Tüketici Sorunları ve Tüketici Hakem Heyeti Konuları İle İlgili Merak Edilenler.

selfmachine Çevrimdışı

selfmachine

Aktif Üye
9 Eki 2018
59
41
Hepsiburada'dan 28 Temmuz'da aldığım TV'yi 14 günlük iade süresinde iade ettim. Kurulum vs yapıldığından kabul edilmeyince ben de İlçe Hakem Heyeti'ne online başvuruda bulundum. HB ile tüm yazışmaları da kendilerine ilettim. Bugün süreci öğrenmek için aradığımda ilgili kişi şu an ilk ay şikayetlerini değerlendiklerini, HB'den savunma istendiğini ancak sırayla gideceklerinden sürecin uzun olduğunu söylediğinde zorlu bir yolda olduğumu anladım.

Bu süreçte bu tv'nin parasını ödemeye devam edeceğim. Bu da can sıkıcı tabii. Keşke hiç almasaydım da böyle bir maceraya girişmeseydim.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
Bende benzer bir durum yaşadım ve süreç aşırı şikayet sayısı fazla olduğundan epeyi bir gecikmeli olmaktadır ki benim
süreç de tam 6 ay sürdü! ve işin garibi ne arandım ne de eve eksper geldi v.s ve talebim de RED edildi,gerekçe olarak
Fatura yokmuş! halbuki varVatan dan alınmalıdır ve Servis formu v.s ki onlar da Servis de vardır,herifler oralardan bazı
bilgileri v.s almışlar ama bana bu belgeler eksik diye RED verdiler!
Ben de şikayet den zaten vazgeçmiştim,zira yerine alacak bir TV bulamadım ve bari bu da elimden gitmesin diye
üzerine devam etmedim,THH artık eskisi kadar Tüketici lehine çalışmadığı gibi süreç de ciddi uzun sürmektedir!

selfmachine Çevrimdışı

selfmachine

Aktif Üye
9 Eki 2018
59
41
Bende benzer bir durum yaşadım ve süreç aşırı şikayet sayısı fazla olduğundan epeyi bir gecikmeli olmaktadır ki benim
süreç de tam 6 ay sürdü! ve işin garibi ne arandım ne de eve eksper geldi v.s ve talebim de RED edildi,gerekçe olarak
Fatura yokmuş! halbuki varVatan dan alınmalıdır ve Servis formu v.s ki onlar da Servis de vardır,herifler oralardan bazı
bilgileri v.s almışlar ama bana bu belgeler eksik diye RED verdiler!
Ben de şikayet den zaten vazgeçmiştim,zira yerine alacak bir TV bulamadım ve bari bu da elimden gitmesin diye
üzerine devam etmedim,THH artık eskisi kadar Tüketici lehine çalışmadığı gibi süreç de ciddi uzun sürmektedir!

Tüketici lehine çalışmadıklarını düşünmüyorum fakat süreci azaltmak adına daha hızlı ilerlemeleri gerekiyor. Sonuçta İlçe Heyetleri bu sebepten kuruldu, yani herkes kendi yaşadığı bölgeye başvursun ve süreçler bu şekilde hızlansın diye. Neyse, göreceğiz. Belki daha çabuk sonuçlanır.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Ben de benzer bir durum yaşadım.Bosch bayinden buharlı ütü aldım,ellerinde yokmuş başka mağazadan gönderdiler.Gelen ütü standda beklemiş ürünü göndermişler.Ne geri aldılar,ne değişim yaptılar.Ben de gerekli evrakları hazırlayıp internet üzerinden ilçemdeki THH başvurdum,3 ay sonra bilirkişi geldi gerekli bilgi ve görüntüler aldı.Pandemi nedeniyle süreç uzadı ve 9 ay sonra cevap geldi red edilmiş.Ben de aynı ütüyü aynı fiyata bulamadığım ve bu dönemde mahkemelerde uğraşmamak için tüketici mahkemesine başvurmadım.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Ülkede;

*bürokrasinin hantallığı
*pratik düşünememe
*yapmakla mükellef olduğu işi yapmamak için direten yetkili şahıslar
*inisiyatif alabilecek insanların aldığı inisiyatif için anasından emdiği sütün burnundan getirilmesi

Ve bir çok saçma sebebten dolayı, işleyen sistem tıkanmak üzere...

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Tüketici lehine çalışmadıklarını düşünmüyorum fakat süreci azaltmak adına daha hızlı ilerlemeleri gerekiyor. Sonuçta İlçe Heyetleri bu sebepten kuruldu, yani herkes kendi yaşadığı bölgeye başvursun ve süreçler bu şekilde hızlansın diye. Neyse, göreceğiz. Belki daha çabuk sonuçlanır.

Tesadüf bu ya, daha bu gün yine görevliydim kaymakamlıkta, yarın tekrar gideceğim zira dosyalar yetişmiyor.

3 lira, evet doğru 3 lira için hakem heyetine müracaat edenler var. En doğal ve en yasal hakkıdır, 3 Tl yi de küçümsemiyorum lakin BİLİNÇLİ TOPLUM oluşturabilme konusundaki gayretlerimizin sebebini de o dosyaları okudukça görüyor, ''Daha çooook çalışmamız lazım'' diyorum.

Keşke imkan olsa da anlaşmazlıkların içinin ne derece boş olduğunu, bazılarının nasıl bile bile lades olduğunu, bazılarında perşembenin gelişinin Çarşambadan nasıl belli olduğunu görebilseniz.

Bu durum elbette konusu daha önem arz eden vatandaşı da etkiliyor.

Neticede hakem heyetlerinde önem sıralaması diye bir şey yok, sırası gelen anında işleme alınıyor, 3tl lik dosya için de, 3000tl lik dosya için de aynı süre ve emek harcanıyor.

En önemlisi ise Pandemi sürecinde biriken dosyalar.

Malum aylarca çalışılmadı, kimsenin dosyaları işleme koyulamadı ve kimseden de savunma istenemedi hali ile. Bu durumda 2019 dan başlayan süreçler olduğunu da hatırlatmak isterim.

Geriden geldiği doğrudur ancak bir dosyanın başlangıçından bitimine tüm süreçlerini bir ara müsait olduğumda yazarım size, hangi süreçler ne kadar zaman alıyo rve nelerle uğraşılıyor inanın çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Gecikmeler bir süre daha devam eder dostlar, açık ve net. :ok

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Tesadüf bu ya, daha bu gün yine görevliydim kaymakamlıkta, yarın tekrar gideceğim zira dosyalar yetişmiyor.

3 lira, evet doğru 3 lira için hakem heyetine müracaat edenler var. En doğal ve en yasal hakkıdır, 3 Tl yi de küçümsemiyorum lakin BİLİNÇLİ TOPLUM oluşturabilme konusundaki gayretlerimizin sebebini de o dosyaları okudukça görüyor, ''Daha çooook çalışmamız lazım'' diyorum.

Keşke imkan olsa da anlaşmazlıkların içinin ne derece boş olduğunu, bazılarının nasıl bile bile lades olduğunu, bazılarında perşembenin gelişinin Çarşambadan nasıl belli olduğunu görebilseniz.

Neticede hakem heyetlerinde önem sıralaması diye bir şey yok, sırası gelen anında işleme alınıyor, 3tl lik dosya için de, 3000tl lik dosya için de aynı süre ve emek harcanıyor.

Malum aylarca çalışılmadı, kimsenin dosyaları işleme koyulamadı ve kimseden de savunma istenemedi hali ile. Bu durumda 2019 dan başlayan süreçler olduğunu da hatırlatmak isterim.

Geriden geldiği doğrudur ancak bir dosyanın başlangıçından bitimine tüm süreçlerini bir ara müsait olduğumda yazarım size, hangi süreçler ne kadar zaman alıyo rve nelerle uğraşılıyor inanın çok daha iyi anlayabilirsiniz.

3 liralık dosya sahibine 5 lira vermeyi teklif ederek; neler neler saçmalama potansiyelini görmek isterdim...

*para benim değil mi, hakkım da var başvurcam tabi sana ne!!

*3 lira 5 lira diye diye ülke bu halde kardeşim.

*devlet bu hakkı bana vermiş, sonuna kadar kullanırım kime ne

*senin başına gelse böyle konuşmazsın di mi?

*3 lira için adam vuruyorlar bilader...

:haha

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

A Adem Helvacı hocam bende 4 lira için gittim hakem heyetine ama bir sor niye gittim ozdilekteyim.com üzerinden market alışverişi yaptım ürünü alırken fiyatı 12,90 TL idi 12,90 TL den 2 adet aldım ürünü bir adet göndermişler faturada iki gözüküyor eksik gelmiş 12,90 TL'ye almıştım faturada 14.90 TL yazıyor müşteri hizmetlerine eksik gelen ürünün gönderilmesini ürünü 12,90 TL'ye satın aldığımı ben aldıktan sonra ürüne yapılan zammın beni ilgilendirmediğini fazla alınan 4 TL,nin eksik ürünle birlikte gönderilmesini talep ettim sadece eksik ürünü getirdiler güzellikle istedik olmadı thh verdikten sonra özür dilediler paranızı verelim haklısınız yanlışlık olmuş durmadan 10 gün boyunca günde iki üç kere aradılar tekliflerini kabul etmedim kararı bekledim çıkacak sonuç belli idi zaten lehime çıktı 15 gün bekleyip kararı icraya verdim harç derken icra masrafları hepsi içinde 4 TL için özdilek firması 120 TL'ye yakın para ödedi onlarda aynı düşüncede 4TL için müşteri sorun çıkarmaz sineye çeker burada önemli olan 4 TL değil ama 4 TL için insanı aptal yerine koyan insanın aklıyla dalga geçen firmalardır 4 TL deyip geçmeyin bu firmaların binlerce müşterisi var 4 TL bizim için küçük bir rakam ama binlerce müşterisi olan firmalar için oldukça büyük bir rakam ben 4 TL için değil aptal yerine konulduğum aklımla dalga geçildiği için hakem heyetine gittim ?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
A Adem Helvacı hocam bende 4 lira için gittim hakem heyetine ama bir sor niye gittim ozdilekteyim.com üzerinden market alışverişi yaptım ürünü alırken fiyatı 12,90 TL idi 12,90 TL den 2 adet aldım ürünü bir adet göndermişler faturada iki gözüküyor eksik gelmiş 12,90 TL'ye almıştım faturada 14.90 TL yazıyor müşteri hizmetlerine eksik gelen ürünün gönderilmesini ürünü 12,90 TL'ye satın aldığımı ben aldıktan sonra ürüne yapılan zammın beni ilgilendirmediğini fazla alınan 4 TL,nin eksik ürünle birlikte gönderilmesini talep ettim sadece eksik ürünü getirdiler güzellikle istedik olmadı thh verdikten sonra özür dilediler paranızı verelim haklısınız yanlışlık olmuş durmadan 10 gün boyunca günde iki üç kere aradılar tekliflerini kabul etmedim kararı bekledim çıkacak sonuç belli idi zaten lehime çıktı 15 gün bekleyip kararı icraya verdim harç derken icra masrafları hepsi içinde 4 TL için özdilek firması 120 TL'ye yakın para ödedi onlarda aynı düşüncede 4TL için müşteri sorun çıkarmaz sineye çeker burada önemli olan 4 TL değil ama 4 TL için insanı aptal yerine koyan insanın aklıyla dalga geçen firmalardır 4 TL deyip geçmeyin bu firmaların binlerce müşterisi var 4 TL bizim için küçük bir rakam ama binlerce müşterisi olan firmalar için oldukça büyük bir rakam ben 4 TL için değil aptal yerine konulduğum aklımla dalga geçildiği için hakem heyetine gittim ?
İşlemlerini yapan heyetin, senin hakkında söylediklerini duyar gibiyim... Çok iyi yapmışsın, hakkın neticede... ‼

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
>THH;memleket de varmı-var hesabı!...
>gördüğüm-duyduğum v.s artık bu kurumun eskisi gibi Tüketici lehine kararlar vermediğidir!

>daha da komik olanı ise şudur;örneğin "şikayetvar" türü yerlere yazdığınız zaman ilgili muhatap
firmaların verdikleri klasik-aynı cevaplar:kas
zahmet edip de iki satır yeni-başka bir şey yazmıyorlar yaw

>THH de Dosya sayısı inanılmaz artmıştır normal olarak 3-6aylık gibi olan süreçler daha da uzamıştır

daha bir sürü abuk uygulamalar olmaktadır ve yukarıda yazdığım gibi hesap da varmı-var
olayı bizdeki bu kurumun çalışması!

Not;bu bir çakal taktiği de olabilir,örneğin önüne gelen zırt-pırt THH ye gitmesin ve otursun oturduğu yerde
gibisinden geliyor bana!
Böyle bir taktikle vatandaşın hem hevesini kırmak hem de bu fazlalık gelen işlerden bıkmalarıdır ve neticede
ben-sen filan Arçelik veya Vestel veya bu kabil büyük firmaları suçluyorsunuz! gerisini siz düşünün gari?????

Reis beye giderler bazı şeyleri çıtlatırlar!örneğin Ahmet bey...yaw bunlar baş ağrıtıyor ...derler
gerisini nasılsa halleder bizim hazret....

Bir ara AB uyum paketleri v.s vasıtasıyla bir sürü konulara el atıldı,kağıt üstünde çok güzel işler yapıldı!
ancak biz hemen hepsini bir şekilde sulandırdık yaw:hayir

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
>THH;memleket de varmı-var hesabı!...
>gördüğüm-duyduğum v.s artık bu kurumun eskisi gibi Tüketici lehine kararlar vermediğidir!

>daha da komik olanı ise şudur;örneğin "şikayetvar" türü yerlere yazdığınız zaman ilgili muhatap
firmaların verdikleri klasik-aynı cevaplar:kas
zahmet edip de iki satır yeni-başka bir şey yazmıyorlar yaw

>THH de Dosya sayısı inanılmaz artmıştır normal olarak 3-6aylık gibi olan süreçler daha da uzamıştır

daha bir sürü abuk uygulamalar olmaktadır ve yukarıda yazdığım gibi hesap da varmı-var
olayı bizdeki bu kurumun çalışması!

Not;bu bir çakal taktiği de olabilir,örneğin önüne gelen zırt-pırt THH ye gitmesin ve otursun oturduğu yerde
gibisinden geliyor bana!
Böyle bir taktikle vatandaşın hem hevesini kırmak hem de bu fazlalık gelen işlerden bıkmalarıdır ve neticede
ben-sen filan Arçelik veya Vestel veya bu kabil büyük firmaları suçluyorsunuz! gerisini siz düşünün gari?????

Reis beye giderler bazı şeyleri çıtlatırlar!örneğin Ahmet bey...yaw bunlar baş ağrıtıyor ...derler
gerisini nasılsa halleder bizim hazret....

Bir ara AB uyum paketleri v.s vasıtasıyla bir sürü konulara el atıldı,kağıt üstünde çok güzel işler yapıldı!
ancak biz hemen hepsini bir şekilde sulandırdık yaw:hayir
Bimer'in çıktığı ilk yılları hatırlıyorum, ciddi şekilde çalışma ve sorunu çözme gayreti vardı... Sonraları, toplanmayan çöpler, yanmayan sokak lambası gibi makul ve mantıklı (!!) başvurular artınca, iş "it ite buyurur, it kuyruğuna, kuyruk da alır savurur" olayına döndü...

3 liralık 5 liralık miktarlar için sistemi meşgul etmeyi kendinde hak görenler, hakkını aldığı için mutludur artık... Bu sisteme gerçekten ihtiyacı olanların, onlar için kıymeti harbiyesi yoktur...

17-25'ten ve özellikle de 15 Temmuz’dan sonra bürokrasi, resmi işleyen sistem çöktü ama çoğunluğun haberi yok. İşi düştüğünde yaşayarak öğreniyor maalesef.

Emniyet ve sağlık sistemi ayakta kalmaya çalışıyor, onların sonunu da pandemi getirmez inşallah.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
3 liralık dosya sahibine 5 lira vermeyi teklif ederek; neler neler saçmalama potansiyelini görmek isterdim...

*para benim değil mi, hakkım da var başvurcam tabi sana ne!!

*3 lira 5 lira diye diye ülke bu halde kardeşim.

*devlet bu hakkı bana vermiş, sonuna kadar kullanırım kime ne

*senin başına gelse böyle konuşmazsın di mi?

*3 lira için adam vuruyorlar bilader...

:haha
Hocam ciddi söylüyorum ki Allah bu ülkede Memur olanlara büyük sabır versin. Doktor Hemşire Mühendis fark etmeksizin hem de.

Zor milletiz vesselam.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Hocam ciddi söylüyorum ki Allah bu ülkede Memur olanlara büyük sabır versin. Doktor Hemşire Mühendis fark etmeksizin hem de.

Zor milletiz vesselam.
Hocam, millet olarak herkese kolay gelsin... Yaya geçindindekine, direksiyon başında kızarız ama yaya olunca işler tersine döner. Memur olarak çalışırken dert yanarız ama işimiz memura düştüğünde tepesine bineriz... Bu liste uzar gider.

Eğitim kültür ve para bir potada eriyecek, insanlarda empati, hoşgörü, ahlak ve vicdan olacak...

Değilse, halimiz ortada...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt