Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,354
39
lakin sizin de belirttiğiniz gibi doğal olarak herkesin her şeyi bilmesi imkansız. bir şeyler soranlarda bunun farkındadır diye düşünüyorum fakat foruma gelenleri ciddiye aldığınızı göstermek adına sadece küçük bir cevap. "" yardımcı olmak isterim ama bu tv leri bilmiyorum tanımıyorum. yanlış yönlendirmemek adına yorum yapamıyorum. yardımcı olamadığım için kusura bakmayın"" hepsi bu, bu cevap bir soru sorup sonra günlerce acaba soruma cevap verildi mi verilmedi mi diye ikide bir foruma girip kontrol etmek zorunda kalmaktan ve forum da sorulara cevap verilmediği gibi bir düşünceye kapılmaktan forumun ciddiyetini sorgulamaktan kurtarır insanı.(nacizhane tavsiyem)
Yönetim kadrosu içinde kullanıcıları ciddiye almayacak yapıda bir insan yok, herkes elinden geldiğini yapmaya çalışıyor. Konuya bilgim olmadığını yazıp kalabalık yaratmak yerine belki bilen biri yorum yazar diye düşündüm. Yoksa kesinlikle önemsememe veya ciddiye almama gibi bir durum yok.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,354
39
Dostlar selamlar, 60 bin TL bütçe ile televizyon almayı düşünüyorum. Yaklaşık 3m mesafe var o yüzden 65 inch düşünüyorum. Genelde dizi, futbol ve arada oyun oynarım. Aklımda şu model var:

Samsung 65QN85C 65" (61.279,00 TL)

Ancak, almışken 90C mi alsam diyorum ama fiyat farkına emin olamıyorum

Samsung 65QN90C (71.999 TL)

72 bin'e çıkmışken de bu sefer

LG OLED65CS3VA 65 (74.999 TL)

aklımı çeliyor :))

15 bin TL fazla vermeye değer mi acaba yoksa 65QN85C alıp yola devam mı etmek lazım?
OLED almak istiyorum diyorsanız ona bir şey diyemem, gerçekten farklı bir seviye. Ama LED tv alacaksanız bence QN85C yeterli.

R Çevrimdışı

Reis5561

Yeni Üye
19 Mar 2024
5
37
Merhabalar acil 43 inç TV ihtiyacım var çok kararsız kadım cihaz karşıdan izlenecek genelde karasal yayın ve ağırlıklı Youtube kullanılacak tavsiyeleriniz görüş ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler saygılar.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,354
39
Merhabalar acil 43 inç TV ihtiyacım var çok kararsız kadım cihaz karşıdan izlenecek genelde karasal yayın ve ağırlıklı Youtube kullanılacak tavsiyeleriniz görüş ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler saygılar.
43 inç'te çok fazla model çeşitliliği yok, bu nedenle bulabildiğiniz modellerden hoşunuza gideni alın. İsterseniz şöyle bir monitör tv de mevcut,

B Çevrimdışı

batiwankenobi

Yeni Üye
22 Mar 2024
1
24
Hocam merhabalar iyi forumlar dilerim.
Philips 50PUS8808 hakkında yorumunuz nedir açıkçası PS5 ve film için kullanacağım oled alacaktım ancak o kadar fiyat çıkmamaya karar verdim zaten içeri oda için bakıyorum ne dersiniz alınabilir mi ?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,354
39
Philips 50PUS8808 hakkında yorumunuz nedir açıkçası PS5 ve film için kullanacağım oled alacaktım ancak o kadar fiyat çıkmamaya karar verdim zaten içeri oda için bakıyorum ne dersiniz alınabilir mi ?
Merhaba. Alınabilir tabi ki. Oled ile bu tv arasında çok seviye farkı olur bilginiz olsun.

PUS8808 donanım olarak güçlü bir tv, yüksek ihtimalle memnun kalırsınız. 120 hz olması güzel, Full Array Local Dimming olsaydı çok daha güzel olurdu.

55'' olsa farklı alternatifler sunabilirdik, 50'' ebatta istediğimiz FALD modeller bulunmuyor burada. Ama gidip de bu modele 30.000 para vermeyin.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,236
Oled olarak örneğin fiyatı daha büyük ebatlara nisbeten çok daha hesaplı olan 48" lere bakabilirsin,LG ve Philips
LG den C3 serisi TPV den de 8x serisi gibi,her yerde bunlar bulunamıyor
PS5/Film için çok daha iyidir LCD ye göre!

50/8808 ben de kullanıyorum,geçtiğimiz Aralık ayından beri,50" olarak piyasadaki en iyi paneldir
her ne kadar tüm 50" lik paneller aynı gibi dense de işin aslı öyle değildir!
Yazılım kısmı en iyi TPV dedir, stok yazılım+sonra ki çıkan yazılımlar çok daha düzgündür

daha evvel aynı ebat da olan 8505,8807 de kullanmıştım 8808 hepsinden daha iyi(yazılım+donanım olarak)
8505 paneli bir Ukraynalı ödüllü Gamer birisine satmıştım! Xbox/PS5 kullanıcısı ve hala da kullanıyor(3 sene oldu)

ancak son çıkan 88x9 serisi bir tık daha iyi! sanırım henüz piyasaya TR de çıkmadı yakında çıkar
Android/GoogleTV yok,yeni sistemleri "TITAN OS" var bunda,bana göre Andro ya göre çok daha iyi olacağını
tahmin ediyorum,yaza doğru sanırım çıkacak,yine 8808 yi de satıp ona geçeceğim
Android den nefret ediyorum çünkü:kiskis

50/8808 de şöyle bir durum var MediaMarkt/Vatan da mağaza fiyatı olarak net den baktığınız zaman 25 kağıt gibi
ama mağazaya gidince bir bakıyorsunuz rakam 22,4 gbi oluyor! yani etiket fiyatı bu
ben de gittiğimde 22.4 den almıştım ama netden sitesine bakınca 25.5 kağıt idi

bu fiyata hala alınır yani 22/23 arası güzel gider modeli de eskidi artık 2023 olduğu için

Oled 48" için mağazaya gidince olan fiyatını açıkçası bilmiyorum 38/40 arası bence güzel gider
fazlası biraz yüksek olur

++

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,236
Grundig GHQ9xx serisi LCD panel
-ne Arçelik ne de Vestel grubunda 100Hz lik panel yoktur!
sadece bunların "OLED" panellerinde 100Hz vardır

bir dostum geçenlerde yazmıştı Grundig de 100Hz olarak GUB9890 modelinde
olduğunu,bu olabilir veya 3/5 sene önceki bazı HiEnd serilerde 100Hz vardı
bende kullanmıştım ama son senelerde 100Hz takmıyorlar,belki hala bazı
serilerde olabilir ama ben görmedim yok denecek sanırım az veya gerçekten şu anda yok

zaten o panel de IPS dir VA değildir!
panel IPS ise olabilir ama VA ise olmuyor
Arçelik grubunda VA olarak çok iyi çok sıkı denecek TV zaten hemen hiç olmadı!
yada 1 model var benim bildiğim VA-100Hz+10-bit olan

-TR montajlı paneller de hiç birisi neredeyse güncel-basic,donanımları bile kullanmıyorlar
2.1 gibi veya VRR/ALLM v.s gibi hepsi en ucuz maliyetli+donanımlı TV lerdir!

Arçelik grubu bazı serilerde 100Hz diye belirtmiş ama bu yalandır!
yahu 100Hz li panel TR de yoktur bu yerli ve milli ciler içinde:kiskis

XBox/PS5 bir kaç kullanıcısı da bunu teyid ettiler

-col. "10bit" panel bunu daha öncede bir kaç kez yazdım,hala bana soruluyor
ancak üreticiler kullanıcıları bu konuda "yiyor":hayir:hayir

10bit(8+2FRC) genel de kullanılıyor soft-assisted!!

Samy/Sony deki sadece 9x ların da en üstündeki paneller de gerçek 10-bit panel takılıdır
diğer 9x ların veya 8.x lerin v.s her ne kadar "10-bit" densede bunlarda çakma 10 bit dir
(8+2FRC dir hepsi) Samny/Sony kafadan ezbere yıllardır bunları 10-bit diye berlirtir!

bu "bit hilesi" 2010 dan sonra başlamıştır ama 2014/15 den sonra tüm Sony/Samy paneller de
böyle olmuştur! günümüzde özellikle son 5/6 yıldır tüm 9x lar 10bit deniyor ama bunların yarısı
harbi 10bit dir

zaten color-clipping ve col.band testlerinde bunlar aleni görünüyor yaw

özellikle panel UHD yani 4k ise bu falso çok daha belirgindir!
resim 1080p bile olsa açık seçik belli olur
veya stream yayınlar/iptv v.s dahil çözünürlülük değeri düştükçe ve TV ebatı da büyüdükçe
tam falso başlar özellikle ekran ebatı 50 ve üzeri ise 42/43/48/49 max. sınırdır!

IPS paneller de 8-bit olsa bile bu falsolar yok denecek az olıur ama VA larda özellikle panel 49" dan büyükse
bırakın 8biti çakma 10-bit bile olsa veya FRC 10 bit v.s kurtaramıyor

++
Günümüzde Modül maliyet fiyatları ciddi değişti,gerçek 10-bit panel ciddi pahalı iken 8/10FRC v.s paneller de
ciddi ucuzlamıştır!
10bit diye FRC leri çakıp yazılım takviyesi ile Sony 9x oluveriyor veya Samy 9x oluyor gibi:haha
Class değerleri zaten panellerin bişr kademe daha düşmüştür

II den III e düştü(Sony/Samy den bahsediyorum)

sağolsun yazılımlar,ama donanım olarak bildiğiniz "dandik" tabirini kullanabilirsiniz!

++

bir arkadaş DM den sormuştu Sony/Samy de dahil manyak rakamlar HiEnd 9xx "LCD" filan alınmaz!
yerine OLED alın ama onlarda ciddi pahalı olsa bile bir LCD panel almak yerine çok daha değer!
birisi yeni diğer "eski"

LGE Oled TPV Oled ler OK dir TR için veya dışarısı için,Samy/Sony de resim kalitesi olarak bence bir tık daha iyiler
ancak TR bu marka Oled ler kesinlikle alınmaz!
LGE den şaşmayın TPV de MH olarak biraz üzer,dolayısıyla direk Oled için LGE:ok

++
ancak yerli montaj OLED ler hariç,yaw bunlar daha güncel donanıma bile sahip değildir,yazılımları özel olmayıp
LCD de kullandığı sistemdir!

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

Taner0048

Yeni Üye
19 Mar 2024
2
45
E ekkir
kardeş artık Pio satan yok!
ben seneler önce "satmayın" diye adeta zorladım bu insanları,yani nerede trak orada bırak olsun!
5090/6090 satan belki sahibinden mekanında bulunabilir ama bunların çoğu "gerçek" satıcı değildir!
ya da bunlar her kim ise onlara beni sorun,size kim olduğunu söyliyeyim!
bu saat den sonra Pio artık alınmaz! ha bulursanız 3/5 kağıda o zaman kapın ama yok 25 kağıt
yok 30 kağıt filan çakalları bana gönderin bir zahmet:sopa
son üretim yılı bunların 2009 dur!! miadı doldu sayılır zaten 15 sene kafadan gitmiş belki
5 sene daha gider zira bunlar hem PDP hem de Pioneer yaw
dandik Samsung/LGE PDP lerle karıştırılamaz
bugün 2004/5/6 model Pio PDP kullananlar bile hala var!

++

T Taner0048
Sony W ler zaten kısa ömürlü çıkmıştı,yani ciddi hatalar verdi o zaman bunlar
parça garantisi her ne kadar 6 veya 7 sene olsa bile Sony de bu da olmazdı!
3 sene sonra geçmiş olsun
Baclit ünitesi işinde Sony ciddi kötüdür çünkü "üretici değildir"! eskiden Samsung
veya CMO ağırlıklı idi ama tamir pek yapmıyorlardı direk modül+baclit komple
değişimi yaparlardı veya para iadesi v.s yani Sony demek sıkıntı demekdir özellikle TR de
bildiğiniz çoğu markalar gibi bu herifler de "montajcıdır"!

bütçe belirtmemişsin?
ebat v.s?
marka?

