Dolar 12.91 Tarihi Rekor Yinelendi

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
44
Biz sıfır attık onlarda atsın, olmaz mı?
1 dolar 1 tl

Son düzenleme:
tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
Abisinin gülü, yüce Devletimizin kudretli yöneticilerinin bir bildiği vardır elbette.

Yoksa sen zannediyor musun ki Dolarla mücadele etmenin ülkede Özgürlük ve Demokrasiyi sağlamak, ifade özgürlüğünü serbest bırakmak, lüksten vazgeçmek ile olacağını bilmiyorlar? Onlar da biliyorlar ki dolarla mücadele etmek demek bazı ekonomist geçinen gerizekalıların ekranlarda UTANMADAN anlattığı gibi ''Sat aaaabi bir on milyar dolar, yetmedi mi aaaabi sat bi 10 milyar dolar daha, olmadı mı? Bi 10 milyar dolat daha sat bak nasıl afallıyorlar'' demek değil ama bunu yaptılar ne yazık ki. 128 milyar dolarımızın nereye gittiği de belli oldu.

Merkez bankasının kasasında müdahale edecek birikim mi var ki dolara etkisi olsun?

Ahh ahh..

V Çevrimdışı

VatZ00

Aktif Üye
28 Nis 2021
86
24
Ne bileyim ya, kimse alınmasın buradaki abilerim ablalarım. Gelecek elden gidiyor, yaşlısı rahat rahat ölemez, genci ise rahat yaşayamaz. Her akşam eve gelip düşünür, "Ayı nasıl bitireceğim?" diye. Ya tamam iyi hoş, TL değer kaybediyor, iyi hoş. Ama neden maaşlar hâlâ bu kadar düşük? Bir öğretmenin bile kazandığı para yetmez oluyor yeri geldiğinde.(Herkes doları suçluyor, bakın yoldan birini çevirin bilmez ki TL'nin değer kaybettiğini. Dolar da dolar.) Sonra derler ki, "Gençler neden yurtdışına gidiyor". Bu çocuk ne yapsın burada? Her gün bir sonraki günü nasıl geçireceğim diye düşünsün mü? Evet belki haklılar, elimizdekine şükretmeliyiz. Bizden daha kötü durumları olanları var. Ama şu halimize şükür edip hep aynı "sınırlar" aynı "gereksinimler" içinde bulunmak sizce doğru mu? Hiç gelişmemeye, belki bir "Amerikan Rüyası"na sahip olmamaya? Ha tabii, yaşlılarımız veya eski jenerasyonda bulunan çoğu kimse bizden anlamaz (alınmayın), onlar kefen paralarına, her ay aldıkları maaşlara şükür ediyorlar. Adamların umurlarında değil, siz bu dünyadan gidicisiniz. Ha belki sizlerde zamanında çok çekmişsinizdir. Ama yine de bizleri umursamak zorundasınız. Gidip başka ülkede yaşamak ister insan. Kafam bulanık. Ne olacak sonumuz? Gençlerden anlayan biri başa geçse? Cumhurbaşkanlık yaşı düşürülüp yeni kuşaktan birileri başa geçse inanın daha vizyon sahibi bir ülke olup gelişmekte büyük yol kat edeceğiz.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Z kuşağı A kuşağı meselesi değil .

Başta herkes kendi ahlakını gözden geçirmesi gerekir .
O yağ yok değildi .

Narh sistemi getirildi .

Narh, lügatte, kanunun yetkili kılmış olduğu, resmi makamlar tarafından, bir kısım malların, özellikle tüketim ve ihtiyaç maddelerinin satış fiyatları için tesbit edilen ve uyulması kanun gereği mecburi olan azami had, sınırdır.
Narh koymak, ihtiyaç maddeleri için sabit, azami fiyat tesbit etmektir.

Karaborsa başladı .
Üretimler durdu .

XXXX firmasının arka kapısından yağ çıkıyordu 2 misli fiyattan
Sabun , makarna alırsan yağ var .

Para parayı çeker .
Paran varsa mal var .

Özal geldi bolluk başladı . % 100 zamlar .
Serbest ekonomi . Stokçuluk
Para parayı çeker . Paran varsa mal var .

O dönemki ve öncesi ve sonrası zam yapmayı bilmiyormu .
Her yönetim biliyor
Az zam ve çok zam .

Ben partili değilim .Gerçekler bunlar .

Üretim yapmadığımız sürece .
Şimdi alıştık lüx yaşantıya .

Çok konuşmak iyi değil .

Değişmeyen paran varsa sorun yok .
Üretim
Üretim
Üretim

Kesinlikle doğru tespit.

Önce ata tohumu Domatesimizi yasakladık kendi Ülkemizde, Sonra diğerlerine kota getirdik, Vatandaşı ezdirdik, İthalatı azdırıp çiftçiyi bezdirdik.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Ne bileyim ya, kimse alınmasın buradaki abilerim ablalarım. Gelecek elden gidiyor, yaşlısı rahat rahat ölemez, genci ise rahat yaşayamaz. Her akşam eve gelip düşünür, "Ayı nasıl bitireceğim?" diye. Ya tamam iyi hoş, TL değer kaybediyor, iyi hoş. Ama neden maaşlar hâlâ bu kadar düşük? Bir öğretmenin bile kazandığı para yetmez oluyor yeri geldiğinde.(Herkes doları suçluyor, bakın yoldan birini çevirin bilmez ki TL'nin değer kaybettiğini. Dolar da dolar.) Sonra derler ki, "Gençler neden yurtdışına gidiyor". Bu çocuk ne yapsın burada? Her gün bir sonraki günü nasıl geçireceğim diye düşünsün mü? Evet belki haklılar, elimizdekine şükretmeliyiz. Bizden daha kötü durumları olanları var. Ama şu halimize şükür edip hep aynı "sınırlar" aynı "gereksinimler" içinde bulunmak sizce doğru mu? Hiç gelişmemeye, belki bir "Amerikan Rüyası"na sahip olmamaya? Ha tabii, yaşlılarımız veya eski jenerasyonda bulunan çoğu kimse bizden anlamaz (alınmayın), onlar kefen paralarına, her ay aldıkları maaşlara şükür ediyorlar. Adamların umurlarında değil, siz bu dünyadan gidicisiniz. Ha belki sizlerde zamanında çok çekmişsinizdir. Ama yine de bizleri umursamak zorundasınız. Gidip başka ülkede yaşamak ister insan. Kafam bulanık. Ne olacak sonumuz? Gençlerden anlayan biri başa geçse? Cumhurbaşkanlık yaşı düşürülüp yeni kuşaktan birileri başa geçse inanın daha vizyon sahibi bir ülke olup gelişmekte büyük yol kat edeceğiz.

Ahlak abi önce ahlak.

Hükumeti eleştiririz o ayrı konu ama kendi Ahlaki değerlerimize de bakmamız gerekmez mi mesela?

TC tarihinde bu hükumet görülmemiş bir asgari ücret artışı yaptı yıllar evvel.

Hükumet olması gerekeni yaptı ve 800 den 1600 e çıkarttı maaşları. (farazi rakamlar)

Peki Ev sahibi ne yaptı?

''Oooooo Rüstem, hadi iyisin iyisiiiin, kaptın 1600 ü köftehor. Haydi gel de şu kira artışını bir konuşalım. Malum hayat pahalı...'' diye lafa bir girdi. Rüstemin 400 olan ev kirasını yaptı mı 800?

Yapmadı mı dostlar yalansa yazın lütfen buraya.

Bakkal sakızı 5krş den 1tl yaptı, Tamirci işçiliğini 100 den 200 yaptı, Pazarcı teyze domatesi 1 iken 2 yaptı çünkü gübreci gübrenin çuvalını 1000 ken 2000 yaptı vs vs vs böyle aldı yürüdü gitti.

Lütfen birisi bana söylesin.

Rüstem 800tl maaş ve 400 ev kirası öderken, 1600tl maaşa karşılık 800tl ev kirası ödemeye başladığında ne değişti?

Ahlak, Eğitim, Denetim..

V Çevrimdışı

VatZ00

Aktif Üye
28 Nis 2021
86
24
Ahlak abi önce ahlak.

Hükumeti eleştiririz o ayrı konu ama kendi Ahlaki değerlerimize de bakmamız gerekmez mi mesela?

TC tarihinde bu hükumet görülmemiş bir asgari ücret artışı yaptı yıllar evvel.

Hükumet olması gerekeni yaptı ve 800 den 1600 e çıkarttı maaşları. (farazi rakamlar)

Peki Ev sahibi ne yaptı?

''Oooooo Rüstem, hadi iyisin iyisiiiin, kaptın 1600 ü köftehor. Haydi gel de şu kira artışını bir konuşalım. Malum hayat pahalı...'' diye lafa bir girdi. Rüstemin 400 olan ev kirasını yaptı mı 800?

Yapmadı mı dostlar yalansa yazın lütfen buraya.

Bakkal sakızı 5krş den 1tl yaptı, Tamirci işçiliğini 100 den 200 yaptı, Pazarcı teyze domatesi 1 iken 2 yaptı çünkü gübreci gübrenin çuvalını 1000 ken 2000 yaptı vs vs vs böyle aldı yürüdü gitti.

Lütfen birisi bana söylesin.

Rüstem 800tl maaş ve 400 ev kirası öderken, 1600tl maaşa karşılık 800tl ev kirası ödemeye başladığında ne değişti?

Ahlak, Eğitim, Denetim..
Hocam o 2 katına çıkan aZgari maaş yetmiyor, çok ciddiyim. Herşey aynı oranda artıyor. Bizim kiracı neyse insaflı durumumuzu biliyor 200 TL arttırdı, zaten kira sözleşmesi de yok ortada yani şikayet etsek adam ceza alacak :) Tabii öyle bir geri kafalılık yapmayız.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Hocam o 2 katına çıkan aZgari maaş yetmiyor, çok ciddiyim. Herşey aynı oranda artıyor. Bizim kiracı neyse insaflı durumumuzu biliyor 200 TL arttırdı, zaten kira sözleşmesi de yok ortada yani şikayet etsek adam ceza alacak :) Tabii öyle bir geri kafalılık yapmayız.
İşte Gelir Dengesindeki Adaletsizlik diye yıllardır boşuna çırpınmıyor bu insanlar.

Ne idüğü belirsiz vasıfsız şarlatanların sırf siyasi yakınlık nedeniyle aldığı duble gelirler, lüks arabalar, pudra şekerleri, yatlar, katlar,avratlar derken adamlara para yetmiyor ki garibana bir şey kalsın.

Köy yerinde yaşıyoruz En yakın ile 2,5 saat, en yakın ilçeye 30 dakika mesafedeyiz ama 800tl kira ödüyoruz. Oturduğumuz sadece daire değil bina, bina değil arsa, arsa değil yan arsa, yan arsa değil karşı tarla, o da yetmedi şurası burası bizim ev sahibine ait ama ''hayat pahalı'' edebiyatı ile kirayı 1000tl yaptık.

Hakkıdır lafım yok beni de ilgilendirmez istemiş olması lakin köyde yahu köyde, yani buralarda bile durum bu ise ilçelerde illerde ve büyük şehirlerde insanlar ne yapsın nasıl yapsın?

Kira ile geçinen insanlar var, 50tl fazladan olsa o bile torunun bilmem ne ihtiyacını karşılar diye düşünen insanlar var doğru, zaten sorun da o 50tl ye muhtaç olunacak ortamlar yaratılmış olmasında.

Dünün yağ kuyruklarına laf eden telefoncu dayılar bu günün bu koşullarını görmemek için at bile değil ejderha gözlükleri takıyor olmalılar.

Geri
Üst Alt