VESTEL Üretimi TV ler ile ilgili Mini Bilgilendirme Konusudur

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Cvp: VESTEL Üretimi TV ler ile ilgili Mini Bilgilendirme Konusudur

atlas54' Alıntı:
Ado hocam dediğin ayarı yaptım ama maalesef hala aynı hala zınk zınk ses geliyor sinir bozucu tv yi kırıp atasımız geliyor ailecek şimdi servis çağırsam derdimi nasıl anlatacağım ger zaman çıkan bir ses değil çünkü gelen servis en fazla 2 dk dinleyecek bir sorun yok deyip gidecek hoparlörlere baskı falan yapsam düzelir mi?
Ado' Alıntı:
Ado hocam tekrar merhaba 

Vestel 55ua8300 tv var ölü piksel çıkmıştı değişim kararı çıktı yeni ürün geldi ancak bu gelen üründe tv kanallarındaki bazı konuşma seslerinde tv hoparlörü titreyip zınk zınk ses geliyor normal müzik açıyorum yüksek seste seste bozulma yok kaliteli ancak bazı konuşma seslerinde hoparlör titriyor zınk zınk ses geliyor rahatsız ediyor sorun neyden kaynaklıdır hoparlörün etrafındaki yalıtım dan falan olabilir mi değişime giden tv de ses sorunu yoktu. 

Ali Kardeşim Merhabalar;

Bahsettiğiniz ses maalesef ki kasa vibrasyonundan kaynaklanmaktadır ki CRT dediğimiz tüplü tv lerden beri bu distortion sorunu hep mevcuttur.

Çözüme yönelik tv menüden ses ayarlarına girip EQ ayarlarından 1KHZ ses seviyesini aşağıya çekmektir. (Bazı ürünlerde menüde 1.5khz olarak görebilirsiniz)

BU KADAR KARAMSAR OLMAYINIZ. aKTİF BAS KAPALI İSE, eq AYARLARINDAN BAS VE 1 KHZ KISILMIŞ İSE, BUNA RAĞMEN SORUN DEVAM EDİYOR İSE MAMBREN SORUNU OLABİLİR, SERVİS ÇAĞIRIN BU SORUN KAYITLARA GEÇSİN. SORUN YOK DESELER DAHİ SİSTEMDE BU ŞİKAYETİNİZ KAYIT ALTINA GEÇER. TEKRAR ÇAĞIRIRSINIZ TEKRAR KAYIT ALTINA GEÇER. YANİ İŞİ YOKUŞA SÜRERLERSE, İŞİ YOKUŞA SÜRERİZ.

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133

Ado hocam merhaba ses sorunu için servis geldi ben evde yoktum telefon ile durumu anlattılar bana dts surround açıkmış onu kapatmışlar ve bası 0 dan eksiye çekmişer dedim dts yi neden kapattınız onda ses daha kaliteli neden iyi bir özelliği kapatayım dedim dts sadece ses sisteminde etkili olur tv hoparlöründe kapatınca bir kalite farkı olmaz dedi ama ben evdeyken denemiştim kapatınca ses daha sıradan olmuştu servisin dediği doğru dts tv hoparlörü için etki etmez mi dts yi kapat bası kapat ne anladım bu işten tv nin var olan bu özelliklerini kullanmayacaksam neden alıyorum özellikle aldım bu tv yi subwoofer var diye dts var diye sorun yok dedi ve gitti servis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

atlas54' Alıntı:
Ado hocam merhaba ses sorunu için servis geldi ben evde yoktum telefon ile durumu anlattılar bana dts surround açıkmış onu kapatmışlar ve bası 0 dan eksiye çekmişer dedim dts yi neden kapattınız onda ses daha kaliteli neden iyi bir özelliği kapatayım dedim dts sadece ses sisteminde etkili olur tv hoparlöründe kapatınca bir kalite farkı olmaz dedi ama ben evdeyken denemiştim kapatınca ses daha sıradan olmuştu servisin dediği doğru dts tv hoparlörü için etki etmez mi dts yi kapat bası kapat ne anladım bu işten tv nin var olan bu özelliklerini kullanmayacaksam neden alıyorum özellikle aldım bu tv yi subwoofer var diye dts var diye sorun yok dedi ve gitti servis

Selamlar Değerli Kardeşim;

Kısmen siz haklı olsanız da, kısmen servisin haklı olduğu durumlar var.

Gelin durumu şöyle özetleyelim ve dengeleyelim.

Öncelikle kapattıkları DTS nin teknik tanımı nedir ona bakalım;

DTS® nedir? Digital Theatre Systems (Dijital Sinema Sistemleri), bir çok sinemada kullanılan yüksek kaliteli surround ses sistemleridir. Dolby Digital, 6 farklı ses kanalını kapsayan yaygın versiyondur.

Görüldüğü üzere aslında GERÇEK bir sinema sistemi ve olması gereken 6 kanaldan bahsediliyor burada, yani durum şu ki sizin de bildiğiniz üzere 
2 adet ön
2 adet arka
1 adet merkez
1 adet aktif bas olmak üzere 6 ayrı ses kanalı ve 6 ayrı amplifikatör olması ve tabii ki bu 6 ayrı kanala 6 farklı sahne efektlerini yansıtacak bir audio peocessor yani ses işlemcisinden bahsediyoruz.

Sorun şu ki bu koşullarda siz, tv de bulunan 2 adet kıytırık hoparlör ile (Ses sistemi ile kıyaslayınca kıytırık oluyor :)  ) bu efekti alamamak/ vınlama sorunu/ özelliğin kapatılması gibi durumlardan şikayetçi oluyorsunuz. İşin bu kısmında Servis haklı zira elbette ki size bir EFEKT vererek sesi değiştiren bu özellik aslında bir sinema sistemi kullanıldığında aktif hale getirilmelidir.

Benim size sunduğum çözüm önerilerinde de dikkat ederseniz bas özelliklerinin kısılması durumu vardı, elbette tüketici mantığı ile siz haklısınız. ''Var ise neden kısayım'' dersiniz, Lakin sorun şu ki, EKLEMLİ ve PLASTİK olan tüm unsurlarda bu distorsion sorunu %70 oranda vardır, bir kısmını duyarsınız, bir kısmını duymazsınız ayrı konu. Zaten plastik kasalar nedeniyle bu titremelerden muzdaripken, şimdi bir de estetik kaygısı ile HİDDEN denilen gizli hoparlör yapısı nedeniyle artık hoparlörler kişiye değil yere baktığı için bu sefer volume seviyesi daha yukarı seviyelerde açılıyor (Zira duyulmuyor) bu da distorsion seviyesini daha yukarı çekiyor.

Hava kuvvetleri mensubu olan rahmetli babamın Amerikalı arkadaşlarının, Türkiyede buldukları ahşap kasalı radyoları kendi ülkelerine götürürken, plastik olanlarını ülkemizde hediye olarak dağıttıkları zamanları da bilirim ben :)

Konu SES ise, Çözüm AHŞAP tır aslında bunun alternatifi yok. 

Tabii ki daha farklı varyasyonlar, daha değişik mühendislik ile bunun önüne geçilebilir mi? Elbette geçilir. Lakin F/P bantlarında satılan ürünlerden bunu çok fazla bekleyemiyoruz bu nedenle var olan BAS frekansın kısılmasını da teknik taraf olarak biz yadırgamıyoruz. Tüketici tarafı ise bu durumdan muzdarip olabiliyor bu gibi durumlarda ise ya servisin önerisi ile kullanacak, ya ses sistemi alacak, ya da ürünü iade edeceksiniz başka alternatif kalmıyor geriye.  :ok:

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133

Ado hocam verdiğiniz profesyonelce cevap için teşekkür ederim 5+1 ses sistemim var ancak salonda görüntü kirliliği yaratacağı için tv nin de duvarda olmasından altında da bir şey olmamasından dolayı kuramıyorum zaten ürün değişim ürünü önceki ölü piksel nedeni ile değişti    bu yaklaşık 10 gündür bende ilk gelen tv den bu yana 3 hafta geçti 14 günü geçtiği için iade edebilir miyim hala ayıplı üründe 6 ay iade süresi var diye biliyorum fakat bu hoparlör sorunu ayıplı ürüne girer mi? Kaldı ki servis normal sorun yok diyor muhtemelen fabrika da öyle diyecektir. Geriye sanırım tüketici hakem heyeti kalıyor ilk değişen tv başka sorunlu bu başka sorunlu hepsini anlatır güzel bir dilekçe yazmam gerekli bu süreç de epey uzun sürüyor fabrika şu dakika iade kararı verse hemen iade ederim beklentimi karşılamıyor çünkü smart tv özelliği yavaş olsun umrumda değil ama sürekli bir ölü piksel sorunu ses sorunu peş peşe yaşamam tv den iyice soğuttu beni tam gelen tv iyi derken bunda da ses cortladı.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

atlas54' Alıntı:
Ado hocam verdiğiniz profesyonelce cevap için teşekkür ederim 5+1 ses sistemim var ancak salonda görüntü kirliliği yaratacağı için tv nin de duvarda olmasından altında da bir şey olmamasından dolayı kuramıyorum zaten ürün değişim ürünü önceki ölü piksel nedeni ile değişti    bu yaklaşık 10 gündür bende ilk gelen tv den bu yana 3 hafta geçti 14 günü geçtiği için iade edebilir miyim hala ayıplı üründe 6 ay iade süresi var diye biliyorum fakat bu hoparlör sorunu ayıplı ürüne girer mi? Kaldı ki servis normal sorun yok diyor muhtemelen fabrika da öyle diyecektir. Geriye sanırım tüketici hakem heyeti kalıyor ilk değişen tv başka sorunlu bu başka sorunlu hepsini anlatır güzel bir dilekçe yazmam gerekli bu süreç de epey uzun sürüyor fabrika şu dakika iade kararı verse hemen iade ederim beklentimi karşılamıyor çünkü smart tv özelliği yavaş olsun umrumda değil ama sürekli bir ölü piksel sorunu ses sorunu peş peşe yaşamam tv den iyice soğuttu beni tam gelen tv iyi derken bunda da ses cortladı.

Değerli Kardeşim;

Ben genelde hiyerarşik sıralamayı tercih ederim. Bu koşullarda

1- Yetkili servis
2- Müşteri Hizmetleri
3- Servis Hizmetleri genel müdürlüğü
4- genel müdürün kendisi

Sıralamasında sonuç alınamamışsa eğer, o zaman o değerli atasözümüz devreye girer

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir  :ok:

Hakem heyeti yoluna gidiniz, bilirkişi gerekli incelemeyi yaparak ihtiyacınız olan yasal sonucu çıkartacaktır, bu koşullarda VESTEL markasının itiraz hakkı da kalmaz. (Tabi ki işi uzatmak istese uzatır da, o noktadan sonrasına pek gitmiyorlar sağ olsunlar)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Adem bey merhaba, forumda yazılarınızı sürekli takip ederdim ama artık malum orada yazmıyormuşsunuz bende size mail atmak istedim bir konuda. Umarım vakit bulur da cevap verirsiniz. 

Annemle babam için bir tv almayı düşünüyorum. Onlar için görüntü sağlamlık yetecektir sonuçta smart tv pek de ırgalamaz aslında. İki tv arasında kaldım. Vestel 48FB7300 ve Vestel 48FD7300. Bu konuda yazmışsınız aslında ama ben yine de merakımı gizleyemedim sorayım dedim. 

Acaba FB serisinde samsung panel mi vardır, bu da FB serisi tercih sebebi mi yapar acaba? 1529 tl ye alabiliyorum FD serisini. 

Şimdiden tşk ederim, iyi günler dilerim

Onur Kardeşim Günaydın;

Aslında böyle bir yanılgı ve hatta yönlendirme olmasına rağmen hiç bir şekilde ''FB lerde SAMSUNG, FD lerde X panel kullanılır'' gibi bir mantık yoktur, hem de ASLA yoktur. Diğer forumda bir arkadaşımızın yorumunu okudum, hatta direkt olarak ''FD almayın çünkü vs vs'' gibi bir yazı yazmış ancak bana göre altı boş bir söylem zira anakart işlemci panel konfigrasyonunda zıtlık yok. FB de de SAMSUNG LG CHİMEİ AUO panel kullanılır, FD de de SAMSUNG LG CHİMEİ AUO panel kullanılır bu istisnasız tek doğru bilgidir.

Aynı model olmasına rağmen örnek veriyorum 43FD7300 üründe toplam 10.000 lik kapasitenin ilk 5000 üretimde SAMSUNG panel, sonraki 3000 de LG, sonraki 2000 de AUO, sonraki 1000 adet üretmde ise CHİMEİ panel kullanabilir. teknik ve yasal anlamda buna engel teşkil edecek hiç bir şey yok. bu nedenle ben modele panel tanımlamalarında KESİN beyanlardan hep kaçınırım. direkt olarak KESİN hangi panelin kullanıldığı seri numarasında gizlidir. Ben üretim verilerinde kullanılan panellerde eğer ikili ve/veya üçlü kullanım görüyorsam zaten seri numarası olmadan kesin bilgi verilmeyeceğini beyan ederim. Ancak model bazında tek bir panel kullanılan üretimler de elbette var ki son zamanlarda hep tekil kullanıma denk geliyoruz zaten.  :ok:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

[font=Helvetica, sans-serif]Adem Bey, bir kez daha rahatsız ediyorum. Aileme sizinle görüşmemizden sonra 49ub8300 model televizyonu aldık şimdilik memnunuz. Bu arada kendi evimde de 50 inçlik bir Panasonic plazma kullanıyorum. Acaba onu da büyük ekranlı, uygun fiyatlı bir 4K Tv ile değiştirsem mi diye düşündüm. Bu sırada 65ub9100 modele rastladım. Donanımhaber'de TV'nin yeni yazılımla HDR desteği aldığını da gördüm. Fakat Tv sanırım eski model, o yüzden çok fazla yerde satılmıyor. Satış fiyatı da 4300 civarı. Bu modeli ararştırırken de 65UD8900 Model Tv'ye rastladım. 2017 modelmiş. Fiyatı da şu an Hepsiburada da 3500 TL. Size sormak istediğim UB9100 ile 8900'ün farkları nelerdir. Aynı paneli, anakartı, işlemciyi mi kullanıyorlar? Yazılımla 65UD8900 modeli de HDR'li yapılabilir mi? UD8900 modeli sanırım yeni olduğu için pek kullanıcı yorumu da yok, panel, anakart bilgilerini bulamadım. 

[font=Helvetica, sans-serif]Ali Kardeşim Merhabalar;

[font=Helvetica, sans-serif]UD serileri ile ilgili sebebini bilmediğim bir önyargı görüyorum, bazen fiyat, bazen ise mesnetsiz yorumlar yazan diğer forum üyeleri ile ilgili bir etki olduğu düşüncesindeyim.

[font=Helvetica, sans-serif]Sorun şu ki bir çok ürün üzerinde yaptığım araştırmada ben üretim hiyerarşisinde ve kalitesinde bir fark göremedim.

[font=Helvetica, sans-serif]Bir kere de sizin örneklediğiniz ürünler üzerinden ilerleyelim bakalım.

[font=Helvetica, sans-serif]65UD8900 ve 65UB9100 ile ilgili ufak bir karşılaştırma yapalım.

[font=Helvetica, sans-serif]UD8900 de LG IPS panel mevcut
[font=Helvetica, sans-serif]UB9100 de AUO VA panel mevcut

[font=Helvetica, sans-serif]Her iki ürün de silver 24 pakete dahil.

[font=Helvetica, sans-serif]Her iki üründe de MB120 anakart mevcut dolayısı ile işlemci yapıları da aynı.

[font=Helvetica, sans-serif]UB9100 kasası SNB iken (Super Narrow Bezel)
[font=Helvetica, sans-serif]UD8900 kasası UNB özelliğe sahip (Ultra Narrow Bezel)

[font=Helvetica, sans-serif]UB9100 panel yapısı da, UD8900 panel yapısı da BMS dir.

[font=Helvetica, sans-serif]Scart-USB-HDMI-CEC_ARC-DTS TruSurround+DTS HD gibi özellikleri birebir aynıdır ve aynı port sayısına sahiptir.

[font=Helvetica, sans-serif]Her ikisi de CARBON menüye sahiptir

[font=Helvetica, sans-serif]Her ikisinin de Wirelles Display özelliği mevcuttur

[font=Helvetica, sans-serif]vs vs vs

[font=Helvetica, sans-serif]HDR konusuna gelince. Ben o yazılımları o forumda verdiğimde de bu geri dönüşleri aldığımda da bunun resmi olarak VAR veya YOK şeklinde bir yorumlamasını yapamayacağımı belirtmiştim.

[font=Helvetica, sans-serif]Sizin aldığınız veya alacağınız ürünler için de aynı bilgiyi verebilirim. HDR konusunda size net olarak VAR YOK AÇILIR AÇILMAZ beyanında bulunamam :ok:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Kısa zaman önce, Youtube artık Vestel televizyonumda çalışmaz duruma geldi, buradaki yorumları okuyarak TV'nin vestel driver sitesindeki yazılımını indirip, TV'ye yükledim ,versiyon yükselmesine rağmen Youtube çalışmadı. 

Tv'nin Seri Nosu:7052672300716 
Yüklü Versiyon: V224t 

Servisi aramadan 
Farklı bir yazılım yükleyerek tekrar Youtube çalıştırma olasılığım var mıdır? 

İkinci bir sorumda 120 ekran ve üzeri yeni bir televizyon almayı düşünüyorum, ilk tercihim yine vestel olacak gibi 

Bütçem:2000-2500 Lira

Değerli kardeşim Merhabalar;

youtube uygulamasına portal üzerinden mi ulaşıyorsunuz yoksa openbrowser üzerinden mi? malum bazı modeller zaman geçtikçe destekten düşüyorlar, portal üzerinden ulaşmaya çalışıyorsanız destek olmaması kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. TV ürününüzün adres çubuğuna youtube adresini girerek denemenizi rica ederim. Sonucu yazınız ona göre bakalım.  :ok:

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133

Ado hocam tv yi kapatıp açma tuşuna bastığımızda kapattığımız kanaldan değil 9. kanaldan başlıyor açma tuşuna bastığımızda kumandadan 9 a basılmış gibi 9 yazıyor ve 9. kanal açılıyor nasıl düzeltebiliriz?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

atlas54' Alıntı:
Ado hocam tv yi kapatıp açma tuşuna bastığımızda kapattığımız kanaldan değil 9. kanaldan başlıyor açma tuşuna bastığımızda kumandadan 9 a basılmış gibi 9 yazıyor ve 9. kanal açılıyor nasıl düzeltebiliriz?

Daha önce bu tarz bir şikayet duymadım, hiç aklıma da bir şey gelmedi. Araştırıp bilgi veririm size.  :ok:

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133

Tamam hocam bekliyorum deneme yaptım sadece açma tuşundan değil tv yi açmak için hangi rakama basarsam basayım yine açılışta 9. kanal açılıyor

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

atlas54' Alıntı:
Tamam hocam bekliyorum deneme yaptım sadece açma tuşundan değil tv yi açmak için hangi rakama basarsam basayım yine açılışta 9. kanal açılıyor

Ben araştırma yaparken siz de bu arada bir fabrika ayarı yapıp denermisiniz rica etsem.

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133

hocam hane halkı şuan aktif olarak tv yi izliyor izin vermezler :) ilerleyen saatlerde denerim ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

atlas54' Alıntı:
hocam hane halkı şuan aktif olarak tv yi izliyor izin vermezler :) ilerleyen saatlerde denerim ?

Ahahahaha topuklarımıza sıktırmayalım durduk yere.  :kıskıs:

Mütabıkız  :ok:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri