S Çevrimdışı

Sdtank

Yeni Üye
9 Kas 2023
4
32
Upscale olayı modele göre farklılık gösteriyor, sırf bu özelliğinden dolayı şu televizyonu alın diyebileceğim bir model yok. Listede Sony haricinde 9.0 puan alabilen başka ürün de yok,

Ben sizin yerinizde olsam, verdiğiniz izleme profiline göre gidip Vestel alırdım galiba, param da cebim de kalırdı. Çünkü 4K içerik tüketmeyeceksiniz ve konsol bağlamayacaksınız. Tek sıkıntı, maç yayınında 60 hz panel ile 120 hz panel arasındaki performans farkını hisseder misiniz ondan emin değilim. Mağazada bir de Vestel'lere bakın hoşunuza gidecek mi.

Teknik karşılaştırma yapacak olursak, fiyat/fayda bağlamında en iyi seçeneğin TCL C745 olduğunu daha önce yazmıştık, bu yüzden detaya girmiyorum. 65'' LG'de 6 adet karartma bölgesi varken, TCL'de 160 adet var desem yeterli olur sanırım. Sağ olsun LG bu konuda büyük zahmete girmiş. İnsan, ''Kendini çok yıpratıyorsun LG kardeş'' demek istiyor 😀
Teknik bilgilendirme için saolun. ilk fırsat da 75c745 TCL için ,marka ve model bazında yerli yabancı sitelerde araştırma yapıp, mağazaya gidip alıcı gözle test edeceğim.

T Çevrimdışı

TheGodFather

Yeni Üye
16 Mar 2021
5
36
Günlük kullanım ve çocuklar için uygun fiyatlı 55 inç Grundig TV ler var Google TV 12 bin civarı onlardan bir modelle devam edin. Dünya markası giriş seviyelerini alırsanız 20 -25 bin ödersiniz. Hemen hemen kalite aynı olur.
Hocam Grundig'lere baktım, yorumlara da baktım gayet olumlu görüşler var.
Fakat aklıma takıldı,
Mesela;

bunda 4k diyor fakat yenileme hızı 50 diyor.
Bilgisayar monitörlerinde örneğin 2k için 144 hz bile yetmez, televizyonlarda yenileme hızı görüntü kalitesi olayı farklı mı monitörlerden?
4k'ya 50 hz yeter mi?

bu da 60 hz ve 4k örneğin...

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
T TheGodFather,
TV modelleri 50 ve 100 Hz olur . monitörler oyunlar için tasarlanır. Bunun yanında konsol ve bilgisayarla desteklenir. Oyun üreticileriyle.
TV de farklıdır kaynak ve kullanıcıya görüntüyü taşıma çok kısıtlı ve masraflı olur bant genişliği burada sınırlayıcı olur. Ne kadar çok kare o kadar maliyeti artırır artı bize ulaştırmada izleyeci olarak. Altyapı yeterli değil. TV yayınları 25 kare 50-60 kare verirsen çözünürlüğü düşürmen gerekir. İnternet uzerindende buna benzer sorunlar olur. Bant genişliği önemli sıkıştırma yaparak gönderir burada codec cozuculerin verimi ve kaynak ve alıcının mesafesi aktarimda sorunlar yaratır. Artı elektrik frekansı nin oluşturduğu parazitler vb.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
50 Hz lik panel 50 kare gösterir. 100 Hz lik panelde 100 kare gösterir. 100 Hz lik panele 50 kare verirsen 50 gösterir. 100 tamamlamak için aynı kareyi iki defa gösterir. Yada araya yapay kare koyarak bunu 100 tamamlar. Ama bu yapaylik yaratır. Orijinal doğal renklerden uzaklaştırır. Artı hareketli sahnelerde sorunlar yaşatır. Tutarsızlık.

T Çevrimdışı

TheGodFather

Yeni Üye
16 Mar 2021
5
36
50 Hz lik panel 50 kare gösterir. 100 Hz lik panelde 100 kare gösterir. 100 Hz lik panele 50 kare verirsen 50 gösterir. 100 tamamlamak için aynı kareyi iki defa gösterir. Yada araya yapay kare koyarak bunu 100 tamamlar. Ama bu yapaylik yaratır. Orijinal doğal renklerden uzaklaştırır. Artı hareketli sahnelerde sorunlar yaşatır. Tutarsızlık.
Yani;
Bilgisayardaki mantalite TV konusunda farklı işliyor fakat buna rağmen 50 hz'lik TV'de 4k değil de çözünürlük düşürerek izlemek lazım, doğru mu anlamışım?

Z Çevrimdışı

Zygomatic 

Yeni Üye
27 Ağu 2020
29
29
Onvo 50f950 vs dijitsuju 50ds9800
????
Sizlere bir adet fakir sorusu sormak istiyorum küçük odama TV almak istiyorum.
Onvo ov50f950 ile dijitsuju 50ds9800 olan modeli bime gelmiş bunlardan hangisini tavsiye edersiniz.
Aslında aklımda onvo ov43f900 vardı yan açi performansından dolayı ama satış ve üretim yok sanırım 2. El pazarında da bulamadim bu iki televizyon hakkında karşılaştırma yapacak bilgili arkadaşlardan yorum rica ediyorum

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Değerli üstadım, Yetiştiniz 😅

O gece televizyonu alacakken, bana uyguladıkları hediye çekini, kampanya ile kullanamadığım için ertelemez zorunda kaldım. Ve bütçemi biraz daha çıkartarak ilerlemek istersem. Sizin TCL tarafında teknik olarak süper açıklayıcı ve bilgilendirici yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Peki bütçeyi biraz daha aşarsak, Yıllardır küçüklükten içimde kalan amblight sevdasını dizginlemek adına, philips için bir öneri yapar mısınız. Yoksa her türlü TCL mi diyorsunuz FP olarak da, 25-27 Tlye kadar, Siyah renkleri iyi gösteren, Google TV , Qled(olabiliyorsa), Genellikle uydu yayını ve youtube için kullanılacak.

2.olarak Birde sizden ricam, 1 tane uygun ucuz fiyatlı VA panelli siyah renkleri bulutlanma olmadan gösteren 55-65 " arası ucuz tv smart bile olmasına gerek yok. tavsiyeniz varmı? Gerekirse MI Box S 2.Nesil alıp yoluma devam edeceğim. TCL P serileri hangi panel mesala ? 55P735 11.000 Tl şuan teknosada FP değerlendireyim mi ?
Estağfirullah, teşekkür ederim.

Philips'in siyahları konusunda emin değilim, 50'' ve 70'' haricinde çoğunlukla IPS kullanıyor. IPS cihazda da yüksek kontrast ve düzgün siyahlar elde etmek biraz zor. Geçen senenin Mini Led modeli vardı, PML9507; bu tv umut vaat etmişti ama çok sorunlu bir cihaz çıktı.

Bu sene PML9008 çıkarmışlar fakat bu sefer panel IPS olmuş. PML serisi markanın Mini Led'li, üst seviye cihazları. 29.500'e satılıyor HB'de, maalesef Google TV değil ama, Philips'in kendi işletim sistemini kullanıyor;

Bulabilirseniz, geçen yılın modeli olan PML9507 var.

11.000 TL'ye siyahları düzgün gösteren cihaz olsa, televizyonlara servet ödemezdik 😀 55P735 için şansınızı deneyebilirsiniz, düzgün cihaz gelirse sizi tatmin edecek siyah alabilirsiniz. Parlaklık olarak biraz zayıf kalabilir.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Onvo 50f950 vs dijitsuju 50ds9800
????
Sizlere bir adet fakir sorusu sormak istiyorum küçük odama TV almak istiyorum.
Onvo ov50f950 ile dijitsuju 50ds9800 olan modeli bime gelmiş bunlardan hangisini tavsiye edersiniz.
Aslında aklımda onvo ov43f900 vardı yan açi performansından dolayı ama satış ve üretim yok sanırım 2. El pazarında da bulamadim bu iki televizyon hakkında karşılaştırma yapacak bilgili arkadaşlardan yorum rica ediyorum
Estağfirullah, biz de fakiriz 🙂

Yanlış anlamazsanız açık konuşacağım, tahmin edeceğiniz üzere bahsini ettiğimiz markalar bir Samsung veya Sony değil. O nedenle, hangisini alırsanız alın çok fazla bir değişiklik olmayacak, benzer bir görüntü kalitesi alacaksınız.

Onvo, Dijitsu, Yoshimoto, Daewoo, Aduket fark etmez. Sadece panel farklarından dolayı bir takım avantaj ve dezavantajlar olabilir lakin her iki televizyonda da VA panel var.

Teknik detaylara bakalım;
Dijitsu 55DS9800
- 8 bit VA panel
- Direct Led
- 250 nit parlaklık
- 1,50 GB Ram
- 8 GB Depolama
- İşletim Sistemi: Android 11

ONVO 50F950
- 10 bit (8+FRC) Super MVA panel
- Direct Led
- 2,00 GB Ram
- 8 GB Depolama
- İşletim Sistemi: Google TV

Son düzenleme:
W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Yani;
Bilgisayardaki mantalite TV konusunda farklı işliyor fakat buna rağmen 50 hz'lik TV'de 4k değil de çözünürlük düşürerek izlemek lazım, doğru mu anlamışım?
Yayıncı (Netflix Amazon TV kanallari vb) verdiğini izlersiniz. Yanlış anlamışsınız.
TV de buna müdahale edemezsiniz. Zaten harici bir cihazla müdahale edersiniz.(Apple box, android box, firetv vb). Bu da verilen kalitenin niye altına ayarlamak anlamına gelir. Burada platformlarda işe yarar 4k filmleri hdr formatında veriyor. Giriş seviyesi TV ler hdr gösteremez daha doğrusu sağlıklı hdr veriyi donanımı yetmez. Soluk kalır. Burada haricî cihazla 4k hdr formati, 4k SDR cevirdigin zaman TV daha iyi gösterir görüntüyü canlı. 4k çözünürlüğünun o zaman farkı olur.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Estağfirullah, biz de fakiriz 🙂

Yanlış anlamazsanız açık konuşacağım, tahmin edeceğiniz üzere bahsini ettiğimiz markalar bir Samsung veya Sony değil. O nedenle, hangisini alırsanız alın çok fazla bir değişiklik olmayacak, benzer bir görüntü kalitesi alacaksınız.

Onvo, Dijitsu, Yoshimoto, Daewoo, Aduket fark etmez. Sadece panel farklarından dolayı bir takım avantaj ve dezavantajlar olabilir lakin her iki televizyonda da VA panel var.

Teknik detaylara bakalım;
Dijitsu 55DS9800
- 8 bit VA panel
- Direct Led
- 250 nit parlaklık
- 1,50 GB Ram
- 8 GB Depolama
- İşletim Sistemi: Android 11

ONVO 50F950
- 10 bit (8+FRC) Super MVA panel
- Edge Led
- 2,00 GB Ram
- 8 GB Depolama
- İşletim Sistemi: Google TV
Samurai Samurai,
Onvo 10 bit süper mva panel yazmışsın. Öbürü 8 bit supersiz Va panel 🙂
Yani onvo mu al diyorsun.

Z Çevrimdışı

Zygomatic 

Yeni Üye
27 Ağu 2020
29
29
Samurai Samurai,
Onvo 10 bit süper mva panel yazmışsın. Öbürü 8 bit supersiz Va panel 🙂
Yani onvo mu al diyorsun.
Ben onvoyu bir adım önde gördüm yazılanlardan, gerek süper mva oluşu gerek lisanslı adroid Google TV oluşundan ötürü ama direct LED ile edge LED arasindaki avataj dezavantaj durum karşılaştırması yapamadım

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Ben onvoyu bir adım önde gördüm yazılanlardan, gerek süper mva oluşu gerek lisanslı adroid Google TV oluşundan ötürü ama direct LED ile edge LED arasindaki avataj dezavantaj durum karşılaştırması yapamadım
Her tarafı Direct Led olsa ne olur hocam, Full Array olmadıktan sonra çok bir şey fark etmez. Hani Direct Led diye daha homojen renkler alacağınızın garantisi yok, daha çok şans meselesi.

zafer94 Çevrimdışı

zafer94

Yeni Üye
26 May 2020
19
29
Her tarafı Direct Led olsa ne olur hocam, Full Array olmadıktan sonra çok bir şey fark etmez. Hani Direct Led diye daha homojen renkler alacağınızın garantisi yok, daha çok şans meselesi.
En ucuz 55’ full array televiuon hangisi sizce ? Birde google tvli ?

Estağfirullah, teşekkür ederim.

Philips'in siyahları konusunda emin değilim, 50'' ve 70'' haricinde çoğunlukla IPS kullanıyor. IPS cihazda da yüksek kontrast ve düzgün siyahlar elde etmek biraz zor. Geçen senenin Mini Led modeli vardı, PML9507; bu tv umut vaat etmişti ama çok sorunlu bir cihaz çıktı.

Bu sene PML9008 çıkarmışlar fakat bu sefer panel IPS olmuş. PML serisi markanın Mini Led'li, üst seviye cihazları. 29.500'e satılıyor HB'de, maalesef Google TV değil ama, Philips'in kendi işletim sistemini kullanıyor;

Bulabilirseniz, geçen yılın modeli olan PML9507 var.

11.000 TL'ye siyahları düzgün gösteren cihaz olsa, televizyonlara servet ödemezdik 😀 55P735 için şansınızı deneyebilirsiniz, düzgün cihaz gelirse sizi tatmin edecek siyah alabilirsiniz. Parlaklık olarak biraz zayıf kalabilir.
Malesef alamadim
Teknosa stok vs sorunu diyerek televizyonu internetten satis yaptirmadi, 2 saat ugrastim fakat alamadim
Bende elimdeki kanitlarla thhye gittim, belki bir umut. Butcem sanirik amblightli philips almaya elvermeyevek. 13-15 arasin TCL P serisi alacağım gibi görünüyor. En kotu tv arkasina serit led cekip kumanda ile IŞIK saglamak olacak 😂😂

Geri
Üst Alt