Airfel LTNX35UB dış ünite kompresör sesi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Değişirse bu marka hem forumda hemde çevremde ilk alternatif marka olur gerek kombi gerek klima olarak. Değişince teşhir onarımlı vs de gelmez inşallah. Ek olarak odamlar para iadesi isterseniz yapabiliriz dediler. 4000₺ ye klima yok ki piyasada?
Airfel Daikin bünyesine geçmiş anladığım kadarıyla, önceden başka holdingin çatısı altındaydı sanki.
Ses yapmayan bir ürün gelirse ne ala.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Airfel Daikin bünyesine geçmiş anladığım kadarıyla, önceden başka holdingin çatısı altındaydı sanki.
Ses yapmayan bir ürün gelirse ne ala.
Bu dijital manometreyi bağlarken ve sökerken 1-2 saniye gaz kaçtı sistemden sizce gazı tamamen boşaltıp vakum yapıp yeniden gaz basmaları gerekmez mi?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu dijital manometreyi bağlarken ve sökerken 1-2 saniye gaz kaçtı sistemden sizce gazı tamamen boşaltıp vakum yapıp yeniden gaz basmaları gerekmez mi?
2 saniyede kaçan miktar çok değildir herhalde. Zaten ciddi eksilme olsa performansta da düşüş olur herhalde.
Performansta bir değişim hissetmiyorsanız sorun yoktur.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Gerekmez :)

Aslında gaz hali ile değerlendirirsek orada 2 gram yoktur dahi kaçan.

İlginç bir bilgi vereyim Vestel klimalardan (Başka marka mühendisleri ile görüştüm kendi ürünleri için de bu bilgiyi doğruladılar)
Normalde ürünlere şarj edilen soğutucu akışkan oranı 5 metre boruya göredir ama montajlarda 4 metre 3 metre boru kullanılan yerler de olur mesela? ;)

o pıssst ların size olumsuz etkisi olmaz :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bölgeye bakan servis mühendisi geldi inceleme yaptılar cihazın kasayı söktüler. Cihaz A dan Z ye bakır onuda belirteyim? Kompresör üzerindeki yeleğe kadar çıkardılar. (ses yalıtımı) 1.5 saat kadar test ettiler. Cihaz aynı sesi vermedi dış üniteye manometre bağladılar cihazın basıncını, içeriye gönderdiği ısıyı vs gösteren, basınç tam yükte 36 bar sıcaklık 60°C kadar geldi cihaz 30 °C de ayarlıydı. İçerideki üflediği ısıda 53-55°C idi. Gelen mühendis kompresörde bir sıkıntı olsa pistonda vs bu kadar basınca geldiği zaman ya ısıyı tam veremez yada basınç düşük olur dedi. Doğru konuştular yani çok memnun oldum. Kompresör üzerindeki yeleği çıkardıklarında kompresörün aslında çok sesli çalıştığını gördüm. Yelek olmasa durum vahim. Mühendis 36 barda 60 derece hava bastığı için ses normal demek istedi. Ancak memnuniyetiniz önemli dedi. Dış ünitenin komple değişmesini talep ettim. Pazartesi dönüş yapacaklar bakalım ne olacak. Bu arada manometreyi cihaza bağlarken 1-2 saniyelik dış üniteden gaz kaçtı aynı şey manometreyi sökerkende oldu. Bir kaç gramdan bir şey olmaz dedi.

IMG_20211224_175121.jpg
Zaten biz aslında kompresör arızalı demiyoruz. Ses kompresör kaynaklı diyoruz :)
asıl sorun ne biliyormusunuz? Değişim oldu diyelim, gelen dış ünite acaba bu sesi yapmayacak mı? :alala
Ben bizim üst kattakilerin airfel klima sesini duyuyorum ki bunu yaz döneminde de duymuştum, Allahtan onlar da bizim gibi uzun soluklu salon oturucusu değiller de kış koşullarında çok sık kullanmıyorlar o Airfel klimayı yoksa bizim evde oturulmaz yani orada :kiskis

Raporda takip edilip kontrolleri tekrar sağlanacaktır demiş yani değişim talep etmiyorlar mı anlamadım?

Ayrıca benim için EN ÖNEMLİ HUSUS olan topraklama konusu ne oldu?

Gelen arkadaşın toprak hattı konusuna yorumu ne oldu?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Zaten biz aslında kompresör arızalı demiyoruz. Ses kompresör kaynaklı diyoruz :)
asıl sorun ne biliyormusunuz? Değişim oldu diyelim, gelen dış ünite acaba bu sesi yapmayacak mı? :alala
Ben bizim üst kattakilerin airfel klima sesini duyuyorum ki bunu yaz döneminde de duymuştum, Allahtan onlar da bizim gibi uzun soluklu salon oturucusu değiller de kış koşullarında çok sık kullanmıyorlar o Airfel klimayı yoksa bizim evde oturulmaz yani orada :kiskis

Raporda takip edilip kontrolleri tekrar sağlanacaktır demiş yani değişim talep etmiyorlar mı anlamadım?

Benim de tahmimin, aynı ürün gelecek.
X modelde farklı kompresör kullanılmadıysa, aynı marka model kompresör gelecek.
Ne değişecek peki? Yazılımı mı modifiye edecekler? :kiskis

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43

Toprak 5 çıktı, mühendis sizin videoda dediğinizi tekrarladı. Aslında 3 olmalı ama 5 dedi çalışıyor mu çalışıyor dedi 3 olsa daha iyi olur dedi. Bu ses kompresör kaynaklı ve onun sesi ancak voltaj düşümü olursa 36 bar, 60 derece sıcaklık gönderirken ses yükselebilir demek istedi. Ancak kompresörün oradaki bakır boruları birbirinden uzaklaştırdılar kompresör yüksek frekansta belki borular çarpıyordu bilmiyorum ama ses kayboldu gibime geliyor. Değişim attığım servis evrağında üst tarafta yazıyor.

Benim de tahmimin, aynı ürün gelecek.
X modelde farklı kompresör kullanılmadıysa, aynı marka model kompresör gelecek.
Ne değişecek peki? Yazılımı mı modifiye edecekler? :kiskis
Bu seride farklı kompresör daha kötü bir kompresör falan var mı? Ona göre değişimi onaylayayım. Sonra eskisini aramayalım. A Adem Helvacı var mı bilginiz.

Bu ses sorununu yazın yaşamamamızın diğer nedeni yazın soğutma 10 bar seviyelerinde yapılırken, kışın ısıtmanın 30-36 bar seviyelerinde olması diye ek bir bilgi verdi.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Toprak 5 çıktı, mühendis sizin videoda dediğinizi tekrarladı. Aslında 3 olmalı ama 5 dedi çalışıyor mu çalışıyor dedi 3 olsa daha iyi olur dedi. Bu ses kompresör kaynaklı ve onun sesi ancak voltaj düşümü olursa 36 bar, 60 derece sıcaklık gönderirken ses yükselebilir demek istedi. Ancak kompresörün oradaki bakır boruları birbirinden uzaklaştırdılar kompresör yüksek frekansta belki borular çarpıyordu bilmiyorum ama ses kayboldu gibime geliyor. Değişim attığım servis evrağında üst tarafta yazıyor.

Bu seride farklı kompresör daha kötü bir kompresör falan var mı? Ona göre değişimi onaylayayım. Sonra eskisini aramayalım. A Adem Helvacı var mı bilginiz.

Bu ses sorununu yazın yaşamamamızın diğer nedeni yazın soğutma 10 bar seviyelerinde yapılırken, kışın ısıtmanın 30-36 bar seviyelerinde olması diye ek bir bilgi verdi.
Aslında keşke kompresör etiketini foto alsaydınız :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu seride farklı kompresör daha kötü bir kompresör falan var mı? Ona göre değişimi onaylayayım. Sonra eskisini aramayalım. @
Adem Helvacı
@Adem Helvacı var mı bilginiz.
Öyle bir şey var demedim. Genelde aynı olmaz mı? Aynı dış ünite takılır tahminimce. O model ile gelen dış ünite ne ise yenisi de o olur yani bence.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Arkadaşlar kendim cihaza bugün çözüm üretmeye çalıştım biraz komik oldu ama şuan ses yok gibi. Voltaj durumu ile alakalıda sorun olmasın diye akşam video çektim. Sesi sizde dinleyin fan 3. kademede cihaz 30 a ayarlı ses bu.

Tabi pazartesi servis dış ünite değişimi yaparsa kafam daha rahat olabilir.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar kendim cihaza bugün çözüm üretmeye çalıştım biraz komik oldu ama şuan ses yok gibi. Voltaj durumu ile alakalıda sorun olmasın diye akşam video çektim. Sesi sizde dinleyin fan 3. kademede cihaz 30 a ayarlı ses bu.

Tabi pazartesi servis dış ünite değişimi yaparsa kafam daha rahat olabilir.

Abi adamlar sana TOPRAKLAMA yaptır dedi sen gidip TAVANLAMA yapmışsın :kiskis

Israr ediyorum ki gelecek olan klimadan da emin deilim yani ''Çalışıyorsa Elleme'' mantığı sanki iyi gibi geliyor bana ama kişisel fikrim elbette.
Yani videonun şu hali ile oldukça başarılı.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Abi adamlar sana TOPRAKLAMA yaptır dedi sen gidip TAVANLAMA yapmışsın :kiskis

Israr ediyorum ki gelecek olan klimadan da emin deilim yani ''Çalışıyorsa Elleme'' mantığı sanki iyi gibi geliyor bana ama kişisel fikrim elbette.
Yani videonun şu hali ile oldukça başarılı.
Değişimi onaylarlarsa gelecek dış ünitenin sıfır olduğundan emin olabilir miyiz? Kutusunda sarılı ilk aldığım gibi gelmesi lazım bir alicengiz oyunu olmaz herhalde.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Değişimi onaylarlarsa gelecek dış ünitenin sıfır olduğundan emin olabilir miyiz? Kutusunda sarılı ilk aldığım gibi gelmesi lazım bir alicengiz oyunu olmaz herhalde.
Abi sen onlara bizim mecradan bahset, Başka bir servisten gizli olarak öğreniriz seri numarasından sorgulatıp, yedi düvele ifşa ederiz diye örtülü bir .... anladın sen :kiskis

İsterlerse getirsinler kullanılmış mal :kas

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt