5000 TL'ye Kadar Masaüstü PC Tavsiye Alabilir Miyim?

M Çevrimdışı

Maksut

Yeni Üye
2 Şub 2020
36
27
Öncelikler herkese merhaba . 5000 TL bütçem var ve Adobe yazılımları gibi yazılımları rahatça kullanabileceğim bir pc tavsiyesi arıyorum.Yardımını esirgemeyen hocalarıma şididen teşekkür ediyorum iyi forumlar... :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Merhaba Maksut bey, bu isteğinize monitör de dahil olacak mı? Yoksa sadece 5000 TL kasa tavsiyesi mi vereyim? :alala

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
AMD Ryzen 5 3600 İşlemci - 1355,24 TL

ASUS TUF B450 PRO Gaming Anakart - 796 TL

Crucial Ballistix 2X8 GB 3200 MHz CL15 RAM - 566,84 TL (Kargo Ücreti Olabilir)

SAMSUNG 860 EVO 250 GB SATA SSD - 317,60 TL (8,90 TL Kargo Ücreti)

Sapphire AMD Radeon RX 580 4 GB Nitro Plus - 1188,28 TL

Zalman N3 Kasa - 303,59 TL

Gigabyte G750H 750 Watt 80 Plus Gold Sertifikalı Yarı Modüler Güç Kaynağı - 484,90 TL

(QP Bilişim pek içime sinmese de güç kaynağı için güzel fırsat, şans verilebilir.)

Toplam : 5012,45 TL

İsterseniz Intel işlemcili sistem tavsiyesi de verebilirim. Yükseltmeye elverişlilik açısından AM4 sistemler şu an daha mantıklı.
Bunların haricinde hangi Adobe programları ile ne yapacağınızı da belirtirseniz daha net tavsiyeler vermeye çalışırım.

En uygun hangi firmada var diye araştırdığım için bu saate kaldı kusura bakmayın. M Maksut
Bazı parçalarda indirim var, kaçırmazsanız bu fiyata toplayabilirsiniz.

M Çevrimdışı

Maksut

Yeni Üye
2 Şub 2020
36
27

Gigabyte G750H 750 Watt 80 Plus Gold Sertifikalı Yarı Modüler Güç Kaynağı - 484,90 TL

(QP Bilişim pek içime sinmese de güç kaynağı için güzel fırsat, şans verilebilir.)

İsterseniz Intel işlemcili sistem tavsiyesi de verebilirim. Yükseltmeye elverişlilik açısından AM4 sistemler şu an daha mantıklı.
Bunların haricinde hangi Adobe programları ile ne yapacağınızı da belirtirseniz daha net tavsiyeler vermeye çalışırım.

En uygun hangi firmada var diye araştırdığım için bu saate kaldı kusura bakmayın. M Maksut
eline koluna saglik hocam zaman ayirdigin icin, bunlari ben toplayabilir miyim diye dusundum biraz :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
eline koluna saglik hocam zaman ayirdigin icin, bunlari ben toplayabilir miyim diye dusundum biraz :)

Toplaması basit, dikkatli olursanız sorun olmaz.
Ryzen işlemcilerde pinler iğne şeklindedir, takarken dikkat edin derim.
Bir tanıdık varsa ona da taktırabilirsiniz. Kurması 30 dk sürmez.
Samsun'da ikamet ediyorsanız yardımcı olabilirim.

Tek bir siteden toplarsanız maliyet artacaktır, o yüzden hangi firmada hangi parça uyguna varsa oradan almak faydalı oluyor.
E bir de her firmada her ürün stokta olmuyor.
Ben kendime sistem toplarken öyle yaptım, hangi parça nerede ucuzsa oradan aldım.
YouTube'da bolca video mevcut, onları izleyebilirsiniz.
Mesela;

Onun dışında kablo bağlantıları kolay, çünkü her soketin şekli belli.
Zorlamadığınız müddetçe ters oturtamazsınız.
Ekran kartı takarken de fazla eğmemeye özen gösterseniz yeter. Vidalarken elinizde mutlaka alttan tutun, ağırlıktan düşebiliyor.
RAM'leri takarken de yavaş şekilde yönüne dikkat ederek taksanız yeter. Ortadaki girinti hizaya geliyorsa, ittirdiğinizde kendisi çıt diye oturacaktır.

M Çevrimdışı

Maksut

Yeni Üye
2 Şub 2020
36
27
Toplaması basit, dikkatli olursanız sorun olmaz.
Ryzen işlemcilerde pinler iğne şeklindedir, takarken dikkat edin derim.
Bir tanıdık varsa ona da taktırabilirsiniz. Kurması 30 dk sürmez.
Samsun'da ikamet ediyorsanız yardımcı olabilirim.

Tek bir siteden toplarsanız maliyet artacaktır, o yüzden hangi firmada hangi parça uyguna varsa oradan almak faydalı oluyor.
E bir de her firmada her ürün stokta olmuyor.
Ben kendime sistem toplarken öyle yaptım, hangi parça nerede ucuzsa oradan aldım.
YouTube'da bolca video mevcut, onları izleyebilirsiniz.
Mesela;

Onun dışında kablo bağlantıları kolay, çünkü her soketin şekli belli.
Zorlamadığınız müddetçe ters oturtamazsınız.
Ekran kartı takarken de fazla eğmemeye özen gösterseniz yeter. Vidalarken elinizde mutlaka alttan tutun, ağırlıktan düşebiliyor.
RAM'leri takarken de yavaş şekilde yönüne dikkat ederek taksanız yeter. Ortadaki girinti hizaya geliyorsa, ittirdiğinizde kendisi çıt diye oturacaktır.

sagolon hocam tekrardan bakicam hepsine
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Umut Barış Umut Barış, hocam bitanede toplu kasa onerirseniz bos vaktinizde sevinirim saygilar
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Adobe premiere
Adobe premiere after effects
kullanilacak hocam

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Arkadaşın kullanacağı programlar için grafik kartı o kadar önemli değil mi?
Bi de RX580 için 750w PSU çok değil mi?
Bu bütçeye oyuncu sistemi toplayın deseydi RX5700 ile Ryzen 2600 koyardım. Kalan paraya da altını doldururdum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Arkadaşın kullanacağı programlar için grafik kartı o kadar önemli değil mi?
Bi de RX580 için 750w PSU çok değil mi?
Bu bütçeye oyuncu sistemi toplayın deseydi RX5700 ile Ryzen 2600 koyardım. Kalan paraya da altını doldururdum.

Adobe programları dediği için hangisi bilmiyoruz. Photoshop mu, After Effect mi? Ilustrator mu, Indesign mı? O soruya cevap alamadım maalesef.
750 Watt çok değil, hem ileri dönük olması hem de kararlı besleme açısından kaliteli bir güç kaynağı tercih etmek önemli.
CPU önemli olan bir programsa kullandığı kartı daha düşük tercih edebilir tabi. Ancak çok düşük karta geçmesi de bazı işlerde zorluk çıkarabilir.

Dipnot : Kullanacağı programları daha sonra belirtmiş. Video düzenleme ve efekt programları.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Adobe programları dediği için hangisi bilmiyoruz. Photoshop mu, After Effect mi? Ilustrator mu, Indesign mı? O soruya cevap alamadım maalesef.
750 Watt çok değil, hem ileri dönük olması hem de kararlı besleme açısından kaliteli bir güç kaynağı tercih etmek önemli.
CPU önemli olan bir programsa kullandığı kartı daha düşük tercih edebilir tabi. Ancak çok düşük karta geçmesi de bazı işlerde zorluk çıkarabilir.

Dipnot : Kullanacağı programları daha sonra belirtmiş. Video düzenleme ve efekt programları.

tam araştırmasını yapmadım ama ihtiyaçtan büyük güç kaynağı kullamak elektrik tüketimini arttırmaz mı? mesela benim hesaplamalarıma göre senin topladığın sisteme 500W güç kaynağı yeterli olur. [BGCOLOR=rgb(65, 168, 95)] [/BGCOLOR]
750W kullanması ihtiyacı olandan %50 daha büyük bir PSU alması anlamına geliyor. Bu durumda elektrik tüketimi aynı oranda artar mı?

