Biz Bu Ülkenin Mühendisine Bile Laf Anlatamıyorsak..

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem bey ağzınıza sağlık. Maalesef günümüzde elektrik şirketleri kesinlikle sorumluluk kabul etmiyorlar. Tüm suçlu üreticilerde ve tüketicilerde. Hatalı, yanlış, kalitesiz component kullanılmış diyip suçun tamamını üreticiye yüklüyorlar. Önüme bununla ilgili bir sürü hakem heyeti kararı da çevremden geldi. Elektriksel problem olmuş, cihaz voltaj yemiş kömür olmuş resmen. Suçlu üretici görülmüş ve hakem heyetindeki bilir(!)kişi suçun hatalı dizayn ve kalitesiz component kullandıldığına kanaat getirmiş.
O Bilir(!)kişi kendinden bilir işi hocam

Aman bana bilirkişi deme vallahi elimden geldiğince bizim komisyonda hiç bir şekilde bilirkişilere dosya paylaşmıyorum.

Komisyondaki arkadaşlara ilk tanıştığımızda beirtmiştim. ''Atlar arabama ben giderim hiç sorun değil, ücret de ödemeye gerek kalmaz, yeter ki bilirkişilere gereksiz bütçe ayırmayalım'' diye.

O gün bu gündür bizim komisyondan henüz bu konular için bilirkişiden görüş istenmemiştir.

Ben ticari işletme olarak bu gibi durumlarda deforme olan kartı, yetkili servis raporumu ve faturayı vatandaşa verip Aydeme yönlendiriyorum. Tabi sonradan Aydem efendi avukat orduları ile mahkemelere gidiyorlar biliyorum ama olsun biz üstümüze düzeni yapıyoruz en azından.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Tabi ki de sigorta arızayı önlemek için konulmaz. Bir arıza olduğunda güvenlik sağlamak büyümesini önlemek için konur. Sigortanın nasıl çalıştığını da biliyoruz. Gerilim yükseldiğinde sigortanın atmasını sağlayan bileşenlerin neler olduğunu da biliyoruz. Yazmaya gerek duymadığım kısımları kafanıza göre tamamlamayın lütfen.
Bu arada ben size ''Hoşgeldiniz'' demeyi unuttum olayın hiddetinden kusura bakmayınız.

Hoşgeldiniz :ok

EnginBilgi Çevrimdışı

EnginBilgi

Yeni Üye
12 Şub 2021
6
40
Bizler vatandaş olarak süslenip püslenmiş teknik terimlerin olduğu standartlara değil, sizlerin NORMAL kabul ettirmeye çalıştığınız o %10 luk değer yüzünden cebimizden ödemek zorunda kaldığımız paralara bakıyoruz.

Devletin resmi bir açıklaması var mı bu ülkede 220 olan genel şebeke gerilimi artık 230 dur ve %10 oranında iniş çıkışlar bizim kabulümüzdedir diye?

(merak ettim ondan soruyorum)
Konuyla ilgili ulusal belgeleri de paylaşayım. Bu 230 Volt +/-%10 standardı 2003'te Avrupa Birliği ile uyum için ülkemizde kabul edildi. 18 Yılı geçmiş. Yeni bir şey de değil yani.
Belgelerdeki ilgili kısım şöyle:

AG BESLEME KARAKTERİSTİKLERİ AG de 4 telli 3 fazlı sistemler için faz-nötr arası ve 3 telli 3 fazlı sistemler için faz-faz arası standart anma gerilimi 230V AC dir.
Besleme Gerilimi : Kesintili periyotlar dışında, normal çalışma şartları altında, besleme gerilimi değişimlerinin anma gerilimi Un’nin ± % 10’unu aşmaması esastır. İletim sistemleriyle enterkonnekte olmayan şebekelerdeki elektrik beslemelerinde veya özel uzak şebeke kullanıcıları için gerilim değişimlerinin, Un’nin + % 10 / - % 15’ini aşmaması esastır. Şebeke kullanıcıları bu şartlar hakkında bilgilendirilmelidir.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada elektrik şirketini de savunmuyorum. Belki gerçekten resmi toleransın üzerinde gerilim de bina girişine geliyor olabilir. Sizin ölçüm cihazınız biraz az ölçüyor olabilir. Klimanız belki daha iyi belki de daha kötü ölçüyordur. Onaylı hassas bir ekipmanla bina girişini ölçün bence.

Son düzenleme:
hareketliperde Çevrimdışı

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
GEÇ ama doğru bir replik :)

DeXsMKTXUAAOPSJ.jpg

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
İşte bu forumu özel yapan şey, her zaman korunamasa da vazgeçilmeyen nezaket ve anlayış.
Hem davet edip hem de hölööööööö yapmak olmazdı zaten o benim hatam oldu kaptırmışım kendimi geç kalmışım :))

Görüşler farklı, yaklaşım farklı olabilir ancak temelde insanız ve nezaket, saygı olmazsa olmazımız biliyorsunuz ? ?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Konuyla ilgili ulusal belgeleri de paylaşayım. Bu 230 Volt +/-%10 standardı 2003'te Avrupa Birliği ile uyum için ülkemizde kabul edildi. 18 Yılı geçmiş. Yeni bir şey de değil yani.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada elektrik şirketini de savunmuyorum. Belki gerçekten resmi toleransın üzerinde gerilim de bina girişine geliyor olabilir. Sizin ölçüm cihazınız biraz az ölçüyor olabilir. Klimanız belki daha iyi belki de daha kötü ölçüyordur. Onaylı hassas bir ekipmanla bina girişini ölçün bence.
Hocam iyisiniz hoşsunuz da, eğri oturup doğru konuşalım şimdi.

Sırf bu standartlar var diye GERÇEKTEN elektrik idareleri haklı mı şimdi?

Allah için söyleyin bu ülkede şebeke geriliminin AKTİF halinin 230 olduğunu ve %10 oranında da yükselse dahi NORMAL kabul edileceğini kaç kişi biliyordur?

Bizler zaten bu şirketlere ZERRE KADAR güvenmediğimiz için insanları kendi lokal önlemlerini almaya teşvik ediyoruz lakin sonuçta ''HIRSIZIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?'' diye sormak da hakkımız değil mi?

Tamam çok güzel, AB bölgesinde olan ama AB ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir ülke olarak bu standartlar şirketleri kurtarıyor bizi gömüyor doğru mu değil mi?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Bu işin aslında en kolay yolu ucuz bileşenleri piyasaya sokmamak. Ama o zaman da bunları kullanan ve satanlar para kazanamayacak. :kiskis
Bana kals aen güzeli, insanlar ve işletmeler dürüst olacağına daha kolayını yapıp taaaaa tekerleğin icat olmadığı zamana geri dönelim.

Ben sana iki tavuk vereyim sen de bana karşılığında 2 çuval buğday ver olsun bitsin.

Şimdi kim uğraşacak abi devlet kurcan da, elektrik idarelerini kontrol altına alcan da, onlara yaptırım uygulayıp vatandaşını koruyacan da oooooo..

Sen ver abi oradan bana iki çuval buğday, al senin tayuklar burada bak. :kiskis

EnginBilgi Çevrimdışı

EnginBilgi

Yeni Üye
12 Şub 2021
6
40
O Bilir(!)kişi kendinden bilir işi hocam

Aman bana bilirkişi deme vallahi elimden geldiğince bizim komisyonda hiç bir şekilde bilirkişilere dosya paylaşmıyorum.

Komisyondaki arkadaşlara ilk tanıştığımızda beirtmiştim. ''Atlar arabama ben giderim hiç sorun değil, ücret de ödemeye gerek kalmaz, yeter ki bilirkişilere gereksiz bütçe ayırmayalım'' diye.

O gün bu gündür bizim komisyondan henüz bu konular için bilirkişiden görüş istenmemiştir.

Ben ticari işletme olarak bu gibi durumlarda deforme olan kartı, yetkili servis raporumu ve faturayı vatandaşa verip Aydeme yönlendiriyorum. Tabi sonradan Aydem efendi avukat orduları ile mahkemelere gidiyorlar biliyorum ama olsun biz üstümüze düzeni yapıyoruz en azından.
Üzülerek söylüyorum ki kondansatör patladı diye açılan mahkemeden AYDEM'e ceza ya da tazminat çıkmaz. Bilir kişi "Kondansatörün patlaması gerilimin standart dışına çıktığını ispatlamaz" diyecektir ve hakim de buna göre karar verir. Bir süre boyunca binanın elektrik girişinden ölçüm alınmasını isteyebilir. Bu sırada da gerilim tolerans dışına çıkmazsa yine eliniz boş dönersiniz.
Kendi ölçüm cihazınızla ölçerseniz ve bunu delil olarak sunarsanız mahkeme cihazın incelenmesini isteyecektir. Sapmasını ölçerler ve bu sapmayı hesaba katarak bakıldığında da tolerans dışına çıkan bir gerilim varsa o zaman tazminata karar verilir.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Buradan çıkan tek sonuç körler sağırlar birbirini ağırlar. Biri 240 volta kadar normal çalışan mal üretir. Öbürü 253 voltu normal kabul eder. Sonuçta gariban vatandaşa, misli ile iteklenen mallar bozulur, tekrar tekrar yenisi, yedek parçası dayatılır. Verenler hep razı. Almak zorunda kalanlar tepki verince de krallardan çok kralcılardan ses geliyor nedense.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
bunun için 3- 4mağdur bir araya gelse ses çıkarsa terorist diye ilan ederler malesef durumlar içler acısı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Buradan çıkan tek sonuç körler sağırlar birbirini ağırlar. Biri 240 volta kadar normal çalışan mal üretir. Öbürü 253 voltu normal kabul eder. Sonuçta gariban vatandaşa, misli ile iteklenen mallar bozulur, tekrar tekrar yenisi, yedek parçası dayatılır. Verenler hep razı. Almak zorunda kalanlar tepki verince de krallardan çok kralcılardan ses geliyor nedense.
Hocam yeri geliyor daha düşük yüzdeli sapma oranları bile elektronikte stabiliteyi bozmaya yol açıyor. :kiskis

Geri
Üst Alt