L Çevrimdışı

legend17

Yeni Üye
17 Eki 2020
24
47
Selamlar herkese, bütçem en fazla 6 Bin TL ve küçük 1 oda da (12 m2) kullanılacağı için 32 inç tv olması önemli, uydu kanallarını, internetten youtube, netflix kısacası film, dizi izlemek amaçlı kullanılacak.

Bilinen kronik sıkıntısı olmayan servisi iyi yazılım desteği sorunsuz, ses performansı iyi sayılabilecek tabiki android olması çok önemli arada maçları izleyebilirim, ama hangisini seçeceğime karar veremedim.

Ben 2 tane seçenek belirledim ama sizlerinde bildiği güvendiği işe yarar öneriniz olursa değerlendirebilirim.

1.seçenek Vestel 32FA9510 ( 1GB RAM / 8GB ROM )
2.seçenek TCL 32S5400A ( 1GB RAM / 8GB ROM ) bu cuma bime geliyor

Panel, görüntü kalitesi ve ana donanım (Anakart, wifi, işlemci, cof sayısı vs) çok fazla anlamam ama sorunsuz olması herkes için önemlidir.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
LCD konusunda 50 inç lerde kalite aynı olur tüm markalarda. Fiyatı uygun birşey seçersiniz. Philips in modellerini yazmışsın. Yeni modelleri yani 08 ile biten modellerinde mediatek in yeni islemcilerini kullanıyor . Fiyatları aynı ise bu işlemci (pentonic 1000) hızlı ve stabil. Gpu görüntüyü işleyen bölümde olumlu yorumlar var. İncelemeler. Yeni islemci Philips kere bakarsın.

T Çevrimdışı

Tahir27

Yeni Üye
3 Kas 2023
7
24
Oled konusunda size
LG, Samsung, Philips oledleri hepsi iyidir.lg bir kullanici için karışık kullanım yani film oyun smart vb. En iyisidir . Bu kullanim şekline ve fiyatına göre kişiye bağlıdır.
CS-CS3-C3 ve Samsung S90C aynı fiyatta ise ben S90C daha iyi seçim derim. Ama daha ucuzsa LG nin C serileri Samsung oled inden LG derim. Bunların hepsi iyi modeller. LG ve Samsung oledleri. Bazı yerlerde birbirlerine karşı üstünlüğü var görüntüleme şeklinde. Ama arada çok fark yok. Yada abartacak kadar
Peki mutfak için oluşturduğum sepette düşünceniz nedir ? F/P olarak

Eğer philips yerine LG önerirseniz LG de alabilirim nanocell iyi diyorlar

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798

Nanocell gibi tabirler ticari kullanımıdır. LG LCD lerinde genelde ekran homojen ligi kötü olur. Sizin gibi maç izleyen kullanıcılar tek renkte (yeşil). Golgelemelerden rahatsız olabilirsiniz. Artı internet üzerinden maç izlerken. LG nin panel frekansıyla sıkıştırma video kare hızlarını birbirine iyi tuturamaz.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40

Nanocell benim gözümde hiç iyi değil hocam, şahsi görüşümdür bu arada. İyi diyen neye göre iyi diyor onu bilmiyorum. QNED serisinden tepe modelleri hariç LG'nin bütün led televizyonları kötüdür, hem de baya bir kötü.

Bir önceki mesajımda yazacaktım ama mutfak televizyonu çok önemli değildir diye yazmadım. LG UR81, NANO75 gibi modelleri düşmanıma bile öneremem. Madem direkt model tavsiyesi istediniz, aynı fiyata TCL 50C645 bakın.

Oled konusunda ben biraz daha farklı düşünüyorum. Samsung S90C görüntü anlamında iyi olmasına iyidir, Sony de çok iyidir ama Rtings'in piksel yanığı testlerinde Samsung ve Sony biraz sınıfta kalmıştır, en iyi performansı LG göstermiştir. S90C'de bu sorun aşıldı mı bilmiyorum ama S90B burn-in konusunda problemleri olan bir cihazdır. Bu bakımdan ben OLED olarak sadece LG marka ürün bakmanızı öneririm.

Bir husus daha var, biz size işin tüm olumlu ve olumsuz yönlerini anlatalım da, kararı yine siz kendiniz verin;

OLED'ler kontrast konusunda mükemmeldir. Pikseller kendi kendini aydınlattığı için; ışık sızması, bulutlanma, çiçeklenme, renk homojenlik bozuklukları gibi led'lere ait hiçbir problem OLED'lerde yaşanmaz. Siyahlar mürekkep gibidir, pikseller bireysel olarak kendini kapatabilir bu da mükemmel bir renk tekdüzeliği sunar.

Lakin OLED'lerin zayıf bir karnı vardır, o da parlaklık. Yüksek parlaklıkları sevmezler, bu nedenle ''Otomatik Parlaklık Sınırlayıcı'' sistemleri vardır, panelin çok parlamasına müsaade etmez. Çünkü yüksek parlaklık yanında yüksek ısıyı ve sonuncunda piksel yanmasını getirir. Parlaklıklarının düşük olması HDR performanslarını kötü etkiler. Atıyorum Samsung'un üst seviye bir led televizyonu OLED'e göre çok daha iyi bir HDR deneyimi yaşatabilir.

Bütün OLED'lerde parlaklık bir süre sonra 150 nit'e düşer. HDR içeriklerde sadece küçük alanlarda yeterli parlaklık verebilirler; mum ışığı, meşale, şömine ateşi, gökyüzündeki yıldızlar, ay sahnesi gibi. Ekranı tamamen kaplayan sahnelerde 150 nit'i geçemezler, geçseler de kısa süre sonra tekrar 150 nit'e düşerler. HDR performansı kötü diyemem ama bir amiral gemisi LED tv kadar da iyi değil.

OLED_vs_QLED.jpg

LG C3 OLED
100% ekran maksimum parlaklık: 150 nit
100% ekran sürekli parlaklık: 150 nit
50% ekran maksimum parlaklık: 311 nit
50% ekran sürekli parlaklık: 311 nit
25% ekran maksimum parlaklık: 522 nit
50% ekran sürekli parlaklık: 477 nit

SAMSUNG QN90C
100% ekran maksimum parlaklık: 687 nit
100% ekran sürekli parlaklık: 686 nit
50% ekran maksimum parlaklık: 927 nit
50% ekran sürekli parlaklık: 925 nit
25% ekran maksimum parlaklık: 1.530 nit
50% ekran sürekli parlaklık: 1.513 nit

zafer94 Çevrimdışı

zafer94

Yeni Üye
26 May 2020
19
29
Merhabalar,

Çeyiz için 6 ay sonra kullanmalık bir televizyon arayışım var bütçem 20.000 tl eğer değecekse +%15 falan daha verebilirim.

Evimizde kullanmış olduğumuz televizyon 32D5000 tahminimce 10 sene önce falan aldık ve görüntüsünden çok memnunum, özellikle siyahlar çok net, bulutlanma yok . Panelinin ne olduğunu bilmiyorum.

Benim için marka takıntısı olmaksızın, Siyahları simsiyah gösteren, (birisi arkadan tvye led ışık tutuyor gibi olmayan) bulutlanma ve ekrana bakınca ekranda sis varmış gibi gözükmeyen bir televizyona ihtiyacım var. Kendimce bir kaç model baktım ama hangileri iyidir bilmiyorum.

VESTEL 55QA9700 16750 TL ( Siyahları nasıl bilmiyorum ve android değil,galiba subwoofer var)
TOSHIBA 65QA5D63DT 20000 TL ( Siyahları nasıl bilmiyorum ve android değil,galiba subwoofer var)
TCL 55P635 - 58P635 - 65P635 (Hangi serisi siyahları iyi gösterir bilmiyorum, ama google tv)

TCL televizyonlarda garanti süresi ne zaman başlıyor? Ben 6 ay sonra kurdurmayı düşünüyorum.

Birde bu bütçe dahilinde PHILIPS AMBLIGHT olan tv girer mi? Siyahları gösteren, içimde hep uktedir amblight özelliği olan bir tv almak.

Sizce hangisini seçmeliyim. Gönlümde bu listede hiç olmayan 55Pus8508 fakat fazla para vermeye gerek yok görünüyor.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Merhabalar,

Çeyiz için 6 ay sonra kullanmalık bir televizyon arayışım var bütçem 20.000 tl eğer değecekse +%15 falan daha verebilirim.

Evimizde kullanmış olduğumuz televizyon 32D5000 tahminimce 10 sene önce falan aldık ve görüntüsünden çok memnunum, özellikle siyahlar çok net, bulutlanma yok . Panelinin ne olduğunu bilmiyorum.

Benim için marka takıntısı olmaksızın, Siyahları simsiyah gösteren, (birisi arkadan tvye led ışık tutuyor gibi olmayan) bulutlanma ve ekrana bakınca ekranda sis varmış gibi gözükmeyen bir televizyona ihtiyacım var. Kendimce bir kaç model baktım ama hangileri iyidir bilmiyorum.

VESTEL 55QA9700 16750 TL ( Siyahları nasıl bilmiyorum ve android değil,galiba subwoofer var)
TOSHIBA 65QA5D63DT 20000 TL ( Siyahları nasıl bilmiyorum ve android değil,galiba subwoofer var)
TCL 55P635 - 58P635 - 65P635 (Hangi serisi siyahları iyi gösterir bilmiyorum, ama google tv)

TCL televizyonlarda garanti süresi ne zaman başlıyor? Ben 6 ay sonra kurdurmayı düşünüyorum.

Birde bu bütçe dahilinde PHILIPS AMBLIGHT olan tv girer mi? Siyahları gösteren, içimde hep uktedir amblight özelliği olan bir tv almak.

Sizce hangisini seçmeliyim. Gönlümde bu listede hiç olmayan 55Pus8508 fakat fazla para vermeye gerek yok görünüyor.
Merhabalar.

Vestel ve Philips'te aradığınız siyahları bulabileceğiniz bir model mevcut değil. Size VA + FALD panel bir tv lazım. Bunu size sunabilecek en uygun fiyatlı cihaz ise TCL C745 fakat 55'' olanı 30.000 TL'den başlıyor.

FALD olmayan bir cihazdan da memnun kalabilirsiniz ama biraz şans lazım. Şansınıza renk homojenliği düzgün, ışık kontrolü başarılı bir tv gelirse memnun kalırsınız.

TCL'in P serisini önermem, ucuz modellerinden alacaksanız minimum C645 olsun. PUS8508 zar atmak gibi olur, şansınıza düzgün cihaz gelirse memnun kalırsınız. Sorunlu bir tv gelirse, Philips Türkiye ile olan maceranızda başarılar dilemekten başka elimizden bir şey gelmez.

zafer94 Çevrimdışı

zafer94

Yeni Üye
26 May 2020
19
29
Merhabalar.

Vestel ve Philips'te aradığınız siyahları bulabileceğiniz bir model mevcut değil. Size VA + FALD panel bir tv lazım. Bunu size sunabilecek en uygun fiyatlı cihaz ise TCL C745 fakat 55'' olanı 30.000 TL'den başlıyor.

FALD olmayan bir cihazdan da memnun kalabilirsiniz ama biraz şans lazım. Şansınıza renk homojenliği düzgün, ışık kontrolü başarılı bir tv gelirse memnun kalırsınız.

TCL'in P serisini önermem, ucuz modellerinden alacaksanız minimum C645 olsun. PUS8508 zar atmak gibi olur, şansınıza düzgün cihaz gelirse memnun kalırsınız. Sorunlu bir tv gelirse, Philips Türkiye ile olan maceranızda başarılar dilemekten başka elimizden bir şey gelmez.
Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. VA Panel siyahları iyi gösteriyor sanırım. Peki VA panelli Google tv olup FP model öneriniz ne olur. TCL için C serisi mi kesinlikle ? Peki Philips te amblight olsun ama zar atmayım. aradığınız kalite kesin şu modelde dediğiniz şey nedir ?

K Çevrimdışı

Kenobi

Yeni Üye
3 Eki 2022
23
34
Merhaba, salonda 12 yıllık lg ips tv vardı bozuldu. 10 bin civarına regal grunding onvo gibi markalar vardı sadece youtube dan dizi vs izlemek için ne alınabilir? Smart ı çok önemli değil elde tivo var onu kullanırız. Boyut 55 inc olursa daha iyi olur çok tv gördüm bu fiyatlara bu boyuta ama bu tarz tv lerden hiç anlamıyorum.

Mesela şöyle birşey alınsa nasıldır?

Yada belki indirim falan olursa buda mantıklı olabilir
TCL 55P635 55 inç 4K UHD LED Google TV

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

Tahir27

Yeni Üye
3 Kas 2023
7
24
Nanocell benim gözümde hiç iyi değil hocam, şahsi görüşümdür bu arada. İyi diyen neye göre iyi diyor onu bilmiyorum. QNED serisinden tepe modelleri hariç LG'nin bütün led televizyonları kötüdür, hem de baya bir kötü.

Bir önceki mesajımda yazacaktım ama mutfak televizyonu çok önemli değildir diye yazmadım. LG UR81, NANO75 gibi modelleri düşmanıma bile öneremem. Madem direkt model tavsiyesi istediniz, aynı fiyata TCL 50C645 bakın.

Oled konusunda ben biraz daha farklı düşünüyorum. Samsung S90C görüntü anlamında iyi olmasına iyidir, Sony de çok iyidir ama Rtings'in piksel yanığı testlerinde Samsung ve Sony biraz sınıfta kalmıştır, en iyi performansı LG göstermiştir. S90C'de bu sorun aşıldı mı bilmiyorum ama S90B burn-in konusunda problemleri olan bir cihazdır. Bu bakımdan ben OLED olarak sadece LG marka ürün bakmanızı öneririm.

Bir husus daha var, biz size işin tüm olumlu ve olumsuz yönlerini anlatalım da, kararı yine siz kendiniz verin;

OLED'ler kontrast konusunda mükemmeldir. Pikseller kendi kendini aydınlattığı için; ışık sızması, bulutlanma, çiçeklenme, renk homojenlik bozuklukları gibi led'lere ait hiçbir problem OLED'lerde yaşanmaz. Siyahlar mürekkep gibidir, pikseller bireysel olarak kendini kapatabilir bu da mükemmel bir renk tekdüzeliği sunar.

Lakin OLED'lerin zayıf bir karnı vardır, o da parlaklık. Yüksek parlaklıkları sevmezler, bu nedenle ''Otomatik Parlaklık Sınırlayıcı'' sistemleri vardır, panelin çok parlamasına müsaade etmez. Çünkü yüksek parlaklık yanında yüksek ısıyı ve sonuncunda piksel yanmasını getirir. Parlaklıklarının düşük olması HDR performanslarını kötü etkiler. Atıyorum Samsung'un üst seviye bir led televizyonu OLED'e göre çok daha iyi bir HDR deneyimi yaşatabilir.

Bütün OLED'lerde parlaklık bir süre sonra 150 nit'e düşer. HDR içeriklerde sadece küçük alanlarda yeterli parlaklık verebilirler; mum ışığı, meşale, şömine ateşi, gökyüzündeki yıldızlar, ay sahnesi gibi. Ekranı tamamen kaplayan sahnelerde 150 nit'i geçemezler, geçseler de kısa süre sonra tekrar 150 nit'e düşerler. HDR performansı kötü diyemem ama bir amiral gemisi LED tv kadar da iyi değil.

OLED_vs_QLED.jpg

LG C3 OLED
100% ekran maksimum parlaklık: 150 nit
100% ekran sürekli parlaklık: 150 nit
50% ekran maksimum parlaklık: 311 nit
50% ekran sürekli parlaklık: 311 nit
25% ekran maksimum parlaklık: 522 nit
50% ekran sürekli parlaklık: 477 nit

SAMSUNG QN90C
100% ekran maksimum parlaklık: 687 nit
100% ekran sürekli parlaklık: 686 nit
50% ekran maksimum parlaklık: 927 nit
50% ekran sürekli parlaklık: 925 nit
25% ekran maksimum parlaklık: 1.530 nit
50% ekran sürekli parlaklık: 1.513 nit
Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için, SAMSUNGQN90C de karar kıldım aldığım yerde tcl var ise alacağım yoksa philipsin tvsini alacağım tekrardan teşekkürler.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. VA Panel siyahları iyi gösteriyor sanırım. Peki VA panelli Google tv olup FP model öneriniz ne olur. TCL için C serisi mi kesinlikle ? Peki Philips te amblight olsun ama zar atmayım. aradığınız kalite kesin şu modelde dediğiniz şey nedir ?
Evet hocam, VA paneller siyah konusunda daha başarılı oluyor. Fakat burada televizyonun kalitesi de önemli, VA panel olup ışık sızdıran, siyah homojenliği kötü olan televizyonlar da var.

TCL tarafında 645'in altındaki televizyonların parlaklıkları düşük oluyor, bu nedenle tavsiye etmiyorum. Özellikle ''C'' dememin sebebi ise ''Qled'' filtreye sahip olmaları. Bu nedenle direkt C645 önerdim.

Philips konusuna gelirsek, sanırım hedeflediğiniz model PUS8508 veya daha düşük modeller. Bu modellerde hangi tip panel bulunduğu konusunda emin değilim. 50'' hep VA oluyor fakat Philips, 55'' olanlarda her iki panel türünü de kullanabiliyor. Geçen seneki modellerde 55'' 8807'lerin hepsi IPS iken, 8007'ler karışık panel ile geliyordu. 8507'de ise 55'' seçeneği yoktu.

Aşağıda paylaşacağım tabloda, 8508 ve aşağısındaki modellerin hepsi 8 bit panel görünüyor, bu da aklınızda bulunsun. 8 bit - 10 bit farkını anlayabilir misiniz onu bilmiyorum ama bilgi bilgidir.

- Vestel, Toshiba, Regal, Onvo vb. yerli markalarda aradığınız siyah kalitesini bulma şansınız biraz zayıf. Siyah renk ile ilgili beklentiniz olmasa direkt Vestel QA9700 alın derdim,
- Samsung'un giriş seviyesi televizyonlarında şansınız yaver giderse belki sizi memnun edecek bir cihaz denk gelebilir, CU8000 gibi mesela. Fakat parlaklık biraz zayıf olacaktır, 300 nit civarı. TCL P635 ayarında bir televizyon olur. Lakin Samsung'un kendi işletim sistemi var, bu açıdan size uymaz,
- LG tarafında çok fazla çeşit yok, olsa bile LG daha beter + Google TV değil.

Bu şartlar altında ya Philips alacaksınız ya da TCL. Ambilight'ı çok merak ediyorsanız zarınızı atıp PUS8508 ile şansınızı deneyin 🙂

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Merhaba, salonda 12 yıllık lg ips tv vardı bozuldu. 10 bin civarına regal grunding onvo gibi markalar vardı sadece youtube dan dizi vs izlemek için ne alınabilir? Smart ı çok önemli değil elde tivo var onu kullanırız. Boyut 55 inc olursa daha iyi olur çok tv gördüm bu fiyatlara bu boyuta ama bu tarz tv lerden hiç anlamıyorum.

Mesela şöyle birşey alınsa nasıldır?

Yada belki indirim falan olursa buda mantıklı olabilir
TCL 55P635 55 inç 4K UHD LED Google TV
Bulabildiğiniz en uygun televizyonu alın derim çünkü büyük markalara geçtiğiniz zaman fiyat çok artacak. Regal, Vestel, Onvo fark etmez bence.

Geri
Üst Alt