5000 TL'ye Kadar Masaüstü PC Tavsiye Alabilir Miyim?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
sizi daha fazla yormak istemem hocam bizim icin kâfidir en sonuncu sistem ,hdd yi harici olarak alalim o zaman ben takarim onuda

Rica ederim, fark etmez. Hazır sistemleri de irdeleyebiliriz isterseniz.
Bu iş gördüğünüz üzere 5 dakikada olacak iş değil. Farazi olarak parçalar belirlenir ama hangi firmadan ne alınacağı konusu yine araştırılarak yapılır.
HDD'yi takarken sistem fişten çekili olsun, SATA ve güç konnektörünün yönüne dikkat edin yeter.

Bir de Windows'u UEFI modunda kurmayı unutmayın. Windows 10 ile kullanın bu sistemi.
Hayırlı olsun şimdiden, iyi günlerde kullanın. :ok

T Çevrimdışı

tyfngkt 

Aktif Üye
1 Eyl 2018
59
33
Alırsın tabii ki ama kullanımı rahat ve sana uzun süre gidecek olan bir pc al

M Çevrimdışı

Maksut

Yeni Üye
2 Şub 2020
36
27
Rica ederim, fark etmez. Hazır sistemleri de irdeleyebiliriz isterseniz.
Bu iş gördüğünüz üzere 5 dakikada olacak iş değil. Farazi olarak parçalar belirlenir ama hangi firmadan ne alınacağı konusu yine araştırılarak yapılır.
HDD'yi takarken sistem fişten çekili olsun, SATA ve güç konnektörünün yönüne dikkat edin yeter.

Bir de Windows'u UEFI modunda kurmayı unutmayın. Windows 10 ile kullanın bu sistemi.
Hayırlı olsun şimdiden, iyi günlerde kullanın. :ok
zaman ayırdığınız icin minnettarım .. :)

M Çevrimdışı

Maksut

Yeni Üye
2 Şub 2020
36
27
Rica ederim, takıldığınız nokta olursa yine bekleriz.
tabi hocam abimin bi sorusu var sizden ricam , kendi aldigi teklifte kalmis hala kafası , mesela onun listedeki isle urunlerle sizin en son topladiginiz sistemdekileri karsilastirmasini yapabilir misiniz kisaca ,bu daha iyi bu kotu deseniz yeterlidir

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
tabi hocam abimin bi sorusu var sizden ricam , kendi aldigi teklifte kalmis hala kafası , mesela onun listedeki isle urunlerle sizin en son topladiginiz sistemdekileri karsilastirmasini yapabilir misiniz kisaca ,bu daha iyi bu kotu deseniz yeterlidir
her bir parçası arkadaşın söylediği parçalardan daha kötü. hem kalite olarak hem de performans olarak.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Kıyasladığımız sistemler ;

Abinizin dediği;

SAVE_20200204_162412.jpg

Benim önerdiklerim;

Screenshot_2020-02-04-https-www-sinerji-gen-tr1.png

İşlemci;

Abinizin dediği sistemdeki Intel işlemci 6 çekirdek 6 izlek.
Benim önerdiğim sistemdeki AMD işlemci 6 çekirdek 12 izlek.
Bu demek oluyor ki, o Intel işlemci fiziksel çekirdek başına sadece 1 adet iş döngüsü yapabilir.
Benim önerdiğim AMD işlemci ise fiziksel çekirdek başına 2 kere iş döngüsü yapabilir.
Bu da doğrudan daha fazla işleme yanıt verebileceği anlamına gelir.

Intel işlemcideki önbellek 10.5 MB, AMD işlemcide ise 19 MB. Neredeyse iki katı.
Bu da demek oluyor ki AMD işlemci, daha fazla veriyi hafızasında tutabilir.
Peki bu ne işe yarayacak? İşlemci önbelleğinin fazla olması, daha fazla veriyi RAM'den alıp kendi bünyesinde daha kısa sürede işlemesini sağlar.
Bu da render gibi, sıkıştırma & çözme gibi uygulamalarda daha kısa sürede iş yapmasını sağlar.

İki işlemci de 65 Watt TDP'ye sahip. Yani ısınma konusunda AMD'ler ısınıyor gibi bir yalana inanmayın derim.

Anakart;

Aralarında sınıf yönünden fazla fark yok. Giriş seviyesi anakartlar.
Benim önerdiğim sistemdeki anakart 4 adet RAM slotuna sahip.
Abinizin baktığı sistemdeki MSI anakart ise 2 adet RAM slotuna sahip.
Yani ileride RAM yükseltmek isterseniz o sistemde RAM'leri satıp yeni RAM almak zorundasınız.
Bu sistemde ise mevcut RAM'lerin yanına kaç GB olursa olsun RAM ekleyebilirsiniz.

Bendeki anakartın üzerinde soğutucu mevcut, bu da işlemciyi besleyen transistörlerin daha etkili soğutulmasında işe yarar.
Yine de kasa havalandırması önemlidir.

Bunun haricinde Intel 6. 7. 8. nesillerde farklı anakartlar çıkarıp durdu.
6. nesil için aldığınız bir B150 anakarta 8. nesil işlemci takamazsınız.
7. nesil için aldığınız bir Z270 anakarta 8. nesil işlemci takamazsınız.
8. nesil için üretilen bir anakarta Intel 9'uncu nesil işlemciler için destek verir mi bilmiyorum.

AM4 bir anakart aldığınızda ciddi sayıda işlemci çeşidine yükseltme imkanı mevcut. (Anakartın altyapısı yettiği müddetçe.)
Bu anakarta Ryzen 5 3600 takabilirsiniz, Ryzen 7 2700X takabilirsiniz, Ryzen 9 bile takılabiliyor. (7 ve 9'da iyi soğutmak şart.)

AMD Ryzen ailesinde Zen+ mimarisinden Zen 2 mimarisine geçildiğinde hem önemli düzeyde işlem gücü hem de önemli düzeyde güç tasarrufu elde edildi.
Yani Ryzen 5 3600, 2600 ile aynı gücü tüketiyor ama tek çekirdek ve çoklu çekirdek performansında ciddi düzeyde artış mevcut.

Şimdi siz düşünün ikisi de 65 Watt işlemci ama birinin performansı yüksek ve anakartınıza takabiliyorsunuz.

Intel tarafında ASUS Z270'lerin 8'nci nesli destekleyebileceğini söylemişti ama Intel cephesi bunun önünü açmadı. Yeni anakart sattı.

AMD tarafında üretim geometrisi gittikçe düşüyor ve verimlilik yükseliyor.
Bu nedenle işlemci yükseltmek bu denli mümkün.

O anakarta Ryzen 9 takmak riskli olabilir evet ama Ryzen 7 2700X güvenle çalışır mesela.
Yarın Ryzen 5 4600 çıktı diyelim, muhtemelen TDP öyle yükselmeyecektir. Onu da bir BIOS güncellemesi sonrası takabileceksiniz.
BIOS güncellemek de artık oldukça kolay. İki tık ile yapabiliyorsunuz.

Açıkçası FX serilerindeki ısı ve düşük performans hikayelerini unutun derim. Çünkü AMD Ryzen ile yeni bir sayfa açtı.

Size önerdiğim 2600 Zen+ mimarisine sahip, 3600 ise Zen2, muhtelemen 4600 de Zen3 olacaktır.

AMD-Zen-Roadmap-740x416.png

Bellek;

Bellekler kapasite olarak aynı olsalar da frekans yönünden daha yavaşlar.
Bu da render performansını önemli ölçüde etki edecektir.
Bu tip üzerinde soğutucusu olmayan bellekleri daha çok hazır toplanmış bilgisayarlarda vs. görüyoruz.

Yarı iletkenlerde ısı hem ömrü azaltır hem de performansın düşmesine neden olur.

Depolama;

O sistemdeki SSD SATA'nın limitlerinde, benim önerdiğim sistemdeki SSD ise PCI Express'in limitlerinde.
SATA'da en baba SSD'de 500 MB/SN'nin üstünü göremezsiniz.

PCI Express'te ise maksimum 3500 MB/SN okuma hızını gösterecek bir SSD taktım. PCI Express'in limitini siz düşünün.
Yazma hızı da maksimum 1200 MB/SN.
Erişim hızı ise maksimum 220.000 & 290.000 IOPS olan bir SSD.
Bu değerler tabi her dosya boyutu için geçerli değil.
Ama render işi yapacak insanlar eğer yüksek boyutlu dosyalarla çalışacaksa mutlaka NVME SSD tavsiye ediyorlar.
Gündelik kullanımlarda bu değerleri görmemek normal çünkü gündelik işlerdeki gereken iş gücü bu kadar yüksek değil.
Yani arabanın hız kadranı 280'e kadar diye 280'de gitmiyor bilgisayar.

Ekran kartı;
Adobe Premiere Pro'da ekran kartı ile render işlemini hızlandırma imkanı mevcut.
Bunu da Nvidia CUDA sayesinde yapabiliyorsunuz.

O sistemde tavsiye edilen ekran kartı GTX 1650
Benim tavsiye ettiğim ekran kartı ise GTX 1650 Super

İkisi de 4 GB VRAM'e sahip.
Ama GPU yani grafik işlemcileri farklı.

GTX 1650 896 adet CUDA çekirdeğine sahip, 1650 Super ise 1280 adet CUDA çekirdeğine sahip.
Oyun performanslarına bile bakarsanız hangisinin daha fazla performanslı olduğunu göreceksiniz.

Daha fazla CUDA birimi = daha fazla işçisi olan şantiye gibi düşünülebilir.

Kasa;

Sizdeki kasanın ön tarafı tam olarak açık olmasa da ufak bir miktar açıklık var denilebilir.
Bu da önden hava akışını önleyebilecek bir durum.

Bendeki kasada ön tarafı tamamen ızgara. Hava akışı sorunu yok. (CD & DVD bölmesi olan kısım hariç.)

Güç Kaynağı;

O sistemdeki maksimum 500 Watt, benim önerdiğim sistemdeki 700 Watt.
İkisinin de 80 Plus sertifikası var fakat bu Gamepower güç kaynağı nerede kime ürettirildi?
Altyapısı hangi modelden alınma, bunları bilirsek o sertifikanın gerçek mi sahte mi olup olmadığını öğrenebiliriz.

Bu tip ürünler belirli ülkelerde belirli üreticilere burada isim hakları alınan bir marka ile bastırılıp ithal ediliyor.
İthal edilmesi sorun değil, güvenilirliği ve performansı sorun.
Yani Corsair, Cooler Master da başka firmaya PSU ürettiriyor ama saatli bomba gibi patlayacak & yangın çıkartacak ürünler de satmıyorlar insanlara.

Benim önerdiğim Silverstone ise kalite seviyesini hep belirli bir seviyenin altına indirmemiş bir firma.
Her ürününde mühendisliği kendisine ait olmayabilir ama, en azından kim üretiyor sertifikaları gerçek mi bu bilinir.
Aşağıdaki linkte SST-ST70F-ES230 modelinin test sonuçlarını görebilirsiniz;

Gamepower'ı kim üretti hangi modelin altyapısı bilmediğimiz için o sertifika şimdilik hikaye maalesef.

Ha elimizde imkan olsa alırız, yüke bağlarız & osilaskopa bağlarız görürüz gerçek mi değil mi, o imkan da ben de yok maalesef.
Olsa da bir yorum yapamam, neyin ne kadarı iyidir kötüdür onu tam bilmiyorum çünkü.

Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. :ok

Dipnot : 9'ncu nesil için Z370 anakartlara destek vermiş Intel. BIOS güncellemesi yapmak gerekiyormuş.
Intel almak istiyorsanız Intel tabanlı sistem de tavsiye ederim sorun değil.
Sadece Ryzen bana daha F/P geldiği için tavsiye ediyorum. (Yükseltmeye daha elverişli olduğu için.)

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Maksut

Yeni Üye
2 Şub 2020
36
27
Kıyasladığımız sistemler ;

Abinizin dediği;

SAVE_20200204_162412.jpg

Benim önerdiklerim;

Screenshot_2020-02-04-https-www-sinerji-gen-tr1.png

İşlemci;

Abinizin dediği sistemdeki Intel işlemci 6 çekirdek 6 izlek.
Benim önerdiğim sistemdeki AMD işlemci 6 çekirdek 12 izlek.
Bu demek oluyor ki, o Intel işlemci fiziksel çekirdek başına sadece 1 adet iş döngüsü yapabilir.
Benim önerdiğim AMD işlemci ise fiziksel çekirdek başına 2 kere iş döngüsü yapabilir.
Bu da doğrudan daha fazla işleme yanıt verebileceği anlamına gelir.

Intel işlemcideki önbellek 10.5 MB, AMD işlemcide ise 19 MB. Neredeyse iki katı.
Bu da demek oluyor ki AMD işlemci, daha fazla veriyi hafızasında tutabilir.
Peki bu ne işe yarayacak? İşlemci önbelleğinin fazla olması, daha fazla veriyi RAM'den alıp kendi bünyesinde daha kısa sürede işlemesini sağlar.
Bu da render gibi, sıkıştırma & çözme gibi uygulamalarda daha kısa sürede iş yapmasını sağlar.

İki işlemci de 65 Watt TDP'ye sahip. Yani ısınma konusunda AMD'ler ısınıyor gibi bir yalana inanmayın derim.

Anakart;

Aralarında sınıf yönünden fazla fark yok. Giriş seviyesi anakartlar.
Benim önerdiğim sistemdeki anakart 4 adet RAM slotuna sahip.
Abinizin baktığı sistemdeki MSI anakart ise 2 adet RAM slotuna sahip.
Yani ileride RAM yükseltmek isterseniz o sistemde RAM'leri satıp yeni RAM almak zorundasınız.
Bu sistemde ise mevcut RAM'lerin yanına kaç GB olursa olsun RAM ekleyebilirsiniz.

Bendeki anakartın üzerinde soğutucu mevcut, bu da işlemciyi besleyen transistörlerin daha etkili soğutulmasında işe yarar.
Yine de kasa havalandırması önemlidir.

Bunun haricinde Intel 6. 7. 8. nesillerde farklı anakartlar çıkarıp durdu.
6. nesil için aldığınız bir B150 anakarta 8. nesil işlemci takamazsınız.
7. nesil için aldığınız bir Z270 anakarta 8. nesil işlemci takamazsınız.
8. nesil için üretilen bir anakarta Intel 9'uncu nesil işlemciler için destek verir mi bilmiyorum.

AM4 bir anakart aldığınızda ciddi sayıda işlemci çeşidine yükseltme imkanı mevcut. (Anakartın altyapısı yettiği müddetçe.)
Bu anakarta Ryzen 5 3600 takabilirsiniz, Ryzen 7 2700X takabilirsiniz, Ryzen 9 bile takılabiliyor. (7 ve 9'da iyi soğutmak şart.)

AMD Ryzen ailesinde Zen+ mimarisinden Zen 2 mimarisine geçildiğinde hem önemli düzeyde işlem gücü hem de önemli düzeyde güç tasarrufu elde edildi.
Yani Ryzen 5 3600, 2600 ile aynı gücü tüketiyor ama tek çekirdek ve çoklu çekirdek performansında ciddi düzeyde artış mevcut.

Şimdi siz düşünün ikisi de 65 Watt işlemci ama birinin performansı yüksek ve anakartınıza takabiliyorsunuz.

Intel tarafında ASUS Z270'lerin 8'nci nesli destekleyebileceğini söylemişti ama Intel cephesi bunun önünü açmadı. Yeni anakart sattı.

AMD tarafında üretim geometrisi gittikçe düşüyor ve verimlilik yükseliyor.
Bu nedenle işlemci yükseltmek bu denli mümkün.

O anakarta Ryzen 9 takmak riskli olabilir evet ama Ryzen 7 2700X güvenle çalışır mesela.
Yarın Ryzen 5 4600 çıktı diyelim, muhtemelen TDP öyle yükselmeyecektir. Onu da bir BIOS güncellemesi sonrası takabileceksiniz.
BIOS güncellemek de artık oldukça kolay. İki tık ile yapabiliyorsunuz.

Açıkçası FX serilerindeki ısı ve düşük performans hikayelerini unutun derim. Çünkü AMD Ryzen ile yeni bir sayfa açtı.

Size önerdiğim 2600 Zen+ mimarisine sahip, 3600 ise Zen2, muhtelemen 4600 de Zen3 olacaktır.

AMD-Zen-Roadmap-740x416.png

Bellek;

Bellekler kapasite olarak aynı olsalar da frekans yönünden daha yavaşlar.
Bu da render performansını önemli ölçüde etki edecektir.
Bu tip üzerinde soğutucusu olmayan bellekleri daha çok hazır toplanmış bilgisayarlarda vs. görüyoruz.

Yarı iletkenlerde ısı hem ömrü azaltır hem de performansın düşmesine neden olur.

Depolama;

O sistemdeki SSD SATA'nın limitlerinde, benim önerdiğim sistemdeki SSD ise PCI Express'in limitlerinde.
SATA'da en baba SSD'de 500 MB/SN'nin üstünü göremezsiniz.

PCI Express'te ise maksimum 3500 MB/SN okuma hızını gösterecek bir SSD taktım. PCI Express'in limitini siz düşünün.
Yazma hızı da maksimum 1200 MB/SN.
Erişim hızı ise maksimum 220.000 & 290.000 IOPS olan bir SSD.
Bu değerler tabi her dosya boyutu için geçerli değil.
Ama render işi yapacak insanlar eğer yüksek boyutlu dosyalarla çalışacaksa mutlaka NVME SSD tavsiye ediyorlar.
Gündelik kullanımlarda bu değerleri görmemek normal çünkü gündelik işlerdeki gereken iş gücü bu kadar yüksek değil.
Yani arabanın hız kadranı 280'e kadar diye 280'de gitmiyor bilgisayar.

Ekran kartı;
Adobe Premiere Pro'da ekran kartı ile render işlemini hızlandırma imkanı mevcut.
Bunu da Nvidia CUDA sayesinde yapabiliyorsunuz.

O sistemde tavsiye edilen ekran kartı GTX 1650
Benim tavsiye ettiğim ekran kartı ise GTX 1650 Super

İkisi de 4 GB VRAM'e sahip.
Ama GPU yani grafik işlemcileri farklı.

GTX 1650 896 adet CUDA çekirdeğine sahip, 1650 Super ise 1280 adet CUDA çekirdeğine sahip.
Oyun performanslarına bile bakarsanız hangisinin daha fazla performanslı olduğunu göreceksiniz.

Daha fazla CUDA birimi = daha fazla işçisi olan şantiye gibi düşünülebilir.

Kasa;

Sizdeki kasanın ön tarafı tam olarak açık olmasa da ufak bir miktar açıklık var denilebilir.
Bu da önden hava akışını önleyebilecek bir durum.

Bendeki kasada ön tarafı tamamen ızgara. Hava akışı sorunu yok. (CD & DVD bölmesi olan kısım hariç.)

Güç Kaynağı;

O sistemdeki maksimum 500 Watt, benim önerdiğim sistemdeki 700 Watt.
İkisinin de 80 Plus sertifikası var fakat bu Gamepower güç kaynağı nerede kime ürettirildi?
Altyapısı hangi modelden alınma, bunları bilirsek o sertifikanın gerçek mi sahte mi olup olmadığını öğrenebiliriz.

Bu tip ürünler belirli ülkelerde belirli üreticilere burada isim hakları alınan bir marka ile bastırılıp ithal ediliyor.
İthal edilmesi sorun değil, güvenilirliği ve performansı sorun.
Yani Corsair, Cooler Master da başka firmaya PSU ürettiriyor ama saatli bomba gibi patlayacak & yangın çıkartacak ürünler de satmıyorlar insanlara.

Benim önerdiğim Silverstone ise kalite seviyesini hep belirli bir seviyenin altına indirmemiş bir firma.
Her ürününde mühendisliği kendisine ait olmayabilir ama, en azından kim üretiyor sertifikaları gerçek mi bu bilinir.
Aşağıdaki linkte SST-ST70F-ES230 modelinin test sonuçlarını görebilirsiniz;

Gamepower'ı kim üretti hangi modelin altyapısı bilmediğimiz için o sertifika şimdilik hikaye maalesef.

Ha elimizde imkan olsa alırız, yüke bağlarız & osilaskopa bağlarız görürüz gerçek mi değil mi, o imkan da ben de yok maalesef.
Olsa da bir yorum yapamam, neyin ne kadarı iyidir kötüdür onu tam bilmiyorum çünkü.

Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. :ok

Dipnot : 9'ncu nesil için Z370 anakartlara destek vermiş Intel. BIOS güncellemesi yapmak gerekiyormuş.
Intel almak istiyorsanız Intel tabanlı sistem de tavsiye ederim sorun değil.
Sadece Ryzen bana daha F/P geldiği için tavsiye ediyorum. (Yükseltmeye daha elverişli olduğu için.)
sagolun hocam daha fazla ve detaylı bilgi edinemezdik siz olmasaydiniz. tekrar tekrar cok teşekkür ederim hocam iyi forumlar .yeniyim burda ama artik burdayim :)

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Eskiden amd işlemciler çok ısınır hatta sistem kendini kapatırdı.İşte bu 2000'li yıllarda amd için çok kötü bir antipati oluşmasına neden oldu ve intel işlemciler aldı başını gitti.
Fakat özellikle reyzen serisi ile amd adeta çoştu ve zirveye oynuyor.Bende şuan intel i5 kullanıyorum fakat şuan yenileyecek olsam düşünmeden amd ryzen serisi bir işlemci seçerim.Hem daha ucuz hemde daha verimli.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Eskiden amd işlemciler çok ısınır hatta sistem kendini kapatırdı.İşte bu 2000'li yıllarda amd için çok kötü bir antipati oluşmasına neden oldu ve intel işlemciler aldı başını gitti.
Fakat özellikle reyzen serisi ile amd adeta çoştu ve zirveye oynuyor.Bende şuan intel i5 kullanıyorum fakat şuan yenileyecek olsam düşünmeden amd ryzen serisi bir işlemci seçerim.Hem daha ucuz hemde daha verimli.

Athlon dönemi de efsaneydi diyorlar. Athlon'u kullanmadığım için bir şey diyemiyorum.:hihi

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Athlon dönemi de efsaneydi diyorlar. Athlon'u kullanmadığım için bir şey diyemiyorum.:hihi
2003 yılında Windows Xp çıktığında Windows 2000 Profesional ile vedalaşmıştık.İşte tam bu zamanlar üniversite de bulunan tüm makineler hala Windows 98 ile çalışıyor ve biz bu makinelerde delphi, visual basic, Adobe Dreamweaver ve flash öğrenmeye çalışıyorduk ? İşte tam da bu yıllardan sonra amd kendinden söz ettirmeye başlasa da maalesef ısınma sorununa daha yakın tarihlerde tam olarak çözüm bulabildi.O yıllarda özellikle oyun oynamak isteyenlerin tek tercihi intel di maalesef.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
2003 yılında Windows Xp çıktığında Windows 2000 Profesional ile vedalaşmıştık.İşte tam bu zamanlar üniversite de bulunan tüm makineler hala Windows 98 ile çalışıyor ve biz bu makinelerde delphi, visual basic, Adobe Dreamweaver ve flash öğrenmeye çalışıyorduk ? İşte tam da bu yıllardan sonra amd kendinden söz ettirmeye başlasa da maalesef ısınma sorununa daha yakın tarihlerde tam olarak çözüm bulabildi.O yıllarda özellikle oyun oynamak isteyenlerin tek tercihi intel di maalesef.

Şimdi ne Flash kaldı ne de Delphi. (Programcı değilim ama son zamanlarda haberler sayesinde öğrendim ne olduğunu. :kiskis )

A Çevrimdışı

alternatiwe

Aktif Üye
6 Eyl 2018
61
Şöyle bir öneri de ben yapayım. İşlemciyi 12nm r5 1600 yaptım, f/p ürünü. Ramlar 16gb 3000Mhz, 512 gb nvm2 ssd ve 6gb gtx1660 süper ekran kartı. Güç kaynağı 80+ değil ve 500W olmasına rağmen 38A'lik 12V kanalı sayesinde fazlasıyla yetecektir. 4500TL

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt