Elektrikli araba mı? Hibrit araba mı? Hangisini tercih ederdiniz? Neden?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
soğutma çocuğu :sirit

şehir içinde zaten göremezsiniz varsayımın yanlış tam tersi bu arabalar şehir içinde daha uzun menzil veriyor içten yanmalılar gibi değil trafik sıkıştıkça menzil artıyor:deli1

ben istanbul highway 130-140 ile gittim orada şarj 150 ile ankaraya rahat vardım yani gözde büyütülecek kadar değil tamam dediğin gibi şehirlerarasında menzil 250 kmye düşüyor ama avrupada kişi başına düşen şarj istasyonunda birniciyiz şaka değil avrupa ortalamasından daha iyi seviyedeyiz her yer şarj istasyonu devlet teşvik vermiş diyorlar doğruysa yoksa bu kadar artmazdı

yüzde 20-80 aralığı şehiriçi kullanımda yani lazım olunca 0-100 doldurdun diye pil hemen eskiyecek değil buradaki tesla istatistiği bataryasını hep 0-100 şarj edenlerle alakalı yoksa 20-80 dedin mi zaten uzun yola hiç çıkamazsın

bataryaların patlaması olayı maalesef doğru ama tesladaki kadar değil togg farasis pili tamamı tke parça değil 5 ayrı pil parçası ve birbirinden yalıtılmış sorunlu olan bölüm hemen diğer bölümlerden izole oluyor atmosfere salınıma başlıyor sadece o ünite yanıyor antepteki togg yangını bu yüzden kolayca söndürüldü ama teslalar allah muhafaza saatli bomba

bu konuda byd-kgm torres evx ve teslanın yeni getirdiği kısa menzilliler daha iyi lfp piller herhangi bir şekilde patlamıyor ama pil demir fosfat olduğundan gülle gibi togg ağırlığında araçlar maksimum 60kw/h batarya var togg 88kw/h menzilleri kısa belki sadece şehiriçi kullanıma ikinci araç olarak seçilebilirler uzun yol işi onlarda tamamen fantazi

belki seneye CATL ve GEELY'nin yeni nesil lfp lmfp bataryaları ile bu sorun da tarihe karışacak
Estağfirullah, kimseyi soğutma gibi bir amacım yok 🙂

Ekonomik durumu iyi olanlar 2. araç olarak tercih edebilir. Şehir içi kullanacaklar da tercih edebilir. Ben sadece kendi fikrimi söyledim, artıları ve eksileriyle.

Toplum olarak biraz abartmayı da seviyoruz aslında. Geçenlerde yemek yiyoruz önümüze bir tane Mercedes yanaştı. Mekanın sahibinin arabasıymış. Araç çok sessiz olduğu için yanımdaki arkadaşım ''Bu araba elektrikli galiba'' dedi. Adam da söylediğini duymuş. ''Yok abi elektrikli değil ama elektriklisinden de sipariş verdim, bunu verip onu alıcam, tek şarj ile 1.800 km gidiyor'' dedi. Ben de ''Ziyaaaa'' dedim ama içimden tabi 🙂

Şarj istasyonlarının çoğalması güzel bir şey, inşallah daha kullanışlı ve daha ulaşılabilir olurlar herkes alır.

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
249
55
Estağfirullah, kimseyi soğutma gibi bir amacım yok 🙂

Ekonomik durumu iyi olanlar 2. araç olarak tercih edebilir. Şehir içi kullanacaklar da tercih edebilir. Ben sadece kendi fikrimi söyledim, artıları ve eksileriyle.

Toplum olarak biraz abartmayı da seviyoruz aslında. Geçenlerde yemek yiyoruz önümüze bir tane Mercedes yanaştı. Mekanın sahibinin arabasıymış. Araç çok sessiz olduğu için yanımdaki arkadaşım ''Bu araba elektrikli galiba'' dedi. Adam da söylediğini duymuş. ''Yok abi elektrikli değil ama elektriklisinden de sipariş verdim, bunu verip onu alıcam, tek şarj ile 1.800 km gidiyor'' dedi. Ben de ''Ziyaaaa'' dedim ama içimden tabi 🙂

Şarj istasyonlarının çoğalması güzel bir şey, inşallah daha kullanışlı ve daha ulaşılabilir olurlar herkes alır.
restaurantına iddiaya var mısın deseydin böyle salakların elinden almak lazım o restaurantları :sirit

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
249
55
Menzili arttırabilmenin anahtarı aküleri hafifletmek. şuan için mümkün.?
mümkün değil şu anda yarı katı hal bataryalı 133 kw/h araçlar var çinde onlar bile maksimum 1000 km verebiliyor bu amca 1800 km demiş öyle bir araç da yok pil de yok

S sadays yeni aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın. Bu arada ben de 1.5 ay önce e-TSI Volkswagen Tiguan marka araç aldım.
size de hayırlı olsun kardeşim

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
mümkün değil şu anda yarı katı hal bataryalı 133 kw/h araçlar var çinde onlar bile maksimum 1000 km verebiliyor bu amca 1800 km demiş öyle bir araç da yok pil de yok
Plug-in hibrit muhtemelen de hızlıca konuşulup geçildiği için detaylar kayıp olabilir. Plug-in olanların pil menzilleri yüksek oluyor ve fosil yakıtlı deposuyla birlikte uzayabiliyor. Lüks araçların fosilli menzilleri oldukça yüksek oluyor zaten de yine belki biraz da abartma eklenmiştir.

Fosil yakıtlı araçların motorlarına sadece vw grubunda güvendiğim için ve onlar da elektrik teknolojisinde geride kaldığı için ben de tamamen elektrikliden yanayım zaten.

Gerçi iyi bir plug-in hibrit de benim kullanımımla fosilli motoru sadece yılda 4-5 kere çalıştıracağı için ömrü nasıl olur onu düşünmem gerekirdi herhalde.

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
249
55
Plug-in hibrit muhtemelen de hızlıca konuşulup geçildiği için detaylar kayıp olabilir. Plug-in olanların pil menzilleri yüksek oluyor ve fosil yakıtlı deposuyla birlikte uzayabiliyor. Lüks araçların fosilli menzilleri oldukça yüksek oluyor zaten de yine belki biraz da abartma eklenmiştir.

Fosil yakıtlı araçların motorlarına sadece vw grubunda güvendiğim için ve onlar da elektrik teknolojisinde geride kaldığı için ben de tamamen elektrikliden yanayım zaten.

Gerçi iyi bir plug-in hibrit de benim kullanımımla fosilli motoru sadece yılda 4-5 kere çalıştıracağı için ömrü nasıl olur onu düşünmem gerekirdi herhalde.
mercedesti konuştuğumuz araç 2025te çıkaracağı plug-in hibritlerin bile maksimum pil menzili 112km yani hibrit araçla bile mümkün değil adam bilmiyor hava atmak için sallamış ne 1800km menzili yahuu

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
mercedesti konuştuğumuz araç 2025te çıkaracağı plug-in hibritlerin bile maksimum pil menzili 112km yani hibrit araçla bile mümkün değil adam bilmiyor hava atmak için sallamış ne 1800km menzili yahuu
Diyorum ya toplam menzildir diye 😂

Biraz araştırdım da 2025 için 2000km toplam menzil planlanan plug-in otomobiller varmış byd ve geely marka. Mercedes olarak bulamadım ama belki bunu kastetmişlerdir.

O kadar aptal insanların böyle çağı takip etmeye hevesli olacağına inanmaktan daha mantıklı bence 😂

Geri
Üst Alt