Sony yi unut bu arada,Samsung favori olsun,TCL aklına bile getirme,TPV de aman aman tavsiye
etmem,geriye bir şey kalmadı zaten
Ben senelerdir sadece OLED lere bakıyorum artık,LCD defterini kapattım:ok

çok yüksek bütçelere çıkanlara ise direk tavsiyem OLED dir,yani 60/70/80 kağıtlara
hala gidip de LCD alan veya bakan adama sadece şaşarım:hmm

OLED direk tavsiyem LGE dir C/G3 serisi gibi
TPV 8/9 da olduka sıkı ama servis/MH v.s biraz sıkıntılı,yani güvenmiyorum açıkçası
ama LGE bu konuda değil TR de tüm dünyada en iyisi:ok:ok

Not;ancak bizim OLED kullancılarının çoğu maalesef paneli nasıl kullanacağını bilemediği için
yada kafasına göre takıldığı için sıkıntı çıktığında direk markayı veya servisi filan suçlar
ama bu küllüm yalnıştır!

++

@alkoç
hocam msg attım dönmedin bana?
şimdilik Box için X96X10Pro OK dir,AM8 i beklemeye aldım ben!
detaylarını diğer tarafdan verdim,oku hepsini,AM8 ancak bekleme listesinde
bir süre daha kalacaktır!

miniPC konusunu Aziz bey cevaplayacak ama artık bunlar ciddi "gözde" oldular!
Box a alternatif+çok daha fonksiyonlu+Windows 10/11 le geliyorlar yaw
sanırım yakın gelecekte bizim Box lar "out" olacak gibi,teknik olarak zaten incelediğin gibi
ciddi faydalı gibi duruyor,Box hikaye yaw bunların yanında!

Stream için artık ne NVidia ne de Apple filan da alınmaz,gerçi bunlar hala en iyileri ama
miniPC yanın da artık esamesi bile okunmayacak duruma gelindi

kaldıki hemen her panel stream işini çok güzel yapabiliyor! ama panel dandikse tabiki bir Apple gibi
de resim veremez yani o kadar da değil,miniPC burada bence çok güzel devreye giriyor
bazı markalar pahalı olsa bile spec.lerine göre kağıt üstünde olukça sıkı görünüyor hele de salt
bizim gibiler için Box gibi kullanmak+Stream işinde çözmek filan derken bayağı iyi bir yerde bu meretler

not;AM8 yerine ben yazın miniPC ye geçmek de istemiyorum değil hani,birisi $ 300 maliyetli
diğeri de $ 400/600 gibi ama birisi bildiğin Box yahu diğeri "PC"!
albanez albanez hocam selamlar 50" veya 55" inç almayı düşünüyorum. Bütçe olarak 30/35 in üstüne çıkmak istemiyorum ve markanın çok bir önemi yok. 50PUS8808 veya 8508 ler fiyat olarak iyi görünüyor ama philips sıkıntı yapar mı ondan endişem var. Bu fiyat aralığında çok bir tv yok gibi kararsız kaldım.

bu tv meselesinin alım süreci ve aldıktan sonra teknik servisi çok yorucu oluyor (ölü piksel, clouding, ışık sızması vs.) çok sıkıcı oluyor.

Hocam bir de bu Samsung M7 cidden iyi mi, hiç denk geldiniz mi? dün mediamarkta, vatana falan baktım teşhirde göremedim. Şimdiden teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,236
T taner

30/35 kağıt bence çok ciddi rakamlar yaw,hiç bir marka o rakamları filan hak etmiyor
ama işin bok tarafı doların aşırı pahalı olması sebebiyle tüm cihazlar haliyle abuk
rakamlara geliyor

biliyorsun ben 50/8808 kullanıyorum Aralık başın da aldım Vatan dan 22,5 kağıda
bence bu para bile çok bu eskimiş teknoloji LCD lere ama yapacak bir şey yok
bu model gerçekten piyasının en iyisi 50" lik ler arasında,sanırım çıkalı 6/7 ay oldu
ve 1 defa yazılım verdiler! bu bence iyi bir şey,ben zırt-pırt yazılım çıkaranlara
karşıyım!
ama git çıplak gözle izle Vatan da MM de fiyatlar bazı TV lerde senin internetden
gördüğün rakamlarda daha düşük oluyor,ben 22.4 kağıda aldığım da fiyat Vatan sitesinde
sanıırm 25.5 gibi yazıyordu
++

markadan bağımsız,neyi alsan bu meretlerin sıkıntı sorunu olur/olabilir hatta illaki oluyor!
sen sanırım eski Pio cu idin değilmi?? yaw onu unut Pio gibi kimse olamadı bugüne kadar:clap2

sadece yerli lerden bir tek Vestel bu konuda en iyisi!

TCL ise en kötüsü malı da yaramaz,hizmetleri v.s yaramaz direk ele bunu

++

Samsung yaramaz direk ele,ucuz diyemi bunu seçtin?

S Çevrimdışı

sfenx

Yeni Üye
31 May 2023
4
40
Merhaba arkadaşlar yardiminiza ihtiyacim var. Max. 29.000 tl araliginda 50 veya 55 inc tv bakiyorum. Baktigim modeller vestel 55q9900 , philips 50pus8808. İkisi arasinda detayli ve teknik bilgilerinizi rica ediyorum. Görüntü performansi donanim vb.. gibi.. ya da bu rakamlara tavsiye edebileceginiz foyat performans bir tv var mı? Agirlikli tv , netflix 4k film ve nadiren oyun… simdiden yorumlarini esirgemeyen arkadaslara tesekkur ederim

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,236
Bu arada bir kaç arkadaş bazı Box ları sormuş bana ama forumda sanırım bu BOX konusu değişik
başlıklarda var ve bulunamıyor kimilerince!

bence "TV-BOX" diye başlık altında hepsi toplansın,alayını buraya verelim her ne yazılıyorsa?

++
bir arkadaş benim de kullandığım X96Max+Ultra almış bir diğeri de almak istiyormuş...
bence fiyat "tatlıysa" hala alınabilir örneğin 2 kağıt ve aldı gibi
ama artık s905X4 modası geçti,sakın yok Lisanslı yok bilmem ne diye abuk rakamlara
s905X4 almayın:hayir
ancak ucuz yollu Lisanslı veya Lisanssız olursa marka önemli değil alabilirsiniz

++
bir diğeri Ugoos AM8 sormuş,acemi ise ona "alma" derim kısaca
AM8 en son chipset li 928 dir:ok GPU su da G31 yerine G-57 dir! yani alınır
marka bazlı sadece iki üreticiden çıktı bu meret birisi,benim de kullandığım X96X10 Pro dur RAM ddr4-8Gb/ROM 64Gb olan)
diğeri de Ugoos dur

-kağıt üstünde Ugoos biraz daha iyi duruyor,ama ben kağıda filan bakmam!
ve oldukça pahalı sanırım şu günlerde maliyeti 6/7/8 kağıtları bulabilir
dolar olmuş 32/33 x $ 190 +%50 de gümrük koyun üzerine maliyeti bu olur

ben sipariş verdim sonra hemen iptal ettim ve şimdilik X96X10Pro ile yola devam ediyorum

++
custom ROM çıktı bu iki marka için ama beş para etmez!! ben hemen kaldırıp stock rom la devam ediyorum

++

bir arkadaş da şunu sormuş; yeni TV lerin çoğu Android olduğu için Box filan almayıp da TV den her bir şeyi
yapabilirmiyim?? yapamazsın kardeşim hatta bana göre tam rezil olur o zaman panelin sistemi
sadece "Stream" işini yapar bu nalet paneller o kadar
ama sadece YT izlerim filan diyorsan onu da yapar tabiki

yok oyun yok bilmem yüklerimde oynarım filan bunlar olmaz,hatta ileri düzeysen hiç ama hiç almaz
o zaman git NVidia Box al:haha1

++

bir diğeri bana kullandığım 50/8808 için Media durumu ve Android çalışması v.s v.s sormuş?
yaw kardeşim benim panelin ne GoggleTV sini ne de Android kısmını hiç kullanmıyorumki
ben uzun yıllardır hep Box kullanırım,stream len den işim yok olsa da onu da Box dan izlerim!

Uydu geçişleri nasıl? yaw uydusunu hiç kullanmadım,hatta merak edip de bakmadım bile:kiskis
kurmadım ellemedim,Receiver var bende ayrıca
ama kanal geçişlerinin yavaş olduğunu zaten bilir herkes!

GoogleTV olduğu için bana göre içine sıçmışlar ileri seviye resim ayarlarının:hayir
yani bu yok,kaldırmışlar,şaka gibi yaw, pro. adamlar için aslında bu paneller hiç uygun değil

yaza sanırım bunuda satıp 8809 2024 modelini alacağım zira onda GoogleTV filan yok
Android de sanırım yok yerine TPV nin kensi sistemi TITAN OS var,bu bana uyar gibi
geliyor+

Geri
Üst Alt