VESTEL Üretimi TV ler ile ilgili Mini Bilgilendirme Konusudur

kamuran731 Çevrimdışı

kamuran731

Aktif Üye
8 Ara 2017
95
VESTEL in resmi görevlisi olmadığınızı biliyorum Hocam.
bende kimsenin kötülüğünü istemem ama yabancı markalar yerine, yerli markalarımızın büyüyüp güçlenmesini istiyorum.
bu da; tüketici talep ve önerilerinin önemsenmesi ve çözüm bulunması ile doğru orantılıdır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Ado' Alıntı:
Umut Barış' Alıntı:
Ado' Alıntı:
Valla bence mümkünse sen vesteden hiç birşey alma ;)

Karşımdakinin Ado olduğunu bilmesem Enis Turan Erdoğan, Ahmet Nazif Zorlu konuşuyor zannederdim.  :evillol:
Vestel kaybeder. Benim umurumda değil.  :seytan:

Vestelin de seni umursayacağını sanmıyorum :kıskıs:
Sorun da tam olarak bu zaten.  :sırıtma2:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Umut Barış' Alıntı:
Ado' Alıntı:
Umut Barış' Alıntı:
Karşımdakinin Ado olduğunu bilmesem Enis Turan Erdoğan, Ahmet Nazif Zorlu konuşuyor zannederdim.  :evillol:
Vestel kaybeder. Benim umurumda değil.  :seytan:

Vestelin de seni umursayacağını sanmıyorum :kıskıs:
Sorun da tam olarak bu zaten.  :sırıtma2:

Her şey karşılıklı ;)

N Çevrimdışı

nedimm

Aktif Üye
10 Ara 2017
493
adem bey günaydın şu an ki kullandığım tv 50ud6300 bu tv nonconnect bir ürün menü 4725 sorguladım da digitürk disabled yani engelli  yazıyor d smart var o da engelsiz yazıyor merak ettiğim şu dur bu tv de digitürk izleyemeyecek miyiz ya da örneğin connect olan yazılım bu tv ye yüklenmiş olsa bu özellik açılır mı önümüzdeki günlerde digitürk almayı düşünüyordum bu yazılar dikkatimi çekti

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
nedimm' Alıntı:
adem bey günaydın şu an ki kullandığım tv 50ud6300 bu tv nonconnect bir ürün menü 4725 sorguladım da digitürk disabled yani engelli  yazıyor d smart var o da engelsiz yazıyor merak ettiğim şu dur bu tv de digitürk izleyemeyecek miyiz ya da örneğin connect olan yazılım bu tv ye yüklenmiş olsa bu özellik açılır mı önümüzdeki günlerde digitürk almayı düşünüyordum bu yazılar dikkatimi çekti

Ben bu soruyu cevaplamıştım sanki? :alala:

N Çevrimdışı

nedimm

Aktif Üye
10 Ara 2017
493
evet az önce cevapladınız internet gedi gitti aynı soruyu iki kez göndermişim

B Çevrimdışı

bgr1907 

Yeni Üye
6 Ocak 2018
19
Ado' Alıntı:
bgr1907' Alıntı:
Ado' Alıntı:
Adem bey merhaba, 
mail adresinize forum donanım haberden ulaştım. 02.12.2017 tarihinde internet üzerinden aldığım 65UD8900 televizyon teslim edildikten birkaç gün sonra kuruldu herhangi bir sorun yoktu. Fakat karanlıkta izlediğimde ekranın tam ortasında bir yanık izi gibi bir iz olduğunu fark ettim, sadece kanal geçişlerinde görünüyordu. Neyse servisi çağırdım geldiler baktılar değişim kararı verdiler. Yeni televizyon yaklaşık 1 hafta içerisinde geldi. Gelen televizyonda ilk kullanımda smartının diğerine göre daha kararsız çalıştığını fark ettim. Takılmalar vs. yaşanıyordu menülerde. Sonra televizyonu bir gün hiç açmadım ertesi gün kumandadan açma tuşuna bastım fakat görüntü gelmedi kırmızı stand by ışığı aralıklarla yanıp söndü, fişi çekip taktıktan sonra düzeldi. Konuyla ilgili çektiğim videoyu mail ekinde size gönderiyorum. Servisteki arkadaşla görüştüm ve sorunun televizyonun içerisindeki uydu alıcısının kapalı iken güncelleme yapmaya çalışması sonucu kendini kilitlemesi olabileceğini söyledi. Ama yine de gelip bakmak gerekir diye ekledi. Şimdilik bir arıza kaydı oluşturmadım, önce kendim araştırmak istedim belki çözebilirim diye. Malum servisler mesai saatleri içerisinde gelebiliyor, bu aralar işte çok fazla izin aldım eve eşyaların gelmesi sürecinde, bu nedenle kendim çözebilir miyim diye düşündüm. Forumda sizin konunuza denk geldim ve size yazmak istedim. Biraz uzun oldu kusura bakmayın, şimdiden teşekkürler.

