Uçuyoruz, Euronun Rüzgârından.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Avrupa, ABD öyle aman aman bir krizde değil. Konuyu değiştirmeyin şimdi. Dışarıda enflasyon var, ondan bizde de ekonomi böyle kötü dediniz açık açık. 20 yıldır aynı parti yönetiyor. Para zamanında gayet boldu. Kimse kimseyi kandırmasın. Operasyon falan yok yani.

Siz yanlış anladınız durumu...
Bir yer de enflasyonun yükselmesi kriz anlamına gelmez.. ona göre tedbirler alınır, sade vatandaş (Avrupalı, Amerikalı) bu hissetmez bile.
Dışarda sıkılaşan para politikasının bize etkisinin olmadığını düşünmek, tüm bu olanlar da mevcut iktidarın suçu olmadığını düşünmekle aynı şey, kusura bakmayın. Biraz araştırıp bakış açınızı genişletmenizi tavsiye ederim, emin olun muhalifliğiniz azalmayacak.

20 yıl içinde değişen makro ve mikro ekonomik durumları bir inceleyebilirsiniz. Biz bir ABD veya sıradan bir Avrupa ülkesi bile kadar güçlü bir ekonomiye sahip hiç olmadık. Bunun da tek suçlusu, 20 yıldır başta oldukları için mevcut iktidardır...

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
Siz yanlış anladınız durumu...
Bir yer de enflasyonun yükselmesi kriz anlamına gelmez.. ona göre tedbirler alınır, sade vatandaş (Avrupalı, Amerikalı) bu hissetmez bile.
Dışarda sıkılaşan para politikasının bize etkisinin olmadığını düşünmek, tüm bu olanlar da mevcut iktidarın suçu olmadığını düşünmekle aynı şey, kusura bakmayın. Biraz araştırıp bakış açınızı genişletmenizi tavsiye ederim, emin olun muhalifliğiniz azalmayacak.

20 yıl içinde değişen makro ve mikro ekonomik durumları bir inceleyebilirsiniz. Biz bir ABD veya sıradan bir Avrupa ülkesi bile kadar güçlü bir ekonomiye sahip hiç olmadık. Bunun da tek suçlusu, 20 yıldır başta oldukları için mevcut iktidardır...
enflasyon yükseliyor, döviz kurları yükseliyor, işsizlik yükseliyor, bir oto bir ev alma umudu tükendi. size göre "makro ve mikro ekonomik verilerle" bu kriz değil mi? aklamaya çalıştıkça batıyorsunuz, işin garibi farkında bile değilsiniz. sınırınız nedir sizin?

unutmuşum, hazine eksi 35 milyar amerikan doları. dış borç devasa. iç borçlar sürekli artıyor. vb. daha veri lazım mı?

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
enflasyon yükseliyor, döviz kurları yükseliyor, işsizlik yükseliyor, bir oto bir ev alma umudu tükendi. size göre "makro ve mikro ekonomik verilerle" bu kriz değil mi? aklamaya çalıştıkça batıyorsunuz, işin garibi farkında bile değilsiniz. sınırınız nedir sizin?

unutmuşum, hazine eksi 35 milyar amerikan doları. dış borç devasa. iç borçlar sürekli artıyor. vb. daha veri lazım mı?

??
Gerçekten okumuyor musunuz yazdıklarımı...
Ne oluyor burada anlamış değilim...

Türkiye de kriz yok diyen oldu mu burada ??
Sen bir ülkeyi bu kadar kötü yönetirsen, içerden, dışardan gelebilecek her hangi bir esintiyle bile, alabora olursun... bu kadar basit.. şu yazdıklarımdan bunu anladınız ya.. bravo...

Neyse, sağlıcakla...
Biz anlaşamdık ..

Son düzenleme:
Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Ekonomi ile bir fikir belirtip sonra tepki görünce herkes beni yanlış anladınız diyor. Yanlış anlaşılma filan yok. Sokaktaki adama da sorsan şu anki krizin baş sorumlusunun merkez bankasının faiz indirimi ve Türkiye'deki hiçbir yöneticiye güvenmemedir der. Siz bunun üstüne sayın bir sürü başka faktörleri. Tepki görürsünüz.

Sayarsın; global krizin de etkisi var dersin, pandeminin etkisi var dersin, cari açığın da etkisi var dersin (ki ben mesela yıllardır bunun kapanmazsa başımıza bela olacağını savunan biriyim), Türkiye'nin borçları için acil lazım olan dolar ihtiyacı dersin. Sayarsın da sayarsın. Ama şu anda majör faktör, en büyük faktör hükümete ve dahası ülkeyi yöneten kişiye güvenin kalmaması veya kredilerinin artık tükenmesidir. Bunun üstüne şu an kimsenin maval dinlemeye mecali yok.

Savaş çıkacak ekmek alim der gibi millet dolar altın vs alıyor. Yurtdışından yurtiçinden yatırım yapacak babayiğit bulunmuyor. Fiyatlandırma yapılamıyor. İnsanlar panik içinde. Ne yapacağını şaşırmış durumdalar. Hayatlar erteleniyor, hayaller erteleniyor. Ve en acısı ise ortada devlet yok. Daha doğrusu hatalarını yanlışını kabul edip çare-çözüm üreten birileri yok. Hala kriz mriz yok derdinler. Gündem değiştirmeye çalışıyorlar vs

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
Çok net bir soru; hükümet ve politikaları iyi diyenlerden cevap bekliyorum.sabit aylık maaş karşılığı çalışan birikim için kenarda biraz parası olup da özellikle ben lirada tutuyorum paramı diyen var mı aranızda?
Acaba kaç bürokrat, kaç milletvekili bugünkü durumu sanal olarak değerlendiriyor ve parasını lirada tuttu.gercekten merak ediyorum.
Eyyy vatanseverler haydi kaldırın ellerinizi,biliyorum çoksunuz ses verin...
Ya da artık susun yoksa kulaklarını çinlattiklarimdan payınıza düşeni aldınız mı?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,838
Çok net bir soru; hükümet ve politikaları iyi diyenlerden cevap bekliyorum.sabit aylık maaş karşılığı çalışan birikim için kenarda biraz parası olup da özellikle ben lirada tutuyorum paramı diyen var mı aranızda?
Acaba kaç bürokrat, kaç milletvekili bugünkü durumu sanal olarak değerlendiriyor ve parasını lirada tuttu.gercekten merak ediyorum.
Eyyy vatanseverler haydi kaldırın ellerinizi,biliyorum çoksunuz ses verin...
Ya da artık susun yoksa kulaklarını çinlattiklarimdan payınıza düşeni aldınız mı?
Paramın değer kaybettiğini bile bile TL hiç vazgeçmedim...

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
Paramın değer kaybettiğini bile bile TL hiç vazgeçmedim...
Aynı şekilde, ben de. Ortaya bir şey koymadan, üretmeden, hizmet sunmadan para kazanılmasına karşıyım, inancım gereği helal görmüyorum. Maalesef bu döviz kurları nedeniyle yine birileri servetine servet katarken milyonlarca insan ise daha da fakirleşti.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,291
Aynı şekilde, ben de. Ortaya bir şey koymadan, üretmeden, hizmet sunmadan para kazanılmasına karşıyım, inancım gereği helal görmüyorum. Maalesef bu döviz kurları nedeniyle yine birileri servetine servet katarken milyonlarca insan ise daha da fakirleşti.
Alıp satıp yapanlardır sanıyorum “kazanç” dediğiniz ama arkadaşın sorusu sabit maaş alıpta kenara para koyabilen varsa bunu TL mi yapıyor yoksa döviz yada değerli metal mi alıyor. Problem şurada; sabit maaşlı çalışanlarız, belki 80-90% mizin kenara para atmak yerine ayı çevirme derdi var. Kimle konuşsam “kredi kartımın maaşı yattı” esprisi yapıyor. Gülüyoruz bazen ağlanacak halimize.

Geri
Üst Alt