Buzdolabı Tavsiyesi

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Arçelik "pro smart inverter" serisinden uzak durun.
Sıcaklık derecesi ayarlanmıyor, alıp başını gidiyor ve sabahleyin soğutucu bölüm 2C civarına düşüyor (ayar 8C'de iken).
Ve haliyle de akıldışı elektrik tüketimi yapıyor.
İki kişinin yaşadığı evde, mutfak ortamı 20-25C arası, ayar derecesi 8C, 31 günlük tüketim 84 kWs. Yani katalog değerinin 3 misli gibi
Katalog değeri herhalde önerilen 4C ayarlı kullanımdır bir de.

"Değişim mi istersiniz ürün iadesi mi" demişlerdi, değişim yaptıydık, ama mayıs ayında fatura yüksek gelince şüphelenip ölçü aleti koydum prize, ve üstteki tüketimi görünce iade etmeye karar verdim.

Şimdi de çamura yatmaya çalışıyorlar, galiba biraz uğraşacağız.

IMG_20210712_225037.jpg
IMG_20210712_225047.jpg
Birazdan biraz fazla uğraşacaksınız gibi :)

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Arçelik "pro smart inverter" serisinden uzak durun.
Sıcaklık derecesi ayarlanmıyor, alıp başını gidiyor ve sabahleyin soğutucu bölüm 2C civarına düşüyor (ayar 8C'de iken).
Ve haliyle de akıldışı elektrik tüketimi yapıyor.
İki kişinin yaşadığı evde, mutfak ortamı 20-25C arası, ayar derecesi 8C, 31 günlük tüketim 84 kWs. Yani katalog değerinin 3 misli gibi
Katalog değeri herhalde önerilen 4C ayarlı kullanımdır bir de.

"Değişim mi istersiniz ürün iadesi mi" demişlerdi, değişim yaptıydık, ama mayıs ayında fatura yüksek gelince şüphelenip ölçü aleti koydum prize, ve üstteki tüketimi görünce iade etmeye karar verdim.

Şimdi de çamura yatmaya çalışıyorlar, galiba biraz uğraşacağız.

IMG_20210712_225037.jpg
IMG_20210712_225047.jpg
Vallahi bu işte bir terslik var hocam.

Bende arçalik üretimi prosmart inverter kompresörlü bir buzdolabı kullanıyorum ve sizin gibi wattmetre ile ölçümledim,fabrika verisi olan +4 derecede 0.80 kW tüketimi yakaladım.

Yazın ise peynir vs bozulmasın diye buzdolabımın ayarını +1 derece buzluğun ayarını -18 derecede kullanıyorum, günlük 1.03 ile 1.10 kW arasında elektrik tüketimi oluyor, buzdolabımın iç sıcaklığı ise +2 derece oluyor.

Bahsettiğiniz prosamart inverterlü Arçelik üretimi buzdolabından çok memnunum, herkesede tavsiye ediyorum.

Sizin dolapta bir sorun olduğu aşikar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
K Çevrimdışı

kocausta 

Yeni Üye
18 Eyl 2020
8
64
Birazdan biraz fazla uğraşacaksınız gibi :)
Hocam ben donanımhaber'deki klima fasıllarından kocausta nikli vatandaşım, yani vakti bol bir emekliyim.
O zibidilerin hakkından gelirim diye düşünüyorum:)

Vaktiniz olup ta şikayetvar'daki yazdıklarımı okursanız, 5-6 ay önce zaten iade de önermişlerdi, ben değişim istemiştim.
Ayrıca servis büyük sorun, tam anlamıyla düzenbaz tipler.
testo raporu yerine başka rapor koyan, (ikinci ölçümde bir kopyasını ben aldığım için kıvıramayan) tipler.

Şimdi de "ee sen donduruyor demişsin, aşırı tüketim şikayetin yok, içerisi de 2C, yani yiyecekler donmaz, dolayısıyla ürün sağlamdır" diye konuyu saptırıyorlar.
Adamların ya Türkçe'si yok, ya salağa yatıyorlar.

Bu arada başka bir dolap aldım, yolda, 2-3 güne kadar gelip kurulur.
İade ederim diye düşünüyorum, beceremezsek evde 2 dolap olur, seyrederiz artık
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Vallahi bu işte bir terslik var hocam.

Bende arçalik üretimi prosmart inverter kompresörlü bir buzdolabı kullanıyorum ve sizin gibi wattmetre ile ölçümledim,fabrika verisi olan +4 derecede 0.80 kW tüketimi yakaladım.

Yazın ise peynir vs bozulmasın diye buzdolabımın ayarını +1 derece buzluğun ayarını -16 derecede kullanıyorum, günlük 1.03 ile 1.10 kW arasında elektrik tüketimi oluyor, buzdolabımın iç sıcaklığı ise +2 derece oluyor.

Bahsettiğiniz prosamart inverterlü Arçelik üretimi buzdolabından çok memnunum, herkesede tavsiye ediyorum.

Sizin dolapta bir sorun olduğu aşikar.
İlk dolap alındı, yerine kutusunda sıfır dolap getirilip kuruldu. Hadi ilki sorunluydu, yenisi de mi sorunlu?

Yukarıda verdiğim tüketim değeri 19 mayıs-20 haziran arası, bir ara da 3 günlüğüne evde olmadığımız zaman diliminde.
Hatırlayın, bu 31 günün bir haftası da bayaa serin günlerdi.

Kullanım alışkanlığımı da belirteyim:
Diğer evde (Orası buradan 4C kadar daha sıcak, ve dolap daha sıkışık pozisyonda, buradaki Arçelik daha serbest) B verimlilikli benzer hacimde bir Ariston no frost var, katalog değeri 650 kWs/yıl, bunu 7C ayarda kullanıyorum, 6 veya 9 oluyor, ve ölçümde yıllık 550 kWs gibi çıkmıştı.

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Hocam ben donanımhaber'deki klima fasıllarından kocausta nikli vatandaşım, yani vakti bol bir emekliyim.
O zibidilerin hakkından gelirim diye düşünüyorum:)

Vaktiniz olup ta şikayetvar'daki yazdıklarımı okursanız, 5-6 ay önce zaten iade de önermişlerdi, ben değişim istemiştim.
Ayrıca servis büyük sorun, tam anlamıyla düzenbaz tipler.
testo raporu yerine başka rapor koyan, (ikinci ölçümde bir kopyasını ben aldığım için kıvıramayan) tipler.

Şimdi de "ee sen donduruyor demişsin, aşırı tüketim şikayetin yok, içerisi de 2C, yani yiyecekler donmaz, dolayısıyla ürün sağlamdır" diye konuyu saptırıyorlar.
Adamların ya Türkçe'si yok, ya salağa yatıyorlar.

Bu arada başka bir dolap aldım, yolda, 2-3 güne kadar gelip kurulur.
İade ederim diye düşünüyorum, beceremezsek evde 2 dolap olur, seyrederiz artık
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

İlk dolap alındı, yerine kutusunda sıfır dolap getirilip kuruldu. Hadi ilki sorunluydu, yenisi de mi sorunlu?

Yukarıda verdiğim tüketim değeri 19 mayıs-20 haziran arası, bir ara da 3 günlüğüne evde olmadığımız zaman diliminde.
Hatırlayın, bu 31 günün bir haftası da bayaa serin günlerdi.

Kullanım alışkanlığımı da belirteyim:
Diğer evde (Orası buradan 4C kadar daha sıcak, ve dolap daha sıkışık pozisyonda, buradaki Arçelik daha serbest) B verimlilikli benzer hacimde bir Ariston no frost var, katalog değeri 650 kWs/yıl, bunu 7C ayarda kullanıyorum, 6 veya 9 oluyor, ve ölçümde yıllık 550 kWs gibi çıkmıştı.
Üstadım ben yukarıda şöyle yazmıştım :

""+4 derecede 0.80 kW tüketimi yakaladım.

Yazın ise peynir vs bozulmasın diye buzdolabımın ayarını +1 derece buzluğun ayarını -16 derecede kullanıyorum, günlük 1.03 ile 1.10 kW arasında elektrik tüketimi oluyor, buzdolabımın iç sıcaklığı ise +2 derece oluyor.""

Bu yazdığım değerler gerçek gözümle gördüğüm değerlerdi ancak nisan-mayıs aylarında ölçümledim bu değerleri (kabaca yaz ayı yazıp detaya girmedim ilk mesajımda). Yani ,40 derece yaz sıcaklarında buzdolabının elektrik tüketimini hiç ölçümlemedim.

Akşam sizin mesajınızı okuduktan sonra içime bir kurt düştü birde temmuz sıcağında tekrar ölçümleyeyim bakayım benim dolap ne kadar elektrik çekiyor dedim ve wattmetreyi dün 23:05 ye buzdolabına taktım bu gece 23:05 de tekrar görsel olarak buzdolabı kaç kW tüketmiş paylaşacağım.

IMG_20210712_23074454cdef3cac839ad2.jpg
IMG_20210712_230658fbb8613108908701.jpg

Yalnız şunu da söyleyeyim sabah 8 de wattmetreye baktığımda tüketim verileri hiç de iç açıcı değil açıkçası... Hayal kırıklığına uğradım biraz.

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
136
33
Bende de bu arceligin beko versiyonu var. Olcumlerine bakmadim bilgim yok ama bizim ev en ust kat oldugundan ve mutfak zaman zaman 36 derecelere kadar bile çıktığından icinin hic 4 dereceyi gectigini gormedim. 4 dereceye ayarli. Ust kisimlari 6 derece falan oluyor. İcinde hep termometre var.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Arçelik üretimi prosmart kompresörlü 505 litre buzdolabı kullanıcısıyım fabrika verisi olan günlük 0.80-0.83 kW tüketimi bahar aylarında yakalamıştım ve çok memnundum.

Ancak bu yaz sıcaklarında tekrar ölçümledim ve tüketimin bu kadar artması biraz hayal kırıklığı yarattı bende.

Veriler şöyle;
Buzdolabı kısmı +1 derecede
Dondurucu kısmı -18 derecede 24 saat çalıştı
Mutfak sıcaklığı 32-36 derece
Tüketim 24 saatte tam 2 kW
Buzdolabının iç sıcaklığı +4 ile +6 derece arası geziniyor.
(Orta rafa attım termometreyi)

K Çevrimdışı

kocausta 

Yeni Üye
18 Eyl 2020
8
64
Arçelik üretimi prosmart kompresörlü 505 litre buzdolabı kullanıcısıyım fabrika verisi olan günlük 0.80-0.83 kW tüketimi bahar aylarında yakalamıştım ve çok memnundum.

Ancak bu yaz sıcaklarında tekrar ölçümledim ve tüketimin bu kadar artması biraz hayal kırıklığı yarattı bende.

Veriler şöyle;
1-2 günlük ölçüm ile sağlıklı sonuç almak zor.
Eşiniz o aralar içeriye yoğun yükleme yapmış olabilir, veya o gün kapı çok sık açılmış olabilir... vs.
Mesela 1 ay boyunca, ve mümkünse yıl ortalama sıcaklıklarını aksettirebilen bir zamanda (ki benim bahsettiğim ölçümüm bayaa ortalama sayılır) yapmak gerekli.

(Benim dolap 570504, ayar olarak sadece soğutucu bölmede bir düğme var; dondurucu ve soğutucu ayrı olarak ayarlanmıyor.
Sanırım sizinki farklı.)

Bu arada küçük bir sorun çıktı:) hanım yeni geleni daha çok beğenmekle beraber "bu Arçelik'i geri vermeyelim, kilerde üstünü derin dondurucu olarak kullanalım, hem gerektiğinde normal buzdolabı olarak ta kullanırız" der, bilmiyorum naapıcaz. Hani tatil modu olunca sadece üst kısım çalışıyor, ve burası da bayaa büyük ya.

Şimdilik yeni gelen dolabı mutfağa kurduk, Arçeliği de kilere götürüp buzluğuna bamyaları doldurduk (Bamya biraz fazla ekmişiz, hergün 1 kiloya yakın topluyoruz)

Arçelik tatil modunda (sadece üst çalışınca) verimli olacaktır diye düşünüyorum.

Kısacası, birkaç gün düşünücez.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Bizde de 570505 eb modeli var. Tüketiminden oldukça memnunuz. -20 +4 dereceye ayarlı aylık kullanımımız 202 kw. Ayrıca evde derin dondurucu da var -20'de çalışıyor. Ortam sıcaklığı en az 30 dereceyi buluyor. Sizin kullandığınız üründe bir sıkıntı var sanırım. Arçelik para iadelerinde pek sıkıntı çıkarmıyor. Aldığımız klima temin edilemeyince para iadesi yapmak istemişleri ama istemedik biraz daha bekleyip klimayı temin ettirdik :)

hareketliperde Çevrimdışı

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
36

Veriler şöyle;
bahar ayı ile yazın farkı birazda fabrika verilerinin 18-25 derece arasında ölçülmesi. dolap doluluğu da yarıdan biraz fazla olarak hesaplanıyor. yaz ayında yükselmesi normal. şu an ortalama tüm ülke 28-30 derece arasında. fabrika verisi ile arada nerdeyse 10 derece fark var + olarak eviniz daha sıcak olabilir. bir üst mesajda bahsedildiği gibi kapı fazla açılıp kapanmış olabilir. bunlarda büyük etken
ekleme: kışın ölçerseniz muhtemelen fabrika verisi altına düşecektir elektrik tüketimi bu sefer de

S Çevrimdışı

SONKULLANICI

Aktif Üye
16 Nis 2019
234
64
bahar ayı ile yazın farkı birazda fabrika verilerinin 18-25 derece arasında ölçülmesi. dolap doluluğu da yarıdan biraz fazla olarak hesaplanıyor. yaz ayında yükselmesi normal. şu an ortalama tüm ülke 28-30 derece arasında. fabrika verisi ile arada nerdeyse 10 derece fark var + olarak eviniz daha sıcak olabilir. bir üst mesajda bahsedildiği gibi kapı fazla açılıp kapanmış olabilir. bunlarda büyük etken
ekleme: kışın ölçerseniz muhtemelen fabrika verisi altına düşecektir elektrik tüketimi bu sefer de
Evet sanırım sıcaklarda daha çok olacak.bir ay öncesine göre bakıyorum dolap daha sık çalışıyor.Ne zaman dokunsam yan tarafı sıcak.

S Çevrimdışı

SONKULLANICI

Aktif Üye
16 Nis 2019
234
64
3. Faturamızda dün okunmuş geldi.Günlük ortalama 2.831 kw.Bu tüketim evin tüm tüketimi,sadece buzdolabının değil.

Geri
Üst Alt