Kılavuz MB130S-E Güncel SPİ Dosyası ALLM ve 48 Bit Renk Okuma Aktifleştirme

Yunus274 Çevrimdışı

Yunus274

Süper Üye
8 Ara 2020
220
Donanım destekliyor ancak yazılımdan limitleri kontrol edip kesiyor gibi geldi. Biliyorsunuz yazılımdan limitlerin üzerinde açılması donanımın da zarar görmesine sebep olur. Ben sessizce ve merakla izlemeye çalışıyorum konunuzu, tekrar kolay gelsin.
Bence paneli yakabilir riskli bir iş olmuyorsa bırakmalı.
Bende Asus monitör vardı overclock yapmıştım 74HZ kadar görüntü veriyordu uzun süre bu şekilde kullandıktan sonra erkanda kendiliğinden kapanmalar görüntü kesilmeleri olmaya başladı 60HZ e geri aldığımda gitmemişti kalıcı zarar vermişti bu işlem monitörüme.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bende Asus monitör vardı overclock yapmıştım 74HZ kadar görüntü veriyordu uzun süre bu şekilde kullandıktan sonra erkanda kendiliğinden kapanmalar görüntü kesilmeleri olmaya başladı 60HZ e geri aldığımda gitmemişti kalıcı zarar vermişti bu işlem monitörüme.
Üzerinde oynadığınız seçenek panel piksel başına voltajları dahi etkiler. Dolayısıyla panelde kalıcı artifact dediğimiz lekelere sebep olabilir. COF' ların da aşırı ısınmasına sebep olur. Bunları daha önce paylaşacaktım ama limitler dahilinde birşeyler yaptığınızı düşündüm. Dediğim gibi Emmi' de gelsin bir bakalım.

Yunus274 Çevrimdışı

Yunus274

Süper Üye
8 Ara 2020
220
Ben monitore @TC Yıldırım'ın konusunda ki gibi yapmıştım overclock işlemini zarar vermişti uzun vadede benim monitöre @TC Yıldırım'ın TV'si ne durumda acaba şimdi 120HZ yapmış bir de sorunsuz bir şekilde çalışıyor mu hala eğer çalışıyorsa bu 120HZ işlemini hangi anakartlı Vestel TV'de yaptı bilgilendirirse sevinirim.

turkomans Çevrimdışı

turkomans 

Aktif Üye
8 Ara 2019
148
31
ASUS monitörünüz 60hz'dir siz zorlamışsınızdır. Bu panel 120hz ve tek engel HDMI portları. Bunu bana vestel söyledi. Bir gün Netflix'te 120hz içerik yayınlanırsa onu dahili Netflix uygulamasından 120hz izlersiniz demişti. Filmlerin 24hz çekildiğini düşünecek olursak böyle bir filmin çekilmesi imkansız gibi ama fabrika beni arayıp 120hz'i çalıştırdığını bastırarak söyledi. Bu arada Gemini Man filmi 120hz bir film ama Netflix'te yok. Olsa da uygulama 120hz destekliyor mu orasu meçhul :)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Ben monitore @TC Yıldırım'ın konusunda ki gibi yapmıştım overclock işlemini zarar vermişti uzun vadede benim monitöre @TC Yıldırım'ın TV'si ne durumda acaba şimdi 120HZ yapmış bir de sorunsuz bir şekilde çalışıyor mu hala eğer çalışıyorsa bu 120HZ işlemini hangi anakartlı Vestel TV'de yaptı bilgilendirirse sevinirim.
Benim bildiğim kadarıyla @TC Yıldırım MB230 Anakarttan MB170 anakarta donanım modifiyesi yaptı. Detayını kendisi aktaracaktır.

@TC Yıldırım üstad.

Yunus274 Çevrimdışı

Yunus274

Süper Üye
8 Ara 2020
220
ASUS monitörünüz 60hz'dir siz zorlamışsınızdır. Bu panel 120hz ve tek engel HDMI portları. Bunu bana vestel söyledi. Bir gün Netflix'te 120hz içerik yayınlanırsa onu dahili Netflix uygulamasından 120hz izlersiniz demişti. Filmlerin 24hz çekildiğini düşünecek olursak böyle bir filmin çekilmesi imkansız gibi ama fabrika beni arayıp 120hz'i çalıştırdığını bastırarak söyledi. Bu arada Gemini Man filmi 120hz bir film ama Netflix'te yok. Olsa da uygulama 120hz destekliyor mu orasu meçhul :)
Kullanıcı aldatıyorlar dediğim gibi HDMİ 2.1 portu olmayan bir TV 120HZ veremez. Panel 120HZ mi Vestel öyle söylüyor ama biz panel dosyalarına bile baktığımızda MAX 50 60 HZ görüyoruz.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bu arada benim öyle olduğunu düşündüğüm bir bilgi aktarayım. Filmler 24 Hz değil de 24 fps ile çekilir. (IMAX v.s. hariç) FPS (Frame Per Second) değeri dosyadan gelir, Hz (Hertz) değeri aktarılan data ve cihaz eşleşmesiyle gerçek zamanlı tarama hızını ifade eder.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
3 Farklı Vestel Anakart ile aynı işlemi yaptım .
MB130S MB230 MB170 Hepsinde 120Hz aldım.
Ama ben uzun süre 120Hz olarak kullanmadım Sadece PC'de 120hz oluyor nvidia ekran kartı ile oluyor şimdilik bir sorun sıkıntı yok .
PC Ekran kartını kullanıyoruz TV anakartı Bypass edilmiş oluyor .

turkomans Çevrimdışı

turkomans 

Aktif Üye
8 Ara 2019
148
31
Kullanıcı aldatıyorlar dediğim gibi HDMİ 2.1 portu olmayan bir TV 120HZ veremez. Panel 120HZ mi Vestel öyle söylüyor ama biz panel dosyalarına bile baktığımızda MAX 50 60 HZ görüyoruz.
Valla bunu ben de sorguladım forumdan arkadaşlar eğer 120 dendiyse 120’dir diyor. Seri no ile sorgulattım yine 120 çıktı. Panel dosyasındaki o 50-60 olan değerleri çözmenin bi yolu olmalı mesela 50-60 yerine 99 girersek dosya boyutu değişmez diye düşünüyorum. Ama 120 yazınca dosya boyutu değişir ve panel çöker gibi. Ben bu paneli bozarsam yenisini temin etmem belki 30 bin lirayı bulacaktır.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Ama ben uzun süre 120Hz olarak kullanmadım Sadece PC'de 120hz oluyor nvidia ekran kartı ile oluyor şimdilik bir sorun sıkıntı yok .
TV anakartını bypass etmekten ziyade TV T-CON devresine doğru sinyali gönderip çözmesini sağlıyoruz diyebilir miyiz? Çünkü TV içerisinde ekran kartı benzeri bir öğe barındırmıyor. (Şundan dolayı söylüyorum, biliyorsun android tarafındaki ekran kartı olayı tamamen farklı birşey.

turkomans Çevrimdışı

turkomans 

Aktif Üye
8 Ara 2019
148
31
Ustam bunu hdmi ile yapıyorsunuz değil mi VGA veya Scart ile değil?

Yunus274 Çevrimdışı

Yunus274

Süper Üye
8 Ara 2020
220
Yaşadığım deneyimi de göz önünde bulundurursam ben uzun süre kullanımda sıkıntı çıkacağını düşünüyorum.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ustam bunu hdmi ile yapıyorsunuz değil mi VGA veya Scart ile değil?
Evet HDMI girişi ile birde nvidia ekran kartı şart.

MB170 Anakart info tuşuna basınca 120hz yazıyor.
IMG_20230508_201351.jpg

Geri
Üst Alt