VESTEL Üretimi TV ler ile ilgili Mini Bilgilendirme Konusudur

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Cvp: VESTEL Üretimi TV ler ile ilgili Mini Bilgilendirme Konusudur

merhaba,

55 inç Vestel 4k led almak istiyorum.benim için smart tv özelliğinin hiç bir önemi yok.istediğim görüntü kalitesinin nispeten iyi olduğu bir tv.Bu durumda panel üreticisi önem kazanıyor.Sizden ricam  8300,8900, 9100, 9400   modellerinde hangi panellerin kullanıldığı,ve sizin önerinizin ne olduğu....Dediğim gibi smart tv,slim kasa gibi extra özellikler beni ilgilendirmiyor.sadece görüntü kalitesi tercih sebebim olacak.

55UB8300 SAMSUNG VA
55UD8900 LG IPS
55UB9100 LG IPS
55UD9400 SAMSUNG VA

IPS paneller açı ve renk algoritması
VA paneller tepkime ve kontrast açısından avantajlılardır.  :ok:  

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Mrb Ado hocam vestel 55UA9400 tv aldım servis gelmeden tv yi evde kurdum tabi servisin haberi var tv yi kurduğumdan sadece eve geliş saatleri uymadı bende kendim açsam ne olur dedim kırık çıkıkta mesuliyet size ait dediler ok dedim açtım hafta sonu servis gelicek yinede onlar gelmeden ben tv yazılımını güncellesem sorun olurmu yada hiç ellemeyip servis gelince onlaramı yükleteyim birde hocam 55au9400 nasıl bir cihaz sizce ? sırf 3d var diye aldım ve en önemlisi hocam bu tv nin paneli 50hz mi 100hz mi bu konu hakkında bir bilginiz varmı ? hiç bir yerden öğrenemedim panelin gerçek hızını yazılım hızı 1000 olarak yazıyo dogal hızı hiç biryerde yazmıyor.Tşk. 

Değerli Kardeşim Selamlar;
3D panellerden destek çekildi artık, muhtemelen tv ileride bozulduğunda değişim vs olacak olursa aynı tv den veremez size fabrika. Genel anlamda işlemci yükü yüksek olması, panel teknolojisinin de faul olması nedeniyle 3D tv lerden ben çok beklentili olmam hiç bir zaman. 

Böyle yüksek maliyetli ürünlerde sorumluluğu üstlenmenizi yadırgadım açıkçası tavsiyemdir ki tekrar etmeyiniz. Bırakın servis gelip açsın ürün kutusunu.

Ürününüzde LG IPS panel ve MB120 anakart mevcuttur. Tabii ki 100hz desteği bulunmamaktadır zira panellerin gerçek hızı her zaman 50hz dir. SMR uygulamaları ile bu rate değeri 1000hz lere kadar yükseltilebilmektedir.  :ok:

delibozuq Çevrimdışı

delibozuq

Aktif Üye
10 Eki 2017
82
43

atlas54' Alıntı:
Ado hocam tv yi kapatıp açma tuşuna bastığımızda kapattığımız kanaldan değil 9. kanaldan başlıyor açma tuşuna bastığımızda kumandadan 9 a basılmış gibi 9 yazıyor ve 9. kanal açılıyor nasıl düzeltebiliriz?

Selam kardeşim. Menü + 7935 yanlış hatırlamıyorsam. Bu kombinasyonu tuşladıktan sonra oklar ile aşağı doğru gel oralarda bir yerde yazar tv açılırken hangi kanal ile açılsın diye. 

Eğer kombinasyon doğru değilse haber edin doğru kombini bulayım.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Adem bey merhaba;

Konuyada yazdigim uzere hi level in 50uhl500 modeli hakkinda bilgi icin rahatsiz ediyorum. Internette yaptigim arastirma sonucu yine sizin paylasimlarimiz uzere tv nin mb130 anakarta sahip chimei ye ait bir display kullandigini ogrendim. Yine sizin paylasimlarinizdan anladigim kadari ile bu panele ait tv lerde smart olayi yok. Bu tv yi alip + 70$ ada bi mi box 4k android tv cihaziyla birlikte kullanarak tv nin smart acigini kapatmayi dusunuyorum. Sizce mantiklimi?

Fakat aklima takilan bazi seyler oldu kutusunda smr 600hz yaziyor diger modellerde 800 ve 1000 yazanlar var bu smart ozelligi ilemi alakali?
Bu tv den once 48uhl950 bakiyordum ki sizinde yazilim desteginiz ile tvyi vestel 48ua9300 e donustirecektim.
50uhl500 e mb130 full yazilimi ile pwr ozelligi eklenebilirmi ? 
Uhl500 de ci modul icin soket varmi bilmiyorum tv yi alirken bir platforma ait ci modulde almayi planliyorum tv yayini(d fix yada dojiturk modul) yada filbox benzeri platform..

Simdilik aklima gelenler bunlar ustadim cok sacma gelebilir birazda karisik yazdim umarim cevap bulabilirim..
Saygilarimla onur ......

Değerli Kardeşim Onur;

İlk satırlarınızdan itibaren cevaplayarak gitmek isterim.
Öncelikle belirteyim ki smart desteği panele göre değişmiyor. Yani HI LEVEL marka olan bir TV de LG panel kullanılsa da yine smart desteği olmazdı, Veya 50UHL500 değil de 50UHL900 Model olup yine CHİMEİ panel kullanılır ama bu sefer smart desteği olabilirdi, yani smart konusu özelliğe bağlı bir durumdur.

Genel karakter olarak ben ana markalara da yüksek özellikli ürünlere de abartılı bütçe ayrılmasına karşıyım. Bu anlamda 50UHL500 ile Mbox uygulaması gayet mantıklı bir kombinasyon olabilir, lakin ilaveten şu bilgiyi vermek gerekir ki 50UHL500 1500TL iken 50UHL900 1800-1900TL ise bu şartlarda üst modele yükselmek daha makul olur zira 1500TL tv ye 400 TL external aygıta vermek yerine 1900TL internal alım yapmak daha mantıklı da olabilir.

Rakamlar farazidir sadece mantığını anlatabilmek adına yazdım.   :ok:

600 - 1000hz konusuna gelirsek eğer;
bahsi geçen hz değeri panelin sahne yenileme hızını belirten frekans değeridir. bu değer ne kadar yüksek olursa, tepkime sonuçlarınız o derece iyi olur. 

PVR özelliğinin aktif edilmesi konusu çekirdek yazılım ile çözülmez. Bunun için yazılımı modlamanız gerekmektedir.

CI modül girişi tüm anakartlarda mevcuttur.  :ok:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

merhaba,

65" tv bakıyorum, vestel bayisi 65ud8900 tavsiye etti, daha önce samsung kullandığımdan görüntü kalitesi, parlaklığı beklentim var. ayrıca yazılım ve rahat internet kullanımı önemli.
nasıldır cihaz bilgi alabilirmiyim?
teşekkürler,

saygın .....

Saygın Kardeşim Merhabalar;
Daha önce SAMSUNG kullanmış birisi olarak SAMSUNG panellerdeki tepkime oranı ve yüksek kontrasta alışmışsanız 65UD8900 gibi LG IPS panel kullanılmış bir TV deki Kontrast ve Tepkime size zayıf gelebilir bu konuda sizi uyarmak isterim.

Eğer bir karşılaştırma durumu söz konusu olmasaydı Zengin renk algoritması ve geniş izleme açısı ile bu tv den keyif alabileceğinizi söylerdim lakin tepkimesinin sizi tatmin edip etmeyeceği konusunda garanti vermek doğru olmaz. TV ürün gurubunda zaten ürünü görüp incelemeden kesinlikle almamanızı tavsiye ederim.  :ok:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Ado' Alıntı:
Adem bey merhaba;

Konuyada yazdigim uzere hi level in 50uhl500 modeli hakkinda bilgi icin rahatsiz ediyorum. Internette yaptigim arastirma sonucu yine sizin paylasimlarimiz uzere tv nin mb130 anakarta sahip chimei ye ait bir display kullandigini ogrendim. Yine sizin paylasimlarinizdan anladigim kadari ile bu panele ait tv lerde smart olayi yok. Bu tv yi alip + 70$ ada bi mi box 4k android tv cihaziyla birlikte kullanarak tv nin smart acigini kapatmayi dusunuyorum. Sizce mantiklimi?

Fakat aklima takilan bazi seyler oldu kutusunda smr 600hz yaziyor diger modellerde 800 ve 1000 yazanlar var bu smart ozelligi ilemi alakali?
Bu tv den once 48uhl950 bakiyordum ki sizinde yazilim desteginiz ile tvyi vestel 48ua9300 e donustirecektim.
50uhl500 e mb130 full yazilimi ile pwr ozelligi eklenebilirmi ? 
Uhl500 de ci modul icin soket varmi bilmiyorum tv yi alirken bir platforma ait ci modulde almayi planliyorum tv yayini(d fix yada dojiturk modul) yada filbox benzeri platform..

Simdilik aklima gelenler bunlar ustadim cok sacma gelebilir birazda karisik yazdim umarim cevap bulabilirim..
Saygilarimla onur ......

Değerli Kardeşim Onur;

İlk satırlarınızdan itibaren cevaplayarak gitmek isterim.
Öncelikle belirteyim ki smart desteği panele göre değişmiyor. Yani HI LEVEL marka olan bir TV de LG panel kullanılsa da yine smart desteği olmazdı, Veya 50UHL500 değil de 50UHL900 Model olup yine CHİMEİ panel kullanılır ama bu sefer smart desteği olabilirdi, yani smart konusu özelliğe bağlı bir durumdur.

Genel karakter olarak ben ana markalara da yüksek özellikli ürünlere de abartılı bütçe ayrılmasına karşıyım. Bu anlamda 50UHL500 ile Mbox uygulaması gayet mantıklı bir kombinasyon olabilir, lakin ilaveten şu bilgiyi vermek gerekir ki 50UHL500 1500TL iken 50UHL900 1800-1900TL ise bu şartlarda üst modele yükselmek daha makul olur zira 1500TL tv ye 400 TL external aygıta vermek yerine 1900TL internal alım yapmak daha mantıklı da olabilir.

Rakamlar farazidir sadece mantığını anlatabilmek adına yazdım.   :ok:

600 - 1000hz konusuna gelirsek eğer;
bahsi geçen hz değeri panelin sahne yenileme hızını belirten frekans değeridir. bu değer ne kadar yüksek olursa, tepkime sonuçlarınız o derece iyi olur. 

PVR özelliğinin aktif edilmesi konusu çekirdek yazılım ile çözülmez. Bunun için yazılımı modlamanız gerekmektedir.

CI modül girişi tüm anakartlarda mevcuttur.  :ok:

Oncelikle bu kadar cabuk cevap vermenize tesekkur ederim

Simdi farkettimki yazarken pu panele degilde bu anakarta (mb130) ait urunlerde smart olmuyor demem gerekiyormus. Benim hatam.

Frekans hizina gelince demek istedigim smr vestelinki (atr xvr gibi turevleri cogaltilabilir) degeri yazilim ile yukseltilmis hali, panelin kendi tazeleme hizi amerika 60/120 bizde 50/100 olarak gecen bununki 50hz olani galiba innolux (chimei) markasina ait sitelerde 50inclik 100hz/120hz paneli goremedim. Bu 50hz olayi ps4 fifa oynanacagi ve external aygitla yuksek cozunurluklu film izlenecegi ve uydu yayini izlenecegi goz onune alindiginda rahatsiz edici boyuta ulasirmi?
((Kendi tunerinden izlerken biz bu tv nin yazilim ile smr degerini yukseltebiliyormuyuz? Yoksa bunun smr degeri dusuk oldugu icin en azindan uydu yayini alirken goruntuyu smr 800 1000 yazanlara gore bir nebze daha kotumu izliyecez. ))
Verdiginiz farazi ornekteki uhl900 modeli olmadigi icin mibox caresi geldi aklima. Stoklardan 48uhl950 bulursam mibox alinmayabilir tabiki.
Mb130 full yazilimi yukledigimizde bu modele extra ne katabiliriz.
Yazilim modlama dediginiz olay beni asiyor heralde pwr kayit isini unutmalimiyim?
Simdiden tesekkur eder saygilarimi belirtirim onur d.

Selamlar; Rica ederim azizim ben de ne demek istediğinizi anlamamış olabilirim kusura bakmayınız. evet MB130 anakartlar smart desteklememektedir. bizdeki paneller hep 50hz hocam, yanlış hatırlamıyorsam bir tek SAMSUNG 60hz fakat o da bizim izleme keyfimize katkı sunacak bir fark yaratmaz. o nedenle ben tamamını 50hz olarak tanımlıyorum. 

PS4 benim en korkulu rüyamdı bizim ürünlerde ancak bir çok arkadaşımdan çok olumlu geri dönüşler alınca (Hele HI LEVEL) öyle bir korkum kalmadı ancak yine de tedbiri elden bırakmamayı tavsiye ederim. 

SMR değerleri yazılım ile birlikte donanım desteği de gerektirir bu nedenle ''Aldım 800 hz, yükledim yazılımı, oldu 1500hz'' gibi bir olay yok maalesef.

Aslında UHL900 diye bir model olması lazım smart destekli  :alala
Fırsat bulursam araştırırım sizin için.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

65UD8900
Merhaba Adem Bey, bu tv 3250 tl ye alma durumum var, hiç bir yerde bir yorum bulamıyorum hakkında sorunlu bir model midir acaba, biraz beni bilgilendirebilirmisiniZ. Saygılar iyi akşamlar

Serkan Kardeşim Merhabalar;

Bahsi Geçen TV 65'' olması ve fiyatı ile ebatı nedeniyle evlerde çok çok tercih görmeyen ürün olmasına paralel yoğun satışı olmayan bir üründür. Bu nedenle çok fazla yorum almaması normaldir.

Ürün LG IPS 65"UHD DLED BMS UNB panele sahip MB130 anakartlı üründür. Doğal olara HEVC desteği mevcuttur. DTS TruSurround+DTS HD - 2USB - 3HDMI - SOFT PİX - CAEBON MENÜ - BLUETOOTH - WiDi vs vs mevcuttur.

Özel olarak merak ettiğiniz bir şey var ise cevaplayayım.  :ok:

M Çevrimdışı

Merkans

Yeni Üye
30 Eki 2017
22

Ado' Alıntı:
65UD8900
Merhaba Adem Bey, bu tv 3250 tl ye alma durumum var, hiç bir yerde bir yorum bulamıyorum hakkında sorunlu bir model midir acaba, biraz beni bilgilendirebilirmisiniZ. Saygılar iyi akşamlar

Bahsi Geçen TV 65'' olması ve fiyatı ile ebatı nedeniyle evlerde çok çok tercih görmeyen ürün olmasına paralel yoğun satışı olmayan bir üründür. Bu nedenle çok fazla yorum almaması normaldir.

Ürün LG IPS 65"UHD DLED BMS UNB panele sahip MB130 anakartlı üründür. Doğal olara HEVC desteği mevcuttur. DTS TruSurround+DTS HD - 2USB - 3HDMI - SOFT PİX - CAEBON MENÜ - BLUETOOTH - WiDi vs vs mevcuttur.

Adem Bey çok teşekkür ederim alakanız için, benim asıl merak ettiğim vestel tvler için genel olarak çamur gibi görüntüsü var v.b. Olumsuz Yorumlar, gerçekten bu tv de böylemidir, bi de internetten film izlemede belleği yetersiz olduğu için bazı tvlerde sorun oluyormuş bunda öyle bir sorun olur mu,

M Çevrimdışı

Merkans

Yeni Üye
30 Eki 2017
22

Adem Bey çok teşekkür ederim alakanız için, benim asıl merak ettiğim vestel tvler için genel olarak çamur gibi görüntüsü var v.b. Olumsuz Yorumlar, gerçekten bu tv de böylemidir, bi de internetten film izlemede belleği yetersiz olduğu için bazı tvlerde sorun oluyormuş bunda öyle bir sorun olur mu,

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Merkans' Alıntı:
Ado' Alıntı:
65UD8900

Öncelikle belirteyim ki VESTEL TV lerde görüntü çamur gibiyse o halde LG tv lerde de öyledir veya SAMSUNG TV lerde de öyledir zira VESTEL TV lerde Kullanılan paneller LG SAMSUNG ağırlıklıdır.

Aslında bunun çok detaylı teknik açıklamasını da yaparım lakin uzun ve sıkıcı olur sizler için  :kıskıs:

İnternetten film izlemedeki bellek yetersizliği konusu aslında bellek yetersizliği değil, size yapılan açıklamaların yetersizliğidir zira bahsi geçen konu yetersizlik değil lisans anlaşmaları ile ilgili konulardır. örneğin tv lerde artık flash player desteğinin olmaması gibi fakat bu da marka bağımlı bir konu değil artık tv üreticileri uygulama üreticilerine para vermek istemiyorlar yani aslında konu çok daha farklı bir konu.

Bakınız, TV üreticilerinin heme hepsi aynı panel, aynı işlemci, aynı led chip, aynı ram belleği kullanırlar.

Size çok basit bir örnek vereyim.

Panel SAMSUNG
İşlemci Qualcom
Flash Entegre TOSHİBA
Kondansatör GP
Diyot JTE
TUNER TOSHİBA
SES CHİP AVAİLİNK
Pertinax RU
FET DEVRE ELEMANLARı STİ

ve daha sayabileceğim bir çok farklı devre elemanı üreticisi marka ile üretilmiş bir TV

Sizden rica ediyorum bir tahminde bulunun.

Bilin bakalım bu tv nin markası ne?   :ok:

E Çevrimdışı

ENVER

Yeni Üye
27 Eki 2017
12

Merkans' Alıntı:
adem bey bende merak ediyom bu görüntülerdeki bulanıklık ve çamur gibi neden kaynaklanıyor işlemciden mi yada yazılımdan   yada içindeki uydu alıcısından  bu yazdığım yetersiz mi kalıyor mu

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

ENVER' Alıntı:
Merkans' Alıntı:
adem bey bende merak ediyom bu görüntülerdeki bulanıklık ve çamur gibi neden kaynaklanıyor işlemciden mi yada yazılımdan   yada içindeki uydu alıcısından  bu yazdığım yetersiz mi kalıyor mu

İşin gerçeği, çok istisnai 1-2 durum dışında ben VESTEL üretimi ürünlerde bu kıyası pek kabul etmiyorum zira abartısız binlerce ürünü bizzat görme inceleme onarma kurma aşamasından geçtim, özellikle FHD ve 4K görüntülerde inanılmaz tatmin edici sonuçlar aldım. Fakat basit bir örnek ile TELEFUNKEN marka yine VESTEL üretimi bir tv vardı ve onun performansını beğenmedim, yine de çamur gibi değildi, yanyana panoda asılı oldukları için kıyaslama imkanım olduğu için diğer VESTEL üretimleri karşısında bunu zayıf gördüm ve kontrol etitm, çok ilginçtir ki hemen yanındaki tv neredeyse ekrandan fırlayacak görüntüye sahipti ve CHİMEİ panele sahipti lakin benim beğenmediğim TELEFUNKEN marka olanda SAMSUNG panel vardı. Her zaman yazdığım gibi evet en can alıcı nokta paneldir lakin, Video Processor vs gibi de yine can alıcı etkenler var elbette.

Bu nednele burada sadece yazılı olarak ''Neden Çamur Gibi?'' sorusuna çok somut bir cevap vermem doğru olmaz takdir edersiniz. Zira somut yorum için somut veri lazım bunun için de kontrol etmem lazım vs vs

M Çevrimdışı

Merkans

Yeni Üye
30 Eki 2017
22

Sanırım bu forum sitelerine de yabancı olduğum için cevabı da yanlış yerden yazıyorum. Sonuç olarak ben siparişi verdim. Size alakanız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Umarım hayırlı uğurlu olur alışverişim  ve memnun bir müşteri olarak 65ud8900 hakkında ben yorumlarımı paylaşırım. Saygılar, iyi akşamlar

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Merkans' Alıntı:
Sanırım bu forum sitelerine de yabancı olduğum için cevabı da yanlış yerden yazıyorum. Sonuç olarak ben siparişi verdim. Size alakanız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Umarım hayırlı uğurlu olur alışverişim  ve memnun bir müşteri olarak 65ud8900 hakkında ben yorumlarımı paylaşırım. Saygılar, iyi akşamlar

Ürününüz geldikten sonra bu forumda bir başlık açıp değerlendirme yazısı yazarsanız bizler mutlu oluruz, sizden sonraki araştırmacılara da tarafsız tüketici görüşleri sunmuş olursunuz.

Güle güle kullanınız  :ok:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt