Airfel LTNX35UB dış ünite kompresör sesi

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Şikayet var sitesine ürün yeni olduğu için dış ünite değişimi istediğimi belirttim. THH ye yazıp bilirkişi gelse baksa değişim raporu çıkma ihtimali var mı?
Aklıma gelmişken, size sunduğum teknik veriler ışığında bun bilgileri de kaynak olarak kullanıp firmaya yüklenebilirsiniz.
O servisin tezini onlar oradayken çürütmek çok kolaydı, Mesela karşı komşunun zilini çalıp onun prizinde aslında AYNI toprak değerini görmelerine rağmen öyle bir sorun yaşamıyor olmaları gibi :)

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Aklıma gelmişken, size sunduğum teknik veriler ışığında bun bilgileri de kaynak olarak kullanıp firmaya yüklenebilirsiniz.
O servisin tezini onlar oradayken çürütmek çok kolaydı, Mesela karşı komşunun zilini çalıp onun prizinde aslında AYNI toprak değerini görmelerine rağmen öyle bir sorun yaşamıyor olmaları gibi :)
Hocam şikayet açıklaması yeterli mi?
Gelen teknisyenlere sizin videoyu izletesim geliyor.

Screenshot_20211221_195621.jpg

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hocam şikayet açıklaması yeterli mi?
Gelen teknisyenlere sizin videoyu izletesim geliyor.

Screenshot_20211221_195621.jpg
İzletmenizden aslında ben mutluluk duyarım iki gram bilgi sahibi olmaları adına lakin bizim Ülkemizde bizim insanımızın hele ki bir de SIFAT olarak adının önünde YETKİLİ olan insanların ego seviyesi inanılmaz yüksektir. O videoyu onlara izletmeniz, sizin mimlenmiş müşteri olmanıza ve ilerleyen yıllarda yaşayacağınız olası her sorunda sağlıklı hizmet alamamanıza neden olur endişesi içerisindeyim.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hatta şöyle yapalım. Adamların tezini çürütebilmek adına önce şunu bir ekleyelim.

29 Aralık 2020 tarihli ve 31349 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrik Dağitim Sisteminin Teknik Kalitesine İlişkin Usul Ve Esaslar” ın Teknik kalite sınır değerleri başlıklı 5 inci maddesinin (3) bendinde “Teknik kaliteye uygunluğun değerlendirmesinde, TS EN 50160:2011 standardında teknik kalite parametreleri için belirlenmiş sınır değerler esas alınır. TS EN 50160:2011 standardına yapılan tadillerin veya bu standardın yerine geçen standartların TSE tarafından kabul edilmesinin ardından teknik kaliteye uygunluğun değerlendirmesinde esas alınır.” hükmü yer almaktadır. TS EN 50160:2011 standardının 4.1 maddesinde “Alçak gerilim için faz ile nötr arası veya fazlar arası standard anma gerilimi Un = 230 V’tur.”
ve Deney yöntemi başlıklı 4.2.2.2 maddesinde “Normal çalışma şartları altında:

• Bir haftalık her bir periyot boyunca besleme geriliminin 10 min’lik ortalama etkin değerlerinin % 95’i, Un ±% 10 aralığı içerisinde olmalıdır ve,

• Besleme geriliminin 10 min’lik ortalama etkin değerlerinin tamamı, Un + % 10 / - % 15 aralığı içerisinde olmalıdır.” ifadeleri yer almaktadır.

Yukarıdaki bu yazı; Sorduğum soru üzerine Devletimiz tarafından bana verilen cevaptır.

Yani bu yazıya göre dahi sizin klimanızın hangi voltaj aralıklarında NORMAL çalışacağı belli.

Şimdi bir ÜLKEYE üretim yapıp mal satan bir firma sanırım o ülkenin enerji yönetmeliğini bilip ürünlerini ona göre üretiyordur :)

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Daikin aradı, servisin dediklerini tekrarlıyorlar. Adamlara sokakta sadece benim klimam benim evimde düşük voltaj mı var diyorum susuyor. Klimayı daikin servisinin önünde bir videoda parçalayabilirim. O derece bunaldım.

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Adem Helvacı Adem Helvacı Servis aradı bizim cihazlar 180 V aşağısında çalışmaz havalar soğuk olduğundan ve ısıtmak zor olduğundan cihaz daha efor sarfediyor, ve toprak olayındada cihazlar sinyal ile çalışıyor toprağın bu şekilde olması sinyal sorunu yapabilir dedi. Bugün bir daha bakacakmış.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Adem Helvacı Adem Helvacı Servis aradı bizim cihazlar 180 V aşağısında çalışmaz havalar soğuk olduğundan ve ısıtmak zor olduğundan cihaz daha efor sarfediyor, ve toprak olayındada cihazlar sinyal ile çalışıyor toprağın bu şekilde olması sinyal sorunu yapabilir dedi. Bugün bir daha bakacakmış.
Ufaktan yan çizmeye başlamışlar.
İlk cümle bunun itirafı resmen.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Bugün teknisyen geldi ses tam yükte kompresörden çıktığını teyit etti. Voltajda 215 V~ toprak hattının kötü olmasından ses olmaz demek istedi. Servis formunada yazdı. Daikin aradı yarın için randevu istedi eve mühendis gönderip detaylı inceleme yapacaklarmış. Son servis konusunda Daikin baya iyi hizmet verdi diyebilirim. Yarın ki mühendisin ne diyeceğini tekrar yazarım.

IMG_20211223_182950.jpg

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Bugün teknisyen geldi ses tam yükte kompresörden çıktığını teyit etti. Voltajda 215 V~ toprak hattının kötü olmasından ses olmaz demek istedi. Servis formunada yazdı. Daikin aradı yarın için randevu istedi eve mühendis gönderip detaylı inceleme yapacaklarmış. Son servis konusunda Daikin baya iyi hizmet verdi diyebilirim. Yarın ki mühendisin ne diyeceğini tekrar yazarım.

IMG_20211223_182950.jpg
Yani şu mesele için 50 takla atmaları pek iyi bir şey değil bence ama hayırlısı diyelim bakalım.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Servis ISITMAK ZOR derken doğru söylemiş :)
Peki bu açıklama aslında ''Abi mu modeller böyle'' demenin farklı bir yolu değil mi sizce?
Bakınız, Servisin bu cümlelerinde doğru oan kısımlar var ve bunu siz de zaten biliyorsunuz yani sizin bildiklerinizi size tekrarlıyor olmaları ilk teşhislerinin hatalı ve yanlış yönlendirmeli olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Evet topraklama OLMADIĞINDA cihazdaki statik elektrik sistemde sorun yaratabiliyor ve topraklama OLMADAN bir rün kullanımını ASLA onaylamıyoruz bunda zaten mutabıkız lakin böyle bitmiyor işte bu iş.

Peki bu topraklama sorunu sizin klimada nasıl bir iletişim sorunu oluşturup da kompresörün daha sesli çalışmasına neden oluyor sorusunun cevabı nedir? Benim klima da soğutmaya nazaran ısımada daha sesli çalışıyor, topraklama düzelince bu düzelecek mi? Hayır çünkü bu işin modu bu.

Aynı klima
Aynı Ev
Aynı oda
Aynı elektrik

Soğutmada 200watt tüketiyorken ısıtmada 400 watt - soğutmada 400 ken ısıtmada 700 800 tüketir bu doğrudur.
Soğutmada daha sessiz çalışırken ısıtmada daha sesli çalışır bu doğrudur.
Soğutmada yapmadığı yüksek ve tiz sesi ısıtmada yapar bu doğrudur.

Peki sayın hocam tüm bu anlatılanlar içerisinde TOPRAKLAMA bu işin neresinde?

Aynı klima aynı topraklama ile soğutmada sizi 10 numara mutlu etmişken sorunlu değildi de, ısıtmada yüksek ses çıkartınca mı sorunlu oldu? Topraklama sorunluydu ve dahası bu kadar önemliydimadem, montajı yaparken neden ölçmemiş ve sizi neden uyarmamışlar? Hani öyle ya, şimdi siz bir inşaat ustası olsanız, bir yere duvar örmeye kalksanız, önce zemin ve alan kontrolü yapmazmısınız GÜVENLİK olarak?

YÜK ve EFOR kıskmlarına katılıyorum, peki iletişim kısmının bu YÜK ve EFOR ile nasıl bir alakası var sorusunun cevabını verebiliyorlar mı?

Size şunu açıklayayım; İç ünite ile dış ünite arasındaki bağlantı şekli şu şekildedir.

Faz
Nötr
Toprak
Haberleşme
+

Yukarıda yazdıklarımdan faz ve nötr enerji iletimini, Toprak hattı GÜVENLİK ilkesini, adı üstünde olduğu üzere haberleşme hattı da HABERLEŞMEK üzere kullanılır.

+ Yazdığım yer ise bazı klima sistemlerinde istisna hattır.

Peki size bir soru sormak istiyorum ve lütfen siz de bu soruyu gelen değerli ustama sorun.

Sadece bir tane kablo üzerinden KLİMA NASIL HABERLEŞİR?

kapat
yükselt
alçalt
hızlan
sağa çevir
sola çevir
yukarı kaldır
aşağı indir
22 yap
ışığı söndür
ısıt
soğut
nem al
çok üfle
az üfle
sıkıldım orta üfle
ekonomi moduna geç
süper moduna geç

daha saymayayım mesaj alınmıştır. Tüm bu komutlar sadece tek bir tane kablo üzerinden nasıl haberleşiyor?

sda scl yani data clock mantığı gibi kodlama ile yani 1 ler ve 0 lar. ( TEKNOwest TEKNOwest By_Trol By_Trol anlar ne demek istediğimi)

Elin gâvuru tek bir hat kablo üzerinden milyon tane komut aktarıyor bunda sorun yok, o tek hat üzerinden verilen tüm komutlarla ilgili klimanın ortaya koyduğu tek bir sorun dahi yok, ama klima ısıtma modunda daha çok güç çekip daha çok efor sarfediyor diye buradaki hangi iletişim aksama yapıyor da kompresör ses yapıyor?

Yani hocam ''kompresörün ısıtma modunda sesli çalışması bu klimalarda bilinen bir durumdur yapacak bir şey de yoktur'' veya ''Evet kompresör sesli çalışıyor gerekeni yapacağız'' demek yerine ''Bu evin topraklaması bpzuk ondan bu iş oluyor'' demenin BANA GÖRE hiç bir mantığı yok ama neticede ben klimacı değilim. Usta olan kendileri ve görüşlerine saygı duyarım :ok

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Muhtemelen ilk gelen ekip ayak takımıydı.

Bu ses konusu bende de mevcut ancak bir nebze kendim çözdüm sanırım.

Öncelikle klima oto modda veya sessiz moddayken homojen ısıtmada aşırı başarısız. En yüksek fandayken de garip bir şekilde süper. İlginçtir ki dış ünite hiç dur kalk yapmıyor, defrosta geçmiyor ve buzdolabından fazla ses çıkarmıyor bu modda.

Bu arada geçen ay hiç kapatmadım 255₺ elektrik faturası gelmiş onca zamma rağmen. Klimanın ısıtmakta daha çok zorlandığı konusunda şüphelerim var esasen.

İşin aslı şu ki bu makine Adem Hoca’nın da dediği gibi ısı transfer makinesi. İç-Dış sıcaklık farkı arttıkça tüketimi artması gerekiyor ancak anladığım kadarıyla bu olay lineer değil. Yani dışarısı 40 dereceyken 25’e olan 15 derecelik fark ile dışarısı 10 dereceyken 25’e olan 15 derecelik fark eşdeğer değil. Sanırım 15 derece düşürürken harcadığı enerjiyi 15 derece yükseltirken harcamıyor. En azından benim gözlemlediğim bu.

Fakat dışarısı 10 derecenin altına indiğinde klima defrost için de enerji tüketmeye, içeriye kazandırdığı ısıyı dış ünitede buz çözmek için harcamaya falan başlıyor. Bu durumda ısıtırken daha az enerji harcar teorim yerle bir oluyor.

Ses konusunda benim teorimse bu klimanın yazılımını kim yazdıysa parmakları ağrısın, bilgisayarına böcekler girsin. Sessiz olma kaygısını sessiz (sleep modu) moda saklayacaklarına otomatik moda da önceliği bu olacak şekilde dayamışlar. Orta fanda bile fazlasıyla başarılı, yüksek fanda sıfır problem. Dışarısı 10 derecenin altına inince sık sık güç kesmesi hariç tabi.

Neyse Airfel yazın harika. Daikin servisi bu klimalara bakmaktan oldukça hoşnutsuz, hiç memnun değil. İklimi sıcak olmayan biraz daha paraya kıysın.

Ben almadan önce bu ses ve ısıtma başarısızlığı konusundan haberdardım, bayiide de dile getirmiştim. Onlar inkâr ettiler ama yine de kendimi bu senaryoya hazırladım. İçeride gürültüsüzlük için uğraşırken dışarıda kıyametleri koparıyor. İçeride gürültü kaygısı olmayınca işini layıkıyla yapıyor.

Geçen ay bu yüksek fan tekniğimi uygulamadığım için pek ısınamadım, o yüzden elektrik bile tüketememiş olabilir. Bu ay biraz daha fazla gelmesini bekliyorum.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Bölgeye bakan servis mühendisi geldi inceleme yaptılar cihazın kasayı söktüler. Cihaz A dan Z ye bakır onuda belirteyim? Kompresör üzerindeki yeleğe kadar çıkardılar. (ses yalıtımı) 1.5 saat kadar test ettiler. Cihaz aynı sesi vermedi dış üniteye manometre bağladılar cihazın basıncını, içeriye gönderdiği ısıyı vs gösteren, basınç tam yükte 36 bar sıcaklık 60°C kadar geldi cihaz 30 °C de ayarlıydı. İçerideki üflediği ısıda 53-55°C idi. Gelen mühendis kompresörde bir sıkıntı olsa pistonda vs bu kadar basınca geldiği zaman ya ısıyı tam veremez yada basınç düşük olur dedi. Doğru konuştular yani çok memnun oldum. Kompresör üzerindeki yeleği çıkardıklarında kompresörün aslında çok sesli çalıştığını gördüm. Yelek olmasa durum vahim. Mühendis 36 barda 60 derece hava bastığı için ses normal demek istedi. Ancak memnuniyetiniz önemli dedi. Dış ünitenin komple değişmesini talep ettim. Pazartesi dönüş yapacaklar bakalım ne olacak. Bu arada manometreyi cihaza bağlarken 1-2 saniyelik dış üniteden gaz kaçtı aynı şey manometreyi sökerkende oldu. Bir kaç gramdan bir şey olmaz dedi.

IMG_20211224_175121.jpg

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Bölgeye bakan servis mühendisi geldi inceleme yaptılar cihazın kasayı söktüler. Cihaz A dan Z ye bakır onuda belirteyim? Kompresör üzerindeki yeleğe kadar çıkardılar. (ses yalıtımı) 1.5 saat kadar test ettiler. Cihaz aynı sesi vermedi dış üniteye manometre bağladılar cihazın basıncını, içeriye gönderdiği ısıyı vs gösteren, basınç tam yükte 36 bar sıcaklık 60°C kadar geldi cihaz 30 °C de ayarlıydı. İçerideki üflediği ısıda 53-55°C idi. Gelen mühendis kompresörde bir sıkıntı olsa pistonda vs bu kadar basınca geldiği zaman ya ısıyı tam veremez yada basınç düşük olur dedi. Doğru konuştular yani çok memnun oldum. Kompresör üzerindeki yeleği çıkardıklarında kompresörün aslında çok sesli çalıştığını gördüm. Yelek olmasa durum vahim. Mühendis 36 barda 60 derece hava bastığı için ses normal demek istedi. Ancak memnuniyetiniz önemli dedi. Dış ünitenin komple değişmesini talep ettim. Pazartesi dönüş yapacaklar bakalım ne olacak. Bu arada manometreyi cihaza bağlarken 1-2 saniyelik dış üniteden gaz kaçtı aynı şey manometreyi sökerkende oldu. Bir kaç gramdan bir şey olmaz dedi.

IMG_20211224_175121.jpg
Şu çabaları bir dış üniteden çok mu pahalı acaba merak ediyorum. :kiskis
Mühendisin oraya gidip gelmesi vs, her müşteri için bu kadar kaynak harcamaları zaten bir maliyet.
Şu yaptırımlar olmadığı için bunlar yaşanıyor açıkçası.
Normalde tek seferde değişmesi lazım.
Değişse de muhtemelen ses sorunu çözülmeyebilir.
Ürünün mühendisliğinden kaynaklı muhtemelen.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Şu çabaları bir dış üniteden çok mu pahalı acaba merak ediyorum. :kiskis
Mühendisin oraya gidip gelmesi vs, her müşteri için bu kadar kaynak harcamaları zaten bir maliyet.
Şu yaptırımlar olmadığı için bunlar yaşanıyor açıkçası.
Normalde tek seferde değişmesi lazım.
Değişse de muhtemelen ses sorunu çözülmeyebilir.
Ürünün mühendisliğinden kaynaklı muhtemelen.
Değişirse bu marka hem forumda hemde çevremde ilk alternatif marka olur gerek kombi gerek klima olarak. Değişince teşhir onarımlı vs de gelmez inşallah. Ek olarak adamlar para iadesi isterseniz yapabiliriz dediler. 4000₺ ye klima yok ki piyasada?

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt