VDSL modem önerisi

B Çevrimdışı

Beyaz_Peynir

Aktif Üye
16 Nis 2021
150
34
Merhabalar Sota Sota, size danışmak istediğim bir mevzu var.
Kısmetse yaza düğün yapıp, evleniyorum. Haliyle evde değiştiriyoruz. Şuan oturduğum ev eski bina olduğu için Zyxel VMG3925-B10B modem iş görüyor.
Ama yeni taşınacağım ev perde beton olduğu için sıkıntı çıkacaktır. Aynı site içerisinde oturan arkadaşlarımda wifi çekmiyor diye ağlaşıyorlar.
TV ve çalışma odasına tesisattan ethernet prizi koyduruyorum. Prizden hemen kablo ile TV ve bilgisayara bağlayıp kurtulacağım. Ama evin geri kalanında da wifi sorun yaşatmasın istiyorum. Bana f/p türünde nasıl bir konfigürasyon önerebilirsiniz.
Ev L şeklinde gidiyor. Modem I tarafının başında olacak, sonunda da yatak odası. L nin sonunda da çalışma odası olacak. Telefon için wifi gerekir sadece.
Umarım anlatabilmişimdir :) Çok pro kullanıcı değilim.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Kısmetse yaza düğün yapıp, evleniyorum. Haliyle evde değiştiriyoruz. Şuan oturduğum ev eski bina olduğu için Zyxel VMG3925-B10B modem iş görüyor.
Ama yeni taşınacağım ev perde beton olduğu için sıkıntı çıkacaktır. Aynı site içerisinde oturan arkadaşlarımda wifi çekmiyor diye ağlaşıyorlar.
TV ve çalışma odasına tesisattan ethernet prizi koyduruyorum. Prizden hemen kablo ile TV ve bilgisayara bağlayıp kurtulacağım. Ama evin geri kalanında da wifi sorun yaşatmasın istiyorum. Bana f/p türünde nasıl bir konfigürasyon önerebilirsiniz.
Ev L şeklinde gidiyor. Modem I tarafının başında olacak, sonunda da yatak odası. L nin sonunda da çalışma odası olacak. Telefon için wifi gerekir sadece.
soru bana degil ama care powerline

B Çevrimdışı

Beyaz_Peynir

Aktif Üye
16 Nis 2021
150
34
soru bana degil ama care powerline

Yok yahu öyle şey olur mu, ben Sota Sota konuyu ele geçirmiş diye, direk ona sorayım dedim :) ama her cevaba açığım.
Bana f/p olarak hem 100mb kadar destekli vdsl modem hemde sonrası için mesh yada router yada başka bir çözüm gerekli.
Ben aslında L şeklindeki koridorun başına modemi diğer başına da router koyup, ethernetle bağlarım diyordum ama yapamıyorum. Koridorda girintiler çıkıntılar filan olduğu için düzgün durmayacak. Ya modemin yanında olacak bişi yada sizin gösterdiğiniz tarzda bişi olmalı gibi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yok yahu öyle şey olur mu, ben Sota Sota konuyu ele geçirmiş diye, direk ona sorayım dedim :) ama her cevaba açığım.
Bana f/p olarak hem 100mb kadar destekli vdsl modem hemde sonrası için mesh yada router yada başka bir çözüm gerekli.
Ben aslında L şeklindeki koridorun başına modemi diğer başına da router koyup, ethernetle bağlarım diyordum ama yapamıyorum. Koridorda girintiler çıkıntılar filan olduğu için düzgün durmayacak. Ya modemin yanında olacak bişi yada sizin gösterdiğiniz tarzda bişi olmalı gibi.
Modemi bridge mode'a alıp devamına kaliteli bir router takmak.
Para, çokomel ilişkisi. :dry

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Peki modem + router için tavsiyeleriniz neler olur.
Bu iş için en en en fazla 1k yı gözden çıkardım diyebilirim.
O işin ehli ben değilim ne yazık ki.
Sota Sota size yardımcı olacaktır.

Mikrotik olabilir. Wi-Fi için çıkış gücü yüksek bir ürün lazım size.
Tabi birden fazla cihazın trafiğini kaldırabilecek bir donanım altyapısı da şart.
Bu ISS'lerin verdiği modemlerin en kötü yanı da bunları yapamayacak kapasitelere sahip olması.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
mesh sistemi kurulsa olma mı?

"Mesh Teknolojisi çok katlı ya da betonarme binalarda ortaya çıkan sinyal zayıflaması ve kısıtlı kapsama alanı sorunlarını çözer. Kapsama alanını arttırmak için modeminiz ile tekrarlayıcı modunda çalışan bir ya da daha fazla Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) cihazından oluşan bir “Mesh Network” kurulur."

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,514
Merhaba eviniz perde betonsa Size High Power ürün lazım ( TPLink 841HP), High gain ürünlerle perde betonu delemezsiniz.

841HP üzerinde 2x9dbi sökülebilir antenler gelmekte bunları söküp yerine 2x2dbi yada 1x2dbi + 1x5dbi gibi kombinasyon yaparak
dairesel yayın gücü yapmanız gerekir.

dbi_coverage.jpg

B Çevrimdışı

Beyaz_Peynir

Aktif Üye
16 Nis 2021
150
34

Merhaba eviniz perde betonsa Size High Power ürün lazım ( TPLink 841HP), High gain ürünlerle perde betonu delemezsiniz.

841HP üzerinde 2x9dbi sökülebilir antenler gelmekte bunları söküp yerine 2x2dbi yada 1x2dbi + 1x5dbi gibi kombinasyon yaparak
dairesel yayın gücü yapmanız gerekir.

dbi_coverage.jpg

Cevap için teşekkür ederim.
Router'ı inceledim. Anteni uzun gibi birazcık sonra hatun evden kovmasın :) , " Bu ne böyle insanın ağzına girecek gibi" deyip te.
2 tane 2dbi yada 1x2dbi+1x5dbi kombini yapabilirim gibi duruyor. 2 tane 2dbi kullandığımızı varsayarsak 9dbi gibi yinede duvarı delip evin sonuna sinyali ulaşabilir mi?
Ek olarak vdsl modem tavsiyeniz yok galiba. Herhangi bir şey olur mu diyorsunuz yoksa uyumlu olması açısından tp-link mi gideyim?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt