Dolar 12.91 Tarihi Rekor Yinelendi

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Eskiden düğün olur-nişan olur,doğum olur en az çeyrek altın takardık,yani onu takacak durumumuz mutlaka olurdu,olmasa bile bir tanıdıktan borç alıp takardık mutlaka ve borcumuzu da gelecek ay mutlaka öderdik..şimdi bırak çeyreği ,kuyumcuya bile gidemiyoruz.Geçen yeğen doğum yaptı valla hanım" kızım kusura bakma ancak şu kadar para verebilirim" demiş.Gerçi mutlaka bana denk gelmiştir pahalı altın fiyatı ama durumlar bu maalesef.
Emmi, ben henüz evlenmedim ancak düğün sektöründen yaklaşık 100 küçük altın alacağım var. Acaba diyorum yalandan evleniyormuş gibi yapsam, altınları alıp değerlendirsem olur mu :) Ödeme kolaylığı olsun diye üzerime pos cihazı asabilirim :)

Rak_Benadam Çevrimdışı

Rak_Benadam 

Aktif Üye
2 Ağu 2021
223
33
Fazla söze gerek yok, bir kaç gün önce elektronikçiden satın aldığım kablo üzerindeki fiyat etiketi...

IMG_20211114_111610.jpg

Rak_Benadam Çevrimdışı

Rak_Benadam 

Aktif Üye
2 Ağu 2021
223
33
3.5$ = üretici kar etti + nakliyeci kar etti + toptancı kar etti + esnaf kar etti.
Evet doğru, 3.50 dolar para değil, ama ben 35 lira verdim 10 katı para...

Asıl üzücü olan ise esnaf dolar kurunun yükselme hızına yetişemiyor, tl ile satıp sürekli etiket değiştireceğine, ürünü rafa koyarken dolar ile fiyatlandırıyor.

İşte bu kadar değersizleşti Türk Lirası.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Emmi doğru söylüyor devlete borcun varsa korkma bu memlekette bir şekilde silinir yada af olur ödemeyenler hep önde oluyor af indirim olarak onlara geri dönüyor :kiskis
Devlete borcum var ödemiyorum zira ödeyemiyorum.
Çok şükür ticari hayatım boyunca hiç vergi kaçırmadım ama ödeyemedim de zira Ülkemizde ticareti yağpan herke ya vergi ya sgk primi gibi unsurları ödemeyerek o ayı ve ayları atlatmayı hedef edinmiş durumda. Evet bir şekilde ödüyoruz, Devletten vergi kaçırmadığımız gibi para da kaçırmıyoruz ama uygun zamanlarda uygun şekillerde ödüyoruz.

Af konusu biraz farklı, zaten faizden belli bir bölümü siliyorlar o nedenle ana para hep kalıyor yani af dediğinizde komple borcun silinmesi gibi algılanıyor ama değil, Devletin zaten kendi koyduğu faizi senden almama kararı bu.

Sanırım 50-60bintl borcum var, yapılandırdığımda 2 ayda bir ödemeler ile ödemeye başlıyorum ama 3 üncü veya 4 üncü ödemeden sonra tıkanıyorum çünkü Ülke koşulları ödemeye devam edebilmeme engel teşkil ediyor.

Sonra Devlet yine faiz işletmeye başlıyor, 50-60 ana parayı ödediklerimle 40-50 ye düşürebilsem de ödeyememeye başlayınca 2 sene sonra (Sallıyorum) oluyor sana faizleri ile birlikte 80-100.

İşte sizin AF mantığı burada devreye giriyor. Devletimiz yine ''Af çıkarttım gel'' diyor, gidip yapılandırıyorum bakıyorum karşıma çıkıyor yine 50-60.

Aynı döngü tekrar başlıyor. Paranın değer kaybetmesi nedeniyle borcu ödeyebilir duruma geliyorsun yoksa kişi başı gelir düzeyimiz arttığı için değil.

Bundan 2 sene önce çıkartılan afta taksit bedelim 2000tl idi, O zamanın 2000tl si bu günün 3000tl si gibiydi yani.

2 Sene sonra tahminen seçim öncesi YİNE çıkacak olan af sayesinde sanıyorum yine 36 ya bölecekler, yine benim 50-60 ı 36 ya bölünce (Yine sallıyorum) 2000tl taksit çıkacak ama o zamana kadar o 2000tl 1000tl değerinde olmuş olacak yani artık ödeyebiliyor konumda olacağım.

İşte size Adem helvacı nın 5 yıllık kalkınma planı.

Kalkınma planım, Para birimimizin değer kaybına dayalı yoksa Devletime olan borcumu xtin sene ödeyemem.

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
Dolar yükeseliyor nedeni tek a

Hakim: gereği düşünüldü. Sanik i.k.
Cb ye hakaretten 10 yil 5 ay hapis cezasina.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Evet doğru, 3.50 dolar para değil, ama ben 35 lira verdim 10 katı para...

Asıl üzücü olan ise esnaf dolar kurunun yükselme hızına yetişemiyor, tl ile satıp sürekli etiket değiştireceğine, ürünü rafa koyarken dolar ile fiyatlandırıyor.

İşte bu kadar değersizleşti Türk Lirası.
Aslında Elektronikçiler iyi bilir, bu konu 90 lardan beri böyle giderdi Elektronik yedek parçacılarda. Biz Karşıyaka da Foto Yıldız pasajında Ertan abi falan vardı onlara malzeme almaya gittiğimizde parayı her zaman hesap makinesinde günlük kur ile çarparak hesaplayıp tl olarak tahsil ederlerdi.

Hakikaten şu ''doların artışından bize ne biz TL kullanıyoruz'' diyen arkadaşlara hayret ediyorum.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Yöneticiler bu kafayla devam ederlerse biz yakında 11-12-13 diye başlıklar açmaya devam ederiz. Hep aynı şeyleri söylüyoruz ama sonuç yine aynı. Her zamanki gibi Allah sonumuzu hayr etsin demekten başka bir şey gelmiyor içimden!

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,332
65
Emmi, ben henüz evlenmedim ancak düğün sektöründen yaklaşık 100 küçük altın alacağım var. Acaba diyorum yalandan evleniyormuş gibi yapsam, altınları alıp değerlendirsem olur mu :) Ödeme kolaylığı olsun diye üzerime pos cihazı asabilirim :)
100 çeyrek kimse takamayacağı için yine alacaklı olarak 100 çeyrek kalır,yani değil yalandan , gerçekten evlensen 100 altını geri alamazsın bu devirde :kiskis

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Yöneticiler bu kafayla devam ederlerse biz yakında 11-12-13 diye başlıklar açmaya devam ederiz. Hep aynı şeyleri söylüyoruz ama sonuç yine aynı. Her zamanki gibi Allah sonumuzu hayr etsin demekten başka bir şey gelmiyor içimden!
Allah'ın sonumuzu hayır eylemesine çok kısa zaman kaldı.
İnşallah çok yakın zamanda GERÇEK Demokrasi ve özgürlükler ülkesi olma çabalarımıza kaldığımız yerden devam edebileceğiz.
Ne çekti be bu Millet. Sebep olanların Allah belasını versin..

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
100 çeyrek kimse takamayacağı için yine alacaklı olarak 100 çeyrek kalır,yani değil yalandan , gerçekten evlensen 100 altını geri alamazsın bu devirde :kiskis
Yapma emmi, herkes dolara, altına, gayrimenkul'e yatırım yaparken biz düğünlere yatırım yaptık ? Her türlü ödeme kolaylığı yapıcam; kredi kartı, vade, çek, senet... Valla cidden excel dosyasında kayıt tutuyorum bu takı listesini, sanki bir gün evlenecekmişim gibi :sirit

Şaka bir yana, rahmetli Demirel'in dediği gibi; boş tencerenin deviremeyeceği iktidar yokmuş. Artık son sancıları çekiyoruzdur umarım.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Yapma emmi, herkes dolara, altına, gayrimenkul'e yatırım yaparken biz düğünlere yatırım yaptık ? Her türlü ödeme kolaylığı yapıcam; kredi kartı, vade, çek, senet... Valla cidden excel dosyasında kayıt tutuyorum bu takı listesini, sanki bir gün evlenecekmişim gibi :sirit

Şaka bir yana, rahmetli Demirel'in dediği gibi; boş tencerenin deviremeyeceği iktidar yokmuş. Artık son sancıları çekiyoruzdur umarım.
Hocam umarım yanılırım fazlası gelir ama 15-20% düşük hesap et şimdiden moralin bozulmasın :)

Allah'ın sonumuzu hayır eylemesine çok kısa zaman kaldı.
İnşallah çok yakın zamanda GERÇEK Demokrasi ve özgürlükler ülkesi olma çabalarımıza kaldığımız yerden devam edebileceğiz.
Ne çekti be bu Millet. Sebep olanların Allah belasını versin..
Aminnnn

Geri
Üst Alt