Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,578
40
Öneriniz hangisinden yana olur yani 4k suanda zaten trt dışında yok ben Netflix Exxen ve konsol bağlamak için istiyorum panel (Va olanı yokmu 55Q9900) sizin tercihiniz bu iki üründen hangisi olur
4K derken aslında Netflix gibi stream platformlarını kast etmiştim. Vestel tarafında 55'' ebatlar genellikle IPS oluyor. 55UA9530 var, 3 farklı panel ile geliyor, 2 tanesi VA 1 tanesi IPS.

Sizin bütçeniz tam olarak ne kadar ? Q60B için istedikleri fiyat nedir ? Q80B çok mu pahalı olur ?

L Çevrimdışı

Livaneli08

Aktif Üye
17 May 2023
54
29
4K derken aslında Netflix gibi stream platformlarını kast etmiştim. Vestel tarafında 55'' ebatlar genellikle IPS oluyor. 55UA9530 var, 3 farklı panel ile geliyor, 2 tanesi VA 1 tanesi IPS.

Sizin bütçeniz tam olarak ne kadar ? Q60B için istedikleri fiyat nedir ? Q80B çok mu pahalı olur ?
80 b 55 ekran sitesinde yoktur Samsung için 10 bin daha eklemem gerekiyor

IMG_3049.png
IMG_3048.png

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881

IMG_3049.png
IMG_3048.png
Sitesinde yoktur derken?

Ayrıca şu konu özelliklerini topluca incelemek ve kıyaslamak için referans olabilir;

Fiyat konusunda da Sayın Samurai Unforgotten zaten bilgilendirmesinde Vestel ve ürünlerinin giriş segmenti olduğundan, kullanım tercihlerinize uyumlu diğer modellerin fiyat farkı olacağından bahsetmiş.

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,578
40
Q60B için 25K çok fazla, kesinlikle o para verilmez. Aynı paraya internetten Q80B alabilirsiniz. Konsol da bağlayacağınız için Q80B'den çok memnun kalacağınızı düşünüyorum. Aynı satıcı bir çok yerde 25K civarına satış yapıyor;

L Çevrimdışı

Livaneli08

Aktif Üye
17 May 2023
54
29
Q60B için 25K çok fazla, kesinlikle o para verilmez. Aynı paraya internetten Q80B alabilirsiniz. Konsol da bağlayacağınız için Q80B'den çok memnun kalacağınızı düşünüyorum. Aynı satıcı bir çok yerde 25K civarına satış yapıyor;
Açıkcası ben bu modeli de araştırdım önceden fakat böyle bir kullanıcı deneyimi ve sorununa çok rastladım ondan dolayı çekindim üründen Ayrıca söyle bir durum da söz konusu benim ben ürünü 1 sene sonra kullanıcam acmıcam sizde bilirsiniz ki Samsungda böyle bir garanti söz konusu değil fatura kesildiğinde garanti başlıyor zaten Vestel 55Q9900 ürününü tercih etmemdeki en büyük sebebi de garantisinin kutu açılımı ile baslaması ve fiyatı da 15K civarında olmasıQled bi ürün
IMG_3051.jpg

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,578
40
Açıkcası ben bu modeli de araştırdım önceden fakat böyle bir kullanıcı deneyimi ve sorununa çok rastladım ondan dolayı çekindim üründen Ayrıca söyle bir durum da söz konusu benim ben ürünü 1 sene sonra kullanıcam acmıcam sizde bilirsiniz ki Samsungda böyle bir garanti söz konusu değil fatura kesildiğinde garanti başlıyor zaten Vestel 55Q9900 ürününü tercih etmemdeki en büyük sebebi de garantisinin kutu açılımı ile baslaması ve fiyatı da 15K civarında olmasıQled bi ürün
Futbol maçlarında böyle bir sorun varsa motion ayarlarından düzeltilebileceğini düşünüyorum. Yazılım ile ilgili bir şey ise zaten güncelleme gelir. Veya o kullanıcıların yaşadığı sorun televizyondan değil de, başka bir nedenden kaynaklanıyor da olabilir; yayın kalitesi, hdmi kablo kalitesi vb.

Samsung Q80B ile Vestel Q9900 birbirleriyle kıyaslanabilecek cihazlar değil, teknik olarak arada ciddi farklılıklar var. Olay sadece Qled filtreye sahip olmaktan ibaret değil. Panel hızları, kontrast, parlaklık, görüntü işleme teknolojisi, renk homojenliği, siyah kalitesi, mühendislik...

Sanırım evleniyorsunuz, çeyizlik olarak alacaksanız. Doğru tahmin ettiysem hayırlı olsun 🙂 Garanti konusunu gerçekten bilmiyorum. Benim sizi yönlendirmem doğru olmaz, biz sadece öneri sunabiliriz.

Q9900 serisi ile ilgili konuyu aşağıya bırakıyorum. Vestel'de yavaşlama olur mu veya smart performansı yetersiz kalır mı diye tereddüt ediyorsanız bence buna takılmayın, harici bir kutu alarak sorunu çözersiniz. Veya örnek veriyorum, Netflix'i konsol üzerinden izlersiniz.

T Çevrimdışı

technomank

Yeni Üye
18 May 2023
3
24
Merhaba ben televizyon alacağım 55Q9900 ile 50QA9700 arasında kaldım tvyi karşıdan izleyeceğim netflix youtube falan izleyeceğim konsol da oynayacağım ama bütçemiz 120hz karşılamadı için 60hz alacağım. Hangisini almam daha iyi olur? Bir de oyun için VA mı daha iyi olur IPS mi (karşıdan izleyeceğim)

F Çevrimdışı

feriduni

Yeni Üye
19 May 2023
3
35
Herkese merhabalar, uzun zamandır lg 42uh610v modelini kullanıyorum. Konsol üzerinden youtube, netflix vs.
Tvyi büyütme ihtiyacımız oldu. Max. 20bin bütçe var. 65" samsung bu8000 modeli karşıma çıktı. Bu model benim ihtiyacımı karşılar mı?
Konsol üzerinden youtube, netflix ve biraz oyun. Açıkçası çok oyun oynayan biri değilim, günde yarım saat 1 saat. Bazen hiç oynamıyorum bile.
TV kanallarını izlemiyorum. Anten kablosu bile takılmayacak. Siz değerli arkadaşların tavsiyelerine açığım. 65" tv olarak ne önerebilirsiniz? Belki bir ihtimal 55" e düşebilirim, düşmesem daha iyi olur :) Herkese iyi forumlar ve şimdiden teşekkürler.

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,578
40
Herkese merhabalar, uzun zamandır lg 42uh610v modelini kullanıyorum. Konsol üzerinden youtube, netflix vs.
Tvyi büyütme ihtiyacımız oldu. Max. 20bin bütçe var. 65" samsung bu8000 modeli karşıma çıktı. Bu model benim ihtiyacımı karşılar mı?
Konsol üzerinden youtube, netflix ve biraz oyun. Açıkçası çok oyun oynayan biri değilim, günde yarım saat 1 saat. Bazen hiç oynamıyorum bile.
TV kanallarını izlemiyorum. Anten kablosu bile takılmayacak. Siz değerli arkadaşların tavsiyelerine açığım. 65" tv olarak ne önerebilirsiniz? Belki bir ihtimal 55" e düşebilirim, düşmesem daha iyi olur :) Herkese iyi forumlar ve şimdiden teşekkürler.
Merhabalar.

Eğer şu an ki televizyonunuzdan memnunsanız, BU8000 büyük oranda sizi memnun eder. 65'lik BU8000 modelinde hem IPS hem de VA kullanılıyor. IPS denk gelirse çok büyük bir değişiklik hissetmezsiniz çünkü şu an kullandığınız televizyon da IPS panel. VA denk gelirse renkler size biraz soluk gelebilir. Ek olarak, şu an kullandığınız televizyon Samsung'dan biraz daha parlak.

Açık konuşmak gerekirse her iki televizyon da giriş segmentinde cihazlar ve sundukları görüntü kalitesi vasat. IPS panel kullandığınız için, alternatif olarak Vestel 65Q9900 modeline de bakabilirsiniz.

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,578
40
Merhaba ben televizyon alacağım 55Q9900 ile 50QA9700 arasında kaldım tvyi karşıdan izleyeceğim netflix youtube falan izleyeceğim konsol da oynayacağım ama bütçemiz 120hz karşılamadı için 60hz alacağım. Hangisini almam daha iyi olur? Bir de oyun için VA mı daha iyi olur IPS mi (karşıdan izleyeceğim)
VA mı yoksa IPS mi kararını biz veremeyiz, herkesin göz zevki farklı oluyor. 50'' alırsanız VA panel gelecek, 55'' alırsanız IPS de gelebilir. IPS tercih ederseniz, 55QA9700 modeline de bakabilirsiniz.

Oyun için VA mı veya IPS mi daha iyi olur şeklinde genelleme yapmak yanlış olur çünkü tv'nin modeline göre kalitesi değişiyor. Normalde IPS'lerin tepkime süresi daha iyi olarak kabul edilir ama VA olup IPS'ten daha iyi performans gösteren modeller de olabiliyor.

F Çevrimdışı

feriduni

Yeni Üye
19 May 2023
3
35
Merhabalar.

Eğer şu an ki televizyonunuzdan memnunsanız, BU8000 büyük oranda sizi memnun eder. 65'lik BU8000 modelinde hem IPS hem de VA kullanılıyor. IPS denk gelirse çok büyük bir değişiklik hissetmezsiniz çünkü şu an kullandığınız televizyon da IPS panel. VA denk gelirse renkler size biraz soluk gelebilir. Ek olarak, şu an kullandığınız televizyon Samsung'dan biraz daha parlak.

Açık konuşmak gerekirse her iki televizyon da giriş segmentinde cihazlar ve sundukları görüntü kalitesi vasat. IPS panel kullandığınız için, alternatif olarak Vestel 65Q9900 modeline de bakabilirsiniz.
Hocam teşekkür ederim. Açıkçası vestel modellerine biraz yükselmiş durumdayım 65u9700 modelini inceliyordum. Sizce bu model de benim baktıklarım gibi vasat görüntü kalitesine mi sahip :) q9900 ile arasında yanılmıyorsam 2000tl gibi bir rakam var. Q9900 ile yoluma devam edebilirim gibi geliyor. Sizin ve diğer arkadaşların yorumlarını duymak isterim. Teşekkür ederim. Bu arada 19 Mayıs Atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramımız kutlu olsun.

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,578
40
Hocam teşekkür ederim. Açıkçası vestel modellerine biraz yükselmiş durumdayım 65u9700 modelini inceliyordum. Sizce bu model de benim baktıklarım gibi vasat görüntü kalitesine mi sahip :) q9900 ile arasında yanılmıyorsam 2000tl gibi bir rakam var. Q9900 ile yoluma devam edebilirim gibi geliyor. Sizin ve diğer arkadaşların yorumlarını duymak isterim. Teşekkür ederim. Bu arada 19 Mayıs Atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramımız kutlu olsun.
Hocam, şimdi sizi televizyonunuzdan soğutmak istemem, o nedenle çok fazla yazmayayım. 6100 serisi LG'nin üç kağıt çevirdiği modellerden bir tanesi. Uzun zaman önce şurada bahsetmiştim;

Zaten aynı konudan rtings de bahsetmiş;
SS7349dc3884c04cc9.jpg

Q9900 ile U9700 arasında neredeyse pek bir fark yok, her ikisi de IPS panel. Fakat Q9900 modeli Qled filtreye sahip olduğu için daha canlı renkler sunabilir, bu bakımdan bir adım önde. Bu benim şahsi görüşlerim, belki diğer arkadaşlar farklı şeyler söyleyebilir.

Teşekkür ederim, hepimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun 🙂

T Çevrimdışı

technomank

Yeni Üye
18 May 2023
3
24
VA mı yoksa IPS mi kararını biz veremeyiz, herkesin göz zevki farklı oluyor. 50'' alırsanız VA panel gelecek, 55'' alırsanız IPS de gelebilir. IPS tercih ederseniz, 55QA9700 modeline de bakabilirsiniz.

Oyun için VA mı veya IPS mi daha iyi olur şeklinde genelleme yapmak yanlış olur çünkü tv'nin modeline göre kalitesi değişiyor. Normalde IPS'lerin tepkime süresi daha iyi olarak kabul edilir ama VA olup IPS'ten daha iyi performans gösteren modeller de olabiliyor.
Anladığım kadarıyla IPS açı performansı VA ise siyah ve kontrast performansıyla öne çıkıyor ben direkt karşıdan izleyeceğim için o konuda bir sorun olmayacak VA panellerin tepkime süresi daha mı iyi yoksa IPS mi bu konuda daha iyi çünkü oyun da oynayacağım. 55QA9700 bütçeyi aşıyor ama 55Q9900 ile 50QA9700 aşmıyor oyun ve film için hangisi önerinizdir?

bir de şunu merak ediyorum LG IPS ile HKC,BOE IPS arasında çok fark var mı?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Anladığım kadarıyla IPS açı performansı VA ise siyah ve kontrast performansıyla öne çıkıyor ben direkt karşıdan izleyeceğim için o konuda bir sorun olmayacak VA panellerin tepkime süresi daha mı iyi yoksa IPS mi bu konuda daha iyi çünkü oyun da oynayacağım. 55QA9700 bütçeyi aşıyor ama 55Q9900 ile 50QA9700 aşmıyor oyun ve film için hangisi önerinizdir?

bir de şunu merak ediyorum LG IPS ile HKC,BOE IPS arasında çok fark var mı?
Şimdi öncelikle sorunuzu incelersek;

Tepkime süresi ile panelin IPS ya da VA yapıda olması arasında neredeyse elma ile armut kadar ilişki vardır. Bu benzetmeyi kesinlikle yanlış anlamayın, tepkime süresi panelin yapısıyla değil, anakartın özellikleri panelin tepkime süresi, TCON kart performansı gibi birçok etkene bağlıdır. O yüzden üzerinde düşündüğünüz ürünlerin kabaca yüksek fps isteyen FPS (First Person Shot) ya da Realtime FRP oyunlarında bu TV' lerden mükemmel bir performans beklemeyin. Öyle birşey istiyorsanız bütçenizin gerçekten çok yukarılarda olması gerek.

Görsel olarak değerlendirilen panel farkları kişisel olarak bile değişkenlik gösterebildiğinden, şu marka panel şu markadan daha iyidir-kötüdür şeklinde kesin bir ayrım yoktur. Hatta aynı markanın farklı özelliklere sahip panelleri bile farklı olabilir.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt