS olunca da ciddi bir
baclit sorunu çıkıyor! VA sı da vay be ne biçim panelmiş filan denemiyor!

Abi katılıyorum bende 2017 üretimi sony android tv var ve VA AUO panel gerçeten çok çok iyi. Daha yeni model tv de süper geşilmiş bir va beklerdim. Fakat AUO olmadığı her halinden belli. Zaten favorim 1. AUO 2. SAKAİ.

Geri
Üst Alt