Airfel LTNX35UB dış ünite kompresör sesi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Titreşim kaynaklı olan halledilir de.
Frekans veya devir nedeniyle olana yapılabilecek bir şey yok.
O mühendislik kaynaklı durum.
Bir de dış ortamın sıcaklığı da, o materyalin yüzey gerilimini değiştirir.
O da sese etki eder.

Inverter mı o klima yoksa on off mu?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Uzun lafın kısası kış geldi airfel biraz üzdü. Benim memnuniyetim de pek iyi sayılmaz. 18m2 odayı 25 derecenin üzerine çıkaramıyor. Dış ünite gürültüsü de pek düşük sayılmaz.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Ömer Çolak omercolak Kompresör aynı modelin 9 luk olanıyla aynıymış. 12 lik olanın kompresör deviri voltajı daha yüksek seviyelerde olduğundan (overclock gibi) 12 lik performans verebiliyormuş. Zaten 9 luk ile 12 lik arasında 400₺ falan oynuyordu. Yani bizim klima 12 lik değil 9 luk olarak baz almak lazım. Bu arada turbo modunuda aldığımdan beri hiç açmadım.

Ayarı değiştir, tepkiyi gözlemle. Soğuk odada yeni çalıştırdıysan belki ondandır.
İçerisi soğuk çalıştırdım 30 dereceye aldım içerisi ısınıyor 25 derecelere falan geliyor ondan sonra dış üniteden ses gelmeye başlıyor. İlk çalışırken ses yok oda ısındıkça ses çıkarıyor gibi. Neden böyle anlamadım.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ömer Çolak omercolak Kompresör aynı modelin 9 luk olanıyla aynıymış. 12 lik olanın kompresör deviri voltajı daha yüksek seviyelerde olduğundan (overclock gibi) 12 lik performans verebiliyormuş. Zaten 9 luk ile 12 lik arasında 400₺ falan oynuyordu. Yani bizim klima 12 lik değil 9 luk olarak baz almak lazım. Bu arada turbo modunuda aldığımdan beri hiç açmadım.

İçerisi soğuk çalıştırdım 30 dereceye aldım içerisi ısınıyor 25 derecelere falan geliyor ondan sonra dış üniteden ses gelmeye başlıyor. İlk çalışırken ses yok oda ısındıkça ses çıkarıyor gibi. Neden böyle anlamadım.
Frekans değişiyordur.
Genelde başta yüksek frekansta çalışır bir an evvel ısıtmak için.
Sonraları düşük frekansa geçer.
Kompresör belki de atalete düşüyordur, daha önceleri oluyor muydu hiç?
Olmuyordu galiba.

Oda kaç metrekare, kaç dk da o sıcaklığa ulaşıyor?

A Adem Helvacı ne dersin bu işe? :alala

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ömer Çolak omercolak Kompresör aynı modelin 9 luk olanıyla aynıymış. 12 lik olanın kompresör deviri voltajı daha yüksek seviyelerde olduğundan (overclock gibi) 12 lik performans verebiliyormuş. Zaten 9 luk ile 12 lik arasında 400₺ falan oynuyordu. Yani bizim klima 12 lik değil 9 luk olarak baz almak lazım. Bu arada turbo modunu da aldığımdan beri hiç açmadım.
Kilit nokta bu.
O kompresör sizin kapasiteye göre değil aslında.
Bu daha fazla elektrik tüketmesine sebep oluyor olabilir.
Devirden dolayı o ses çıkıyor o zaman.
Aslında başta o sesin gelip sonradan kesilmesi lazım ama termostat yaptıktan sonra yüksek devirde mi başlıyor tekrar n'apıyor acaba? :alala

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Frekans değişiyordur.
Genelde başta yüksek frekansta çalışır bir an evvel ısıtmak için.
Sonraları düşük frekansa geçer.
Kompresör belki de atalete düşüyordur, daha önceleri oluyor muydu hiç?
Olmuyordu galiba.

Oda kaç metrekare, kaç dk da o sıcaklığa ulaşıyor?

A Adem Helvacı ne dersin bu işe? :alala
Daha önce yapmıyordu. Oda 14 m². Direk 30 a ayarlayıp çalıştırıyorum. İçerisi 5-10 dk da falan iyi ısınıyor. Servis çağıracağım ancak 3 aylık makinenin kompresörü bozuk tamir edicez derse yuh yani. Bu arada atalet nedir?

Kompresör hakkında bu kod ve yoruma dayanarak konuşuyorum.

Screenshot_20211219_184157.jpg

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Küçük Kompresör ile büyük işler başarmanın yan etkileri bunlar :)

Aklıma gelmişken, yıllardır belirttiğimiz üzere ıstmak biraz daha zordur o nedenle ısıtma modunda hem enerji tüketimi hem de ses performansı soğutma moduna göre daha KÖTÜDÜR.

Sizin ses kompresörden geliyor yani kasa vibrasyonu değil o.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Küçük Kompresör ile büyük işler başarmanın yan etkileri bunlar :)

Aklıma gelmişken, yıllardır belirttiğimiz üzere ıstmak biraz daha zordur o nedenle ısıtma modunda hem enerji tüketimi hem de ses performansı soğutma moduna göre daha KÖTÜDÜR.

Sizin ses kompresörden geliyor yani kasa vibrasyonu değil o.
Yani kompresör 14 m² yi ısıtamıyor mu? Servisi geldiğinde motor değiştirsede aynı sorunu yaşarmıyız? Kompresör değiştiğinde yine aynı marka ve modeli mi takarlar?

İnverter kompresör seslerini araştırırken sizin videoyu gördüm benimkinin sesine çok benziyor belkide aynısı. İkside sanırım Toshiba kompresör.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yani kompresör 14 m² yi ısıtamıyor mu? Servisi geldiğinde motor değiştirse de aynı sorunu yaşarmıyız? Kompresör değiştiğinde yine aynı marka ve modeli mi takarlar?

İnverter kompresör seslerini araştırırken sizin videoyu gördüm benimkinin sesine çok benziyor belkide aynısı. İkside sanırım Toshiba kompresör.

Isıtabilmek için gereken devire çıkartıyor onu mühendis. :kiskis
Değil kompresör, dış ünite değişse yine aynısı geleceği için sonuç aynı olacak.
Genelde soğutma amaçlı alındığı için bu tür durumlar olmuyor muhtemelen.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Isıtabilmek için gereken devire çıkartıyor onu mühendis. :kiskis
Değil kompresör, dış ünite değişse yine aynısı geleceği için sonuç aynı olacak.
Genelde soğutma amaçlı alındığı için bu tür durumlar olmuyor muhtemelen.
Peki böyle sesli çalışmasının kompresör sağlığı açısından bir zararı var mı? Bu kompresörün ömrü kısa diyebilirmiyiz?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt