VESTEL 49UD8200 İADE EDİP SAMSUNG 49NU7300 ALMAK

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
120
26
Merhaba hocam , çok memnun oldum. :) Bende arşiv işnini bıraktım. Geçen gün 4-5 yıl önceki arşivime baktım, görüntüler berbat. Dedimki bu işin sonu yok. En kalitelisini indirip izleyip siliyorum. Harddisk dayanmaz mazallah. :clap
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hocam bu model ne zaman satışa çıkıyo acaba, birde fiyat farkedermi oda var. Zaten en uç noktadayım fiyat konusunda. :)
Ne zaman çıkacağına dair bi bilgim yok yarın gün içinde Philips'i aramanda fayda var, fiyatta 300 TL gibi bi oynama olabilir. olmayada bilir. siz bence şuna karar verin Tizen mi Android mi bunu araştırın, panel olarak Philips üstün 7100 den. ama Tizen daha stabil dersen mecbur olarak Samsung alman gerekecek

Görüntü bu kadar fark ediyormu ki ,şaşırdım görünce,sanki "uçuk bir fark" gibi olmuş :)

Contrast.png

Film indirip izliyeceksen DTS mutlaka olmalı,yoksa sessiz bir film izlenir :ok
Fotoğrafı çeken cihaz sabit shutter 'da çektiği için VA patlamış siyahları beyazlarda patlamış, resim VA panelin parlak ama siyaları kaçırdığını söylüyor. IPS'de kaçırıyor ama şuan kameradan dolayı göremiyoruz.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Fotoğrafı çeken cihaz sabit shutter 'da çektiği için VA patlamış siyahları beyazlarda patlamış, resim VA panelin parlak ama siyaları kaçırdığını söylüyor. IPS'de kaçırıyor ama şuan kameradan dolayı göremiyoruz.
Bence "örnek foto" olmamış sevgili dolbykoray ,bendeki tvlerin biri va,biri ips ,bu kadar fark hiç görmedim,tamam yandan bakınca fark oluyor,ama bu kadar da değil doğrusu :)
Bunu çeken resmen karalama için çekmiş diye düşündürüyor insanı,bende 2 panel olmasa öyle bakmam olaya,ama 2 panel olduğundan ben şahsen "karalama" olarak bakıyorum şimdi.
Neyse,hadi siz gençlerin muhabbetine fazla karışmayayım ,sadece merak ettiğim için bu yazıyı karaladım :ok

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
120
26
Bence "örnek foto" olmamış sevgili dolbykoray ,bendeki tvlerin biri va,biri ips ,bu kadar fark hiç görmedim,tamam yandan bakınca fark oluyor,ama bu kadar da değil doğrusu :)
Bunu çeken resmen karalama için çekmiş diye düşündürüyor insanı,bende 2 panel olmasa öyle bakmam olaya,ama 2 panel olduğundan ben şahsen "karalama" olarak bakıyorum şimdi.
Neyse,hadi siz gençlerin muhabbetine fazla karışmayayım ,sadece merak ettiğim için bu yazıyı karaladım :ok
Hayır hayır, resim karalamak için değil. çekimden kaynaklı bir problem bu. ikiside yan yana çekildiği için sabit diyaframdan dolayı. VA panelin ışık şiddetinden kaynaklı siyahlarda kaçırma var.

Örnek veriyorum;IPS panel, VA panele göre düşük ışık şiddetinde olduğundan dolayı VA panel siyahları fazla gösteriyor. bu arada VA panel ışık sızdırmaz değil. Bazı firmaların modellerinde ışık oranını yükseltmek için siyahlardan taviz verebiliyorlar . Bizzat QLED tv OLEDtv kıyaslamasında dikkatimi çekmişti, yorumlarda siyah başarısı yüksek gibi yorumlar okumuştum. siyahlar o kadar da derin değildi, IPS ile aralarında büyük fark yok. Bazı IPS paneller VA panellere göre daha az ışık kaçırabiliyor, bu tamamen backlight'ın gücüne bağlı diye düşünüyorum. IPS mi VA mi sorusuna cevap vermem mesela. VA siyahları IPS 'e göre net verdiğini varsaydığımda, bu sefer VA panelin Beyazların daha sarımsı olduğu aklıma geliyor. yani iki seçeneklerinde abuk subuk sorunları var, bütün problemleri MikroLED çözecekmiş gibi geliyo :saskin bu benim fikrim tabi full yanlış çıkabilir deneyimlerimce söyledim, tekrar altını çizeyim de :)Bütün IPS ler IPS gibi görünmeyebilir, Bütün VA paneller VA panel gibi görünmeyebilir, modelden modele değişen durumlardır."diye düşünüyorum"

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Hayır hayır, resim karalamak için değil. çekimden kaynaklı bir problem bu. ikiside yan yana çekildiği için sabit diyaframdan dolayı. VA panelin ışık şiddetinden kaynaklı siyahlarda kaçırma var.

Örnek veriyorum;IPS panel, VA panele göre düşük ışık şiddetinde olduğundan dolayı VA panel siyahları fazla gösteriyor. bu arada VA panel ışık sızdırmaz değil. Bazı firmaların modellerinde ışık oranını yükseltmek için siyahlardan taviz verebiliyorlar . Bizzat QLED tv OLEDtv kıyaslamasında dikkatimi çekmişti, yorumlarda siyah başarısı yüksek gibi yorumlar okumuştum. siyahlar o kadar da derin değildi, IPS ile aralarında büyük fark yok. Bazı IPS paneller VA panellere göre daha az ışık kaçırabiliyor, bu tamamen backlight'ın gücüne bağlı diye düşünüyorum. IPS mi VA mi sorusuna cevap vermem mesela. VA siyahları IPS 'e göre net verdiğini varsaydığımda, bu sefer VA panelin Beyazların daha sarımsı olduğu aklıma geliyor. yani iki seçeneklerinde abuk subuk sorunları var, bütün problemleri MikroLED çözecekmiş gibi geliyo :saskin bu benim fikrim tabi full yanlış çıkabilir deneyimlerimce söyledim, tekrar altını çizeyim de :)Bütün IPS ler IPS gibi görünmeyebilir, Bütün VA paneller VA panel gibi görünmeyebilir, modelden modele değişen durumlardır."diye düşünüyorum"
Bende iki panel tv olduğundan,bu konuda yazılanlarıda takip ettiğimden,çok dikkatli bakmıştım,sadece ben değil,hanımada "bak bakayım şuna" dedim,hatta daha ileri gidip (hanımın söylemesiyle) her iki tvnin renk ayarlarını aynı konuma getirip de baktık,karı-koca ,buna rağmen bu kadar fark görememiştik, şimdi hanıma da gösterdim fotoyu :)
Ama nacizane görüşüm,panel paneldir,modelden modele değişirmi bilmem,ama bence değişmez :) yazılım değişir ama donanım değişmez .
Tabii bu haklı olduğum anlamına gelmez,sadece görüşüm bu yöndedir :ok

cumarbaz Çevrimdışı

cumarbaz

Aktif Üye
27 Tem 2019
67
33
Ne zaman çıkacağına dair bi bilgim yok yarın gün içinde Philips'i aramanda fayda var, fiyatta 300 TL gibi bi oynama olabilir. olmayada bilir. siz bence şuna karar verin Tizen mi Android mi bunu araştırın, panel olarak Philips üstün 7100 den. ama Tizen daha stabil dersen mecbur olarak Samsung alman gerekecek

İnşallah olmaz fazla bir fark, bir arayıp sorayım en iyisi :)

Hocam birde okudunuzmu bilmiyorum, herkes panelin kronik olarak toz aldığından şikayetçi. Ve dalgalanmalar olduğunu söyleyenler var.

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
120
26
Bende iki panel tv olduğundan,bu konuda yazılanlarıda takip ettiğimden,çok dikkatli bakmıştım,sadece ben değil,hanımada "bak bakayım şuna" dedim,hatta daha ileri gidip (hanımın söylemesiyle) her iki tvnin renk ayarlarını aynı konuma getirip de baktık,karı-koca ,buna rağmen bu kadar fark görememiştik, şimdi hanıma da gösterdim fotoyu :)
Ama nacizane görüşüm,panel paneldir,modelden modele değişirmi bilmem,ama bence değişmez :) yazılım değişir ama donanım değişmez
Panel nasıl modelden modele değişmez :hmm :sirit

Vizio P Series Quantum " "
Samsung Q9FN " "

Her iki panelde Quantum panel ve VA tipde, her iki panelide samsung üretiyor.

Vizio Siyah Işık Sızdırma Oranı :
Samsung Q9FN Işık Sızdırma Oranı :

Bu arada ben şey gibi oldum VA panelden nefret eden kitle :) yok aslında IPS panelde doğru renkler beyaz doğruluğu, VA panelde daha düzgün siyahlar ve daha yüksek ışık..

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Panel nasıl modelden modele değişmez :hmm :sirit

Vizio P Series Quantum " "
Samsung Q9FN " "

Her iki panelde Quantum panel ve VA tipde, her iki panelide samsung üretiyor.

Vizio Siyah Işık Sızdırma Oranı :
Samsung Q9FN Işık Sızdırma Oranı :

Bu arada ben şey gibi oldum VA panelden nefret eden kitle :) yok aslında IPS panelde doğru renkler beyaz doğruluğu, VA panelde daha düzgün siyahlar ve daha yüksek ışık..
Yok öyle nefret gibi birşey de,yoksa o fotoyu senmi çektin :haha1
Model derken,kendi içinde sınıf olmalı o zaman, veya adı neyse :) ,ama ben özellikle IPS ve VA arasındaki renk farkının bu kadar uçurum olduğunu görmedim,yani bu renk farkını "kabul etmek" için ikna olmadım açıkçası.Ben zaten renk farkına istinaden yazmıştım,o zaman fotoyu çeken makinada sorun vardır belkide ,birini güzel çekmiş,diğerine banane demiş gibi olmuş :)
Yani bütün :VA lar VA gibi görünür bütün IPSlerde IPS gibi görünür,kendi içinde sınıf farkı olabilir tabii,neyse sustum artık bu konuda ,dediğim gibi fotodaki renk farkının çok uçuk olması "alo,bu işte yanlışlık var "dedirtti :)
Bu arada düzeyli muhabbetin için teşekkür ederim ,sizi okumaya devam ederim :ok

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
120
26
Yok öyle nefret gibi birşey de,yoksa o fotoyu senmi çektin :haha1
Model derken,kendi içinde sınıf olmalı o zaman, veya adı neyse :) ,ama ben özellikle IPS ve VA arasındaki renk farkının bu kadar uçurum olduğunu görmedim,yani bu renk farkını "kabul etmek" için ikna olmadım açıkçası.Ben zaten renk farkına istinaden yazmıştım,o zaman fotoyu çeken makinada sorun vardır belkide ,birini güzel çekmiş,diğerine banane demiş gibi olmuş :)
Yani bütün :VA lar VA gibi görünür bütün IPSlerde IPS gibi görünür,kendi içinde sınıf farkı olabilir tabii,neyse sustum artık bu konuda ,dediğim gibi fotodaki renk farkının çok uçuk olması "alo,bu işte yanlışlık var "dedirtti :)
Bu arada düzeyli muhabbetin için teşekkür ederim ,sizi okumaya devam ederim :ok
Düzeyli mühabbet ne demek efendim :haha1: estafurullah... Hayırlı Geceler...

C Çevrimdışı

creatures

Aktif Üye
17 Tem 2019
72
41
Smart özellikler için yeterli gözüküyor 7300 serisi. Olumsuz bir tespitim yok. Önceden apple tv vardı ona gerek olmayacak gibi.
Şu reklamlardaki altyazının gözü rahatsız edecek şekilde kaymasıyla (aynı hızla değil ve netlik aynı olmuyor) ilgili önerisi olan var mı?

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
MKV desteği aslında biraz sıkıntılı bir konu, zira MKV bir codec değil "container" formatıdır. Yani, bir MKV'nin sesi ve görüntüsü herhangi bir codec ile, hatta bir standarda uymadan enkode edilmiş olabilir. Bilgisayarda izlerken genelde sorun çıkmaz ama TV gibi cihazların sıkıntı çıkarması muhtemeldir. İndirdiğiniz MKV'yi düzgün bir grup hazırlayıp yayınlıyorsa hemen hiçbir cihazda sorun çıkmadan oynatılacaktır. Bu adamlar belli kural ve standartlara göre enkode ettiklerinden üreticiler de cihazları bu standartlara göre ayarlarlar. Birinin rastgele oluşturduğu MKV'de basit bir ayarı farklı yapması dahi sorun çıkartabilir.

Güncel takip etmiyorum ama hemen hemen tüm film releaseleri DTS ile geliyor. AC3 kullanan pek grup yok, diziler falan ayrı. DTS desteği olmazsa ses alamazsınız, yeniden enkode etmeniz gerekir. Bunun için kolay batchler falan vardı ama yine de gereksiz sıkıntı. Western Digital Media Player'ı çıkar çıkmaz almıştım, 10 yıl oldu herhalde. DTS desteklemediğinden AC3 çevirme işi oradan aklımda.

Bu devirde DTS desteği olmayan media player yahut smart tv alınmaz. Box falan alırım, DTS destekli ses sistemim var falan diyorsanız orası ayrı.

Şahsi fikrim Samsung'un 3 kuruş lisans parasından kaçıp DTS desteklememesi ayıp olmuş. Vestel'e helal olsun diyorum.

C Çevrimdışı

creatures

Aktif Üye
17 Tem 2019
72
41
DTS diyorsunuz da herkes te ses sistemi var mı yahu?
Bir bende mi yok :)
5+1 gibi ses sisteminiz yoksa etkilenmemeniz lazım.
Vestel'de Dolby Vision'da var Samsung'da yok.
Kullanılacak fonksiyonlarsa dikkate almaya değer.

cumarbaz Çevrimdışı

cumarbaz

Aktif Üye
27 Tem 2019
67
33
MKV desteği aslında biraz sıkıntılı bir konu, zira MKV bir codec değil "container" formatıdır. Yani, bir MKV'nin sesi ve görüntüsü herhangi bir codec ile, hatta bir standarda uymadan enkode edilmiş olabilir. Bilgisayarda izlerken genelde sorun çıkmaz ama TV gibi cihazların sıkıntı çıkarması muhtemeldir. İndirdiğiniz MKV'yi düzgün bir grup hazırlayıp yayınlıyorsa hemen hiçbir cihazda sorun çıkmadan oynatılacaktır. Bu adamlar belli kural ve standartlara göre enkode ettiklerinden üreticiler de cihazları bu standartlara göre ayarlarlar. Birinin rastgele oluşturduğu MKV'de basit bir ayarı farklı yapması dahi sorun çıkartabilir.

Güncel takip etmiyorum ama hemen hemen tüm film releaseleri DTS ile geliyor. AC3 kullanan pek grup yok, diziler falan ayrı. DTS desteği olmazsa ses alamazsınız, yeniden enkode etmeniz gerekir. Bunun için kolay batchler falan vardı ama yine de gereksiz sıkıntı. Western Digital Media Player'ı çıkar çıkmaz almıştım, 10 yıl oldu herhalde. DTS desteklemediğinden AC3 çevirme işi oradan aklımda.

Bu devirde DTS desteği olmayan media player yahut smart tv alınmaz. Box falan alırım, DTS destekli ses sistemim var falan diyorsanız orası ayrı.

Şahsi fikrim Samsung'un 3 kuruş lisans parasından kaçıp DTS desteklememesi ayıp olmuş. Vestel'e helal olsun diyorum.

Peki hocam bu philps 50pus7303 hakkında ne düşünüyorsunuz, dts desteği var ama dolby visiom yok, sizce çok etkilermi?

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
120
26
Peki hocam bu philps 50pus7303 hakkında ne düşünüyorsunuz, dts desteği var ama dolby visiom yok, sizce çok etkilermi?

Dolby Vision, ilk 2 yıl içerisinde hiç bir mantığı yok. Dolby Vision ile HDR arasinda fark hissettiniz mi siz, bazi insanlar 2K ile 4K arasindaki farkı felan goremeyebiliyor. Onun gibi HDR de çok bakış acisina bağlı

Dostum kesinlikle sana katılıyorum, DTS olmayan bir cihaz alınmaması gerekir. ama Türkçe Dublaj içeriklerde çok spesifik bir DTS Dublaj bulamıyorum ben . Ayrıca tekrar altını çizeyim surround seslerde DTS önemli bir etken gibi gözüksede, DTS sesin bitrate olarak AC3 veya AAC 'lere göre çok büyük farkları var.

DTS diyorsunuz da herkes te ses sistemi var mı yahu?
Bir bende mi yok :)
5+1 gibi ses sisteminiz yoksa etkilenmemeniz lazım.
Vestel'de Dolby Vision'da var Samsung'da yok.
Kullanılacak fonksiyonlarsa dikkate almaya değer.

DTS ses sistemi olup olmamasıyla alaklı bir durum değil , filmi başlatıp izleyebilme ile bir durum. ayrıca bu kulağınıza değer verme ve kişisel kullanımda yeterliliğe göre değişen bir durum"Ses Sistemi" ben şahsen TVlerdeki veya soundbarlardaki o bomboş kulak tırmalayan tonları kaçıran sesi asla kullanmadım bu yıla kadar.

Ayrıca yukardaki S Swift 'e katılıyorum, kos koca Samsung firması DTS gibi köklü, Dolby gibi HDR lideri lisanslara rakip değil ucuz altarnatif sunmasıda bir acaip karşılıyorum. ayıptır yahu. bu yönden LG yi taktir ediyorum. TV'yi alacak arkadaşımız, UHD Bluray satın alıp Xbox One X 'e takıp izlemediği sürece Dolby Vision kesinlikle şuan şişirme, Dolby Vision - 80Mbit Bitrate + 10Mbit Color Bitrate , şuan Netflix'in Dolby Vision'larına aldanmayın. 15Mbit ile 4K vermeleri bir garip, üzerine de DolbyVision sinyali gülünç oluyor :) alacağınız TV zaten UHD ISO açmayacak, açsa bile Dolby Vision sinyalini internal video decoder vermeyecek . bence şuan dolby vision eksiklik değil, olsa iyi olur ama eksiklik olarak görmüyorum, zaten aldığınız TV 'de gerçek 10 Bit panel değil ( 8 Bit +FRC )

Son düzenleme:
C Çevrimdışı

creatures

Aktif Üye
17 Tem 2019
72
41
Yine benim kişisel fikrim 8 bit ve yazılım ile 10bit'e dönüştürülmüş bir panel ile 10 bit panel arasında farkla
50Hz 100Hz'lik bir panel arasındaki farkı en azından 10 kişiden 9'u anlamayacaktır ve/ya ihtiyacı yoktur.
En azından karşılaştırmam şu anki dönem ve altyapı için geçerli...

Geri
Üst Alt