Türknet 2023 Zammı

Freud09 Çevrimdışı

Freud09 

Aktif Üye
26 May 2020
53
25
photo_2023-01-20_22-01-53.jpg

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
2 yıldan fazladır Turknet fiber 100 mbps kullanıcısıyım. Geçen sene TT 149 liraya 2 yıl taahhütlü 100 mbps veriyordu. Bende Turknet'in 100 liradan169 liralık fiyat güncelleme haberine rağmen sırf tekrardan TT'ye geçmemek (gıcığım çünkü TT'ye) için başvurmadım. Geçen ay da 10 aylık peşin ödeme yapıp 169 liraya 10 ay daha Turknet'te kalmaya karar verdim. Böyle giderse herhalde 10 ay sonra da diğer alternatif servis sağlayıcıları değerlendirmek durumunda kalacağım. Bu işin sonu iyi görünmüyor çünkü.

T Çevrimdışı

Trone

Yeni Üye
22 Haz 2020
7
38

Freud09 Çevrimdışı

Freud09 

Aktif Üye
26 May 2020
53
25
2 yıldan fazladır Turknet fiber 100 mbps kullanıcısıyım. Geçen sene TT 149 liraya 2 yıl taahhütlü 100 mbps veriyordu. Bende Turknet'in 100 liradan169 liralık fiyat güncelleme haberine rağmen sırf tekrardan TT'ye geçmemek (gıcığım çünkü TT'ye) için başvurmadım. Geçen ay da 10 aylık peşin ödeme yapıp 169 liraya 10 ay daha Turknet'te kalmaya karar verdim. Böyle giderse herhalde 10 ay sonra da diğer alternatif servis sağlayıcıları değerlendirmek durumunda kalacağım. Bu işin sonu iyi görünmüyor çünkü.
Hocam daha yeni zam yapmışlardı. Üzerinden 1 yıl bile geçmedi. Bu son yapılan zamdan sonra çok müşteri kaybedecektir. Taahhüt daha mantıklı hale gelmeye başladı. Ben bu zamlar geleceğini duyar duymaz 139.90 tl 100 megabayt hızında iki yıl türk telekomdan taahüt imzalamıştım. O dönem türknetle fiyat eşitlenmişti. Gerçi şimdi türk telekomda da fiyatlar uçtu. Dediğiniz gibi arada internet servis sağlayıcı değiştirmek zorunlu hale gelecek bu gidişle.

Comnet kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda hiç iç açıcı değil. Şikayet ettiğinizde tek taraflı interneti iptal ettikleri oluyor. Şuan Netspeed mantıklı duruyor.

T Çevrimdışı

Trone

Yeni Üye
22 Haz 2020
7
38
Ben o konuları inceledim. Adamlarla fimayı satın almış gibi konuşursanız. Bunu yapıyorlarmış. Ben destek istediğimde ilgilendiler.

Freud09 Çevrimdışı

Freud09 

Aktif Üye
26 May 2020
53
25
Ben o konuları inceledim. Adamlarla fimayı satın almış gibi konuşursanız. Bunu yapıyorlarmış. Ben destek istediğimde ilgilendiler.
Ortalama baktığımızda memnuniyet oranı da önemli. Altyapınız da önemli. Tabi hocam sizin adınıza sevindim destek almanıza. Çünkü bazı sorun yaşayanlara robot gibi cevap yazdıkları olmuş.

T Çevrimdışı

Trone

Yeni Üye
22 Haz 2020
7
38
Ortalama baktığımızda memnuniyet oranı da önemli. Altyapınız da önemli. Tabi hocam sizin adınıza sevindim destek almanıza. Çünkü bazı sorun yaşayanlara robot gibi cevap yazdıkları olmuş.
Ya o konularda sorun yaşayanların sesi daha çok çıkıyor. Öyleymiş gibi algılanıyor. Ben Türknet te kullandım. Hiç bir fark görmedim.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Ben de şu an vodafone 200mbps kullanıyorum 119 liraya. Taahhütüm 4 ay kaldı. Hep söylerim eğer sabit bir yerde uzun süre kalacaksanız taahhüt imzalamak fiyatı sabitler diye.

Bu taahhüt bitince de çok üzülmemek için sıradaki taahhütümü 6 ay önce imzalayıp dondurdum. Turkcell 1000mbps kullanacağım 250₺’ye.

Bu en fazla 3x3 ay donduruluyor sanırım. Bu ay sonu tekrar son kez dondurup vodafone kapanmadan 1 ay önce başlayacağım. Turkcell de 12 ay boyunca 250₺ kalacak.

Turknet’e açıkçası lafım yok. Fiyat ne kadar düşükse hizmet kalitesi de o kadar düşmek zorunda kalıyor bu ortamda.

Küçük bir tracert ile gerçekten aradaki farkı çok net anlayabiliyorum ve Antalya’da oturan benim konumum için fiber hat bağlı olsa en iyisi Telekom. Ardından superonline ve vodafone geliyor. Özellikle geForce Now için ise ilk sırada superonline var çok net bir ping farkıyla (2ms Superonline 21ms Vodafone).

Fiber hat bağlı olmadığı halde Fransa Strazburg’a Telekomla 41ms’de ulaşırken Vodafone ve Turkcell fiber ile 60-65 ms arasında ulaşabiliyorum. Bu durum internet siteleri arası gezintilerde kendini belli ediyor. Ham download veya upload hızlarında değil.

Sebebini tam bilmemekle beraber Telekom altyapısındaki Turknet ile Telekom’un stabilliğini alamıyorum. Tracert de farklı sonuç veriyor. Aynı yoldan gitmiyor.

Yani açıkçası bilmiyorum bence bu gün dışarıda bir şeyler atıştırmaktan daha fazla bir fiyat farkı yok en iyisi ile en kötüsü arasında. Benim yaptığım gibi ön imza teknikleriyle fiyatta geride gelmek de mümkün. Uygun fiyatlı operatörlerin mecbur kalmadıkça kullanılmamasından yanayım.

Tam olarak bu konuyla eşdeğer olmasa da kendi işimden ayrıntılı bir örnek vereceğim.

Ben Fransa’dan OVH firmasından 256GB RAM, 2TB SSD ve 24/48 Çekirdek CPU içeren cihazı 24 ay sözleşmeli olarak aylık 400 euroya alıyorum şu an itibariyle. Ve içerisinden paylaşımsız VDS’ler satıyorum. Sunucu tamamen dolarsa 150 euro kâr ediyorum. Çoğu ay sadece maliyetini kurtarıyor ve o boşluğu kendim kullanarak kendi maliyetimi sıfırlamak üzere değerlendiriyorum.

Sektördeki diğer aktörlerden bir örnek ise yine benim aracılığımla aynı firmadan 112 euroya 64 GB RAM, 2TB SSD, 6/12 Çekirdek CPU olan bir cihaz alıyor. Benim gibi VDS adı altında satıyor.

Şimdi ben 8Core 16RAM 100SSD’ye 1000₺ fiyat biçerken o 500₺ fiyat veriyor. Cihazda 12 çekirdek ve 64 ram vardı hemen üstte yazdığım gibi. Bu cihaza bu 500₺’likten Bazen 10 tane koyuyor. Yani hem ram hem cpu paylaştırıyor ama müşteriye söylemiyor. 112 euro maliyetle 150 euro kâr edebiliyor. Ucuz olduğundan da stoğu hemen doluyor. Ben aynı kârı 400 euro ile edebiliyorum ama pahalı olduğundan stoğum dolmuyor.

İki sunucuya aynı anda teste soksanız performans farkı 4 değil 6 kata yakın çıkıyor. Fakat hep böyle ekonomik sunucu kullanmış müşteri bunu görmüyor. Cihazdaki bilmediği komşularının yoğun kullanımında ara sıra ciddi problemler ve yavaşlamalar yaşamasını saymıyorum bile.

Şimdi anlatmak istediğim şu;
Onun da websitesinde 8çekirdek 16ram yazıyor, benim de. Fiyat farkı ise 2 kat. Ben şimdi aynı ürünü daha mı pahalıya satıyorum?

Eskiden ben de millenicom gibi firmaları kullanırdım ki gerçi şu an onlar da çok ekonomik sayılmaz. Şu ara popüler olan comnet firmasının İstanbul’daki verimerkezinde geçen yıl çok mağdur edildiğimizden profesyonel sektörde kesinlikle önermiyorum mesela. Ama ev için yorumum yok.

Ben kimsenin önermediği Vodafone firmasında statik ip alırken yaşadığım sorun dışında inanılmaz derecede mutluyum. Üniversite zamanımda superonline ile de çok mutluydum. Köyde de telekomun 50mbps internetiyle de. Ama bunlar dışında denediğim hiç bir firmadan bunlardaki stabilliği ve kaliteyi alamadım.

Aradaki farkı göremiyor olabilirsiniz ama hiç kimse aynı ürünü daha ucuza satamaz. Hatta ucuza satanlar sürümden kazanmaktan öte, birim başı kârda da pahalıya satanlardan çok kazanırlar. Bu neredeyse her sektör için geçerli bir durum.

Ben fiyat yükseltmekte zorlanıp kalitesini yitiren çok fazla firma gördüm. Turknet’in hedefinden uzaklaştığını da görebiliyorum. Bunun sebebi de yeterince kâr edememesi. Gelecekte bu zirvedeki üç firmadan da iyi olacağına inandığım bir firma. Ama kullanıcılarının desteği olmadan olmaz.

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
40
son gelen zammın ardından Türk Net e elveda dilekçesini doldurdum maalesef.
Türk Telekom bayiine gittim hafta sonu. ( evimin yanında )
dedim tarife bilgisi alabilir miyim diye. çalışan arkadaş
- hayırdır abi Türk Netten mi geçiş yapacaksın diye sordu birden.
dedim evet neden sordun.
- nasıl bir zam yapmışlar böyle çoğu kişi geçiş yapıyor dedi.
bu gidişle baya bir müşteri kaybedecekler gibi görünüyor.
şimdilerde Kablo Net in Fırsat Bu Fırsat kampanyasını inceliyorum.
Ülkede günden güne her seye uçuk zamlar gelirken neden kimse bir HOOP demiyor niye kimse mudahale etmiyor anlamış değilim.

H Çevrimdışı

HalilBey06

Yeni Üye
17 Kas 2022
44
30
2017 den beri Telekom alt yapısını kullanan taahahütsüz internet sunan ve saçma sapan paketler yerine tek paket ile binanın max hızını veren TÜRKNET internet servis sağlayıcısını kullanıyordum 70-75 mpbs hız ile binanın max. hızını veriyordu. Lakin haziran 2022 den sonra Türk Telekomu bahane ederek 100>140>170 ve son olarak Şubat 2023 itibariyle 250 TL olacağını sms ile duyurdu. Bu süreçte binamda fiber olmadığı için Türk Telekomun alt yapısını kullanan internet servis sağlayıcılarını araştırdım...
Netspeed
35mbps> 149 TL
100mbps> 159 TL
Millenicom
35mbps> 129
100mbps> 149
Comnet
35mbps> 109 TL
100mbps> 139 TL
Gıbırnet
35 mbps 100 TL
100 mbps 110 TL
Bende Aynı port aynı hat aynı hız aynı performanstır mantığı ile GIBIRNET e dün Uygulaması üzerinden Tc kimlik kartım ile Android NFC özelliği ile başvurdum ve bugün ekip geldi GIBIRNETE 1 günde geçiş sağladım. Şuan hızım Aynı uzun vadede kopmalar olurmu bilemiyorum. Bence olmaz çünkü ne kablo ne hat hiç bisey değişmedi sadece İnternet servis sağlayıcı firma değişti bi tarafta 250 Tl iken şimdi 110 TL ödeyeceğim...

resim_2023-01-24_100554220.png

S Çevrimdışı

serdarkaralar 

Aktif Üye
10 Ocak 2023
66
38
bende yaklaşık 4 yıldır kullanıcısı olduğum türknet e bugün itibari ile elveda dedim. milenicom a geçtim şimdilik, türknet i de iptal etmeye uğraşmadım, tüm geçiş sürecini sağolsun milenicom halledecek, türknet bu kafayla bir dünya müşteri kaybeder

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
40
son gelen zammın ardından Türk Net e elveda dilekçesini doldurdum maalesef.
Türk Telekom bayiine gittim hafta sonu. ( evimin yanında )
dedim tarife bilgisi alabilir miyim diye. çalışan arkadaş
- hayırdır abi Türk Netten mi geçiş yapacaksın diye sordu birden.
dedim evet neden sordun.
- nasıl bir zam yapmışlar böyle çoğu kişi geçiş yapıyor dedi.
bu gidişle baya bir müşteri kaybedecekler gibi görünüyor.
şimdilerde Kablo Net in Fırsat Bu Fırsat kampanyasını inceliyorum.
Ülkede günden güne her seye uçuk zamlar gelirken neden kimse bir HOOP demiyor niye kimse mudahale etmiyor anlamış değilim.
dün Superonline sitesinde gördüğüm bir kampanyayı değerlendirdim. ve Superonline Fiber bağlatmak icin anlaştım
Tahhütsüz 25 Mbps limitsiz fiber internet 139 TL
aktivasyon + kurulum = 250 tl ( 10 taksit ile faturaya yansıtacaklar )
deneyelim bakalım.

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
622
Turknet pişmanlıktır. tahahütsüz olması demek sabit bir fiyat veremeyen, 10mbps ile 100mbps kullanannın aynı fiyatı ödemek zorunda olduğu saçma sapan bir firma. 3 yıl önce vodafon fibere geçtim kafam rahat ne ödeyeceğimi biliyorum, 100/20mbps 117tl ödüyorum modem kirası dahil, 2024 hazirana kadar sabit fiyat.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Bende Aynı port aynı hat aynı hız aynı performanstır mantığı ile
Paketleriniz santrale ulaşana kadar öyle ama sonrasında işler değişiyor. Hız testinde görülemeyecek kalite, stabilite, jitter ve dns cevap performansları ciddi anlamda düşüyor. Fiyat farkından daha fazla düştüğünü söyleyebilirim.

Ama “bana yetiyor” dediğiniz sürece hiç bir problem yok. Bana mesela yetmiyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri