Biz Bu Ülkenin Mühendisine Bile Laf Anlatamıyorsak..

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Hocam yeri geliyor daha düşük yüzdeli sapma oranları bile elektronikte stabiliteyi bozmaya yol açıyor. :kiskis
Bu mühendis arkadaştan daire başı yük hesaplanmasında niye, neye göre talebin talebi aldırılır buna da bir standart ile, belge ile cevap vermesini beklesek çok şey mi istemiş oluruz acaba. ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu mühendis arkadaştan daire başı yük hesaplanmasında niye, neye göre talebin talebi aldırılır buna da bir standart ile, belge ile cevap vermesini beklesek çok şey mi istemiş oluruz acaba. ?
Ben konuya uzağım, umarım şu dönemde başıma bir arıza gelmez. Gelirse pertim direkt çünk, karşılamam mümkün değil. :kiskis

S Çevrimiçi

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Hırsızın hiç mi suçu yok? (Hırsız elektrik şirketi mi yoksa cihaz üreticileri mi? Bence duruma göre ikisi de)

Tamam elektrik standart dışı gelebilir. Ama cihazı üreten de, özellikle yerli üreticiler, bu durumu öngörüp ona göre cihaz üretmeliler. Asgari standardı ucu ucuna sağlayacak en dandik komponent kullananlar da en az elektrik şirketi kadar suçludur bence.
Alakasız bir yerden örnek vereceğim ama maksat anlaşılır sanıyorum. Çimento fabrikasında staj yaparken görmüştüm. Kantar kalibrasyonu çok hassas yapılıp torbalar +- %2 toleransın alt dibi olan 49 kg dolduruluyordu hep. Anlayın üretici mantığını.

EnginBilgi Çevrimdışı

EnginBilgi

Yeni Üye
12 Şub 2021
6
40
Vallahi arkadaşlar benim yeni garantili televizyonum bozulsa tamirci de "Elektrik idaresinin hatası yüzünden. Bu garantiye girmez. Faturayı öde git elektrik idaresini şikayet et" dese ben de derim ki "Ben elektrik idaresini tanımam. Bozulan cihaz senin cihazın. Sen git paranı elektrik idaresinden al". Neden bozulduğunu kullanıcı bilemez ispatlayacak imkana sahip değildir. Onu ispatlayacak olan cihazın servisidir. Hiç kusura bakmayın.
Elektrik idaresi hatalı olsa bile servisler de bu konuda hatalı. "Yüksek voltaj yüzünden" de işi içinden sıyrıl peşin parayı benden al. Oh ne güzel...
Örneğin kombiciler bu konuda tam çakal. En ufak arızada "kartı yanmış" "beyni yanmış" deyip kombinin bütün kartını değiştiriyorlar. Kaç tane böyle denen kart ufak tamirle kurtarılıyor. Hatta bazılarının sadece sigaortasını değiştirmek yetiyor.
Uyanık olun tüketiciler. Bunlara kanmayın.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
A Adem Helvacı
Sayın hocam bu bahsettiğin mühendis ne demek, ne anlamalıyız bu kelimeden ne iş yapar bunlar, bilgilendirirsen yazılanları anlamkta zorlanmayız. Zira bu haliyle yanlış anlamaların ortaya çıkması kaçınılmaz. Bir meslek gurubunu tanımlıyor yanılmıyorsam altında bir çok çeşidi de var. Konuyu siz açtığınız için, size soruyorum. Cevaplarsanız sevinirim, belki gençlerden seçmek isteyenler vardır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Vallahi arkadaşlar benim yeni garantili televizyonum bozulsa tamirci de "Elektrik idaresinin hatası yüzünden. Bu garantiye girmez. Faturayı öde git elektrik idaresini şikayet et" dese ben de derim ki "Ben elektrik idaresini tanımam. Bozulan cihaz senin cihazın. Sen git paranı elektrik idaresinden al". Neden bozulduğunu kullanıcı bilemez ispatlayacak imkana sahip değildir. Onu ispatlayacak olan cihazın servisidir. Hiç kusura bakmayın.
Elektrik idaresi hatalı olsa bile servisler de bu konuda hatalı. "Yüksek voltaj yüzünden" de işi içinden sıyrıl peşin parayı benden al. Oh ne güzel...
Örneğin kombiciler bu konuda tam çakal. En ufak arızada "kartı yanmış" "beyni yanmış" deyip kombinin bütün kartını değiştiriyorlar. Kaç tane böyle denen kart ufak tamirle kurtarılıyor. Hatta bazılarının sadece sigaortasını değiştirmek yetiyor.
Eve, mahalleye kusurlu altyapı çekilsin ama üretici suçlu olsun öyle mi? :kiskis

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hırsızın hiç mi suçu yok? (Hırsız elektrik şirketi mi yoksa cihaz üreticileri mi? Bence duruma göre ikisi de)

Tamam elektrik standart dışı gelebilir. Ama cihazı üreten de, özellikle yerli üreticiler, bu durumu öngörüp ona göre cihaz üretmeliler. Asgari standardı ucu ucuna sağlayacak en dandik komponent kullananlar da en az elektrik şirketi kadar suçludur bence.
Alakasız bir yerden örnek vereceğim ama maksat anlaşılır sanıyorum. Çimento fabrikasında staj yaparken görmüştüm. Kantar kalibrasyonu çok hassas yapılıp torbalar +- %2 toleransın alt dibi olan 49 kg dolduruluyordu hep. Anlayın üretici mantığını.
3-5 voltun bile tolerans olarak yüksek kalabileceğini unutmayın.
Yani en baba komponeti de taksanız, toleransı yüksek olmak zorunda değil.
Kalite ürünün toleransına değil de ömrüne etki eder bence.

Alt tarafı 3-5 volt ise eğer, her bileşene fazladan gerilim verelim, ürünler daha performanslı çalışsın?
Böyle bir dünya var mı, yok.

Yani açık açık konuşmak zorunda kalacağım en son ona yanıyorum.
Evlerdeki, mahallelerdeki altyapıya onay veren-imza atan bir kurum, kuruluş, şahıs var değil mi?:kiskis

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
yahu memleket 1920 -1938 arası kısa sürede 100 yıl ileriye gitti level atladı 2002-2018 arası 100 yıl geriye gitti bizde böyle feryat figan hak arıyoruz yanlış =doğru bize göre hersey yanlış sorguluyoruz doğrusu bu olmalı diyoruz hepsi boşa gidiyor söylediğimizle kalıyoruz yeni hedef uzaymış aya gidiyoruz ne deseler inacak okadar çok mağsum vatandaşımız varmışya :kiskis ben demedim kaynak aşağıda milli uçağımızda göklerde olacaktı olmadı ☺️

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
yahu memleket 1920 -1938 arası kısa sürede 100 yıl ileriye gitti level atladı 2002-2018 arası 100 yıl geriye gitti bizde böyle feryat figan hak arıyoruz yanlış =doğru bize göre hersey yanlış sorguluyoruz doğrusu bu olmalı diyoruz hepsi boşa gidiyor söylediğimizle kalıyoruz yeni hedef uzaymış aya gidiyoruz ne deseler inacak okadar çok mağsum vatandaşımız varmışya :kiskis ben demedim kaynak aşağıda milli uçağımızda göklerde olacaktı olmadı ☺️

Şurada çam ağacı konusu açtım ona bile dislike atanlar oldu boşversene. :kiskis
Zannediyorlar ki tüm dünyanın derdi biziz.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647

Milletin önünde bu konuyu Bedri Baykam da alaya aldı sonra cevabını alırken sus pus dondu kaldı amma cahil kalmışım der gibi. İzle, izle.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Valla hoca anlaşılıyor ki sen elektrik idarelerine toz kondurmamak için burada saçma da olsa her şeyi yazacaksın.

Saçma diyorum zira yazdıkların saçma.
Ortada çok basit bir hesap ve çok basit sorular var, daha bunları cevaplayamıyor ancak insanları servislere karşı gaza getirmeye çalışıyorsun bana göre.

Sorular basit, Bırak şimdi AB BC CD bölgelerini, bu ülkede şebeke enerjisinin RESMİ olarak 230 Volt olduğunu ispat eden bir şey sun bana.

Sonra da o sürekli savunduğun %10 tolerans değeri ile 253 Voltu neye göre NORMAL kabul ettiğini sun burada.

Bana standart anlatma, sen bana standart dersen ben de sana KANUN derim.

KANUN bu yahu, senden, benden, korumaya çalıştığın elektrik idaresinden her şeyden üstündür bu ve o üstün olan kavram diyor ki ''Kardeşim elektrik idaresi stabil enerji vermek ile yükümlüdür'' bu kadar.

Elektrik idaresi yatırım yapmasın diye ne mecburiyetim var benim %10 tolerans değerini kabul etmeye?

Yazdığın mesajların tamamı vatandaş servis suçlu, dağıtım şirketleri haklı yönde.
Patlamış diyorum dandikmiş diyorsun
Çatlamış diyorum hatalı üretilmiş diyorsun
Asiti akmış diyorum üretim mühendisliği kötü diyorsun
4-5 ayrı üreticinin MİN/MAX çalışma voltajı uyarı yazılarını ekliyorum ''Onlar nominal değerler'' diyorsun yahu nesi nominal kardeşim adam oraya ''BU CİHAZ, 100 ile 240 Volt aralığında çalışır'' diye yazmış, sen ise 253 için NORMAL diyorsun. Adamın ürettiği malın üstündeki emniyet sigortasının dahi max çalışma voltajı 250, sen 253 NORMAL diyorsun.

Pardon da hoca, şu elektrik şirketlerinin sunduğu DANDİK elektriğe ne zaman ANORMAL diyeceksin?

Ölçümleri onların istediği cihazlar ve tolerans değerlerine uydur, Standartları onların işine gelecek şekilde uyarla, 260 voltlara yükselen enerjiyi bizlere NORMAL diye kabul ettirmeye çalış, sonra kart patlayınca ''Ne bileyim ben neden olmuş, kombicinin suçu''

Sahi hoca sen nerenin mühendisiydin? :kas

Ben yetkili servisim, gel de benden al bakayım o cihazını parasını ödemeden alabiliyormusun görelim? Hodri meydan sana, Besleme kartı primer ünitede mosfet veya doğrultma devresindeki 4 diyottan sadece 1 tanesi bile olsa yeter, kısadevre olmuş 2 günlük cihazını bana getir, sonra da bana ücretini ödemeden o cihazı al bakayım benden alabilecekmisin. Ondan sonra bak bakayım ben de sana bizim standartları sunuyormuyum sunmuyormuyum ?

Vatandaş yetkili servisten parasını ödemeden cihazını alamıyor, elektrik idaresi sizin gibilerin savunmaları ve avukat orduları sayesinde sıçtığı boku temizlemiyor, devletin kanunları prosedürler ve açıklar yüzünden zor işliyor, vatandaşın tek eğlencesi tv, onu da parasını ödemezse servisten alamıyor, evinde çoluk çocuk mızıldanıyor ama sen burada elektrik idarelerinin suçunu örtbas etmek için topu kondansatör üreticisine, servise , vatandaşa , tv mühendislerine atmaya devam ediyorsun.

Yok aga o işler öyle olmuyor işte. herkesi boklayın, sonra siz sütten çıkmış ak kaşık haaa? Yok öyle :)

Mühendis olan sen olabilirsin de, işi bilen biziz hiç kusura bakma söylediklerin de, verdiğin değerler de hem tutarsız hem de yasalara uygun değil.

Şu ispat konusuna gelelim. Gerçekten mühendis olan, primer ünite ile seconder ünite arasındaki farkı da, çalışma prensibini de, sinüs eğrilerini de iyi bilir ve şebeke girişi olan primer ünitede şok dalga, limit dışı gerilim veya sapma yapan sinüs dalgasının doğrultma devresi elemanlarını bozduğunu cümle alem bilir.

İşte Sizin şirket mühendisleri bu zarar gören kartları görsün ve incelesinler diye bizler vatandaşa servis raporu ve faturası ile birlikte zarar gören donanımı da teslim ediyoruz.

Siz ne yapıyorsunuz (Artık tarafınızı belli ettiğiniz için rahatlıklar sizler yazabilirim)

''Yooo eve gittik ölçtük her şey normal'' diyorsunuz. Size her şey normal kardeşim, evde ışık yanıyorsa her şey normal.
Görünen güç nedir, gerçek güç nedir bunlara gerek yok, siz normal diyorsanız vatandaş bunu normal kabul edecek nasılsa değil mi?

E tabi elinizde de kanundan üstün gördüğünüz koskoca AB bölgeleri standartlar var, ooo tamam yahu her şey normal.

Zaten kondansatör üreticileri dandik mal üretiyor
TV mühendisleri hatalı tasarım yapıyor
Kart üreticileri hatalı mühendislik kullanıyor
Allaha şükür ki MÜKEMMEL olan bir sizler varsınız da bu vatandaşa hak ettiği gibi hizmeti sunup(!) sonra da ''HER ŞEY NORMAL'' diyorsunuz.

Yok hoca, ben bölgemdeki AYDEM'e çok paralar ödettirdim, ödettirmeye de devam edeceğim. Öyle senin burada yazdığın gibi olmuyor o işler. Siz işinizi yapmıyorsunuz diye vatandaş bedel ödemek zorunda değil, olmayacak.

AYDEM in kıymetli yetkilileri kapımı çok aşındıracak daha ''Adem bey bu raporları biraz azaltsak'' diye.

Hoca sen en iyisi buraya yazmak yerine sizin kankalara söyle, bana geleceklerine trafolara gitsinler yoksa daha çoooook bedel ödeyecekler.

Ben standart mtandart tanımıyorum kardeşim. Bu vatandaşa STABİL enerji vermekle mükellef olan şirket ya o enerjiyi adam gibi verecek, ya da zarar gören vatandaşın parasını çatır çatır ödemeye devam edecek.

Yarın ben bununla ilgili bir video daha yayınlayacağım siz onu da izleyin, arkasından hem gümrük ve ticaret bakanlığına, hem de enerji ve tabii kaynaklar bakanlığına dernek kanalından yazı yazıp soracağım bakalım bu ülkede DEVLET tarafından kabul edilen RESMİ şebeke gerilimi kaç voltmuş.

Yemişim standartını..

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Adem Helvacı
Sayın hocam bu bahsettiğin mühendis ne demek, ne anlamalıyız bu kelimeden ne iş yapar bunlar, bilgilendirirsen yazılanları anlamkta zorlanmayız. Zira bu haliyle yanlış anlamaların ortaya çıkması kaçınılmaz. Bir meslek gurubunu tanımlıyor yanılmıyorsam altında bir çok çeşidi de var. Konuyu siz açtığınız için, size soruyorum. Cevaplarsanız sevinirim, belki gençlerden seçmek isteyenler vardır.
Hocam Youtube kanalında bir mühendis kardeşimiz (Kendisi Mühendisim diyor da, ortaya çıkan sonuç, neyse..) video altına yorum yapıp şebekelerde 253 volta kadar yükselmelerin NORMAL olacağı sonucuna çıkan bir yazı yazdı ve ben de ''Mühendis bile bunu söylüyorsa vay vatandaşın haline'' amaçlı itiraz ettim konuya.

Bu söylemimdeki temel amaç, ''Mühendis olduğu düşüncesinden hareketle okumuş, öğrenmiş, görmüş, geçirmiş, belli bir kültür seviyesine gelmiş kişiler dahi bunu yaparsa vay halimize'' anlamında açtım konuyu aslında :(

Geri
Üst Alt