Televizyonda Fps (Frame Per Second) Saniyedeki görüntü kare sayısı testi

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
işleyememesinin nedeni donanım yetersizliği ise ?

İlk sayfada yaptığım test 10+ yıllık giriş/orta seviye 32pf6011 tv'de yapıldı. Yetersizlikle bir ilgisi yok. Kaldı ki işleyecek birşey de yok EXcomZkko'nun dediği gibi tam tersi işlemeyecek şey var. MB90 service manual'de mstar işlemcinin özellikleri yazıyor bırakın 24hz'de çalışmayı, kendisine daha önceden 3:2 tekrarlama yapılmış sinyal geldiğinde onu algılayıp tersine bile çevirebiliyor.

Bir ihtimal panel yetersiz, 24hz'de çalışmıyordur diyebilirsiniz ama 50 hz'de çalışabilen panel 24hz de çalışmasa bile 48hz'de çalıştırılır yine tekrarsız oynatma yeteneğine sahip olması için yeterli olacaktır.

Vakit olunca panelin de datasheet'ini arayıp bulacağım buna bakmak için.

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Acaba bunun sebebi görüntü iyileştirme olabilir mi ?
Örnek veriyorum pixelence açıksa, görüntü iyileştirme devreye giriyor, aynı şekilde memc gibi özelliklerde...

Hani sen bu işlerde bilgi sahibisin modlama ile bu özellikleri kapatip denesen ?

Çok kapsamlı olarak bütün seçenekleri denemesem de MB90'ı test ederken yukarıda fotoğraf olarak gönderdiklerimin haricinde oyun modunu sinema modunu açıp vs. açıp kapatarak farklı seçeneklerle de deneme yaptım değişen birşey olmadı.

Dediğiniz şey şöyle geçerli olabilir, MB90 service manualini inceledim oradaki anakart diyagramında işlemci ile panel arasında pixellence ve memc için ayrı çipler gördüm. Bunlar her anakartta var mı, varsa yazılımdan kapatınca çipler de bypass mı ediliyor bilmiyorum. Diyagramdan sonraki kısmı anlamaya elektronik bilgim yetmiyor ?

Belki ne olur ne olmaz deyip çipli modellere de uyumlu olsun diye işlemciden her durumda 2:3 pulldown yapılmış sinyal gönderiliyordur?

Son düzenleme:
C Çevrimdışı

chaos knight

Aktif Üye
26 Şub 2019
141
Acaba bunun sebebi görüntü iyileştirme olabilir mi ?
Örnek veriyorum pixelence açıksa, görüntü iyileştirme devreye giriyor, aynı şekilde memc gibi özelliklerde...

Hani sen bu işlerde bilgi sahibisin modlama ile bu özellikleri kapatip denesen ?
5.7.1.0 full sürümden başladım, atlata atlaya son sürüme kadar geldim. Bellekten oynatılan videolarda 24p kesin olarak çalışmıyor. MB100-120 ve MB230 sahibi arkadaşlar da denemeler yapabilirse güzel olur.
.

Son düzenleme:
EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Kesinlikle katılıyorum, bu kötü kodlamadan kaynaklı elindeki malzemeyi çarçur etmek. Donanımın kapasitesi var ama 24p yi doğrudan gönder 50p yi düzgün oynat gibi kodlar yok, ne iş olsa yaparım abi modunda her geleni 60hz oynatacağım diye işleme tabii tut, tamamen israf :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Yukardaki videolarda anlatmak istediğim daha iyi anlaşılabilir. Cihaz kesinlikle 24 fps özürlü düzgün oynatamıyor. Ancak 59.94 te yazılar hafif titresede akıcı oynuyor. Taktir forumdaşların ?

Benim TV USB'den oynatmada 23.976, 24 ve 25'te deneyince sizdeki 24'e benzer bir sonuç veriyor. 29 ve 30 iyi. Ama 59.94'te akıcılık tek kelimeyle felaket. Zıplaya zıplaya gidiyor resmen.

Bunun için yazılım geleceğini de hiç sanmıyorum ya. Titrek titrek izleyemek zorunda kalacağız galiba.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Pixellence çalışabilmek için neden fps ayarına ihtiyaç duysunki onu anlamıyorum. Bu arada pixellence sahibi olurken 24p desteğinden mi oluyoruz diye düşünüyorum. Dahili oynatıcıda çalışmıyorsa hdmi'dan çalışmaması gayet normal. Sorun yazılım ile ilgili.
Yani ben fikrimi sundum, pixelence işlemci tarafından görüntüyü basmadan önce 10 kat düzenleme yaparak görüntüyü basıyor. Aynı şekilde memc de.
Denemek de bedava, ilgili olsam ben denerim ama hem TV nin full yazılımı yok hemde toplama TV , bunları bozarsam ana ksrt çöp olur ? EXcomZkko EXcomZkko sen ne diyorsun bu konuda ?
Modlama ile memc ve pixelence kapatilsa bı değişiklik olur mu ?

C Çevrimdışı

chaos knight

Aktif Üye
26 Şub 2019
141
Yani ben fikrimi sundum, pixelence işlemci tarafından görüntüyü basmadan önce 10 kat düzenleme yaparak görüntüyü basıyor. Aynı şekilde memc de.
Denemek de bedava, ilgili olsam ben denerim ama hem TV nin full yazılımı yok hemde toplama TV , bunları bozarsam ana ksrt çöp olur ? EXcomZkko EXcomZkko sen ne diyorsun bu konuda ?
Modlama ile memc ve pixelence kapatilsa bı de
Ben pixelence’i kapatmak istedim ancak kullanıcı tarafında bu yok. Netflix kullanıcıları tv’lerinin 24 fps de ne kadar kaliteli olduğunu queen’s gambit 1. Sezon 7. Bölüm 34:23-34:45 arasında görebilirler. Titremeden zelzele oluyor sanabilirsiniz ? Şuraya bir de kullanım klavuzundan görüntü ekleyelim tam olsun ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Ben pixelence’i kapatmak istedim ancak kullanıcı tarafında bu yok. Netflix kullanıcıları tv’lerinin 24 fps de ne kadar kaliteli olduğunu queen’s gambit 1. Sezon 7. Bölüm 34:23-34:45 arasında görebilirler. Titremeden zelzele oluyor sanabilirsiniz ?

Ben pixelence’i kapatmak istedim ancak kullanıcı tarafında bu yok. Netflix kullanıcıları tv’lerinin 24 fps de ne kadar kaliteli olduğunu queen’s gambit 1. Sezon 7. Bölüm 34:23-34:45 arasında görebilirler. Titremeden zelzele oluyor sanabilirsiniz ? Şuraya bir de kullanım klavuzundan görüntü ekleyelim tam olsun ?
Evet sen ilk sorduğunda baktım ama ben şöyle düşündüm harici kaynaktan değil YouTube veya netflix den bu veriyi çekince dahili olarak dağıtıyor görüntüyü. Tabiki sen galiba box la da denemiştin.
Yani bilgi sahibi olsam net bilgi veririm ama daha önce karşıma çıkan ve araştırma yaptığım bir konu değil.
Aklıma gelenleri söylüyorum ?
Maksat fikirler geldikçe çözüm gelebilir

C Çevrimdışı

chaos knight

Aktif Üye
26 Şub 2019
141
Evet sen ilk sorduğunda baktım ama ben şöyle düşündüm harici kaynaktan değil YouTube veya netflix den bu veriyi çekince dahili olarak dağıtıyor görüntüyü. Tabiki sen galiba box la da denemiştin.
Yani bilgi sahibi olsam net bilgi veririm ama daha önce karşıma çıkan ve araştırma yaptığım bir konu değil.
Aklıma gelenleri söylüyorum ?
Maksat fikirler geldikçe çözüm gelebilir
Elimde Atv4k, fire tv 4k var. Atv4k kare hızını algılayıp (netflix ve amazon prime video da bu işi yapıyor) tv ye gönderiyor. Tv amerika içerikleri 23.976 olduğu için genelde titremeye başlıyor ? Ama avrupa içerikleri 50hz de çekildi ise güle oynaya oynatıyor ? Bunu info tuşu ile görebiliyorum.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Elimde Atv4k, fire tv 4k var. Atv4k kare hızını algılayıp (netflix ve amazon prime video da bu işi yapıyor) tv ye gönderiyor. Tv amerika içerikleri 23.976 olduğu için genelde titremeye başlıyor ? Ama avrupa içerikleri 50hz de çekildi ise güle oynaya oynatıyor ? Bunu info tuşu ile görebiliyorum.
Bende sonuçları merak ediyorum ve bı bakım bende nasıl yapacak

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
55v6863dat toshiba ana kart var panel LG
Dediğiniz gibi takılmalar oluyor. Mb130s v5 ana karr mevcut, denk gelince başka ana kartlarda da deniyecegim

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109

MEMC'ı en azından menüden kapatabiliyoruz ama Pixellance'ı modlama dahil kapatabilme şansımız yok diye biliyorum? Tabi Softpix'i (ve Overscan Support seçeneğini) modlamayla kapatıp, full yazılımdan itibaren atlaya atlaya farklı sürümlerde denemeler yaptım. En azından dahili oynatıcıda bu durum her türlü geçerli.

MB130v5'lerde bu olayın olduğu belli. Eskiye doğru deneyebilen birileri olsa elde biraz veri olurdu.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
MEMC'ı en azından menüden kapatabiliyoruz ama Pixellance'ı modlama dahil kapatabilme şansımız yok diye biliyorum? Tabi Softpix'i (ve Overscan Support seçeneğini) modlamayla kapatıp, full yazılımdan itibaren atlaya atlaya farklı sürümlerde denemeler yaptım. En azından dahili oynatıcıda bu durum her türlü geçerli.

MB130v5'lerde bu olayın olduğu belli. Eskiye doğru deneyebilen birileri olsa elde biraz veri olurdu.
Pixelence modlama ile olmayanda açılıyor du, olanda kapanmıyor muyumuş ?

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Pixelence modlama ile olmayanda açılıyor du, olanda kapanmıyor muyumuş ?

O açtığımız aslında Pixellance demo ekranı oluyor galiba. Bunu neden söylüyorum; kendi TV'mde kapattığımda sanki çok bir şey farketmedi. :hmm Detaylı kontrol etmediğim için kesin konuşmayayım.

Sonuç olarak Pixellance seçeneğini kapattım ve durum aynen devam etti. Yazılım ter türlü "ben affetmem, geleni geçeni işlerim" diyor. :kas

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
En azından dahili oynatıcıda bu durum her türlü geçerli.

Hocam dahili oynatıcı ile sağlıklı test edebileceğinizi sanmıyorum. Dahili oynatıcı çok basit bir program, televizyon 24hz'i herşeyiyle desteklese bile dahili oynatıcı yine de yenileme hızını değiştirmeden direk oynatmaya başlayabilir. TV box'larda ve windowstaki oynatıcılar bile hiçbir ayar yapmazsanız monitör neye ayarlıysa o hızda oynatıyor, yenileme hızını değiştirmek isterseniz özellikle ayarlamanız gerekiyor. Dahili oynatıcıdan hiçbir koşulda böyle bir beklentiniz olmasın.

En sağlıklı test yöntemi yenileme hızını ayarladığından emin olduğunuz bir hdmi kaynak kullanmak (tv box, pc vs.)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt