Televizyonda Fps (Frame Per Second) Saniyedeki görüntü kare sayısı testi

C Çevrimdışı

chaos knight

Aktif Üye
26 Şub 2019
141
Hocam dahili oynatıcı ile sağlıklı test edebileceğinizi sanmıyorum. Dahili oynatıcı çok basit bir program, televizyon 24hz'i herşeyiyle desteklese bile dahili oynatıcı yine de yenileme hızını değiştirmeden direk oynatmaya başlayabilir. TV box'larda ve windowstaki oynatıcılar bile hiçbir ayar yapmazsanız monitör neye ayarlıysa o hızda oynatıyor, yenileme hızını değiştirmek isterseniz özellikle ayarlamanız gerekiyor. Dahili oynatıcıdan hiçbir koşulda böyle bir beklentiniz olmasın.

En sağlıklı test yöntemi yenileme hızını ayarladığından emin olduğunuz bir hdmi kaynak kullanmak (tv box, pc vs.)
.

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
O açtığımız aslında Pixellance demo ekranı oluyor galiba. Bunu neden söylüyorum; kendi TV'mde kapattığımda sanki çok bir şey farketmedi. :hmm Detaylı kontrol etmediğim için kesin konuşmayayım.

Sonuç olarak Pixellance seçeneğini kapattım ve durum aynen devam etti. Yazılım ter türlü "ben affetmem, geleni geçeni işlerim" diyor. :kas
Bu gün 2 TV de denedim biri mb97 diğeri mb130s aynı şekilde atlama mevcut, youtubede ki videoda sorun yok dimi ?

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Hocam dahili oynatıcı ile sağlıklı test edebileceğinizi sanmıyorum. Dahili oynatıcı çok basit bir program, televizyon 24hz'i herşeyiyle desteklese bile dahili oynatıcı yine de yenileme hızını değiştirmeden direk oynatmaya başlayabilir. TV box'larda ve windowstaki oynatıcılar bile hiçbir ayar yapmazsanız monitör neye ayarlıysa o hızda oynatıyor, yenileme hızını değiştirmek isterseniz özellikle ayarlamanız gerekiyor. Dahili oynatıcıdan hiçbir koşulda böyle bir beklentiniz olmasın.

En sağlıklı test yöntemi yenileme hızını ayarladığından emin olduğunuz bir hdmi kaynak kullanmak (tv box, pc vs.)

Kesinlikle aklımdan geçeni söylüyorsunuz. Bu yüzden emin olmak için harici kaynaktan da denemeler yaptım ve sonuç aynı. Bendeki TV box'ta otomatik ayarı var ama çalışmıyor. Elle ayarladığımda ise sonuç bire bir aynı.

Akşam full yazılımı yeniden yükleyip, 5.7.1.0 sürümünden itibaren HDMI ile yine deneme yapacağım.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu gün 2 TV de denedim biri mb97 diğeri mb130s aynı şekilde atlama mevcut, youtubede ki videoda sorun yok dimi ?

Valla F fikoloji harici box mox bişey yok mu oralarda? :sirit

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
İlk sayfada yaptığım test 10+ yıllık giriş/orta seviye 32pf6011 tv'de yapıldı. Yetersizlikle bir ilgisi yok. Kaldı ki işleyecek birşey de yok EXcomZkko'nun dediği gibi tam tersi işlemeyecek şey var. MB90 service manual'de mstar işlemcinin özellikleri yazıyor bırakın 24hz'de çalışmayı, kendisine daha önceden 3:2 tekrarlama yapılmış sinyal geldiğinde onu algılayıp tersine bile çevirebiliyor.
Burada bir noktaya değinmek istiyorum, bahsettiğiniz MB35 anakartlarda Philips video işlemcisi vardı sanırım. Benim anneannemde de Vestel Pixellence mevcut, onda da bu anakarttan vardı. Tabi revizyon vs. onu hatırlamıyorum ama o dönemler bu işi yaptırmak için CPU'ya yüklenmek yerine ayrı bir işlemci kullanmıştı Vestel. Şimdilerde bu kadar işi tek işlemciye yaptırmak zorunda kalmaları buna sebep olmuş olabilir.

MB130'larda video işlemcisi var mı bilmiyorum ama, işlemciye bu kadar işi yaptırmak isteyince bunu böyle geçiştirmiş olabilirler.
Bir de şöyle bir durum olabilir, TV'deki dahili uygulamalar hangi modda çalışıyor o da önemli.
Çözünürlüğü değiştiriyoruz OK ama, çözünürlük dışında tazeleme hızı kaç mesela? Bunu bilmiyoruz.
Yazılım o tarafta nasıl kurgulandı bilmiyoruz.

Vestel bu OLED serilerini kalıcı olmak adına çıkartmadığı için, üzerindeki mühendislikte de çok durmamış muhtemelen.
Yani geçmişteki LCD serilerindeki yazılımı OLED'e uyarlayıp atmış olabilir gibi bir düşünce geldi aklıma. :kiskis
Firmayı karalamak değil tabi ki amacım ama konuya dair elimizde bir veri olmadığı için böyle konuşuyoruz mecburen.

48 Hertz meselesinde benim de aklıma panel veya modül konusu geldi.
Bir panel 100 Hertz'de çalışıyor olabilir ama 48 Hertz'de onu çalıştırabilecek bir altyapı yoksa o iş olmaz.
Bu TV'lerdeki modül nasıldır bilmiyoruz, LCD'lerdeki gibi mi yoksa oldukça gelişmiş midir bilemeyiz. (COF sayısı muhabbeti.)

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
Burada bir noktaya değinmek istiyorum, bahsettiğiniz MB35 anakartlarda Philips video işlemcisi vardı sanırım. Benim anneannemde de Vestel Pixellence mevcut, onda da bu anakarttan vardı. Tabi revizyon vs. onu hatırlamıyorum ama o dönemler bu işi yaptırmak için CPU'ya yüklenmek yerine ayrı bir işlemci kullanmıştı Vestel. Şimdilerde bu kadar işi tek işlemciye yaptırmak zorunda kalmaları buna sebep olmuş olabilir.

MB130'larda video işlemcisi var mı bilmiyorum ama, işlemciye bu kadar işi yaptırmak isteyince bunu böyle geçiştirmiş olabilirler.
Bir de şöyle bir durum olabilir, TV'deki dahili uygulamalar hangi modda çalışıyor o da önemli.
Çözünürlüğü değiştiriyoruz OK ama, çözünürlük dışında tazeleme hızı kaç mesela? Bunu bilmiyoruz.

Vestel bu OLED serilerini kalıcı olmak adına çıkartmadığı için, üzerindeki mühendislikte de çok durmamış muhtemelen.
Yani geçmişteki LCD serilerindeki yazılımı OLED'e uyarlayıp atmış olabilir gibi bir düşünce geldi aklıma. :kiskis
Firmayı karalamak değil tabi ki amacım ama konuya dair elimizde bir veri olmadığı için böyle konuşuyoruz mecburen.

Bir panel 100 Hertz'de çalışıyor olabilir ama 48 Hertz'de onu çalıştırabilecek bir altyapı yoksa o iş olmaz.
Bu TV'lerdeki modül nasıldır bilmiyoruz, LCD'lerdeki gibi mi yoksa oldukça gelişmiş midir bilemeyiz. (COF sayısı muhabbeti.)

MB35 manual'i Mstar işlemci gösteriyor ama Mb35'in de kim bilir kaç tane farklı versiyonu vardır pixellance için ekstradan çip eklemişlerdir dediğiniz gibi.

Fakat şu var ki Mb90 manualinde de pixellance/memc için ekstra çip gösteriyor. Benim test ettiğim mb90 tv başarısız oldu (pixellence var mı yok mu bilmiyorum). Anakartı tasarlayanlardan biri gelip açıklamazsa olayı çözemeyeceğiz galiba ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
MB35 manual'i Mstar işlemci gösteriyor ama Mb35'in de kim bilir kaç tane farklı versiyonu vardır pixellance için ekstradan çip eklemişlerdir dediğiniz gibi.

Fakat şu var ki Mb90 manualinde de pixellance/memc için ekstra çip gösteriyor. Benim test ettiğim mb90 tv başarısız oldu (pixellence var mı yok mu bilmiyorum). Anakartı tasarlayanlardan biri gelip açıklamazsa olayı çözemeyeceğiz galiba
Evet, 3D modellerde ekstra işlemci vardı diye hatırlıyorum.
Ar-ge'den biri kurallar gereği gelip bunu açıklamaz diye düşünüyorum.

Vestel üretince OLED'de olsa, sonuç üzücü olabiliyor.
Aynı meseleyi yeni QLED için de dedim mesela.

TCL'de mesela tonla model yapıyor ama iyi modelleri belli.
Diğerleri de mesela QLED paneldir atıyorum ama üzerindeki mühedislik çalışsa yeter düzeyindedir.

Ben dikkat etmeyerek sorunu aştığımı düşünüyorum kendimce. Kendimi böyle avutuyorum.
Çünkü teknolojinin bir sonu yok ve iyi işler iyi rakamlara olabiliyor.

Belki öyle bir konu ki, hiç bir TV'nin işleme yeteneği belki de bir projeksiyon kadar iyi değildir mesela?
Konu mühendislik olunca böyle oluyor. Zincir misali, parçalardan biri aksadı mı sorun yaşanıyor.
Dijital teknoloji tam olarak böyle bir şey denilebilir.

Amerika'da biraz alım gücü olan adam evine BD+AVR+Projeksiyon vs kombin yapabilirken bizde o BD'nin parasına ev geçindiriliyor.
Ben şimdi bunun gidip diskini nasıl alayım di mi? :kiskis

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109

Fakat şu var ki Mb90 manualinde de pixellance/memc için ekstra çip gösteriyor. Benim test ettiğim mb90 tv başarısız oldu (pixellence var mı yok mu bilmiyorum). Anakartı tasarlayanlardan biri gelip açıklamazsa olayı çözemeyeceğiz galiba ?

Ayrı işlemci olayı MEMC veya Movie Sense özelliği olan MB100-120-130 anakartlarda zaten mevcut. İşlemciler de MStar. C anatomist nikli arkadaşın OLED TV'sinde kesin olarak var.

Şimdi bu MB35 anakartta düzgün çalışmıyor olsa, diyeceğim ki Vestel bu özelliği yazılıma uyarlamamış. (Gerçi o zaman neden 24-25-30Hz seçenekleri olsun) Ama elde çalışan örnek olunca iş iyice karışıyor.

Aslında yabancı üretim TV'lerde 24Hz sinyal alabilmek için resim işleme özelliklerini devre dışı bırakan bir seçenek koyulmuş oluyor ve bunu kapatmazsak TV aynı burada olduğu gibi 3:2 pulldown yapmaya devam ediyor. Vestel'de (kullanım klavuzuna bakarsak) aynı işi sanki "Film Modu" yapması gerekiyormuş gibi. Tabi ne iş yaptığı tam bir muamma bu arkadaşın.

C Çevrimdışı

chaos knight

Aktif Üye
26 Şub 2019
141

.

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Kesinlikle aklımdan geçeni söylüyorsunuz. Bu yüzden emin olmak için harici kaynaktan da denemeler yaptım ve sonuç aynı. Bendeki TV box'ta otomatik ayarı var ama çalışmıyor. Elle ayarladığımda ise sonuç bire bir aynı.

Akşam full yazılımı yeniden yükleyip, 5.7.1.0 sürümünden itibaren HDMI ile yine deneme yapacağım.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Valla F fikoloji harici box mox bişey yok mu oralarda? :sirit
No, peki PC den hdmı ile bağlasam faydası olur mu deneyim mi ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Amacım benimde markayı karalamak değil. Şu ana kadar Vestelden satış sonrasından gayet memnunum. Ama aldığım ürünün kullanım klavuzunda yazan teknik verilere sahip olmasını istemek en doğal hakkım. Bu durumda klavuz hdmi üzerinden 24,25,50,60 hz ve 4K sinyali işlediğini tvnin bu özelliklere sahip olduğunu söylüyor. Ama kazın ayağı öyle değil. Maalesef vaadettiklerini cihaz veremiyor. Oled tv üst düzey bir ürün. Yaptığım görüşmelerde pandemi sürecinden kaynaklı oled tv üretiminin aksadığını söylediler. Anladığım aslında vestel oled tv den vazgeçmiş değil. Geleceğin teknolojisi bana göre oled olduğu için bu kulvardan çekileceğini düşünmüyorum. Yazılım tarafında sorunları çözmeye odaklanıp müşteri memnuniyetini sahadan gelen şikayetleri kullanarak çözmeli.
24 Hz'i hiç mi veremiyor yoksa sadece istediğiniz oranda mı veremiyor? Bu kısım önemli.
Direkt 24 Hz'i veremiyor ise teknik destek isteyin ya da ürünü iade edin.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Konuyu biraz inceledim şimdi, OLED'in 24 FPS'i hakkıyla verememesi cidden üzücü.
Vestel mühendisleri 24 FPS tarafını bu kadar irdelemedi herhalde üretirken. :alala

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
No, peki PC den hdmı ile bağlasam faydası olur mu deneyim mi ?

Evet bilgisayara bağlayıp denetim masasından yenileme hızını 24hz olarak ayarlarsanız olur ben yukarıda o şekilde yaptım.

Aslında yabancı üretim TV'lerde 24Hz sinyal alabilmek için resim işleme özelliklerini devre dışı bırakan bir seçenek koyulmuş oluyor ve bunu kapatmazsak TV aynı burada olduğu gibi 3:2 pulldown yapmaya devam ediyor. Vestel'de (kullanım klavuzuna bakarsak) aynı işi sanki "Film Modu" yapması gerekiyormuş gibi. Tabi ne iş yaptığı tam bir muamma bu arkadaşın.

Oyun modunun da görüntü işlemeyi kapatması lazım ama onun da bir etkisi olmuyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt