Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
OLED Teknolojisi ve üst yorumda bahsettiğim 2 marka/modele dayalı yorumunuz için teşekkür ediyorum. Gayet net ve anlaşılır.Samsung 55S90C vs LG OLED 55C34LA bi yana , diğerleri bi yana bu teknoloji ve ebatlarda.

Burada en büyük handikap, yeni ürünlerdeki kullanıcı ömrü git gide düşüyor.SONY KDL 50W805C için max. 6.000saat kullanım yaptık, tamir edilemez arızaya sebep oldu, TR'den çıkmasaydı da panel maliyeti , ekran kartı maliyeti ile astarı elbisesinden pahalı çıkacaktı.

Özetle, Samsung 55S90C vs LG OLED 55C34LA tercihlerinde LG'den yana oyumu kullanıyorum.Dilerim 4-5 yıl içerisinde ıskartaya çıkmaz.Premium segment 2. kez alım yapacağım, benzer durum yaşanırsa Vestel, Grundig, TCL gibi Budget segmente yöneleceğim.

Tekrar teşekkürler.
Günde 3-5 saatlik kullanım ile piksel yanığı olma ihtimali zayıf, bu bakımdan Oled tercih etmeniz yerinde geldi bana. Arıza konusu şans işi diye düşünüyorum, aynı model televizyonu alıp 20.000 saat kullananlar da olmuştur.

W Winston bu konuda benden farklı düşünüyor ama konu Oled olunca LG harici bir marka bakmam ben. Rtings'in Oled'ler ile ilgili testleri var, bu testlerde Samsung ve Sony biraz sıkıntılı çıktı. Günde 18 saatten 6 aylık kullanım sonucu ekranların hali,
Oled_6_Aycf04a2cd41926fdd.jpg

Son düzenleme:
L Çevrimdışı

Lazeburi

Yeni Üye
24 Şub 2024
5
37
Yazılanların çoğu doğru. Aynı panel ve işlemci var. Panel üretimini LG Evo ya çevirdi. Kimi serilerine belirtmez. Çünkü segmentler arası rekabet olsun diye. Markalar genelde aynı TV yi 3 ve 4 sene kullanır. Her sene yeni model diyerek sunar. Mail den de bir sonuç alamazsınız. Yuvarlak bir cevap verirler. Sadece G3 modeli farklıdır mla kullanmıştır. Aşırı pahalı bu da onu cazip yapmaz.
LG'nin vereceği cevaba pek güvenmeyin, bence CS'de bir önceki jenerasyon panel kullanılıyor.

Lg Electronics Ticaret A.Ş. ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederim.

Belirtmiş olduğunuz konu hakkında ürün sorumlularımızdan gelen yanıta istinaden, iki üründe aynı özelliklere sahiptir. Tek belirgin farkı OLED55C34LA parlaklığı OLED55CS3VA 'e göre daha parlaktır.

Bilgilerinize sunarız,

Saygılarımızla.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
LGE eskisi gibi olmayıp,şu anda diğerlerinden çok daha iyi seviyede dir!

ya da şöyle düşün bir Vestel bir de LGE var gerisini sallayın geçin aynen

çok spesifik veya teknik v.s bilgileri zaten hiç bir üretici de vermez!
hatta daha da ileri gideyim tabiri caizse kendileri bile bilmez!!!

örnek;özellikle "yazılım" söz konusuysa,gerçi LGE de bunların çoğu kendi bünyelerin de
hallediliyor olsa bile işin püf noktasında bizim Rus&Ukrayna team leri vardır ama hiç kimse
çaktırmaz bu manzarayı:cool

daha güncel/görsel v.s bilgileri de genellikle vermezler yuvarlak ifadelerle geçiştirirler

en doğru bilgiler harbi prof. kullanıcıların olduğu yabancı sitelerdir orada "fake" işler
olmaz veya olsa bile anında kişiyi şutlarlar!

"Teknik inceleme" sitesi diye olan yerlere de fazla güvenme hatta hiç güvenme,şayet prof. isen zaten
manzarayı şak diye çakarsın ama değilsen "yersin" onun için şurada şöyle yazıyor bu böyle yazmış v.s
böyle bilgilere temkinli yaklaş özellikle konu "OLED" ise,zira OLED ler için bir dünya "şehir efsaneleri"
dolanıyor!

en masumu veya güvenlisi şudur;kişi OLED panel kullanıyormu??? zira diğerleri sadece sallıyor!
ya da mağazaya gittim şunu gördüm veya satısı şunu dedi v.s bunuda geç bir kalem

adam var LCD de kalmış ve oradan bir mantık yürütüyor OLED ler için ki bu da küllüm yanlıştır yaw
al kullan sonra ahkam kes,çünkü OLED konusu aşırı sulandırılmıştır!

ben son 4/5 senedir neredeyse tamamen OLED işine bakıyoruım artık çok kişiye de aldırdım veya onlar
kendileri alıp beni buldular ki bunların çoğu zaten geçmişte forumlardan tanıdığım bizim eski Pio ve Pany
PDP ciler olup,neredeyse tek bir şikayet yoktur! yani yüzlerce kişi ama sıfır sorun gidiyoruz sayılır

ya da tek tük yani 1/2 kişide o da fabrikasyon sorunlar çıkmıştı ki marka LGE idi hepside Garanti kapsamında
tamir edildi veya değişim yapıldı,sonuç olarak oran verirsem %2 veya 3 ancak çıkıyor!
iyi de bu oran LCD ler de nedir? min. oran %10/15 dir ki bu da iyimser tablo! ya da biz buna kafadan %20
dersek yine çok iyi diyebiliriz

en kötü senaryoda ise durum şöyledir

LCD de %25
OLED de ise %2

TR de markalar bazında OLED için tek adres vardır o da LGE dir
TPV de resim&teknik açıdan çok iyi ama MH ve teknik destek v.s konusunda TPV de hala OLED ler için sıkıntı vardır

Samy/Sony leri salla geç,kafadan eliyorsun bunları,gerçi Sony de "resim kalitesi" hepsinden biraz daha iyi ama
teknik olarak sıkıntıları var ve bir şey çıkarsa ilk ve tek hatalı "sen" oluyorsun,özellikle Sony de hep böyleydi ve hala
da böyledir OLED panel kesinlikle Sony den alınmaz,Samy de OLED için aynen böyle

"Sıkıntı" larında neredeyse tamamı kullanıcı hatalarıdır!
hiç kimse "Kullanma Kılavuzlarını" okumuyor!

LGE ve TPV alırsan yine de iyi ama Samy/Sony KK ler bile eksik veya yalnış yönlendirmeli dir!
bu konuda geçmişte çok yazı yazdım çeşitli yerlerde,bu paneller LCD ler gibi ""bas gaza gidelim""
değildir,çok ciddi bir dikkat isteyen ve sürekli panel de çıkan uyarılara v.s aşırı dikkat edilmesi gerekiyor

sonuç da müşteri çoğu işi bilmediği için kafadan OLED ler şöyle böyle diye zırvalıyor sadece!

son 1 sene içinde bana tek bir kişi bile abi şöyle oldu diye şikayet etmedi yaw ki en az 150 kişi bunlar!!!
OLED ler bahsedilenler gibi olsaydı bunlar dökülecekti veya 4/5 senedir de kullananlar vardır onlarda
durum yine aynı,tek tük o da fabrikasyon hatası hariç sıfır sorun var diyebilirim!

Ancak her adama OLED panel gitmez,yani aşırı yükleme,kafasına göre sürekli paneli açık tutmak
ya da ekran karanlık açayım kafama göre v.s işleri olmaz!
bütün bunları yapacak adama gider yapmayacak adama kesinlikle gitmez! onlar yine eski teknoloji
LCD lerle devam etsinler

geçmişte PDP kullananlar özellikle Pio cular için sorun hemen hiç yoktur,bizim eski arkadaşların hepside
eski Pany/Pio cular ve sıfır sorun devam ediyorlar

ancak OLED lerin ömrü LCD ler gibi kesinlikle değildir,yani alıp 10 sene kafadan gitsin pek mümkün değildir!
LCD ler de artık 10 sene pek gidemiyor hatta kesinlikle gidemiyor!
VADE ler ciddi kısalmıştır LCD için 10 sene bence süper bir süredir artık!
ama OLED için bu süre 5/6 senedir
bunların üstü LCD lerde oluyor(biraz zor artık) ama OLED ler de süre yaklaşık %50/60 daha kısadır

örneğin elinde 2005/10 model LCD olan adam varsa bunun vadesi kafadan 10 senedir zaten hatta daha da fazladır
rahatlıkla ama mdoeli 2010/15 den sonra ise 5 sene kafadan gider 10 seneyi çok zor bulur!

Bu Vade lere göre panel almak kimilerinin işine gelmiyor olsa bile durum teknik olarak maalesef budur!
"10 sene" vade üreticiler için adeta kesinlikle kabul edilemez bir durumdur,hele de OLED panel de asla
ayrıca zaten gitmez laf aramızda siz 5 seneyi gözünüze hedef yapın gerisi Allah kerim

OLED ler de bir şekilde sıkıntı çıkması durumu neredeyse %90 kullanıcı hatası iken bu oran LCD ler de %10 bile değildir!
ayrıca teknik olarak LCD ler 2014/15 den sonra "çok dandik" donanımlara sahip iken,OLED ler ise tam tersi
oldukça kaliteli donanıma sahipdirler! özellikle Panasonic her ne kadar TR yok ise de Pany çok ciddi kalitedir!
sonra LGE ve TPV geliyor sonra da Samy/Sony geliyor ama geneli tibarıyla aslında tüm OLED ler LCD lerden çok ama çok
iyi seviyede kaliteli donanımlara sahipdirler

Samy/Sony manyak rakamlara satılan LCD leri(HiEnd serileri dahil) içini açtığın zaman gözlerin yaşarıyor:hayir

++
"Yerli ve milli" bu lafı çok tutuyorum yaw,ama işin gerçeği bunları üretenler sadece yerli ve milli yani hemen hepsi TÜRK
gerisi Çin işi(çoğu sektör için böyle)

Vestel&Arçelik grubundan OLED filan alınmaz!!
yaw adamlar tekniği bile yakalayamamışlar,inceleyin OLED lerini hikaye aynen!
LCD leri OK dir ama OLED leri yaramaz

X Çevrimdışı

xzerzevatx

Yeni Üye
7 Mar 2020
25
44
Arkadaşlar Grundig 55GHQ9500 televizyon aldım. Henüz kargoda . Kurulum esnasında dikkat etmem gereken şey nedir ? Örneğin televizyon un açık kalma süresini nereden öğrenebilirim?
Sizce duvara asmalı mıyım?
Önerilerinizi alabilir miyim?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
kardeş hayırlı olsun da,hele bismillah de eve gelsin bir kurulsun sonra sorarsın bazı takıldığın şeyleri
kullanım saatini filan boşver şimdi bunlara takılma,yerli işi panellerin hepsi sıfır KM dir yaw:kiskis

sanırım bu model de VA panel olmalı değilmi?? garantisi de Arçelik de 3 yıl diye biliyorum,bende bir ara
Grundig kullanmıştım garanti 3 idi

X Çevrimdışı

xzerzevatx

Yeni Üye
7 Mar 2020
25
44
Açıkçası servisi kurulumu aşamasında iken müdahil olacağımız birşey varsa ötelemeyeyim diye ustam panik yok :)

F Çevrimdışı

fuicoi

Yeni Üye
4 Nis 2020
6
43
Merhaba,

Daewoo 65DA55UA11 ve​

Daewoo 65DE55UA11.​

Bu iki model arasındaki teknik farklılıklar nedir? Özellikle Panel, hangisini taviye edersiniz?
Teşekkürler.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Merhaba,

Daewoo 65DA55UA11 ve​

Daewoo 65DE55UA11.​

Bu iki model arasındaki teknik farklılıklar nedir? Özellikle Panel, hangisini taviye edersiniz?
Teşekkürler.
Bilgim olmamakla birlikte aralarında panel farkı olduğunu sanmıyorum. Vestel değişiklik yapmadıysa DA55 olanda SDP marka VA panel kullanılıyordu. İsim olarak neredeyse aynı oldukları için belki ayak yapıları falan farklıdır. 12 COF, 8+FRC 10 bit panel, G32 uzantılı MB185Y ana kart bu da 1,5 gb ram, 8 gb depolama demek. Alınabilir gibi duruyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhaba,

Daewoo 65DA55UA11 ve​

Daewoo 65DE55UA11.​

Teşekkürler.
DA Kodlu olanın tahmini panel bilgisi UV2A (VA) ve 12 COF, DE Kodlu olanın LG IPS Panel ve 8 COF tur.

VA ve IPS Panel özellikleri ve farkları ile ilgili bu konuda eski mesajlara göz atın. Seçiminize yardımcı olacaktır.

A Çevrimdışı

AslakSedat

Yeni Üye
22 Şub 2024
3
31
Selamlar Vestel 55QA9700 aldım. Ürün kuruldu ama yanlardan izlerken hiç memnun değilim. AUO VA panel denk geldi. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor iade alacaklarını zannetmiyorum bir problem olmadığı için tavsiyeniz var mı?

K Çevrimdışı

karahisarlı

Yeni Üye
3 May 2020
17
33
Merhaba
Bugün satın almış olduğum 75UA9530 model televizyonun teslimi yapıldı.
Panelini bilmediğim için kurulum yaptırmadım.
Buradan ürün kolisindeki seri numarasını paylaşsam panel üreticisi hakkında bilgi verebilir misiniz ?

IMG_20240302_104213.jpg

D Çevrimdışı

DOOM35

Yeni Üye
22 Ocak 2024
2
26
Merhabalar mümkünse QLED olan arada HDMİ kablo ile bilgisayarı bağlayarak hdr oyun oynayabileceğim netflix amazon ağırlıklı bir televizyon önerisi arıyorum bakış açısı farketmez. Görüntü kalitesine ve renklere çok önem veriyorum film ve oyun sırasında beni cezbetmeli.
LG NANO76 hoşuma gitmişti hdr, dolby, yapay zeka kalite arttırma vs çok fazla özellik sunuyor ama daha iyisi olmasından şüphelendim. boyut olarak en az 50 en fazla 55 inc olmalı
Bütçem en fazla 18.000 civarı

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Selamlar Vestel 55QA9700 aldım. Ürün kuruldu ama yanlardan izlerken hiç memnun değilim. AUO VA panel denk geldi. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor iade alacaklarını zannetmiyorum bir problem olmadığı için tavsiyeniz var mı?
AUO marka paneli insanlar arayıp da bulamıyor, şansa bak ki size denk gelmiş ama siz memnun değilsiniz. Değişim isterseniz Vestel yardımcı olacaktır.

Geri
Üst Alt