Buzdolabı Tavsiyesi

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
725
Bende aylardır bakıyorum.
Corona yüzünden mutfak tadilatı yarım kaldığı için alamadım buzdolabını.
Benim baktığım markalar Lg.
Siemens (ithal olanlar).
Liebherr.
Önce büyük alayım dedim sonra vazgeçtim.
Bu salgın olayı bana düşünme konusunda yardımcı oldu, hatadan döndüm.
Kullanmayacağım büyüklük 'de buzdolabı alacakmışım.

N Çevrimdışı

nedimm

Aktif Üye
10 Ara 2017
493
Hayırlısı olsun iyi günlerde kullanın.Nereden kaça aldınız?Gelince bir inceleme konusu bekleriz?

Bende ki nfky510x te acc İtalyan malı kompresör var.Alırken 10 yıl kompresör garantisi vardı.O zaman söylenilen vestel danfoss,secop (o zaman lar iki ayrı markaydı) embraco gibi bilinmiş kaliteli markalara güvenip 10 yıl garanti veriyor denilmişti.

Şuan marka bağımsız çoğu üretici çinli markalara yöneldiler.Geçen seneye kadar Bosch un bir iki üst model modelinde bile çinli jixaperia gördüm,vestelde jixaperia kullanıyordu ki kendilerini daha da kaptırıp daha az bilinmiş çinli donper marka kullanmaya başlamışlar.En son 2 tane vestel üretimi dolap aldım biri büro tipi olmak üzere ikisinde de donper kompresör vardı.
Güzel temenniler için teşekkür ederim ben LG kompresör demeniz i bekledim ama durum onun gostermiyor galiba Profilo düşünüyordum fakat 10 yıl kompresör garantisi görünce kafamda 10 yıl cazip geldi ayrıca Profilo +4 yıl garantiyi 550 TL yapmış Vestel 190 TL bunları da düşününce Vestel cazip geldi ama ne yazik ki televizyonda da aynı can sıkıcı çin parcalari çoğaldı hkc panelmis panda panelmis falan filan umarım dolapta öyle olmaz eğer kompresör çin işi ise şimdiden pişmanlık başladı
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sota teknovest filoloji ado hocam bizi bir aydinlatsaniz modelle ilgili ve vestelin buzdolabı üretimi ile ilgili lütfen

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Güzel temenniler için teşekkür ederim ben LG kompresör demeniz i bekledim ama durum onun gostermiyor galiba Profilo düşünüyordum fakat 10 yıl kompresör garantisi görünce kafamda 10 yıl cazip geldi ayrıca Profilo +4 yıl garantiyi 550 TL yapmış Vestel 190 TL bunları da düşününce Vestel cazip geldi ama ne yazik ki televizyonda da aynı can sıkıcı çin parcalari çoğaldı hkc panelmis panda panelmis falan filan umarım dolapta öyle olmaz eğer kompresör çin işi ise şimdiden pişmanlık başladı
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sota teknovest filoloji ado hocam bizi bir aydinlatsaniz modelle ilgili ve vestelin buzdolabı üretimi ile ilgili lütfen
yok tam tersi çinli kompresör markaları kendilerini çok geliştirdiler.Misal benim dolaptaki Acc Kompresör sesli çalışıyor ,ama ninemin dolaptaki donper çok daha sessiz geldi.İkisi de R600 gazlı üstelik ninemin dolap çok daha iyi soğutuyor Tabi benim dolabı 2015 te aldım arada 5 yıllık teknoloji , mühendislik farkı da var.

Bir diğer husus bu kompresör ler bu kadar kötü olsa heralde üreticiler in büyük kısmı kullanmazdı.Geçenler de bir arkadaş konu açmıştı buzdolabı için kompresi yerli malı pars çıkmıştı çoğu usta bir diğer yerli kompresör markası Türk Elektrik TEE ,pars kompresör vs. uzak durun demişti .

içiniz rahat olsun ömrü boyunca sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum.Tabi ömür den kasıt 10 yıl.İte kaka ? belki bir 3 4 yıl daha fazla kullandınız mı mal ekmeğini çıkarmış sayarsınız??

O Çevrimdışı

Onuer

Aktif Üye
24 May 2020
51
33
Bu konuyu da baştan aşağı okudum, genel olarak Samsung önerilmiş gibi geldi.

Ev kuracağım için şuan, her tavsiye başlığı altına salça olacağım. :)))

550 - 600 litre bandında, kombi tipi beyaz renk bir buzdolabı arayışım var. Bütçe konusunda sorun olmamakla beraber, 6000 TL leri de görmek istemiyorum.

Tüm bunlara ek olarak, garanti uzatma, Samsung ta sabit bir fiyat mı? Arçelik te sabit mi? Vestel de? Vs.
Sabit ise bu rakamlar ortalama nasıldır?
Bir de tüm beyaz eşyalar aynı marka olacak diye bir beklentim yok, buzdolabı konusu olduğu için siz ne önerirsiniz.

Altus bir modeli var kombi tipi 560 litre, 3150 tl civarı, aynı özelliklerde arçelik 5020 TL. Akıl almıyor tabi, motor vs aynı muhakkak da, dış kasa kalınlığı, boya kalitesi, plastik kalitesi, conta vs de mi aynı acaba??

N Çevrimdışı

nedimm

Aktif Üye
10 Ara 2017
493
Arkadaşlar slm form yöneticileri dolabı almadan bir kaç soru sordum cevap alamadım en azından şimdi cevap istiyorum Vestel 640 e gi ++ model buzdolabı aldım seri numarasını paylaşıyorum televizyon da olduğu gibi kompresör motor üretimi konusunda bilgi verebilir misiniz

IMG_20200530_212827.jpg

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar slm form yöneticileri dolabı almadan bir kaç soru sordum cevap alamadım en azından şimdi cevap istiyorum Vestel 640 e gi ++ model buzdolabı aldım seri numarasını paylaşıyorum televizyon da olduğu gibi kompresör motor üretimi konusunda bilgi verebilir misiniz

IMG_20200530_212827.jpg
Nedim Merhabalar nasılsın görüşmeyeli?

Ben etiketini atlamışımdır muhtemelen, gözümüzden kaçtı ise kusura bakma lütfen.

Biraz beklersen gerekli kontrolleri yaparak cevap yazarım sana birazdan :ok

R6000 Donper :ok

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32

Ben etiketini atlamışımdır muhtemelen, gözümüzden kaçtı ise kusura bakma lütfen.

hehe tespitimde haklıymışım meğer.Hatırlarsan yakın zamanda 2 dolap aldım hocam büro tipi de donper di, son aldığım 450 litre windsorda donper di kompresörü .

Anladığım vestel donper e iyice yanaşmış?

Bu dolap amiral modellerden biriyken ve çinli bir marka donper kompresör kullanıp 10 yıl kompresör garantisi vermesine şaşırdım açıkcası.

Eskiden secop , acc ,embroco gibi markalara güvenip 10 yıl garanti verirlerdi diye hatırlıyorum.

Sence jiaxperia olsun donper olsun bu markalar ünlü kompresör markaların olgunluğuna kalitesine eriştiler mi hocam?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Şimdi sitesine bakınca gördüm.
Alman nidec satın almış sanırsam embraco yu.

Brazilya malıyken oda Alman olmuş.?

Danfoss uda secop aldı diye hatırlıyorum.

düzenleme:? yok onu da nidec almış.
acc yi kim aldı peki??

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
hehe tespitimde haklıymışım meğer.Hatırlarsan yakın zamanda 2 dolap aldım hocam büro tipi de donper di, son aldığım 450 litre windsorda donper di kompresörü .

Anladığım vestel donper e iyice yanaşmış?

Bu dolap amiral modellerden biriyken ve çinli bir marka donper kompresör kullanıp 10 yıl kompresör garantisi vermesine şaşırdım açıkcası.

Eskiden secop , acc ,embroco gibi markalara güvenip 10 yıl garanti verirlerdi diye hatırlıyorum.

Sence jiaxperia olsun donper olsun bu markalar ünlü kompresör markaların olgunluğuna kalitesine eriştiler mi hocam?

Asıl önemli olan kompresörlerin gelişmesi değil akışkanın değişmesi oldu :)

Daha yoğun kıvamlı, yağlı içerikli, patlama oranı daha yüksek olan 134 yerine, Bütan içerikli, daha kolay sıkıştırılan ve patlama oranı daha düşük ama etki oranı daha yüksek R600 e geçilmesi sayesinde kompresörler çok sıkışmıyor, çok enerji harcamıyor, çok ısınmıyor, çok bozulmuyor (Eskisi kadar)

Bu da üreticiye güven sağladığı için 10 yıl garantiyi veriyorlar.

Dikkat edersen on/off klimalarda da hep kompresör 10 yıl garanti veriyorlar ürünün tamamına değil. Neden? Kompresörler eskisi kadar bozulmuyor da ondan :)

N Çevrimdışı

nedimm

Aktif Üye
10 Ara 2017
493

Adem hocam teşekkür ederim iyiyim çok şükür sizler nasilsiniz Vestel televizyondu klimaydi tabletti tost makinesiydi derken bir de Vestel 640 e gi buzdolabı aldım bu sebeple sizlerin aydınlatıcı bilgisini rica ettim ilginize teşekkürler

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Asıl önemli olan kompresörlerin gelişmesi değil akışkanın değişmesi oldu :)

Daha yoğun kıvamlı, yağlı içerikli, patlama oranı daha yüksek olan 134 yerine, Bütan içerikli, daha kolay sıkıştırılan ve patlama oranı daha düşük ama etki oranı daha yüksek R600 e geçilmesi sayesinde kompresörler çok sıkışmıyor, çok enerji harcamıyor, çok ısınmıyor, çok bozulmuyor (Eskisi kadar)

Bu da üreticiye güven sağladığı için 10 yıl garantiyi veriyorlar.

Dikkat edersen on/off klimalarda da hep kompresör 10 yıl garanti veriyorlar ürünün tamamına değil. Neden? Kompresörler eskisi kadar bozulmuyor da ondan :)
Bu olay tüketici lehine güzel bir gelişme.? Evet bende farkettim bazen dh ta YouTube da bakınıyorum da eskisi kadar kompresör kaynaklı arızalar yok gibi.Darısı inş panel teknolojinin başına hocam diyelim.
Birde en çok klima da R410 ile R32 farklarını merak ediyorum .Bununla ilgili bir konu hatırlamıyorum , mümkünse yazılı ve video içerikli bir konu açarsan seviniriz hocam.İki gaz teknoloji ve bunu kullanam klimalar aradında performans , ömür kayda değer ne kadar fark var merak ediliyor.

Birde anlaşılan buzdolabında R600 oturdu , yakın zamanda başka bir gaz türüne geçilecek mi bilgin var mı hocam?

N Çevrimdışı

nedimm

Aktif Üye
10 Ara 2017
493
Hocam ayrıca Vestel flora doga klima almıştım geçen yıl LG kompresör vardı buzdolabında da öyle bir şey bekliyordum Vestel şu ana kadar hangi kompresörleri kullandılar ve bu donper çin üretimi mi kalite durumu nasıldır bilgiler için şimdiden teşekkürler

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri