S Çevrimdışı

sirtayfun

Yeni Üye
21 Eyl 2021
25
25
Alternatif var mı diye kısa bir araştırma yaptım. Kendi çapımda düzgün bir alternatif olarak bir tek LG 43UN710006 modelini buldum fakat nasıldır bilmiyorum.
Philips'ten farkı direct led olması. Fakat Philips'te de HDR10+ ve Dolby Vision desteği var. Kağıt üzerindeki değerlere bakarak konuşursam Philips daha iyi seçenek gibi görünüyor. Ama bu tv'lerin kronik bir sorunu var mı bilmiyorum.

Samsung'dan Onvo'ya geçmek sanki biraz macera olur. 50 inç olarak aklıma 2 tane model geliyor ama forumdai arkadaşlar ne düşünür bilemem;
LG 50NANO796
Philips 50PUS8505

Vestel Şampiyonlar Ligi'nde ölüm grubuna düşen Türk takımı gibi kalmış sanki, onu aradan çıkarmak lazım :)

2 tv arasından ben Sony tercih ettim fakat fazla fark olmadığını düşünüyorum. Araştırdığınıza göre benim buraya karşılaştırma linkleri atmama gerek yok ama bir tane video ekleyeyim yine de.

İzleme açısı, yansıma, bir tık parlaklık, ekran tepkime süresi, giriş gecikmesi bakımından Samsung daha iyi.
Siyah kalitesi, bölgesel karartma, renk homojenitesi (siyah ve gri renk eşit dağılımı), blooming, kontrast gibi konularda Sony önde.

Renkler mutlaka ayarlardan değiştirilebilir, satürasyon kısılabilir fakat videoyu 16:21'de durdurursanız gökyüzünün Samsung'ta sulu boya ile boyanmış gibi olduğunu göreceksiniz.
colour_compare.jpg

Bu arada tamamen şahsi görüşümdür, uzman değilim. Şu an kullanmakta olduğum Sony'nin özellikle siyah kalitesini çok başarılı buldum. Kağıt üzerindeki değerlerine göre parlaklık çok yüksek değil fakat bu bile bana fazla geliyor. Çoğu zaman parlaklığı 25-30'da kullanıyorum. Bazen 10'a bile düşürdüğüm oluyor.

Hocam dediğim Philips 43pus7505 modelinin üstünde olan 7805 modelinde direct led var ayrıca ambilight özelliği de mevcut ve fiyatı da bahsettiğiniz LG ile aynı seçimim nasıl olmalı. Philips üzer mi daha doğrusu.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,356
39
Hocam dediğim Philips 43pus7505 modelinin üstünde olan 7805 modelinde direct led var ayrıca ambilight özelliği de mevcut ve fiyatı da bahsettiğiniz LG ile aynı seçimim nasıl olmalı. Philips üzer mi daha doğrusu.
Hocam sanıyorum 7505 ve 7805 arasında 500 TL fark var. Bence 500 TL fark ile 7805 almak daha mantıklı. Hem direct led hem de va panel olacak. Ambilight ise seven için artı hoş bir özellik. Açıkçası ben tv'de ips panel sevmiyorum. Kontrast düşük oluyor ve siyah kalitesi VA kadar iyi olmuyor.

Sonu 12 ile bitenler yurtdışı montaj, 62 ile bitenler TR montaj. 12'li versiyonunu almak daha mantıklı.

Philips cihaz olarak güzel fakat servis ve müşteri hizmetleri baya bir kötü anlatılıyor. O yüzden size önermeye korkuyorum :)

LG konusuna gelirsem, ben LG markasını led tv üretiminde başarısız buluyorum.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,236
>Philips OLED/973 paneli soran arkadaş(kimdi unuttum adını,geçen hafta sormuştu sanırım)

Bu panel 2017 model dir! bu tarihe kadar olan üretimlerin,sizlerin bildiği malum bazı sıkıntıları
vardı,ancak 17 sonu ve 2018 olanlar dan itibaren ciddi düzelme olmuştur!

Philips 973/ her ne kadar 2018 model olarak çıksa ve lanse edilse v.s üzerinde 2017 model
LGD panel vardır,TPV genel de her sezon olduğu gibi modeli hep bir sene ileri kaydırarak
2017 yi örneğin 2018 gibi satıyor ki bu uyanıklığı gerçi bazı markalar da yapıyor,ama burada
söz konusu olan durum OLED panelin modelinin(üretim)ne olduğu önemlidir ki 2017 ler
kısaca sıkıntılı,18 den itibaren daha iyi hale geldiler

Not;tek istisna bizde olmayan Panasonic ile alakalı olarak,bunların geliştirdiği "burn-in-protection"
iyi den de öte çok çok iyi(Pioneer ekibinin başarısıdır bu iş)

LGD de ki OLED paneller 2018 den itibaren yaklaşık aynı seviyede olup(kalite olarak)Pany OLED ler
hariç hemen hepsi bu konuda özellikle BIP çalışma/önleme sistemi üzerine çok güzel geliştirmeler
yaptılar!

Not;bana bazı arkadaşlar ulaşıp bir takım OLED kullanım soruları soruyorlar(bu kişiler halen OLED
TV kullanıyorlar)daha önce de defalarca uyarmıştım bu meretleri CRT/PDP/LCD filan gibi
kullanmayacaksınız diye:hayir

Sürekli bir NIT/parlaklık v.s soruları geliyor;yaw arkadaş o zaman gidip bir sürü para vereceğine
Samsung/Sony den LCD al en üst seviye çok yüksek NIT değeri alırsın,özellikle Sony de biraz seni
üzebilir; ...yaw bir çuval parayı Sony diye verdik ama NIT nanay yine... diyebilirsin;bak seni uyarıyorum!

Adam OLED alıyor ama bazıları ciddi ezbere alıyor bu mereti,sana yaramaz kardeşim OLED model filan
sürekli bir burn-in/retention korkusu salınmış piyasaya malum forumlar/yt v.s gibi yerler den ama hiç kimse
bir OLEd/LCD mukayesesi yapıp da hangi tip panel de daha yüksek oranda genel olarak sıkıntılar
çıkıyor;bunu açıklamıyor... sadece boş laf ve zannediliyorki LCD ler "sıfır" hatalı ve OLED lerin de hepsi hatalı!

Bunların tümü yalan/yalnış bilgiler dir,ayrıca bu bir "BİLGİ" de hiç değildir!
genel olarak her panel de sıkıntı vardır kimisi ciddi yüksek oranda dır kimisi daha düşük ama en babasın da
bile oldukça yüksek orandadır örneğin baba kabul edilan LGE/Samsung/Sony üçlüsü,yaw bunların neyin
babası beyler haybeden baba olmuşlar,milleti absürt fiyatları ile adeta kerizliyorlar!

>NIT değeri durumu;fazla detaya girmeden şunu bilin ltf

Üretici Katalog bilgileri ya hileli dir ya da yalandır veya bir şekilde yalnış yönlendirmeli dir!

Biz normal olarak bir "İNSAN" gözü ile bunları izlediğimiz için yani bunları insanlar izlediği için
bazı görme/algılama v.s durumlarına göre bir takım teknik değerler buluruz,örneğin

Paneli(TV den bahsediyorum)hangi "ortam aydınlanmasın" da kullanıyorsunuz?
insan gözü her bir aydınlanma seviyesinin ince detaylarını zaten göremez! bilakis
çoğu insanın yaptığı yalnış ortam aydınlanması yaparak...yaw bu panelin bişmem nesi
çok kötü,ışık az veya patlıyor v.s gibi şikayetler alınmaktadır ve direk kabahati TV de bulmaktadır!

Ne insan gözü ne de değişik ortam aydınlanmaları TV nin tam hakkını veremez!

NIT değerlerine gelirsem;
-350/450 seviyesi normal/kabul edilebilir>>>Karanlık/Loş/oldukça karanlık veya zifiri karanlık...
bu değer "NORMAL" dir,şayet bu mereti bir İNSAN izleyecekse!!

-550/650 seviyesi de Aydınlık/yüksek aydınlık v.s gibi gündüz doğal güneş-ışığı alınan bir mekan
için son derece yeterli dir ancak bazıları için bu değer bile oldukça yüksek gelebilir!

Not;gün ışığı ortamı ile akşam vakti veya gece vakti ama aşırı yüksek ışıklı ortam aydınlanması çok farklıdır!
ikisini sakın karıştırmayınız

Üreticilerin "sidik-yarışı" her devir de olduğu gibi bugünde aynen devam ediyor yok 2000NIT yok 1000NIT
v.s...bu değerler ile hiç bir şey bir kere natural/doal resim olarak izlenemezler!

hele hele "GECE" den ise hiç bahsetmiyorum bile 1000/2000 olursa!
Gemi projektörümü bu meret yaw??

"Standard" diye yutturulan 1.000NIT değeri de küllüm yalnıştır! şimdiler de 1500/2500NIT ler bile var
ancak marka vermiyeyim ama 2000nit de aslında 1200 veya 1500 nit dir! hatta bu bile değildir gibi
abuklukları insanlara mal satmak adına kakalıyorlar! benim ki 2000nit yok senin ki 1000 de kalıyor...

>Modül üniteleri+baclit sistemleri üreticileri ise=kısaca panel üreticileri de şunu yapıyor;
500 olursa fyatım şu dur ama 1000 istersen de şu dur 2000 de yaparım ama fiyat budur diyerek
normal TV üreticilerini kakalıyor...

iş artık tam ÇİN işi ama ayağa düşmüş vaziyet de yalan-dolanlarla gidiyor!

>OLED paneller de yüksek NIT teknik olarak biraz zor ama 2022 den itibaren daha yüksek NIT ler görebileceğiz
ama bana göre o zaman da OLED panelin de çok fazla bir esprisi de kalmayacaktır!

1000NIT ile hangi FILM izlenecektir örneğin!

Not;Hollywood şimdiler de çok yüksek bit-rate li IMAX/DV/HDR v.s filmler çekebiliyor ama bunlar gerçek
bizim "filimci" dediğimiz adamları hiç kesmiyor!

Ayrıca paneli de yalnış set ettiği çoğu insan FILM ler olması gereken de farklı DİZİ v.s içerikler gibi hal alıyor!

sonra gelip OLED çok karanlık diyorlar! şayet OLED için çok karanlık diyen adam varsa bence boşuna OLED
panel almış oluyor! aynen LCD ye devam edip kafasına göre Baclit/Bright+Contrast filan açıp devam etmelidir

Adam "Gamer";senin de işin hemen hiç olmaz OLED panel ile!

sonuç da OLED ler ciddi farklı bir kullanım istiyor ve siz buna uygunsanız ne ala
aksi halde kesinlikle uzak durun OLED paneller den,size Panasonic Z bilmem ne serisi al desem bile
yine kesmeyecektir yaw:kiskis

Not;paneliniz bugün için örneğin 400/450nit üretiyorsa bence ciddi yeterlidir,çoğu içerikler için
hatta kimilerine göre her bir şey içinde yeterli dir örneğin ortam aydınlanmasını iyide kısarsanız
Dynamic contrast+baclit/bright seviyesi yükselir(GÖZ aldatmasına göre)hatta bu durumda çoğu insan da
400niti bile fazla bulabilir!

Bizim için FILM ref.değeri 120dir! ama bunu adam gibi alabilmek içinde PDP panel gereklidir(çok yüksek contrast sunduğu için)
veya PJ gerekli dir ama OLED de bu bakım dan oldukça yeterlidir ve Contrast ise ciddi yüksek dir(LCD ile mukayese kabul etmez)
ancak 120 yi düşük bulanlar örneğin bunu 150/200 arası da yapabilirler ama 200 in üstü FILM için artık olmaz!

LCD ler de böyle veriler ile FILM izlenmez çünkü Contrast lar ciddi düşüktür! her ne kadar 5/6bin:1 gibi görseniz bile
aslında bu değer 2000/3500:1 arası dır ki bu bile çok yüksek dir bir LCD için! çoğu VA panel bunu da veremez!
Samsung/Sony VA da bunlar yaklaşık olan değerler dir(HiEnd serileri sadece!)

Normal VA contrast lar ortalama 1500/2000 dir fazlasını beklemeyin
IPS de ise daha düşüktür 750/900:1 dir!! her ne kadar 1200/1400 gibi verseler bile bu değerleri
normal kullanım da düşser ve 1k nin altında kalır sadece gerçek FALD paneller de(IPS de)
1200/1400 hatta 2000 lere kadar yaklaşan CR değerleri oluyor

örneğin çok iyi bir IPS/FALD panel doğru set edilirse normal bir VA kadar CR değeri verebilir!
ama genel de yalnış set edildikleri içinde özellikle IPS ler kötü çuvallıyor!

aynı şekilde VA larda böyledir özellikle baclit/bright fazla açıldığı zaman(karanlık bulanlar)CR değeri dramatik
seviyede düşüyor ama kişiye bakarsanız Sony aldım Samsung aldım ve CR değeri 5500 imiş diyor:haha

adam FALD alıyor,en babasını aldım diyor ama panelin örneğin LD ayarını ya kapatıyor(hangi akılsa bu??)
o zaman zaten senin panelin normal bir baclit panele dönüyor yaw;FALD lık dan çıkyor

FALD panel de örneğin "Dynamic Contrast" önemlidir ve ON yapmak gerekiyor ama o OFF yapıyor!
veya MAX yapıyor ve yine hem FALD ı bozuyor hem de CR yi de düşürüyor!

FALD paneli de maalesef çoğu insan normal baclit Edge/Direct v.s gibi kullanıyor ki bu küllüm yalnış!

FALD=ON-Low olacak(med/max olmaz)
LD=mutlaka ON olacak!

FALD ları çok doğru set ederseniz eskinin Pio/Pany PDP leri hatta OLED gibi bile performans alabilirsiniz!
ancak bunu abartma dan söylüyorum tabiki! her FALD=PDP gibi dir veya OLED gibi dir demiyorum yalnış
anlamayın sonra

+++
TPV nin bu sene ki OLED leri yine çok iyi ve zaten her zaman çok iyiydi ama fiyatları da bana göre çok ciddi "kötü" dür!
ben TR özelin de açıkçası bir tek LGE tavsiye ediyorum+MH/Servis v.s OLED konusun da en iyisi bunlar,TPV bu konuda
kötü,Sony ise hem LCD hem de OLED olarak en kötüsü her devirde!

OLED olarak TR de her marka/seri/model zaten bulunmuyor ne hikmetse,TPV/Sony/LGE var bildiğim kadarıyla
ben LGE yi hem çeşit olarak hem de fiyat olarak daha iyi buluyorum ancak iyi bir OLED panel için 15/20k
cepten çıkacaktır!

Bu rakamlara çıkabilenler için sorun yoksa bence ilk durak OLED olsun,ama gözü OLED kullanmayı kesiyorsa yoksa uzak dursun
yine 15/20 kağıtlara çıkıp da LCD ye gidecek adam varsa bence on defa düşünsün!

LCD için 10 kağıt üst sınır olmalıdır,ancak fiyatlara baktığınız zaman hele de 55 üstünde olan LCD ler araba parasına gidiyor yaw

++
OLED panel de ki Auto Brightness Limiting(ABL)

OLED de ki "ABL" sorusu ve de sıkıntısı bana çok geliyor soru olarak;
aslında bu bir "sorun" da değildir,yukarıda anlattım ve kişi OLED kullanımı için uygun değilse
zaten bir sürü sorun/sıkıntı var diyecektir!

Yüksek baclit/brightness zaten OLED de uygun kullanım olmaz ve sistem kendisini kısıyor o zaman!
hem retention hem de logo izleri veya çeşitli pixel hataları veya bölgesel yanmalar v.s için devreye
giriyor ve size müdahale izni vermiyor!
Daha ötesi OLED panelin bir şekilde "yanma"(buna pixellerin ömür azalması da diyebilirsiniz)

ABL de böyle dir;adam abanıyor ışığa;"karanlık" diye:hihi
eskiden bazı OLED ler de bu ON/OFF ayarlı idi ama baktılar ki bu iş sakat ve şimdiler de
bunu direk sistem içine koydular ve sizin müdahale etmenize izin vermiyor(doğrusu da zaten budur)
şimdi çoğu paneller böyle oldu direk AUTO da durur

şimdi bu OLED panel örneğin 1000/1500NIT olsa ne olacak!!
çoğu insan paneli yakar yaw,karanlık diye:haha

ABL ve bir kaç devreyi onun için sğrekli kullanım da tutuyor üreticiler,sonra derdini bir daha müşteriye
anlatamıyor tam papaz oluyor,adam dan üstelik bir çuval da para almış bu arada!

adam OLED alıyor ...yaw sen keyfime ne karışıyorsun... diyor bir de bozuk atıyor
babam senin ne işin var yaw OLED panel de,ama para onun keyif onun

++

Daha önce de yazdım forumda(burada)bir çok kişi OLED panel aldı ve kullanıyor!
ancak pek sesleri de çıkmıyor,özellikle eskinin PDP kullanıcısı ise zaten "işi biliyor"
onun sesi çıkmaz nasılsa veya bilinçli/bilgili bir LCD kullanıcısı ise onun da fazla sesi
çıkmaz veya sıkı bir eskinin FALD paneli sahibi ise onun da sesi hiç çıkmaz!

ancak benim açımdan sevindirici yönü şu oldu;çok fazla kişiye bir şekilde OLED aldırdım
normal bir bekleyeceğim tepkiler de neredeyse hiç gelmedi diyebilirim!
ama ben yine de sürekli uyarılarımı da yapıyorum OLED lerin ilk çıktğı 2013 den beri!

2013/2017 arası ciddi sıkıntılı oldu TR de! LGE dahil hepsi moktandı her yönden!
2017>> sonra düzeldi ama 19/20 de ciddi düzeldi!
21 de durum bana göre 20 ile aynı ama 22 de biraz atılım bekliyorum OLED ler olarak++

K Çevrimdışı

kaya.cihat92

Aktif Üye
6 Kas 2017
555
>Philips OLED/973 paneli soran arkadaş(kimdi unuttum adını,geçen hafta sormuştu sanırım)

Bu panel 2017 model dir! bu tarihe kadar olan üretimlerin,sizlerin bildiği malum bazı sıkıntıları
vardı,ancak 17 sonu ve 2018 olanlar dan itibaren ciddi düzelme olmuştur!

Philips 973/ her ne kadar 2018 model olarak çıksa ve lanse edilse v.s üzerinde 2017 model
LGD panel vardır,TPV genel de her sezon olduğu gibi modeli hep bir sene ileri kaydırarak
2017 yi örneğin 2018 gibi satıyor ki bu uyanıklığı gerçi bazı markalar da yapıyor,ama burada
söz konusu olan durum OLED panelin modelinin(üretim)ne olduğu önemlidir ki 2017 ler
kısaca sıkıntılı,18 den itibaren daha iyi hale geldiler

Not;tek istisna bizde olmayan Panasonic ile alakalı olarak,bunların geliştirdiği "burn-in-protection"
iyi den de öte çok çok iyi(Pioneer ekibinin başarısıdır bu iş)

LGD de ki OLED paneller 2018 den itibaren yaklaşık aynı seviyede olup(kalite olarak)Pany OLED ler
hariç hemen hepsi bu konuda özellikle BIP çalışma/önleme sistemi üzerine çok güzel geliştirmeler
yaptılar!

Not;bana bazı arkadaşlar ulaşıp bir takım OLED kullanım soruları soruyorlar(bu kişiler halen OLED
TV kullanıyorlar)daha önce de defalarca uyarmıştım bu meretleri CRT/PDP/LCD filan gibi
kullanmayacaksınız diye:hayir

Sürekli bir NIT/parlaklık v.s soruları geliyor;yaw arkadaş o zaman gidip bir sürü para vereceğine
Samsung/Sony den LCD al en üst seviye çok yüksek NIT değeri alırsın,özellikle Sony de biraz seni
üzebilir; ...yaw bir çuval parayı Sony diye verdik ama NIT nanay yine... diyebilirsin;bak seni uyarıyorum!

Adam OLED alıyor ama bazıları ciddi ezbere alıyor bu mereti,sana yaramaz kardeşim OLED model filan
sürekli bir burn-in/retention korkusu salınmış piyasaya malum forumlar/yt v.s gibi yerler den ama hiç kimse
bir OLEd/LCD mukayesesi yapıp da hangi tip panel de daha yüksek oranda genel olarak sıkıntılar
çıkıyor;bunu açıklamıyor... sadece boş laf ve zannediliyorki LCD ler "sıfır" hatalı ve OLED lerin de hepsi hatalı!

Bunların tümü yalan/yalnış bilgiler dir,ayrıca bu bir "BİLGİ" de hiç değildir!
genel olarak her panel de sıkıntı vardır kimisi ciddi yüksek oranda dır kimisi daha düşük ama en babasın da
bile oldukça yüksek orandadır örneğin baba kabul edilan LGE/Samsung/Sony üçlüsü,yaw bunların neyin
babası beyler haybeden baba olmuşlar,milleti absürt fiyatları ile adeta kerizliyorlar!

>NIT değeri durumu;fazla detaya girmeden şunu bilin ltf

Üretici Katalog bilgileri ya hileli dir ya da yalandır veya bir şekilde yalnış yönlendirmeli dir!

Biz normal olarak bir "İNSAN" gözü ile bunları izlediğimiz için yani bunları insanlar izlediği için
bazı görme/algılama v.s durumlarına göre bir takım teknik değerler buluruz,örneğin

Paneli(TV den bahsediyorum)hangi "ortam aydınlanmasın" da kullanıyorsunuz?
insan gözü her bir aydınlanma seviyesinin ince detaylarını zaten göremez! bilakis
çoğu insanın yaptığı yalnış ortam aydınlanması yaparak...yaw bu panelin bişmem nesi
çok kötü,ışık az veya patlıyor v.s gibi şikayetler alınmaktadır ve direk kabahati TV de bulmaktadır!

Ne insan gözü ne de değişik ortam aydınlanmaları TV nin tam hakkını veremez!

NIT değerlerine gelirsem;
-350/450 seviyesi normal/kabul edilebilir>>>Karanlık/Loş/oldukça karanlık veya zifiri karanlık...
bu değer "NORMAL" dir,şayet bu mereti bir İNSAN izleyecekse!!

-550/650 seviyesi de Aydınlık/yüksek aydınlık v.s gibi gündüz doğal güneş-ışığı alınan bir mekan
için son derece yeterli dir ancak bazıları için bu değer bile oldukça yüksek gelebilir!

Not;gün ışığı ortamı ile akşam vakti veya gece vakti ama aşırı yüksek ışıklı ortam aydınlanması çok farklıdır!
ikisini sakın karıştırmayınız

Üreticilerin "sidik-yarışı" her devir de olduğu gibi bugünde aynen devam ediyor yok 2000NIT yok 1000NIT
v.s...bu değerler ile hiç bir şey bir kere natural/doal resim olarak izlenemezler!

hele hele "GECE" den ise hiç bahsetmiyorum bile 1000/2000 olursa!
Gemi projektörümü bu meret yaw??

"Standard" diye yutturulan 1.000NIT değeri de küllüm yalnıştır! şimdiler de 1500/2500NIT ler bile var
ancak marka vermiyeyim ama 2000nit de aslında 1200 veya 1500 nit dir! hatta bu bile değildir gibi
abuklukları insanlara mal satmak adına kakalıyorlar! benim ki 2000nit yok senin ki 1000 de kalıyor...

>Modül üniteleri+baclit sistemleri üreticileri ise=kısaca panel üreticileri de şunu yapıyor;
500 olursa fyatım şu dur ama 1000 istersen de şu dur 2000 de yaparım ama fiyat budur diyerek
normal TV üreticilerini kakalıyor...

iş artık tam ÇİN işi ama ayağa düşmüş vaziyet de yalan-dolanlarla gidiyor!

>OLED paneller de yüksek NIT teknik olarak biraz zor ama 2022 den itibaren daha yüksek NIT ler görebileceğiz
ama bana göre o zaman da OLED panelin de çok fazla bir esprisi de kalmayacaktır!

1000NIT ile hangi FILM izlenecektir örneğin!

Not;Hollywood şimdiler de çok yüksek bit-rate li IMAX/DV/HDR v.s filmler çekebiliyor ama bunlar gerçek
bizim "filimci" dediğimiz adamları hiç kesmiyor!

Ayrıca paneli de yalnış set ettiği çoğu insan FILM ler olması gereken de farklı DİZİ v.s içerikler gibi hal alıyor!

sonra gelip OLED çok karanlık diyorlar! şayet OLED için çok karanlık diyen adam varsa bence boşuna OLED
panel almış oluyor! aynen LCD ye devam edip kafasına göre Baclit/Bright+Contrast filan açıp devam etmelidir

Adam "Gamer";senin de işin hemen hiç olmaz OLED panel ile!

sonuç da OLED ler ciddi farklı bir kullanım istiyor ve siz buna uygunsanız ne ala
aksi halde kesinlikle uzak durun OLED paneller den,size Panasonic Z bilmem ne serisi al desem bile
yine kesmeyecektir yaw:kiskis

Not;paneliniz bugün için örneğin 400/450nit üretiyorsa bence ciddi yeterlidir,çoğu içerikler için
hatta kimilerine göre her bir şey içinde yeterli dir örneğin ortam aydınlanmasını iyide kısarsanız
Dynamic contrast+baclit/bright seviyesi yükselir(GÖZ aldatmasına göre)hatta bu durumda çoğu insan da
400niti bile fazla bulabilir!

Bizim için FILM ref.değeri 120dir! ama bunu adam gibi alabilmek içinde PDP panel gereklidir(çok yüksek contrast sunduğu için)
veya PJ gerekli dir ama OLED de bu bakım dan oldukça yeterlidir ve Contrast ise ciddi yüksek dir(LCD ile mukayese kabul etmez)
ancak 120 yi düşük bulanlar örneğin bunu 150/200 arası da yapabilirler ama 200 in üstü FILM için artık olmaz!

LCD ler de böyle veriler ile FILM izlenmez çünkü Contrast lar ciddi düşüktür! her ne kadar 5/6bin:1 gibi görseniz bile
aslında bu değer 2000/3500:1 arası dır ki bu bile çok yüksek dir bir LCD için! çoğu VA panel bunu da veremez!
Samsung/Sony VA da bunlar yaklaşık olan değerler dir(HiEnd serileri sadece!)

Normal VA contrast lar ortalama 1500/2000 dir fazlasını beklemeyin
IPS de ise daha düşüktür 750/900:1 dir!! her ne kadar 1200/1400 gibi verseler bile bu değerleri
normal kullanım da düşser ve 1k nin altında kalır sadece gerçek FALD paneller de(IPS de)
1200/1400 hatta 2000 lere kadar yaklaşan CR değerleri oluyor

örneğin çok iyi bir IPS/FALD panel doğru set edilirse normal bir VA kadar CR değeri verebilir!
ama genel de yalnış set edildikleri içinde özellikle IPS ler kötü çuvallıyor!

aynı şekilde VA larda böyledir özellikle baclit/bright fazla açıldığı zaman(karanlık bulanlar)CR değeri dramatik
seviyede düşüyor ama kişiye bakarsanız Sony aldım Samsung aldım ve CR değeri 5500 imiş diyor:haha

adam FALD alıyor,en babasını aldım diyor ama panelin örneğin LD ayarını ya kapatıyor(hangi akılsa bu??)
o zaman zaten senin panelin normal bir baclit panele dönüyor yaw;FALD lık dan çıkyor

FALD panel de örneğin "Dynamic Contrast" önemlidir ve ON yapmak gerekiyor ama o OFF yapıyor!
veya MAX yapıyor ve yine hem FALD ı bozuyor hem de CR yi de düşürüyor!

FALD paneli de maalesef çoğu insan normal baclit Edge/Direct v.s gibi kullanıyor ki bu küllüm yalnış!

FALD=ON-Low olacak(med/max olmaz)
LD=mutlaka ON olacak!

FALD ları çok doğru set ederseniz eskinin Pio/Pany PDP leri hatta OLED gibi bile performans alabilirsiniz!
ancak bunu abartma dan söylüyorum tabiki! her FALD=PDP gibi dir veya OLED gibi dir demiyorum yalnış
anlamayın sonra

+++
TPV nin bu sene ki OLED leri yine çok iyi ve zaten her zaman çok iyiydi ama fiyatları da bana göre çok ciddi "kötü" dür!
ben TR özelin de açıkçası bir tek LGE tavsiye ediyorum+MH/Servis v.s OLED konusun da en iyisi bunlar,TPV bu konuda
kötü,Sony ise hem LCD hem de OLED olarak en kötüsü her devirde!

OLED olarak TR de her marka/seri/model zaten bulunmuyor ne hikmetse,TPV/Sony/LGE var bildiğim kadarıyla
ben LGE yi hem çeşit olarak hem de fiyat olarak daha iyi buluyorum ancak iyi bir OLED panel için 15/20k
cepten çıkacaktır!

Bu rakamlara çıkabilenler için sorun yoksa bence ilk durak OLED olsun,ama gözü OLED kullanmayı kesiyorsa yoksa uzak dursun
yine 15/20 kağıtlara çıkıp da LCD ye gidecek adam varsa bence on defa düşünsün!

LCD için 10 kağıt üst sınır olmalıdır,ancak fiyatlara baktığınız zaman hele de 55 üstünde olan LCD ler araba parasına gidiyor yaw

++
OLED panel de ki Auto Brightness Limiting(ABL)

OLED de ki "ABL" sorusu ve de sıkıntısı bana çok geliyor soru olarak;
aslında bu bir "sorun" da değildir,yukarıda anlattım ve kişi OLED kullanımı için uygun değilse
zaten bir sürü sorun/sıkıntı var diyecektir!

Yüksek baclit/brightness zaten OLED de uygun kullanım olmaz ve sistem kendisini kısıyor o zaman!
hem retention hem de logo izleri veya çeşitli pixel hataları veya bölgesel yanmalar v.s için devreye
giriyor ve size müdahale izni vermiyor!
Daha ötesi OLED panelin bir şekilde "yanma"(buna pixellerin ömür azalması da diyebilirsiniz)

ABL de böyle dir;adam abanıyor ışığa;"karanlık" diye:hihi
eskiden bazı OLED ler de bu ON/OFF ayarlı idi ama baktılar ki bu iş sakat ve şimdiler de
bunu direk sistem içine koydular ve sizin müdahale etmenize izin vermiyor(doğrusu da zaten budur)
şimdi çoğu paneller böyle oldu direk AUTO da durur

şimdi bu OLED panel örneğin 1000/1500NIT olsa ne olacak!!
çoğu insan paneli yakar yaw,karanlık diye:haha

ABL ve bir kaç devreyi onun için sğrekli kullanım da tutuyor üreticiler,sonra derdini bir daha müşteriye
anlatamıyor tam papaz oluyor,adam dan üstelik bir çuval da para almış bu arada!

adam OLED alıyor ...yaw sen keyfime ne karışıyorsun... diyor bir de bozuk atıyor
babam senin ne işin var yaw OLED panel de,ama para onun keyif onun

++

Daha önce de yazdım forumda(burada)bir çok kişi OLED panel aldı ve kullanıyor!
ancak pek sesleri de çıkmıyor,özellikle eskinin PDP kullanıcısı ise zaten "işi biliyor"
onun sesi çıkmaz nasılsa veya bilinçli/bilgili bir LCD kullanıcısı ise onun da fazla sesi
çıkmaz veya sıkı bir eskinin FALD paneli sahibi ise onun da sesi hiç çıkmaz!

ancak benim açımdan sevindirici yönü şu oldu;çok fazla kişiye bir şekilde OLED aldırdım
normal bir bekleyeceğim tepkiler de neredeyse hiç gelmedi diyebilirim!
ama ben yine de sürekli uyarılarımı da yapıyorum OLED lerin ilk çıktğı 2013 den beri!

2013/2017 arası ciddi sıkıntılı oldu TR de! LGE dahil hepsi moktandı her yönden!
2017>> sonra düzeldi ama 19/20 de ciddi düzeldi!
21 de durum bana göre 20 ile aynı ama 22 de biraz atılım bekliyorum OLED ler olarak++
Abi agzina yur3gine saglik ya ne guzrl aciklamissin gerizekaliya anlatir gibi anlamamak elde degil. Bi sey sormak istiyorum size
Tv alma arefesindeyim. Bi kac model var sec3n3k olarak ne dersiniz
49xh8096
50pus8505
Digeride 55xh9077 bu 3 model var paraya kiyip 9077 al diyorum kendime sonra doyorum kullanilmayqcak ozellige vermeyelim oboara git 49ua9800 vestel al gene?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,236
Abi agzina yur3gine saglik ya ne guzrl aciklamissin gerizekaliya anlatir gibi anlamamak elde degil. Bi sey sormak istiyorum size
49xh8096
50pus8505
Digeride 55xh9077 bu 3 model var paraya kiyip 9077 al diyorum kendime sonra doyorum kullanilmayqcak ozellige vermeyelim oboara git 49ua9800 vestel al gene?
9077 ok dir,şayet alabiliyorsan

"kullanılmayacak özellikler" nedir peki? örneğin ben TV nin Android dahil neredeyse hiç bir
özelliğini kullanmam,Ambilight bile kapalıdır bende hiç açmadım,istiyorsan sana satabilirim 5 kağıt fiyatı var:kiskis
Philips 50PUS8505 geçen Eylül de almıştım+

ancak almak istediğim bir teşhir panel var şayet tatlı rakama verirlerse o zaman satabilirim!

49" olarak artık adam gibi tek bir panel bile kalmadı desem yeridir,hepside kırpılmış modeller!

Vestel de olabilir tabi ki şayet hesaplı ise,neden olmasın,örneğin benim bu saat den sonra
"MARKA" diye takılacağım tek bir TV bile yok yaw(LCD olarak tabiki)
ben önce "fiyata" bakıyorum,MARKA yı yemişim yaw,ne markası kaldı artık??

E Çevrimdışı

Emrah987

Yeni Üye
26 Eyl 2021
2
37
Merhaba, 43 inçlik 4K bir smart tv satın almak istiyorum. Fakat bir kaç model arasında kaldım Vestel ya da Grundig Android tv mi alsam yoksa Philips ambilight özellikli bir model alıp sonra android box mı alsam bilemedim. (Ama duvara da monte etmeyeceğim ambilight ile yarar mı onu da bilmiyorum) Sadece dizi film izleyeceğim ve müzik dinleyeceğim. Ses kalitesi sanki özelliklerden baktığımda Philips'te daha iyi. Ama servis olarak iyi değil diye duydum. Panel türlerinden, hangi marka kullandıklarından anlamıyorum, bu markaların servis hizmeti nasıl bilmiyorum. Fikirlerinizi paylaşmanızı rica ederim

Grundig 43GFU7850B
Vestel 43UA9800/9600
Philips 43PUS7805

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,356
39
49xh8096
50pus8505
Kullanılmayacak özelliklerden kasıt ne ?

49XH8096 mı yoksa 50PUS8505 mi diye sorarsanız uzak ara Philips derim. Sony kenar aydınlatma ve IPS panel.
Philips ise direct led, va panel ve parlaklık daha yüksek.

9077 derseniz olay farklı noktaya gider. Çünkü söylediğiniz ilk 2 model giriş seviyesi, 3. model orta seviye tv gibi.

Size şu kadar söylim; oda karanlık olduğunda benim tv'den youtube'a girip bleeding testi için siyah ekran videosu açayım, TV'nin açık mı yoksa kapalı mı olduğunu anlayamazsınız, bildiğiniz simsiyah oluyor. Hele local dimming ayarını yüksek yaparsam fakir oled'i dersiniz :)

Led tv'de şu an da 9077'den daha iyi siyah performansı olan başka bir tv bulamadım ben, bilen varsa söylesin. (10.000 TL altı için konuşuyorum.) Daha sık dizilmiş full array tv'lerde belki bundan daha başarılı siyahlar yakalanabilir ancak şu an piyasada bu fiyat bandında satılan tv'ler arasında alternatifsiz bir model.
Işık sızması, bulutlanma, kirli ekran efekti, renk homojenite bozukluğu gibi şeyler bu tv'de yok diyebilirim. Blooming dediğimiz ışık saçılması ise diğerlerine göre daha az.

Mükemmel bir tv mi derseniz, hayır. VRR, ALLM desteği uzun zamandır gelmemiş mesela. Yansıma önlemesi çok başarılı değil. Parlaklık diğer bazı rakiplerine göre biraz daha az. Bunun gibi kusurlar bulunabilir.

K Çevrimdışı

kaya.cihat92

Aktif Üye
6 Kas 2017
555
Kullanılmayacak özelliklerden kasıt ne ?

49XH8096 mı yoksa 50PUS8505 mi diye sorarsanız uzak ara Philips derim. Sony kenar aydınlatma ve IPS panel.
Philips ise direct led, va panel ve parlaklık daha yüksek.

9077 derseniz olay farklı noktaya gider. Çünkü söylediğiniz ilk 2 model giriş seviyesi, 3. model orta seviye tv gibi.

Size şu kadar söylim; oda karanlık olduğunda benim tv'den youtube'a girip bleeding testi için siyah ekran videosu açayım, TV'nin açık mı yoksa kapalı mı olduğunu anlayamazsınız, bildiğiniz simsiyah oluyor. Hele local dimming ayarını yüksek yaparsam fakir oled'i dersiniz :)

Led tv'de şu an da 9077'den daha iyi siyah performansı olan başka bir tv bulamadım ben, bilen varsa söylesin. (10.000 TL altı için konuşuyorum.) Daha sık dizilmiş full array tv'lerde belki bundan daha başarılı siyahlar yakalanabilir ancak şu an piyasada bu fiyat bandında satılan tv'ler arasında alternatifsiz bir model.
Işık sızması, bulutlanma, kirli ekran efekti, renk homojenite bozukluğu gibi şeyler bu tv'de yok diyebilirim. Blooming dediğimiz ışık saçılması ise diğerlerine göre daha az.

Mükemmel bir tv mi derseniz, hayır. VRR, ALLM desteği uzun zamandır gelmemiş mesela. Yansıma önlemesi çok başarılı değil. Parlaklık diğer bazı rakiplerine göre biraz daha az. Bunun gibi kusurlar bulunabilir.
Agzina emegine saglik hocam guzel cevaplar vermisisiniz. Simdi bn ortalama bi kullankciyim aksamlari 1 2 saat ps4 oynarim tvde netflix youtube da ayni sekilde ara ara kullanirim. Bundan oncekj tv im 49ud9400 dü goruntu fena degildi ama smarti vasattı.pus 8505 bende okeyim ama servis sorunlari v.s diye vazgectim. Tam araftayim suan ya paraya kiyip 9077 alicam yada ulan oda bozuluyo buda bozuluo deyip gene vestel 49ua9800 alicam

M Çevrimdışı

muratalen

Yeni Üye
29 Haz 2020
7
48
Merhaba 49 ve 50' tv alıcam.2 sinide aynı fiyatlarda buldum.
LG 49Nano866
Philips 50PUS8505

Can Hocam sizce bunlardan hangisini seçmeliyim.Genel olarak netflix ağırlıklı kullanılacak.

Geri
Üst Alt