albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
Bu TV yi 28/11 de aldım(MM den alındı) ve 29/11 de kurdum ve kullanmaya başladım.

Aynı yerde iki sene önce aldığım 50/8505 vardı ve onu satıp buna başladım,ancak ilk

görüşlerim pek tatmin edici olmamıştı(ben sadece "FILM" üzerine bunları yazıyorum)

daha sonra 8505 de ki bazı kalib.değerlerini buna uyguladım ama hiç beğenmedim

Not;bell ki panel farklı ve gerek NIT değeri gerekse de default pic. sett. farklı olduğu için

eski settings ler bu panel de hiç tutmadı,buradan yola çıkarak kendim bir takım değerler

girerek sonun da oldukça iyi yere getirmeyi başardım

Panel;sanırım TPV yine Innolux panel takmış ama NIT bu defa 450 civarı(eskisi 400civarı idi)

400/450 benim için OK dir ama bir HDR için bu değer hikaye dir ve piyasa da ki tüm TV ler de

300/500 arası olanlar yine HDR için sadece hikaye dir,min.ortala.ortalama

750/800 nit olmalıdır

ayrıca max.değer olarak da örneğin min.1000 vermelidir veya şimdiler de 1500/2000 nit lik

paneller de vardır bazı üreticiler de

TPV bu ebat da karışık panel kullanıyor yıllardır örneğin CMO/Chot gibi veya başka da...

bana göre hepsi vasat bunların+işin "yazılım" tarafı da çoğun da hikaye,elde ki malzemeye

uygun yazılım da pek sökmediği için,Sony/Samsung(sadece bunların HiEnd dediğimiz en

tepedekiler hariç hemen hemen aynı kalitede mallar çıkıyor...

TCL/USA 6serie) hariç tüm dünya daki TV leri yine ciddi vasat+üretim/montaj hatalı+kötü

yazılım+örneğin TR için berbat pahalı bir fiyat v.s.....

Sony/Samsung ve kısmen LG bu konular da çok daha iyi dir,ama bartıldığı gibi de uçan kaçan

hiç değildir,paranızı haybeye MARKA diye bunlara kaptırmayın

TPV-Philips ise bu konuda(yazılım)kimileri kötünün iyisi diyebilir kimileri berbar da diyebilir

ama hiç birisi bunların doğru değildir,zira insanların beklentileri artık cddi abartılı hale gelmiştir.

Bunları tatmin edecek yazılım filan yoktur beyler,Rus lar da işi serdiler,geriye bir tek Ukrayna lılar

kaldı yazılım uzmanları olarak ama onlarda son bir yıldır sağa-sola kaçtılar,çoğusu da Antalya ya

geldi yaw,hatta ben 8505 TV mi buraya gelen bir Uyraynalı ya sattım!

++

50/8807 olarak alet xxxxx.215 default S/W ile geliyor

Montaj ülkesi; 62/TR dir

++

Banding/DSE effect ve çeşitli falsolar;vardır,ancak bu herkese biraz farklı çıkıyor,ben de "kabul edilebilir"

seviyede dir,ancak bunlar işin "fıtratı" yani sonuıç da işiniz şansa kalıyor

not;genel de Innolux paneller de pixel hatası biraz fazla çıkar eskiden beri,örneğin 8505 de pixel hatalı

çıkmıştı sonra değişim/tamir istemiştim,benim için mühim olan panel olduğu için panel değişimi de OK

dir demiştim ama onlar yeni TV verdiler

Innolux;özellikle izleme açısı "berbat" dır,hatta rekor kötü açı verme de bu herifler de dir,istersen

Sony al ya da ne alırsan al

Ancak ben genel de yabancı forumlar dan bunları takip ederken,kimileri öyle yazıyorki;ülen diyorum

bu herifler sankim eski efsane Hitachi IPS ler vardı sanırsın ondan bahsediyorlar yaw

yaw tek kelimeyle rezalet açı veriyor ve şayet bunu göremeyen ya da algılamayana v.s kesin bir

Göz doktoruna gitsinler...

Kasa/yakışıklık durumu yok Ambilight yok ayağı masası filan gibi durumlar beni hiç ilgilendirmediği için

bunları es geçiyorum

Bana göre 5derece açı veriyor bu meret,850 de öyle idi tam cephe den izlerseniz ne ala

Not;Android-11 hiç işim olmadığı için bakmadım bile,çok uzun yıllardır Box kullanırım ben

bu arada 2019/2020 modeller için TPV bu günler de bir yazılım veriyor ve bunlar da Andro/11 oluyor

Servis ilk kurulum da bunları güncelledi ama ben hiç bakmadım bile

Netflix/Amazon cart-curt v.s servisler sorunsuz imiş 720/1080/2160 OK

İlk kurulum da servis dahili uydu alıcıyı da yükleyip çalıştırdı,sadece söyle bir baktım,sonra TV yi

sıfırlayıp yeniden kurdum ve uydu v.s ayarlarını kaldırdım,resim kalitesini de aman aman beğenmedim

zatenyıllardır kullandığım Kathrein-913 var onu taktım,"işte budur" dedim...

Not;ben eski 8505 i Ukraynalı bir Gamer adama sattım,güyya herif orada ciddi bir uzman Gamer imiş

dereceleri v.s varmış,aldı eline PS5 cihazını bana geldi,kurdu ve süper demişti,pazarlık bile yapmadan

yükledi götürdü

Not;kimse şimdi dalgaya düşmesin bu panel 100Hz diye bu işler artık ciddi bir yazılım kısmıyla gidiyor

yoksa bu piyasa da gördüğünüz 50Hz(60:Hz diye geçen) paneller ile hiç mok oynanmaz yahu

hatta bunu geçtim 100Hz lik paneller de laf aramıza hikaye!

Eskinin özellikle en başta Sharp sonra Toshiba sonra Pioneer v.s gibi bazı "caponlar" değil 50Hz

yaw onlar 5Hz olsa bu şimdikileri acaip sopalar,çakma 100Hz gibi bunlar bana göre ama çoğu insan bunları

ya göremiyor ya da es geçiyor ya da Samsung/Sony filan aldım diye adam psikolojik havaya girip

hepten göremiyor falsoları

++

Settings lere geçersem;"MOVIE" benim için tek kriter dir,onun için verdiğim ayarlar işime yaramadı veya bumu

yaw sett. filan diyen varsa peşinen uyarayım bu kimseler,ben Spor da şöyle dir yok Stüdyo prog. böyledir

yok bilmem neyin dizisi böyledir v.s diye set. etmiyorum bu meretleri,FILM zaten bu işte ilk kriter dir!

120nit/6500K değeri de hala hiç değişmemiştir!!

120/130 da kabul edilebilir seviye dir veya 7000K da öyledir gibi

ama bu değerler den fazlası filmci adamı bozar,ya da adam kendisine filmciyim diyorsa,ben onu da es geerim

yaklaşık 120/130nit 6500-7000K örneğin film gösterim makinesi düzgün ve iyi set edilmiş ise kalkıp

Sinemaya gidip izlediğiniz zaman neyi görüyorsanız işte harbi "FILM" budur (örneğin şimdiler de artık

HD/24fps dir)

ama eve gelip de o Sinema dan aldığınız zevki de asla alamazsınız bu dandik paneller ile

Not;Ambilight unuttum,ama hiç işim olmadığı için aynen kapatıyorum

++

settings için öncelikle Pic.mode;"Expert 1" i seçtim bu benim DayTime dediğim kısmen loş ortamlı(gündüz vakti)

için olan bir set. dir,diğer set. leri hiç ellemedim,default olarak aynen bıraktım!

önce: "Colour Control" yapılıyor!

Red Hue:1 SAT:5

Yellow Hue:1 SAT:3

Green Hue: 0 SAT:4

Cyan Hue:0 SAT:5

Blue Hue:0 SAT 5

Magenta Hue:2 SAT:4

sonra 2P yi ayarlıyoruz(White point)

White Point>>2 point;R120/G110/B95 and Red-BL;1

daha sonra 20P ayarına geçiyoruz

1. R -12 G -12 B -12

2. R -8 G -8 B -8

3. R -8 G -4 B-0

from 4 to 20 remain unchanged!

(siz 1/2/3 ü ayarlayıp 4-20 yi hiç ellemeyin!

not;ben bunları normal de ingilizce hazırlayıp vermiştim yabancı forumda!

iki temel ayarlama ColControl ve WhitePoint düzgün yapılırsa normal sizlerin yaptığı diğer ayarlar da
daha doğru oturacaktır!

Colour;46/47/ gibi 48 ben de biraz sature oluyor!

Backlight(Contrast dememişler buna!);80/82/85 içeriğe göre değişecektir!

Sharpness;1 (ancak Film izlediğim zamn bunu genel de 2/3 yapıyorum,ancak Bluray veya grain-effect li
dediğimiz içerikler de(bunlar da film oluyor) 0/1 de yapabilirsiniz,Sharp kısmı size kalıyor

Black Level(Brightness);49/50

Advanced;Noise Red.MPEG Artefact;OFF

Ultra Res.;ON

Colour;

Enhancemet;OFF

Gamut;Normal(Wide yaparsan aşırı yapay renkler oluyor!)

Col.Temp;bu normal de WARM olmalıdır ama ben Film ve diğer çoğu içerikleri

Warm ile Blue arasında kullandığım için bunu da NORMAL yapıyorum!

Not;panel bana biraz fazla sature geldiği için WARM da çok fazla sıcak oluyor,özellikle
insan yüzleri fazla kırmızılı oluyor!

++

devamı bazı şeyler de var ama onları yabancı bazı filmciler için v.s olarak vermiştim ve
hala "FİNAL" bir set. olmadığı için onları şimdilik yazmıyorum,tartışıyoruz bunları

Almanlar ;kesinlikle bu işleri çakmıyorlar,verdikleri set. leri arada deniyorum,hepsi faul
yaw bunların,herifler Birayı fazla çekmişler anlaşılan...

İngilizler bu işi oldukça biliyorlar,Rus lar da öyle,ama ortaya karışık işte budur diyeceğim bir set.
henüz yakalayamadım,kendim oturup daha güzelini yapıyorum

++

Ancak şöyle bir çok önemli nokta vardır;örneğin KAYNAK cihazınız nedir???

veya kaç tane cihaz bağlı panele?? ve bunların uyumu ile verdikleri rekn değerleri nedir......

gibi

Örneğin ben 10 yıldan fazladır Kathrein 913/916 kullanıyorum,913 sanırım 12 yıl oldu 916 ise
10 yıl oldu,ama bu sorunlu oluğu için verdim birisine ,913 ise hala

çok iyi ama 916 çok çok iyiydi!

Servisler geldikleri zaman,ne takılı panele diyorlar yaw!

şimdi dahilisini bana soracak olursanız,fena değil diyebilirim ama detaylı izlemedim,en fazla 20dak.
baktım kanallara,beni açan bir şey olsaydı sanırım silmezdim!

Bluray(2k)hala elimde test maksatlı duruyor,ilk yazılım ile fena oturmadı,beğendim sayılır,"Contrast"
bana göre oldukça düşük hatta kötü ama Pio/Pany PDP olmadığına göre elimiz de buna da şükür diyoruz

Static 5000/6000 lık panel bunlar,fazla bir FILM v.s zevki zaten veremezler ama ben Sony/Samsung da
ayarlıyorum arada onlar da aman aman beni kesmiyor laz aramızda

bu verdikleri yeni firmware ile paneli yeniden restleyip kurmadım henüz(size de tavsiyem kesinlikle
factory-reset yapı da yeniden set etmeyin paneli!)

+

Factory soft/firm; xxxx 215 ile geliyor

ancak daha sonra 3 tane yazılım verdiler 222/223/232

dün 232 yi de yükledim,ilk gördüğüm manzara RED i biraz kısmışlar ve iyi olmuş

Sharp da oldukça iyi...

60Hz lik serilerde Black-crush/ cinsi ve Sharp ayarıyla ilgili bir sıkıntı vardı(bana göre ciddi idi)

120 lik panel de default da bunu görmedim,oldukça beğendim bu durumu

bu sıkıntıyı maalesef Sony/Samsun da yapıyor LG biraz daha iyi ama on da siyahlar/contrast rezalet!!

Fiyat;bana göre bu mala bu fiyat pahalı değil aşırı pahalıdır!

Tekniklerine baktığım zaman,ülen 10/15 yılda siz buraya kadarmı geldiniz diyorum sadece!

Not;Arada Diz veya Film v.s açıyorum,sonra salona geçip 46" Tosh dan aynı yeri açıyorum,yaw ittir
git diyorum gerçekten ittirsin gitsin yaw

2020 yılındayız UHD gelmiş neyime???

8K gelmiş neyime yaw

Türksat diyorsunuz 500 kanal var %90 çöp gibi!

FHD yayın diyorlar çoğu yine hikaye!

ilaç için tek bir tane TRT4K var,maçları açıyorum sonra sinirlenip

uydudan Astra dan Alman ZDF yi açıp oradan izliyorum maçları

ülen buymuş diyorum,yani birisi 4K diğeri de HD1080i

zaten maçı anlatan tipe de aşırı gıcık oluyorum,sankim Türkiye oynuyor da hadi bağır çaığır sevin v.s

Almanca bilmiyorum,ama topu biliyorum yaw,sesi de komple kapatıyorum

yaw o anlatan tip kim arkadaşlar fena uyuz oldum o tipe ben

Not;sanırım HD/FHD tip yayınlar da bir tık daha iyi olmuş ve dahilisi de daha iyi hale gelmiştir diye tahmin ediyorum

Box dan iptv izliyorum ama açıkçası hiç memnun değilim,adam gibisini hala bulamadım 6 yıldır yaw!

Yarın Bluray ayarlarına bir kez daha bakacağım,çünkü TV den ayar yapılamıyor,herkesin set.değerleri farklı(camera/stüdyo v.s gibi)

TRT dışında zaten adam gibi yayın kalitesi yapan çok çok az kanal vardır!

ama onun da 4K si bence berbat ötesi!

Maçları HISENSE veriyor,yaw bu herifler ne zaman yayıncı oldular!

bence ciddi kötü,sankim maçları Antarctica dan veriyorlar,Çin li para mok gibi ama....

++

verdiğim ayarları siz TV olarak kendi dahilisi ile ayarlayın ltf!

dandik bir receiver veya iptv cihazı filan bağlamayın sakın!

bana da dönün veya resim atın,takıldığınız yer olursa email atın

öncelikle resim atarken bana

>Colour Control için de;TRT Test var sabit o duruyor oradan ayarlayın

>sonra da 2p+20p yi yapın verdiğim değerleri girerek

...

Ç Çevrimdışı

Çetmi

Yeni Üye
15 Ara 2022
2
24
Merhaba abilerim ve kardeşlerim. Bugün Toshiba 43UA3D63DT modelini Hepsiburada üzerinden 6600TL'ye sipariş ettim. Oda da genelde karşıdan çok hafif yandan bakıyoruz. Bu televizyon modeli hakkında pek bilgi göremedim. 65 inç olan modelini Adem bey incelemiş, acaba bu modelde ki panel ve diğer özelliklerde 65inçdeki ile aynı mı? Bu fiyat bandında Onvo OV50F900 modeli var fakat hem TV hakkında hemde servisleri hakkında olumsuz yorum gördüğüm için ondan vazgeçtim. Bu fiyat bandında bu televizyon iyi midir, yoksa iptal edip başka televizyonlara mı yönelmeliyim? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
Arkadaşlar merhaba, patrona TLC 65C825 4K Ultra HD 65" model televizyonu önermek istiyorum. 835-925-935 diğer modelleride olabilir ama 825 fiyatı daha makul. Ne dersiniz TVnin bir falsosu var mı, aldırayım mı?

Q Çevrimdışı

qklavye

Yeni Üye
30 Ocak 2020
9
116
Merhaba 55" uygun fiyatlı tv bakıyorum şunlardan hangisini önerirsiniz. Mibox var o yüzden android/smart hiç önemli değil olmasa daha iyi hatta.

Regal 55R754UA9
Finlux 55FX760UA
Daewoo 55DM54U

O Çevrimdışı

Osi19

Yeni Üye
14 Şub 2021
1
34
Aslında tavsiye forumu olmamıza rağmen televizyon konusunda tavsiye başlığımızın olmaması değişik bir durumdu.

Bu eksiğimizi de gidermiş oldunuz elinize sağlık Egemen kardeşim 🆗

Ben de elimden geldiğince destek olmaya çalışırım.
merhaba seg 23113643 panel yazılımı mevcutmu acaba 17mb82s anakart yazılımıda lazım bu arada böyle bir siteyi oluşturduğunuz için teşekkürler

A Çevrimdışı

asdfghj

Yeni Üye
7 Ara 2020
4
25
50 inch 10-13 bin tl arası bir model tavsiye edebilir misiniz? dahili uydu alıcısı ve youtube netflix özellikleri de olursa çok iyi olur.

2 Çevrimdışı

264burak

Yeni Üye
14 Kas 2022
11
33
Full HD televizyona 1080p tv box mı almalıyım? 4K destekli tv box alırsam 1080p görüntü kalitesi alabilir miyim? Performans kaybi olur mu acaba?

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,620
33 tü 35 bin küsür oldu bu arada 39 olmuş
TCL 65C825 65 inç 4K UHD Uydulu Mini LED Google TV
QN90B Samsung
Pml9507 Philips
O fiyat aralığında bunlar daha iyi olur.

Full HD televizyona 1080p tv box mı almalıyım? 4K destekli tv box alırsam 1080p görüntü kalitesi alabilir miyim? Performans kaybi olur mu acaba?
Bişey fark etmez ikisinde de aynı olur.

50 inch 10-13 bin tl arası bir model tavsiye edebilir misiniz? dahili uydu alıcısı ve youtube netflix özellikleri de olursa çok iyi olur.
50pus8807 modelini takibe alırsınız.

Son düzenleme:
2 Çevrimdışı

264burak

Yeni Üye
14 Kas 2022
11
33
Toshiba 50UA3D63DT
TCL P725

Bu ikisi arasında kararsız kaldım. Oyun ve dizi-film amaçlı kullanacağım. Hangisini önerirsiniz?

Amazondan TCL 50P725 aldım. Umarım sıkıntısız gelir.

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fatihselim

Yeni Üye
10 Tem 2018
1
36
Onvo OV32F700
Next YE-32020GG4
Toshiba 32LA3B63DT

Fiyatı en ucuz, Android TV, L1 Lisanslı bu 3 televizyonu bulabildim. Aralarındaki teknik özellik farkı olarak; Onvo ve Next HD Ready, Toshiba Full HD. Başka fark bulamadım. Bilen birisi yardımcı olabilir mi; Paneli, Renk Sayısı, İzleme Açısı, COF Sayısı, Kontrast Oranı, Parlaklık Değeri, Görüntü Açısı, GTG Tepki Süresi nedir?

Geri
Üst Alt