Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Hocam teşekkür ederim cevapladığınız için. 65QN85C modeli de aynı şekilde VA panelmidir? 55 ve 65 inç boyutları arasında gidip gelmekteyim. Aslında 65 inç bütçemi aşıyor ama güzel bir indirim yakalarsam onuda düşünebilirim. Bazılarında boyutları değişince panellerde değişiklikler olabiliyor diye okumuştum
Doğru okumuşsunuz ama 2023 Samsung televizyonların Avrupa'ya gönderilenlerinin neredeyse hepsi VA panel. Bu nedenle, hangi panel gelecek endişesi yok.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Hocam tek panel mi kullanılıyor bu televizyonda ?
Bazı markalar karma panel kullanıyor. Biliyorsunuz.
Ancak bazen de Tek tip panel ile piyasaya çıktı. diye konuşulan televizyon bir müddet sonra HKC, LG vs. farklı panellere geçiş oluyor
Evet, aynen dediğiniz gibi oluyor. Bu nedenle bizleri de çok zorluyor, tamamen bir karmaşa söz konusu. Saçma sapan model isimleri, bütün özellikleri aynı fakat sadece panel türü ve markası farklı olan cihazlar... Biz de yorulduk yani.

Şimdilik BOE marka ADS yapı tipinde yani IPS panel kullanılıyor. Vestel kendi kafasına göre değiştirmezse eğer.

K Çevrimdışı

karahisarlı

Yeni Üye
3 May 2020
17
33
Evet, aynen dediğiniz gibi oluyor. Bu nedenle bizleri de çok zorluyor, tamamen bir karmaşa söz konusu. Saçma sapan model isimleri, bütün özellikleri aynı fakat sadece panel türü ve markası farklı olan cihazlar... Biz de yorulduk yani.

Şimdilik BOE marka ADS yapı tipinde yani IPS panel kullanılıyor. Vestel kendi kafasına göre değiştirmezse eğer.
Anladım hocam.
Sizin bildiğiniz kadarıyla 75UA9530 modelinde BOE kullanılmakta.
Muhtemelen 12 CoF sayısıyla.
Ankara'da 3 farklı bayiye sordum seri numarasını paylaşmak istemiyorlar.
Aldıktan sonra iade hakkım var mıdır ?

L Çevrimdışı

Lazeburi

Yeni Üye
24 Şub 2024
5
37
Merhabalar,

1) Sitede geçmiş konuları inceledim ancak "LG OLED55CS3VA ve LG OLED55C34LA" tv modelleri arasındaki farkın ne olduğunu gösteren ya da bu tv lere ilişkin bir bilgi pek göremedim. Eğer daha önce bir konu açıldıysa kusuruma bakmayın. Bu iki model arasındaki fark nedir? Bu tv leri önerir misiniz? İleride ps5 pro ile de kullanmak istiyorum.

2) Aklımdaki diğer modeller de bu forumdan edindiğim bilgiler dahilinde 55 qn85c ile tarzından dolayı 65 ls03bg (the frame). Maksimum bütçe 65k olarak belirledim. Ama 40k - 50k civarı bir tv almayı düşünüyor ve daha fazla para ödemek de açıkçası çok istemiyorum. Desteğinizi ve ilginizi bekliyorum. Şimdiden değerli katkılarınız için teşekkür ederim.

Saygılar,

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Anladım hocam.
Sizin bildiğiniz kadarıyla 75UA9530 modelinde BOE kullanılmakta.
Muhtemelen 12 CoF sayısıyla.
Ankara'da 3 farklı bayiye sordum seri numarasını paylaşmak istemiyorlar.
Aldıktan sonra iade hakkım var mıdır ?
Vestel zorluk çıkarmıyor, memnun kalmadığınızı belirtip iade edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Merhabalar,

1) Sitede geçmiş konuları inceledim ancak "LG OLED55CS3VA ve LG OLED55C34LA" tv modelleri arasındaki farkın ne olduğunu gösteren ya da bu tv lere ilişkin bir bilgi pek göremedim. Eğer daha önce bir konu açıldıysa kusuruma bakmayın. Bu iki model arasındaki fark nedir? Bu tv leri önerir misiniz? İleride ps5 pro ile de kullanmak istiyorum.
CS'li modeller biraz kırpılmış oluyor, bir önceki jenerasyonun paneli kullanılıyordu galiba. Yani C2 panelin üzerine C3 görüntü işlemcisi konulup ismine CS denilmiş olması gerek. Yanlışsam bilen bir arkadaş doğrusunu yazar.

2) Aklımdaki diğer modeller de bu forumdan edindiğim bilgiler dahilinde 55 qn85c ile tarzından dolayı 65 ls03bg (the frame). Maksimum bütçe 65k olarak belirledim. Ama 40k - 50k civarı bir tv almayı düşünüyor ve daha fazla para ödemek de açıkçası çok istemiyorum. Desteğinizi ve ilginizi bekliyorum. Şimdiden değerli katkılarınız için teşekkür ederim.
Listede QN85C varsa gerisi hikayedir, LS03 QN85'ten 2 gömlek daha aşağıda bir tv. Ya Oled alın ya da QN85 alın. Çok fazla oyun oynayacaksanız bence Oled almayın. Hem parlaklık zayıf kalıyor hem de yanık meselesi halen 100% çözülmedi.

L Çevrimdışı

Lazeburi

Yeni Üye
24 Şub 2024
5
37
CS'li modeller biraz kırpılmış oluyor, bir önceki jenerasyonun paneli kullanılıyordu galiba. Yani C2 panelin üzerine C3 görüntü işlemcisi konulup ismine CS denilmiş olması gerek. Yanlışsam bilen bir arkadaş doğrusunu yazar.
Buraya yazmış beklerken birkaç video izledim. Farkın 1mm kasa kalınlığı ve %20 daha az parlaklık olduğunu iddaa edenler gördüm. Yine, dediğiniz gibi CS3'ün c2 panel olduğunu belirtenler bulunmaktayken öyle olmadığını ikisinin de c3 olduğunu yazanlar var. Bu arada, LG ye de konuyla ilgili mail attım.

Listede QN85C varsa gerisi hikayedir, LS03 QN85'ten 2 gömlek daha aşağıda bir tv. Ya Oled alın ya da QN85 alın. Çok fazla oyun oynayacaksanız bence Oled almayın. Hem parlaklık zayıf kalıyor hem de yanık meselesi halen 100% çözülmedi.
Forumda arama yapıp biraz inceledikten sonra qn85c benim de aklıma yattı. Nit değeri yüksek olmasına rağmen gündüz odaya ışık vurduğunda yansıma yapar mı o konuda endişeliyim biraz.

Öte yandan, hazır ps5 pro yu beklerken elimdeki tv ile idare edip 2024 model tv leri mi beklemeliyim acaba? Gelecek modeller ile ilgili hiç bilgi sahibi değilim. Sizlerin önerisi nedir?

Cevabınız için teşekkür ederim Samurai Samurai,

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Buraya yazmış beklerken birkaç video izledim. Farkın 1mm kasa kalınlığı ve %20 daha az parlaklık olduğunu iddaa edenler gördüm. Yine, dediğiniz gibi CS3'ün c2 panel olduğunu belirtenler bulunmaktayken öyle olmadığını ikisinin de c3 olduğunu yazanlar var. Bu arada, LG ye de konuyla ilgili mail attım.
LG'nin vereceği cevaba pek güvenmeyin, bence CS'de bir önceki jenerasyon panel kullanılıyor.

Forumda arama yapıp biraz inceledikten sonra qn85c benim de aklıma yattı. Nit değeri yüksek olmasına rağmen gündüz odaya ışık vurduğunda yansıma yapar mı o konuda endişeliyim biraz.

Öte yandan, hazır ps5 pro yu beklerken elimdeki tv ile idare edip 2024 model tv leri mi beklemeliyim acaba? Gelecek modeller ile ilgili hiç bilgi sahibi değilim. Sizlerin önerisi nedir?

Cevabınız için teşekkür ederim @
Samurai
Samurai,
Rica ederim. Çok yansıma yaparsa perdeleri çekersiniz, parlaklık maksimumda olursa yansıma çok sorun olmaz. Beklemek konusunda öneride bulunmak zor, ama günden güne fiyatların daha da artacağına eminim.

T Çevrimdışı

TanerA

Yeni Üye
25 Şub 2024
2
40
Merhaba,
Sony KDL 50W805C televizyonum arızalandı ve araştırmalarım sonrası şu modelde kararsız kaldım: Samsung 55S90C vs LG OLED 55C34LA.
Oyun oynamıyorum.Hafta içi çocuklar Netflix, Tivibu üzerinden evde vakit geçiyor.Hafta sonu da spor kanalları ve film/dizi izliyorum.Bunların tamamı da günde max. 3 saat'lik hadi haftasonu 5 saat'lik seyirler olsun.

Sony marka TV'yi 8 yıl önce en iyisi olarak almıştım, çok az kullanmama rağmen arızalandı ve panel arızası giderilemiyor.Bu bakımdan yeni alacağım TV için çok para vermek istemiyorum düşüncesi ile olacaksa bir kez daha üst segment alayım ve bunu da göreyim düşüncesi arasındayım.

LG bir adım daha önde, sebebi Dolby Vision olması. Samsung görüntü ile önde görünüyor ama Dolby Vision bulunmuyor diye öğrendim.Burn-in hikayesinden çok çekindiğim için de acaba Vestel gibi yerli marka ve ucuz bir model mi alsam diyorum.

Tv'lerin çok sık arıza vermesinden dolayı Vestel'e yönelebilirim, bir sürü para verip 4-5 yılda çöp olmamalı. Şayet kullanım ömrü uzun olacaksa Samsung 55S90C vs LG OLED 55C34LA modellerinden birini alabilirim.

Bilgisi olan , yönlendirme yapabilecek arkadaşların fikirlerine açığım.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Merhaba,
Sony KDL 50W805C televizyonum arızalandı ve araştırmalarım sonrası şu modelde kararsız kaldım: Samsung 55S90C vs LG OLED 55C34LA.
Oyun oynamıyorum.Hafta içi çocuklar Netflix, Tivibu üzerinden evde vakit geçiyor.Hafta sonu da spor kanalları ve film/dizi izliyorum.Bunların tamamı da günde max. 3 saat'lik hadi haftasonu 5 saat'lik seyirler olsun.

Sony marka TV'yi 8 yıl önce en iyisi olarak almıştım, çok az kullanmama rağmen arızalandı ve panel arızası giderilemiyor.Bu bakımdan yeni alacağım TV için çok para vermek istemiyorum düşüncesi ile olacaksa bir kez daha üst segment alayım ve bunu da göreyim düşüncesi arasındayım.

LG bir adım daha önde, sebebi Dolby Vision olması. Samsung görüntü ile önde görünüyor ama Dolby Vision bulunmuyor diye öğrendim.Burn-in hikayesinden çok çekindiğim için de acaba Vestel gibi yerli marka ve ucuz bir model mi alsam diyorum.

Tv'lerin çok sık arıza vermesinden dolayı Vestel'e yönelebilirim, bir sürü para verip 4-5 yılda çöp olmamalı. Şayet kullanım ömrü uzun olacaksa Samsung 55S90C vs LG OLED 55C34LA modellerinden birini alabilirim.

Bilgisi olan , yönlendirme yapabilecek arkadaşların fikirlerine açığım.
Tercihleriniz iyi. Oledler sizi daha iyi bir görüntüye taşır. Bu şekilde devam ederseniz

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Buraya yazmış beklerken birkaç video izledim. Farkın 1mm kasa kalınlığı ve %20 daha az parlaklık olduğunu iddaa edenler gördüm. Yine, dediğiniz gibi CS3'ün c2 panel olduğunu belirtenler bulunmaktayken öyle olmadığını ikisinin de c3 olduğunu yazanlar var. Bu arada, LG ye de konuyla ilgili mail attım
Yazılanların çoğu doğru. Aynı panel ve işlemci var. Panel üretimini LG Evo ya çevirdi. Kimi serilerine belirtmez. Çünkü segmentler arası rekabet olsun diye. Markalar genelde aynı TV yi 3 ve 4 sene kullanır. Her sene yeni model diyerek sunar. Mail den de bir sonuç alamazsınız. Yuvarlak bir cevap verirler. Sadece G3 modeli farklıdır mla kullanmıştır. Aşırı pahalı bu da onu cazip yapmaz.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Dolby Vision bulunması çok önemli faktör sıralaması olursa en sonda olur. Bir TV Dolby Vision desteklemiyorsa bunu hdr10 gösterir. Bir TV de hdr formatlarında çok TV nin hdr gösterme donanımına sahip mi o önemli. Ucuz TV modellerinde bütün hdr formatlarını destekliyor. Ama donanımı yeterli olmadığından soluk ve düzgün göstermiyor.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
LG ve Samsung oledleri şu anda tr piyasasında en iyi TV lerdir. G3 ve s95 fiyatlarından dolayı özel olduğu için tavsiyede çıkar. LG nin C ve Samsung S90 serileri son derece iyi TV lerdir. Ufak farklari vardır. Bu iki modelin birbirine avantajlı ve dezavantajları var. Bu da woled ve qd oled kaynaklanan farklar var. Bunu da kullanım şekliniz hangisine yakınsa onu tercih edersiniz.

T Çevrimdışı

TanerA

Yeni Üye
25 Şub 2024
2
40
LG ve Samsung oledleri şu anda tr piyasasında en iyi TV lerdir. G3 ve s95 fiyatlarından dolayı özel olduğu için tavsiyede çıkar. LG nin C ve Samsung S90 serileri son derece iyi TV lerdir. Ufak farklari vardır. Bu iki modelin birbirine avantajlı ve dezavantajları var. Bu da woled ve qd oled kaynaklanan farklar var. Bunu da kullanım şekliniz hangisine yakınsa onu tercih edersiniz.
OLED Teknolojisi ve üst yorumda bahsettiğim 2 marka/modele dayalı yorumunuz için teşekkür ediyorum. Gayet net ve anlaşılır.Samsung 55S90C vs LG OLED 55C34LA bi yana , diğerleri bi yana bu teknoloji ve ebatlarda.

Burada en büyük handikap, yeni ürünlerdeki kullanıcı ömrü git gide düşüyor.SONY KDL 50W805C için max. 6.000saat kullanım yaptık, tamir edilemez arızaya sebep oldu, TR'den çıkmasaydı da panel maliyeti , ekran kartı maliyeti ile astarı elbisesinden pahalı çıkacaktı.

Özetle, Samsung 55S90C vs LG OLED 55C34LA tercihlerinde LG'den yana oyumu kullanıyorum.Dilerim 4-5 yıl içerisinde ıskartaya çıkmaz.Premium segment 2. kez alım yapacağım, benzer durum yaşanırsa Vestel, Grundig, TCL gibi Budget segmente yöneleceğim.

Tekrar teşekkürler.

Geri
Üst Alt