Uçuyoruz, Euronun Rüzgârından.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Sen Bursa'ya gel abi, zam gelecek diye depoyu fulledim. İskender bile ısmarlarım :hihi
Teşekkür ederim sevgili Unforgotten .Aslında bir ara niyetlendik "gezelim" diye ama pandemi nedeniyle misafir bile kabul etmiyoruz desem yalan olmaz ,bu nedenle bize küsenler dahi oldu :) ,ama o taraflara yolum düşerse Bursa-Balıkesir yapmayı düşünüyoruz ailecek mini gezi gibi ,iskenderi söyle ,ben hazır olana kadar ancak gelirim :kiskis

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,646
59

teraspy teraspy dostum tavsiye etmem risk,i göze alma bence benim ablam ve enişte evden çıkmadıkları halde yanlarında çalışan evde kalan hizmetli yardımcı var çarşıya alışverişe göndermişler o genç olduğu için birşey olmamış ama taşıyıcı olarak eve geldiğinde bizimkilere bulaşmış bugün görüştüm öksürükten zor konuştuk bayağı ağır geçiyormuş üstelik,de 4 aşıları olmuş durumdalar ama ne yazıkki yakalanmışlar yanlış anlama bursa ? ☺️benim memleketim orhangazi doğumluyum memleketimin bilirsin sadece iskender değil bir çok yiyeceği meşhurdur bereketli bir yerdir ama tabii senin bileceğin iş şimdi bence ortam daha,da kötü örneğin camilerde saf aralıklarını kaldırdılar taşıtlar,marketler birde insanlar bir çoğu zorunlu olmadıkça maske bile takmıyorlar evet hep korkarak yaşayacak değiliz ama en azından kendimizi vede bizim gibi yaşı ilerlemiş kişiler korumak zorunda diye düşünüyorum​

sevgi ve saygılarımla.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64

teraspy teraspy dostum tavsiye etmem risk,i göze alma bence benim ablam ve enişte evden çıkmadıkları halde yanlarında çalışan evde kalan hizmetli yardımcı var çarşıya alışverişe göndermişler o genç olduğu için birşey olmamış ama taşıyıcı olarak eve geldiğinde bizimkilere bulaşmış bugün görüştüm öksürükten zor konuştuk bayağı ağır geçiyormuş üstelik,de 4 aşıları olmuş durumdalar ama ne yazıkki yakalanmışlar yanlış anlama bursa ? ☺️benim memleketim orhangazi doğumluyum memleketimin bilirsin sadece iskender değil bir çok yiyeceği meşhurdur bereketli bir yerdir ama tabii senin bileceğin iş şimdi bence ortam daha,da kötü örneğin camilerde saf aralıklarını kaldırdılar taşıtlar,marketler birde insanlar bir çoğu zorunlu olmadıkça maske bile takmıyorlar evet hep korkarak yaşayacak değiliz ama en azından kendimizi vede bizim gibi yaşı ilerlemiş kişiler korumak zorunda diye düşünüyorum​

sevgi ve saygılarımla.
Geçmiş olsun sevgili osmanke ,ama inan misafir bile kabul etmiyoruz desem yalan değil.Arkadaşlar arasına gittiğimde de aramız baya var ,yan yana değiliz yani,o da sık değil ,görmek ve seslerini canlı duymak için ki kış geliyor ,onu da yapamayacağız artık.
İnan bize küsenler oldu ,hatta birisi açıkça söyledi ,ben de "bizi sevsedin böyle demezdin" dedim de sustu.Daha dün bir arkadaşın eşi vefat etti virüsten,cenazesine bile gidemedik ,hanım hiç bırakmaz cenaze evinde kişileri yanlız ama o bile gidemedi çok üzüldü ama yapacak bir şey yok maalesef.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,646
59
bu arada gram altın:690.20
dolar:11.9870
euro:13.4475
ve hala,da artmakta bu nasıl bir işse hala seçim 2023 ,de diyorlar allah sonumuzu hayır eylesin.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,646
59
doğru gece piyasa fazla çalışmadığı için küsürat düşüyor ama sabah 08,09 arası bir izleyin bakalım nasıl yükseliyor milletin doları eurosu olsa ne olcak herkes korkuyor geleceğini göremiyor önüne bakıyor karanlık bugün aldığını yarın alamıyor,ki marketlere gidin bakın çalışanlar hergün yeni etiket fiatı takmaya yetiştiremiyorlar hergün zam sağlıcakla.hayırlı geceler ben yatar.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Düştü ama üzerimize doğru:cigara
Bizde şöyle bir kabulleniş var oldum olası.

Dolar çıkar, Mal fiyatı çıkar, sebep olarak doların yükselişi gösterilir
Dolar iner, Mal fiyatı inmez, Sebep olarak ürünün dolar yüksekken alındığı gösterilir
Yani bizim Ülkemizde mal fiyatı da Dolar da çıktığı yerde kalır.
Haaa iner mi? İner elbette. 13 değil de 11 olur ona da İNDİ derler bunu da ekonomi kitabı yazacak kadar başarılı olduklarına yorarlar herkes mutlu olur :ok

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Bizde şöyle bir kabulleniş var oldum olası.

Dolar çıkar, Mal fiyatı çıkar, sebep olarak doların yükselişi gösterilir
Dolar iner, Mal fiyatı inmez, Sebep olarak ürünün dolar yüksekken alındığı gösterilir
Yani bizim Ülkemizde mal fiyatı da Dolar da çıktığı yerde kalır.
Haaa iner mi? İner elbette. 13 değil de 11 olur ona da İNDİ derler bunu da ekonomi kitabı yazacak kadar başarılı olduklarına yorarlar herkes mutlu olur :ok
Stoksuz çalışanlara lafım yok ama stoklu çalışanlarda dediğin gibi oluyor maalesef abi. 2. el satışlarda bile köşe olan var.

Şu an pamuk ipliğinde de kriz yaşıyoruz. Hem iplik yok hem de dolar kuruna bağlı olduğu için inanılmaz yüksek fiyatlar. 6. ayda 102 TL'ye sattığım aynı ürüne geçen hafta 162 TL fiyat vermek zorunda kaldım. Kur farkından dolayı sadece 5 ayda %60 fark oldu. Şu an aileme kaliteli bir bornoz seti alayım dersen cebinden çıkacak para kişi başı yaklaşık 400 TL.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Stoksuz çalışanlara lafım yok ama stoklu çalışanlarda dediğin gibi oluyor maalesef abi. 2. el satışlarda bile köşe olan var.

Şu an pamuk ipliğinde de kriz yaşıyoruz. Hem iplik yok hem de dolar kuruna bağlı olduğu için inanılmaz yüksek fiyatlar. 6. ayda 102 TL'ye sattığım aynı ürüne geçen hafta 162 TL fiyat vermek zorunda kaldım. Kur farkından dolayı sadece 5 ayda %60 fark oldu. Şu an aileme kaliteli bir bornoz seti alayım dersen cebinden çıkacak para kişi başı yaklaşık 400 TL.
Yalan değil abi teknik sınıfların bu yanı güzel. Devlet neye zam yaparsa yapsın teknik sınıflar da kafasına göre işçiliğine zam yapıyor aradaki açığı kapatıyordu, olan yine sabit dar gelirliye oluyordu.

Ancak bir mal alım satımına bağlı iş yapıldığında durum harbiden vahim.

Ben 90 larda hatırlıyorum da, YATIRIM diye araba alırlardı insanlar. SIFIR alır, yıllarca biner, İkinci elde sattığında ise kendi satın aldığından daha yüksek para geçerdi eline.

Mesela benim kullandığım Samsung Galaxy A51 Telefonu ben sanırım 2200 2300tl gibi bir fiyata satın almıştım. Bu gün aynı telefon 3900 4200 bantlarında değişiyor. İkinci elde satsam, SIFIR satın alırken verdiğim para yine elime geçmiş oluyor.

Enflasyon kaynaklı PARA KAZANAN bir kesim olduğu zaten belli.

Yani bu herifler ranttan, mevkiden, yandaşlıktan, dolardan, peşkeş çekilen arazilerden, beleşçilikten ve bil umum her halttan para kazanmanın yanısıra insanın kanını emen enflasyondan para kazanmayı da biliyorlar ve bir gram dahi yüzleri kızarmıyor..

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64

Kimse "ama uçmuyoruz" diyemez ,tam uçuşa geçmişiz baksana fiyatlara hem de canlı "live" :)

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Kimse "ama uçmuyoruz" diyemez ,tam uçuşa geçmişiz baksana fiyatlara hem de canlı "live" :)
Ben susayım rakamlar konuşsun emmi ?

Aynı teknik özelliklerde, aynı ebatta, aynı ağırlıkta, aynı renkte ve aşağı yukarı aynı adetlerde ürünler;
2020 Kasım ayında verdiğimiz fiyatın toplamı,
2020.jpg

26 Kasım 2021 tarihi ile verdiğimiz bugünkü toplam fiyat,
2021.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt