Buzdolabı Tavsiyesi

S Çevrimdışı

SONKULLANICI

Aktif Üye
16 Nis 2019
234
64
Arkadaşlar,Vestel nfk 48001 i aldım.Oldukça şık görünen ve sessiz bir alet.Müsrif Altus'un motoru da şu resimdeki.Türk malı gibi duruyor.Bu 3. motoru Altus'un önceki ikisi bozulmuştu.Bu motordan anlayan var mı,acaba bu son motor nedeniyle mi çok yakıyordu elektiriği merak ettim.

altus-motor.jpg

S Çevrimdışı

SONKULLANICI

Aktif Üye
16 Nis 2019
234
64
Orda kimse var mıııııı?
Yeni dolap çalışırken ilk başlarda tık tık diye bir ses çıkarıyor arkadaşlar.Sanki iki çakıl taşını birbirine vuruyorlar bir kaç saniye ara ile.
Ses dosyası ya da video ekliyemiyorum.Nasıl yapılıyor.

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Orda kimse var mıııııı?
Yeni dolap çalışırken ilk başlarda yan şöyle bir ses çıkarıyor arkadaşlar.Sanki iki çakıl taşını birbirine vuruyorlar bir kaç saniye ara ile.
Ses dosyası ya da video ekliyemiyorum.Nasıl yapılıyor.
YouTubeye ekleyip link paylaşabilirsiniz?
Bazıları röle kalkış sesi olabiliyor ama bu uzun sürmez bir yada 2 defa yapabilir.
Eğer kompresör de bir sorun varsa bu çık çık sesi devamlı gelebilir. Soğutma varsa bu bahsettiğim kompresör arızası yoktur.

S Çevrimdışı

SONKULLANICI

Aktif Üye
16 Nis 2019
234
64
YouTubeye ekleyip link paylaşabilirsiniz?
Bazıları röle kalkış sesi olabiliyor ama bu uzun sürmez bir yada 2 defa yapabilir.
Eğer kompresör de bir sorun varsa bu çık çık sesi devamlı gelebilir. Soğutma varsa bu bahsettiğim kompresör arızası yoktur.
Soğutma da hiç sorun yok şu an.Sadece bu çık çık sesi.Acaba diyorum yanlar ısınıyor ya çalışırken,o sırada genleşmeye maruz kalan bir parça mı var oralarda diye merak ettim.

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

SONKULLANICI

Aktif Üye
16 Nis 2019
234
64
Soğutma da hiç sorun yok şu an.Sadece bu çık çık sesi.Acaba diyorum yanlar ısınıyor ya çalışırken,o sırada genleşmeye maruz kalan bir parça mı var oralarda diye merak ettim.

Adem Helvacı Adem Helvacı hocam?Oralarda mısınız?Bu çıkçık sesi kafama takıldı.Dolap çalışmaya başladıktan biraz sonra başlıyor,yani yan taraf ısınmaya başladığında.Bir süre sonra kesiliyor.Bir süre sonra da dinlenmeye geçiyor motor sanırım.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Buzdolabını öne çekin arkada kart yuvası vardır kulağınızı yaklaştırın ve ses oradan mi geliyor kontrol ediniz

S Çevrimdışı

SONKULLANICI

Aktif Üye
16 Nis 2019
234
64
Buzdolabını öne çekin arkada kart yuvası vardır kulağınızı yaklaştırın ve ses oradan mi geliyor kontrol ediniz
Bunu yaparken,dolabı açıp içindende dinlediğimde arkadan değil de yan duvardan geliyor gibiydi.Yani ısınan duvardan.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Röle sesine benzettim kart çekip salıyor, dolabın eksik yaptığı bişey var mı ? Lamba, soğutma, buzlanma hatası vs
Eksik yok,herşey yolunda soğutma dondurma konusunda.Hatta derin dondurucudakiler kemik gibi.

Bunu yaparken,dolabı açıp içindende dinlediğimde arkadan değil de yan duvardan geliyor gibiydi.Yani ısınan duvardan.

Eksik yok,herşey yolunda soğutma dondurma konusunda.Hatta derin dondurucudakiler kemik gibi.
Ancak,eski dolabım 4 saat çalışıp 1 saat dinleniyordu.Bu sanki 15 dk. çalışıyor 15 dk. dinleniyor gibi.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
613
Hocam yeni ürünler galiba hep öyle, sık sık çalışıp duruyor. Bu sizin dolaba özel bir şey değil yani. O duvarın ısınması normaldir. Dolabın soğuttuğunu gösteriyor. İç ortam sıcaklığını oralardan veriyor. Tık tık sesler de dediğimiz gibi Role sesidir. İnternetten role sesi diye arayıp sesi karşılaştırın.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,123
43
En son NTU 170 MT kompresör takıyorlardı şimdide 185 olmuş illa şu TEE yi kullanacaklar yani. Ne olacak Embraco veya LG taksan.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634

Ancak,eski dolabım 4 saat çalışıp 1 saat dinleniyordu.Bu sanki 15 dk. çalışıyor 15 dk. dinleniyor gibi.
Öne çekip dinle bakalım nereden geliyor ses

S Çevrimdışı

SONKULLANICI

Aktif Üye
16 Nis 2019
234
64
Öne çekip dinle bakalım nereden geliyor ses
Bugün öne çekip dinledim.Dediğim gibi, dolabın yan duvarının ortasından geliyor.Bahsettiğiniz röle kutusu arkada belden biraz daha aşağıda yer alıyor.

Hocam yeni ürünler galiba hep öyle, sık sık çalışıp duruyor. Bu sizin dolaba özel bir şey değil yani. O duvarın ısınması normaldir. Dolabın soğuttuğunu gösteriyor. İç ortam sıcaklığını oralardan veriyor. Tık tık sesler de dediğimiz gibi Role sesidir. İnternetten role sesi diye arayıp sesi karşılaştırın.
Teşekkürler.Dolabın yan duvarının ısınmasına takılmadım zaten.Onu normal gördüm de,çık çık sesi nedir diye merak ediyorum.İnternette de bakındım benim sese benzer bir ses bulamadım.İki bilyeyi birbirine vurunca,ya da iki çakıl taşını birbirine vurunca çıkan sesin aynısı nerdeyse.Belli bir ısınmadan sonra kayboluyor ses.

Geri
Üst Alt