Edit: Biraz araştırdım. Eğer 500W ihtiyacı olan sisteme 500w ve 1000w güç kaynağı bağlarsak tüketim de artar mı sorusunun cevabı hayırmış. Sistem anlık olarak ihtiyacı olanı çekiyor. Verimlilik durumuna göre tüketim miktarı değişkenlik gösteriyor.

kaynak:

L Çevrimdışı

LynXMaSTeR 

Aktif Üye
16 Ocak 2020
144
750w yazan her güç kaynağı tam olarak 750w veremiyor maalesef. bu hususta 80+ sertifikasına bakmak lazım. genelde güç kaynakları belirtilen gücün %80-90 ını verir. bazıları ise bu kadar güç bile veremez. o yüzden bilindik, sertifikası olan markalardan tercih etmek önemli. bence 750w bu sistem için gayet ideal. ileride bi işlemci veya ekran kartı güncellemesi yapıldığında yeniden güç kaynağı almak zorunda kalınmaz.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
750w yazan her güç kaynağı tam olarak 750w veremiyor maalesef. bu hususta 80+ sertifikasına bakmak lazım. genelde güç kaynakları belirtilen gücün %80-90 ını verir. bazıları ise bu kadar güç bile veremez. o yüzden bilindik, sertifikası olan markalardan tercih etmek önemli. bence 750w bu sistem için gayet ideal. ileride bi işlemci veya ekran kartı güncellemesi yapıldığında yeniden güç kaynağı almak zorunda kalınmaz.
80+ önemli fakat dediğiniz gibi değil. üzerinde 750w yazan her güç kaynağı 750w verir fakat şebekeden ne çektiği önemlidir. 80+ bronze vb. demek %80 %90 verimlilikle güç veriyor demektir. Yani size 750w lazım fakat şebekeden en iyi ihtimalle 825-900w güç çekiyorsunuz demektir. Bu sertifikanın olmadığı daha verimsiz psularda ise 1000W ve daha üzerinde tüketim yaparlar 750w verebilmek için.

kaynak:

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
tam araştırmasını yapmadım ama ihtiyaçtan büyük güç kaynağı kullamak elektrik tüketimini arttırmaz mı? mesela benim hesaplamalarıma göre senin topladığın sisteme 500W güç kaynağı yeterli olur. [BGCOLOR=rgb(65, 168, 95)] [/BGCOLOR]
750W kullanması ihtiyacı olandan %50 daha büyük bir PSU alması anlamına geliyor. Bu durumda elektrik tüketimi aynı oranda artar mı?

Edit: Biraz araştırdım. Eğer 500W ihtiyacı olan sisteme 500w ve 1000w güç kaynağı bağlarsak tüketim de artar mı sorusunun cevabı hayırmış. Sistem anlık olarak ihtiyacı olanı çekiyor. Verimlilik durumuna göre tüketim miktarı değişkenlik gösteriyor.

kaynak:

Evet, söylediğiniz gibi. PSU sadece talep edilen kadarını verir. Akım çekilir, gerilim verilir. 1200 Watt da taksak sistem neyse o kadarını çekebilir.

L Çevrimdışı

LynXMaSTeR 

Aktif Üye
16 Ocak 2020
144
80+ önemli fakat dediğiniz gibi değil. üzerinde 750w yazan her güç kaynağı 750w verir fakat şebekeden ne çektiği önemlidir. 80+ bronze vb. demek %80 %90 verimlilikle güç veriyor demektir. Yani size 750w lazım fakat şebekeden en iyi ihtimalle 825-900w güç çekiyorsunuz demektir. Bu sertifikanın olmadığı daha verimsiz psularda ise 1000W ve daha üzerinde tüketim yaparlar 750w verebilmek için.

kaynak:

evet dediğiniz gibiymiş, ben diğer türlü biliyordum.
sonuç olarak demek istediğim ileri dönük bir güç kaynağı almak her zaman daha mantıklı bence.
çünkü kasayı upgrade ederken çoğu insan güç kaynağını değiştirmiyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt