T Çevrimdışı

technomank

Yeni Üye
18 May 2023
3
24
Merhabalar ben 55qa9700 ile 55q9900 arasında kaldım qa9700 bütçemi zorluyor o yüzden şunu merak ediyorum

HKC IPS panel ile LG IPS panel arasında bariz fark var mıdır?

ve ben oyun da oynayacağım aynı zamanda oyun için IPS mi daha iyi VA mı? çünkü duruma göre 50qa9700 de alabilirim.

Cevaplarınızı bekliyorum :)

E Çevrimdışı

Enocan

Yeni Üye
28 Nis 2023
13
48
Tcl 50P635 google smart ile vestel 50Q9900 arasında tercih yapacağım bilgisi olan yardımcı olabilir mi dostlar?Tcl ileriye dönük donma kasma sorunları çıkarır mı? yan izleme açısı da önemli benim için

E Çevrimdışı

Enocan

Yeni Üye
28 Nis 2023
13
48
50Q9900 ve 50U9730 hakkında bilgisi olan var mı arkadaşlar

Heralde bu forum bitmiş kimse cvp vermiyor

Son düzenleme:
W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,800

50 inç modeller aynı kalitede olur ve aynı kalitede Va panel kullanırlar.
Baktığınız modeller arasındaki fark temel olarak smart kısmında olur. Daha güncel bir smartta sahip olursunuz.
SDR yayınlarda bunun gibi TV lerde sorun olmaz. Hdr yayınlarda donanım olarak yeterli olmadığından. Diğer markalar modelleri gibi sadece hdr sinyalini kabul eder. Gösterimde kötü bir deneyim sunar
Birde qled panel diye pazarlama tekniği kullanılan modeller var. Q9900 gibi. Bunda da qled katmanın bu tip TV lerde hdr da bir etkisi olmaz. Zaten SDR yayında da bir etki sağlamaz.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Tcl 50P635 google smart ile vestel 50Q9900 arasında tercih yapacağım bilgisi olan yardımcı olabilir mi dostlar?Tcl ileriye dönük donma kasma sorunları çıkarır mı? yan izleme açısı da önemli benim için

50 inç modeller aynı kalitede olur ve aynı kalitede Va panel kullanırlar.
Baktığınız modeller arasındaki fark temel olarak smart kısmında olur. Daha güncel bir smartta sahip olursunuz.
SDR yayınlarda bunun gibi TV lerde sorun olmaz. Hdr yayınlarda donanım olarak yeterli olmadığından. Diğer markalar modelleri gibi sadece hdr sinyalini kabul eder. Gösterimde kötü bir deneyim sunar
Birde qled panel diye pazarlama tekniği kullanılan modeller var. Q9900 gibi. Bunda da qled katmanın bu tip TV lerde hdr da bir etkisi olmaz. Zaten SDR yayında da bir etki sağlamaz.
Öncelikle gece saat 5' te sizlerin mesajlarının başında bekleyemediğimiz için özür dileyemiyoruz. Çünkü tüm forum ekibi burada kendi kişisel zamanlarından arttırarak yardımcı oluyor. Ayrıca İNSAN oldukları için bir işleri, çalışma ve kişisel yaşantıları mevcut.

Sorularınıza gelince;

TV üzerindeki Smart özelliklerinden bir şey beklemenizin doğru olmadığını, akıcı bir smart ve dijital platform deneyimi yaşayabilmeniz için piyasadaki çok çok üst segment TV' ler haricinde (40-60 bin TL düzeyindeki TV' ler) TV bünyesinde bir sonuç alamayacağınızı çok teknik bir anlatımla Sayın teraspy teraspy aşağıdaki konuda paylaştı;

Forumumuzda arama bölümünü kullanarak bilgilere ulaşma tercihiniz genel forum alışkanlığına uygun şekilde olsaydı sonuçlara ulaşmanız çok daha hızlı olurdu.

Paneller konusundaki teknik detayı da Sayın W Winston yeterli düzeyde paylaştı. Benim naçizane ekleyebileceğim kısım, Samurai Unforgotten üstadın daha önce bir çok konusunda paylaştığı üzere, HDR teknolojisi içeren birçok panel aydınlatma seviyesi bu teknolojiyi düzgün şekilde uygulamaya yeterli olmadığı için mevcut olsa bile tatmin edici sonuçlar vermez.

Çok normal değil mi sizce, zira bu tv HDR içerik oynatmayacak şekilde tasarlanarak üretilmiş 🙂 Muhtemelen HDR'ı açtığınızda sadece sinyali kabul ediyor, o sinyali ne kadar işleyebildiği muamma.

Hadi parlaklığı geçtim, panel HDR destekleyecek renk derinliğine ve renk gamutuna sahip mi ? 4K olduğu için muhtemelen FRC destekli 10 bit paneldir ancak 8 bit olma ihtimali de var. 8 bit panelde HDR düzgün çalışmaz.

Bu arada size cevap veriyormuşum gibi oldu ama aslında konuya cevap veriyorum, yanlış anlamayın.

Mesela ben eski televizyonumun servis menüsüne girip local dimming panelini etkinleştirdim. Bunu açmam, menüye ek bir seçenek eklemesinden başka bir değişikliğe neden olmadı çünkü televizyonun panelinde parlaklığı kontrol edilebilecek fiziksel karartma bölgesi yok 🙂

Sadece menü'de ''Smart Led'' diye bir seçenek belirdi. Buradan televizyonun local dimming ayarı yapılıyor ama local dimming bulunan modellerde.
LD_panel.jpg

Smart_Led.jpg

Eğer cihaz HDR gösterebilecek yeterlilikteyse (10 bit panel, geniş renk gamutu vs.) bu güncelleme çalışabilir. Ama diğer taraftan düşünüyorum da, HDR destekleyebilecek yeterliliğe sahip bir televizyonu üretici neden SDR olarak satsın ? Bilemiyorum, belki de ben yanılıyorumdur.
Bu arada şunu da belirtmek gerekli; bu tv için güzel diyoruz ama fiyatına göre güzel. En büyük sorununun parlaklık olduğunu her fırsatta dile getiriyorum.

HDR ve Dolby Vision içeriklerde kararmasının ana sebebi, yüksek ihtimalle panelin parlaklık kapasitesinin düşük olmasından kaynaklanıyor. HDR içerik izlenecek bir tv en az 600-700 nit parlaklığa çıkabilmeli ki karanlık ve aydınlık arasındaki farka vurgu yapabilsin. Oysa TCL marka tv'ler 8 serisine kadar maksimum 300 nit civarı parlaklık verebiliyor. Aşağıdaki makalede bu durumu güzel bir şekilde açıklamışlar.

Kolay gelsin.

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,577
40

Diğer arkadaşlarım gerekli yanıtları vermiş ama bir ekleme de ben yapayım; sabah saat 5'te yazdığınız için gözümüzden kaçmış olabilir, bize biraz ayıp etmişsiniz.

Bir de izleme açısı dışında, cihazı kullanım amacınızı anlatan başka bir detay paylaşmamışsınız. Konsol bağlanacak mı, 4K içerik izlenecek mi, sadece uydu yayınları mı izlenecek ?

Her 2 cihaz da giriş seviyesinde, fiyat odaklı modeller. Önemli özellikleri ve farklılıkları aşağıda listeliyorum;
Vestel 50Q9900
Ana Kart:
MB180E
Arka Aydınlatma: Direct Led
Panel Tipi: AUO üretimi VA (AMVA3), Panda üretimi VA (UV2A), HKC üretimi VA (UV2A), BOE üretimi VA (UV2A)
Ekran Yenileme Hızı: 60 Hz
G to G Değeri: 6 ms-9,5 ms (Panel üreticisine göre değişir)
QLED: Evet
RAM: 1,5 GB olması lazım
Dahili Depolama Kapasitesi: 8 GB
İşletim Sistemi: QUI (Androild Değil)
Panelin Maksimum Parlaklığı: Bir tek Tanrı ve Vestel biliyor. Tahminde bulunursam, maksimum 350-400 nit civarı olduğunu düşünüyorum.
Renk Derinliği: 10 Bit (8+FRC) (1 milyarın üzerinde renk, gerçek 10 bit olmasa da)

TCL 50P635
Ana Kart:
RT51A
Panel Tipi: CHOT üretimi VA
Ekran Yenileme Hızı: 60 hz
G to G Değeri: 8 ms
QLED: Hayır
RAM: 2 GB (DDR 3)
Dahili Depolama Kapasitesi: 16 GB
İşletim Sistemi: Google TV
Panelin Maksimum Parlaklığı: 260 nit
Renk Derinliği: 8 Bit (16.7 milyon renk)

specs.jpg

50P635.jpg

2 modeli kıyaslarsam, görüntü kalitesi bağlamında Vesteli bir adım ileride görüyorum çünkü 10 bit renk destekliyor + Qled filtreye sahip olduğu için renkler ve parlaklık biraz daha iyi olabilir.

TCL ise işletim sistemi açısından biraz daha iyi çünkü dahili depolama ve bellek kapasitesi daha yüksek.

İzleme açısı olarak ikisi de tatmin etmeyebilir çünkü VA yapıdaki panellerin açısı çok dar oluyor. 50'' ebatlardaki televizyonların neredeyse tamamı VA panelli olarak üretiliyor. IPS olan varsa da ben bilmiyorum.

S Çevrimdışı

son175

Yeni Üye
15 May 2023
34
23
Selam tekrardan, ürün horoz lojistik ile kargoya verilmiş 3-4 güne gelir galiba. Şu an kullanmakta oldugum üçlü priz 8 senelik filan akim korumali 3m uzunlugunda bir şeyler önerebilir misiniz? Elektrik gidiyor ara sira

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,577
40
Vestel 55Q9900 modelini kullanan veya bilgi sahibi olan varmı arkadaşlar android olmadığı için sorun yaşayan varmı bu modelin işletim sistemi Quı daha mi iyi ve panel konusunda bilgi almak istiyorum va panel mi ıps mı görüntüde yandan bakışta büyük sorunlar yaşanır mı herkese teşekkürler.
Bir diğer modelim ise Samsung 55Q60B modeli hangisini önerirsiniz aralarında 7 bintl fark var

Aynı bu şekilde Vestel cihazların özellikleri bulabilceğim sayfa varmı
TV'yi daha çok hangi türde yayınlar izlemek için kullanacaksınız ? 4K içerik izlenecek mi ? Vestel IPS panel, Samsung ise VA panel. Vestel'de izleme açısı daha geniş olur.

Vestel 55Q9900
Ana Kart:
MB180E_G31
Panel Tipi: LG üretimi IPS, BOE üretimi IPS. (Farklı üreticiler eklendiyse By_Trol By_Trol uyarsın lütfen)
RAM: 1,5 GB
Panelin Maksimum Parlaklığı: Bilinmiyor.
Renk Derinliği: 10 Bit (8+FRC)

Samsung 55Q60B
Ana Kart:
Bilinmiyor.
Arka Aydınlatma: Edge Led
Panel Tipi: CSOT üretimi VA veya SDC üretimi VA
RAM: 2 GB (Çok emin değilim)
Dahili Depolama Kapasitesi: 8 GB (Emin değilim)
İşletim Sistemi: Tizen 6.5
Panelin Maksimum Parlaklığı: Yaklaşık 480 nit

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Selam tekrardan, ürün horoz lojistik ile kargoya verilmiş 3-4 güne gelir galiba. Şu an kullanmakta oldugum üçlü priz 8 senelik filan akim korumali 3m uzunlugunda bir şeyler önerebilir misiniz? Elektrik gidiyor ara sira
Eğer mümkün olursa tunçmatik bakın derim. Yalnız kablosuz olarak gelebilir. Kullanımınıza uygun kabloyu bir elektrikçide ekletebilirseniz (Bağlama imkanınız varsa sizde yapabilirsiniz.) daha sağlıklı olur. Zaten 3 metreden daha uzun bir kablo kullanımı çok sağlıklı olmaz. 3x2 ya da 3x2.5 kablo belki yüke fazla gelebilir ama garanti olur.

S Çevrimdışı

son175

Yeni Üye
15 May 2023
34
23
Eğer mümkün olursa tunçmatik bakın derim. Yalnız kablosuz olarak gelebilir. Kullanımınıza uygun kabloyu bir elektrikçide ekletebilirseniz (Bağlama imkanınız varsa sizde yapabilirsiniz.) daha sağlıklı olur. Zaten 3 metreden daha uzun bir kablo kullanımı çok sağlıklı olmaz. 3x2 ya da 3x2.5 kablo belki yüke fazla gelebilir ama garanti olur.
Hocam televizyonun olduğu odada priz yok mecburen mutfaktan çekiyorum. Şu an kullanmiş oldugum 3lü prizide bir elektrikçi yapmişti baya bir kalin kablosu var ne kablosu bilmiyorum. Çevremdeki elektrikçilere soracağim. Tuncmatik kablolu olarak en uzun 1,5 varmiş. yetemez gibi. Ayrica bu prize fırın+ elektrikli süpürgeyi ayni anda taksam sorun olur mu?

ya da eski üçlü prizi kullanmaya devam edip mutfaktaki duvar prizine kablosuz olan akim korumali olandan mi taksam ki

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Hocam televizyonun olduğu odada priz yok mecburen mutfaktan çekiyorum. Şu an kullanmiş oldugum 3lü prizide bir elektrikçi yapmişti baya bir kalin kablosu var ne kablosu bilmiyorum. Çevremdeki elektrikçilere soracağim. Tuncmatik kablolu olarak en uzun 1,5 varmiş. yetemez gibi. Ayrica bu prize fırın+ elektrikli süpürgeyi ayni anda taksam sorun olur mu?

ya da eski üçlü prizi kullanmaya devam edip mutfaktaki duvar prizine kablosuz olan akim korumali olandan mi taksam ki
Yüke fazla gelmezmiş. O zaman masraftan kaçınmayın. 3x3 ttr kablo ile o prizi alıp kullanın. Sanıyorum problem olmayacaktır. Mevcut kablo 3x3 veya o ayardaysa o da kullanılabilir. Kablosuz akım korumalı derken?

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

son175

Yeni Üye
15 May 2023
34
23
Yüke fazla gelmezmiş. O zaman masraftan kaçınmayın. 3x3 ttr kablo ile o prizi alıp kullanın. Sanıyorum problem olmayacaktır. Mevcut kablo 3x3 veya o ayardaysa o da kullanılabilir. Kablosuz akım korumalı derken?
direkt prize takilan bunlar gibi hocam.

En iyisi bir elektrikçi çagirayim yoksa çarpilirim herhalde :)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
direkt prize takilan bunlar gibi hocam.

En iyisi bir elektrikçi çagirayim yoksa çarpilirim herhalde :)
Bu tür cihazların neredeyse hepsi yüksek akım koruma rölesi ile çalıştığı için hiç fark olmaz. O da olabilir, üçlü de. Ama tabii ki daha önce çalışmadıysanız elektrik işi şakaya gelmez Allah korusun. Bir profesyonel ile çalışılırsa elbette ki daha sağlıklı olur.

L Çevrimdışı

Livaneli08

Aktif Üye
17 May 2023
54
29
TV'yi daha çok hangi türde yayınlar izlemek için kullanacaksınız ? 4K içerik izlenecek mi ? Vestel IPS panel, Samsung ise VA panel. Vestel'de izleme açısı daha geniş olur.

Vestel 55Q9900
Ana Kart:
MB180E_G31
Panel Tipi: LG üretimi IPS, BOE üretimi IPS. (Farklı üreticiler eklendiyse By_Trol By_Trol uyarsın lütfen)

Samsung 55Q60B
Ana Kart:
Bilinmiyor.
Renk Derinliği: 10 Bit (8+FR

Vestel 55Q9900
Ana Kart:
MB180E_G31

Samsung 55Q60B
Ana Kart:
Bilinmiyor.
Öneriniz hangisinden yana olur yani 4k suanda zaten trt dışında yok ben Netflix Exxen ve konsol bağlamak için istiyorum panel (Va olanı yokmu 55Q9900) sizin tercihiniz bu iki üründen hangisi olur

Geri
Üst Alt