Buğra *******

Merhabalar Azizim;
Geçmiş olsun dileklerimi iletiyor ve sizden ürün seri numarasını rica ediyoırum.  :ok:

Hocam öncelikle hızlı dönüşünüz ve ilginiz için teşekkür ederim. Seri No: 7932230 700044

Hoşgeldiniz;

SAMSUNG panelli ve MB130 anakartlı bir üründen bahsediyoruz.
MB130 dediğimizde ise ortaya iki seçenek çıkarCONNECT ve NONCONNECT şeklinde.
Ürün speclerine göre sizin ürün CONNECT dir diye değerlendirme yapıp bu anlamda da üzerinde muhtemelen 3.3.7.3.0 sürüm yazılım vardır diye düşünüyorum.

MENU 4725 kodlayarak servis menüsüne girerseniz en üstte bu rakamları teyit edebilirsiniz.

Eğer 3.3.7.3.0 ise bu iyidir zira güncelleme şansınız var.

Önce bir kontrol ediniz sonra devam edelim.  :ok:

bgr1907' Alıntı:
Ado' Alıntı:
bgr1907' Alıntı:
Hocam öncelikle hızlı dönüşünüz ve ilginiz için teşekkür ederim. Seri No: 7932230 700044

Hoşgeldiniz;

SAMSUNG panelli ve MB130 anakartlı bir üründen bahsediyoruz.
MB130 dediğimizde ise ortaya iki seçenek çıkarCONNECT ve NONCONNECT şeklinde.
Ürün speclerine göre sizin ürün CONNECT dir diye değerlendirme yapıp bu anlamda da üzerinde muhtemelen 3.3.7.3.0 sürüm yazılım vardır diye düşünüyorum.

MENU 4725 kodlayarak servis menüsüne girerseniz en üstte bu rakamları teyit edebilirsiniz.

Eğer 3.3.7.3.0 ise bu iyidir zira güncelleme şansınız var.

Önce bir kontrol ediniz sonra devam edelim.  :ok:

Hoşbulduk, ben size direk ekran görüntüsü paylaşayım.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51

Azizim tv niz yeni üretim, yani zaten güncel sürüm ile çıkmış fabrikadan. O nedenle yeni bir güncelleme için şu an sizin yapacağınız bir işlem bulunmamaktadır. :ok:

Eğer sorununuz halen devam ediyor ise, full yazılım ile format atılması konusunda yardımcı olabiliriz isterseniz. :ok:

B Çevrimdışı

bgr1907 

Yeni Üye
6 Ocak 2018
19
Ado' Alıntı:

Azizim tv niz yeni üretim, yani zaten güncel sürüm ile çıkmış fabrikadan. O nedenle yeni bir güncelleme için şu an sizin yapacağınız bir işlem bulunmamaktadır. :ok:

Eğer sorununuz halen devam ediyor ise, full yazılım ile format atılması konusunda yardımcı olabiliriz isterseniz. :ok:

Anladım hocam, aslında smartından çok beklentim yoktu, büyük ekran ve uygun fiyattı satın alma sebebim. Fakat değişime giden televizyon ile kıyasladığımda smart kararlılığı ile ilgili bariz fark var. Bu ilk açılışta bazen açılmama sorunu da cabası.
Bu arada çekirdek yazılım konusunu inceliyordum 80 sayfa kadar okudum, o konuda bir şey dikkatimi çekti. TRT 4K izlerken görüntünün titrediğini farkettim fakat yayındandır diye fazla üzerinde durmadım. Bahsettiğim konuda bir arkadaş aynı şeyden bahsetmiş. Bununla ilgili sizin gözlemlediğiniz bir şikayet var mıdır? Bu bir sorun mudur? Güncelleme ile çözülebilir mi?

B Çevrimdışı

bgr1907 

Yeni Üye
6 Ocak 2018
19
bgr1907' Alıntı:
Ado' Alıntı:

Anladım hocam, aslında smartından çok beklentim yoktu, büyük ekran ve uygun fiyattı satın alma sebebim. Fakat değişime giden televizyon ile kıyasladığımda smart kararlılığı ile ilgili bariz fark var. Bu ilk açılışta bazen açılmama sorunu da cabası.
Bu arada çekirdek yazılım konusunu inceliyordum 80 sayfa kadar okudum, o konuda bir şey dikkatimi çekti. TRT 4K izlerken görüntünün titrediğini farkettim fakat yayındandır diye fazla üzerinde durmadım. Bahsettiğim konuda bir arkadaş aynı şeyden bahsetmiş. Bununla ilgili sizin gözlemlediğiniz bir şikayet var mıdır? Bu bir sorun mudur? Güncelleme ile çözülebilir mi?

Hocam 2. sorumla ilgili (titreme sorunu) konu varmış oradan okuyup bilgi aldım tekrar sizi yormamak adına yazıyorum. Ama ilk sorunum bakidir :)

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
bgr1907' Alıntı:
Ado' Alıntı:

Azizim o konulara bilinçli olarak çok dahil olmadım zira bu şikayetler üzerine ben gerekli kontrolleri yaptım ve bunun teknik anlamda üretim kaynaklı bir sorun veya bir arıza olmadığına kanaat getirdim. Burada bazen ben ''Sorun yok'' dediğimde yanlış anlaşılabiliyor o nedenle yorum yazmadığım durumlar da olabiliyorelbette zira istiyorum kiherkesözgürce ifade edebilsin düşüncelerini. Ben yazınca sanki konuya nokta koymuş gibi oluyor hoş olmayabiliyor. Fakat yaşanan konu ürün kaynaklı değildir, tüketici kaynaklı da değildir. yayın teknolojileri, UHD ile 4K arasındaki fark gibi durumlar bu konuda etkendir. 

TV niz UHD mi yoksa 4K mı?, 
Yapılan yayın (Kaynaktan gelen yayın) Kayıt edilir veya aktarılırken UHD mi aktarılıyor yoksa 4Kmı?
Kaç Bandwith değerinde çıkış yapılıyor?
Her yayın BW değeri aynımıdır? 
Yayın bitrate değeri nedir?
Her yayın BR değeri aynımıdır?
Hangi codec kullanılmıştır?

Yani evet, siz UHD tv aldınız ama,gelen yayın UHD mi?
Evet siz çok kaliteli bir tv aldınız fakat, Gelen yayın buna uygun kalitedemi?
Çok zaman duyarız tüketicilerden. ''Aman efendim mağazacılar kandırıyor gerçek hayatta görüntü böyle değil''
Kimse kusura bakmasın da, Ben şimdi TV üreticisi olarak size 10 üzerinden 10 kalitede ürün imal edeceğim ve satacağım, Fakat yayın kuruluşları bu tv de ancak 10 üzerinden 6-7 kalitesinde yayın yapsın, peki üretici olarak benim suçum ne? Ben size10 numara TV yapmışmıyım? yapmışım, o zaman size bunu ispat etmek için elbette ki mağazada o tv nin hak ettiği kalitede yayın basar, ürünün gerçek performansını size sunarım.

Elbette ki ben de burada üyelerimizi daima uyarıyor ve diyorum ki aman mağazalardaki görüntülere aldanmayın, fakat buradaki ana amaç mağazacılar sahtekardır vurgusu değil elbette. ''Eve gittiğinizde bu görüntüyü göremezsiniz'' vurgusudur bu.

Peki o zaman bizim içimizin rahat etmesi için ve bilinçli olmamız adına ne yapmak lazım?

Elbette ki bilgi sahibi olmalıyız.

Gelin size kısa bir iki somut örnek sunayım.

Bizim yayın kanallarımızdan sadece LİG TV ve sadece canlı yayın zamanlarından 20mbit değerinde yayın kalitesi basar.

TRT4K nın değeri ise 16.300 dür yani 16Mbit.

''Peki bunu neyle kıyaslayaım, bu ne demek?'' dediğinizi duyar gibiyim.

Buyurun size kıyas imkanı. Hotbird uydusu 10727 frekansı yatay polaritede 30.000 sembol hızında 65Mbit yayın basabiliyorlar.

Bakınız, Bant genişliği ile Bitrate birbiri ile kardeş gibidir.Ne kadar geniş bant aralığınız var ise,o kadar yüksek bitrate basarsınız, ne kadar yüksek bitrate basarsanız o kadar kaliteli yayın verirsiniz.

Mesela yukarıda BİTRATE dedik BANDWİDTH dedik de nedir bunlar? Ne işe yararlar? Gelin bunlara bir göz atalım.

Bitrate nedir?

Bitrate; Bir videonun 1 sn'deki görüntünün içerdiği veri miktarını ifade eden bir kavramdır.

Bitrate'nin önemi nedir?

Bir filmin yada videonun bitrate değeri ne kadar yüksek olursa görüntü kalitesi de o kadar yükselir.

Bitrate değerleri aşağıdaki semboller gösterilir.

1. Kilobit per second (Kbit/s)
2. Megabit per second (Mbit/s)
3. Gigabit per second (Gbit/s)
4. Terabit per second (Tbit/s)

Bitrate hesaplama

1,000 bit/s rate = 1 kbit/s
1,000,000 bit/s rate = 1 Mbit/s
1,000,000,000 bit/s rate = 1 Gbit/s

BANDWİDTH NEDİR?

Bant Genişliği (Bandwidth): Bant genişliğinin en basit tanımı kapasitedir. Bandwidth terimi, bir veri iletişim ortamının ya da haberleşme kanalının kapasitesini ifade etmek için kullanılır. Bandwidth, veri iletişim kaynaklarındaki veri miktarının bit/saniye ya da byte/saniye cinsinden ölçülmesidir.

(Telefon geldi sonra devam ederim)

N Çevrimdışı

nedimm

Aktif Üye
10 Ara 2017
493
Adem hocam gerekli açıklamayı yapmış zaten bende bir kaç bir şey eklemek istiyorum trt 4k bugünden itibaren yabancı belgesel içerikli görüntüler yayınlamaya başlamış titreme olayı yok bu da şunu gösteriyor bitrate hızı gibi durumlar söz konusu ayrıca  birde yabancı belgesel lerin çekildiği kameralar kalite açısından daha kaliteli yani lens gücü oldukça yuksek özet olarak hepimiz basta acaba tv de mi sorun var dedik ama youtube den indirdiğim 4k içerikli videolar ve bugün ki yabancı yeni belgeseller gösterdi ki tvlerimiz de bir sorun yok sorun yayın kaynaklı bilgileriniz e arkadaşlar

O Çevrimdışı

oozdemir43

Yeni Üye
1 Ocak 2018
18
Ado Hocam Merhaba, Finlux 49FU610 TV. netten, almıştım. ancak satıcı onun yerine 48inc FHD TV göndermiş , Evde eşimde ürünün serisine bakmadan teslim almış. İade esnasında kargo falan baya bir eziyet çektim bu nedenle internet alışveriş siteleri  yerine vestel partners den almaya karar verdim. 

Sizden sadece aşağıdaki seriler ile ilgili görüş istirham edeceğim. 
50UD6300  1.844-TL 
49UD8400  2.290-TL

Bu modeller ile ilgili tavsiyenizi alabilirsem çok sevinirim.

N Çevrimdışı

nedimm

Aktif Üye
10 Ara 2017
493
Özdemir bey yeni televizyonunuzun hayırlı olmasını dilerim adem hocamin düşüncesine bilgisine saygı duyarim 49ud8400 diyecektir biliyorum ben ise   50ud6300 kullanıcısı olarak 49ud8400 almanı tavsiye ederim lg ips panel var ben televizyonu aldıktan bir ay sonra bu tv çıktı piyasaya kısmet değilmiş 49ud8400 de  en azından sürekli güncelleme imkanlarından yararlanırsın çünkü connect bir urun bizim 50ud6300 panel yapısı nedeniyle yan acıdan izlenmiyor va panel yapısına sahip bu da can sıkıcı bir olay bu formu tv yi almadan bir ay önce tanısam alacağım tv farklı olurdu adem bey e bir kez daha teşekkürler bilgileri için

Geri
Üst Alt