Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Üstadım haddim olmayarak 55 MU 7400 de IPS panel var diye biliyorum ama çoklu üretim olabilirimi bu modelde ?

Selamlar aizizim neden haddiniz olmasın? Lütfen bu forumda ne yazmak istiyorsanız çekinmeden yazın. Muhtemel o modelde de çoklu üretim olabilir zira çok dikkat ettim benim incelediğim tv VA idi. Halen duruyor ise (Satılmamışsa) ilk fırsatta tekrar kontrol ederim, çekebilirsem bir video çekerim .ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado Hocam öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim en ince detaylarına kadar bilgilerinizi bizimle paylaşıyorsunuz =)

Ben evlilik arefesinde olan bir bilgisayar mühendisiyim terzi kendi söküğünü dikemezmiş misali evdeki her şeyi hallettim lakin bu tv seçme işini halledemedim =) L şeklinde koltukları olan bir salonda izlenecek 55 inch veya 65 inch bir tv ye ihtiyacım var. Açı sorunu olabilecek noktalarda var dolayısıyla oda içerisinde. Normal olarak tv ve film izlemek amacıyla kullanacağım bu tv yi PS4 falan işim olacağını sanmıyorum olsa da görüntüyü önemsemem muhtemelen oyunlarda. Lakin normal film, dizi veya haberleri izlerken görüntünün güzel olması benim için önemli olacaktır. İleriye yönelik olsun diye 4K çözünürlüğünde olmasını istiyorum. Diğer mesajlarınızı baya fazlasıyla okudum ama HDR10, WCG, DB, HB gibi kavramlarının ne demek olduğunu ve hangilerinin olması gerektiğini de bilmiyorum sanırım en iyisi hepsi olan bir tv =D Herhangi bir marka takıntım yok tv'nin smart olmasına da gerek yok çünkü sürekli olarak ona bağlı olacak bir bilgisayarım var. Bütçem ise 4000tl'ye kadar ama tabi ne kadar uygun olursa o kadar güzel olur sanırım =D Benim sizin yorumlarınızı analiz ettiğimde bana IPS panelli 55UD9650 lazımmış falan gibi geliyor tabi önce üretilmesi lazım sanırım =D Grundig tv lerin renkleri hoşuma gitmişti bir dönem ama hangi tv yi incelediğimi dahi hatırlamıyorum kısacası onlar IPS mi VA panel mi bilmiyorum. Sözün özünde bana televizyonluk işini güzel yapan bir televizyon lazım geri kalan özellikleri çok umrumda değil =)

Uzun uzun yazdığım ve vaktinizi aldığım için kusuruma bakmayın şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim =)

Son olarak kendim Manisalıyım fabrikadan veya Manisadaki outlet mağazalarından da aramam gereken özel bir ürün olursa ailemden ve çalışan arkadaşlarımdan rica edebilirim.

Değerli kardeşim hoşgeldin;

O terzilerden bir tanesi de benim, Evimdeki salonda kullandığım klima arasıra su damlatıyor evin içine ama elim gitmiyor ''neden?'' diye bakmak için :kop

Elbette gönlüm size 9650 önermek ister ancak o üretimde IPS panel yok sizin de tespit ettiğiniz üzere :))

HDR Hıgh Dynamic Range Yani yüksek kontrast aralığı

WCG Wide color gamut yani gerçeğe daha yakın ve zengin renkler

DV Dolby Vision yani Daha zengin renk aralığı, Daha fazla parlaklık vs

HB Hıgh Brıghtnes yani daha yüksek ışık kaynağı

anlamı taşır. Tabi teknik detayları daha uzun ancak ben halk dilinde yazmayı uygun gördüm.

Elbette donanımsal olarak istediğimiz verimi alamadığımız için yazılımsal varyasyonlara gidiliyor bu nedenle her ne kadar aslında istemiyor olsam da bu uygulamaların var olmasını ben donanımın yetersiz olması nedeniyle uygun buluyorum.

Siz çok daha iyi bilirsiniz ki 2ghz bir işlemcinin gücü donanımsalolarak yetmiyor ise OC yöntemi ile daha yüksek performans alınabiliyor. Tabi ki bunun yan etkileri oluyor ek uygulamalar gerektiriyor, işte tv dünyasındaki bu ek yazılımların da iyi yanıda kötü yanı da oluyor elbette. Dünyadaki değişmez sonuç olan ETKİ/TEPKİ meselesi.

Kötüdür, çabuk bozulur, çakma görüntüdür vs vs gibi söylemleri de duyarsınız ancak günümüzde çakma olmayan görüntü yokki artık zira hepsi dijital şifrelenip sıkıştırılıp sonra encode edildiğine göre zaten doğal olarak bütün görüntüler çakma değil mi günümüzde ? :ok

bana net bir ekran boyutu vermeniz mümkün olur mu? zira arama kıstasımı ne kadar daraltırsam o kadar iyi olur benim için. 55 mi araştırayım yoksa 65 mi ?

Ayrıca ne zaman ve kadar istiyorsanız yazın ben uzjn da olsa okurum yazılarınızı mutlaka satır satır hem de :ok

cfkuyucu Çevrimdışı

cfkuyucu

Yeni Üye
7 Haz 2018
5
33
Değerli kardeşim hoşgeldin;

O terzilerden bir tanesi de benim, Evimdeki salonda kullandığım klima arasıra su damlatıyor evin içine ama elim gitmiyor ''neden?'' diye bakmak için :kop

Elbette gönlüm size 9650 önermek ister ancak o üretimde IPS panel yok sizin de tespit ettiğiniz üzere :))

HDR Hıgh Dynamic Range Yani yüksek kontrast aralığı

WCG Wide color gamut yani gerçeğe daha yakın ve zengin renkler

DV Dolby Vision yani Daha zengin renk aralığı, Daha fazla parlaklık vs

HB Hıgh Brıghtnes yani daha yüksek ışık kaynağı

anlamı taşır. Tabi teknik detayları daha uzun ancak ben halk dilinde yazmayı uygun gördüm.

Elbette donanımsal olarak istediğimiz verimi alamadığımız için yazılımsal varyasyonlara gidiliyor bu nedenle her ne kadar aslında istemiyor olsam da bu uygulamaların var olmasını ben donanımın yetersiz olması nedeniyle uygun buluyorum.

Siz çok daha iyi bilirsiniz ki 2ghz bir işlemcinin gücü donanımsalolarak yetmiyor ise OC yöntemi ile daha yüksek performans alınabiliyor. Tabi ki bunun yan etkileri oluyor ek uygulamalar gerektiriyor, işte tv dünyasındaki bu ek yazılımların da iyi yanıda kötü yanı da oluyor elbette. Dünyadaki değişmez sonuç olan ETKİ/TEPKİ meselesi.

Kötüdür, çabuk bozulur, çakma görüntüdür vs vs gibi söylemleri de duyarsınız ancak günümüzde çakma olmayan görüntü yokki artık zira hepsi dijital şifrelenip sıkıştırılıp sonra encode edildiğine göre zaten doğal olarak bütün görüntüler çakma değil mi günümüzde ? :ok

bana net bir ekran boyutu vermeniz mümkün olur mu? zira arama kıstasımı ne kadar daraltırsam o kadar iyi olur benim için. 55 mi araştırayım yoksa 65 mi ?

Ayrıca ne zaman ve kadar istiyorsanız yazın ben uzjn da olsa okurum yazılarınızı mutlaka satır satır hem de :ok

Hoşbuldum değerli Adem Helvacı Ado hocam =)

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim en azından artık bu kısaltmaların ne demek olduğunu biliyorum =) Başka soran arkadaşlarıma da ben yardımcı olabilecem.

Aramızda bir klimacı yollayıp biz de sizin sorununuzu çözelim bari böylesi tam bir yardımlaşma zinciri olur =D

Kesinlikle dediğiniz gibi doğal görüntü beklemek anlamsız bu devirde sürekli yazılarınızda da dediğiniz gibi hiçbir panel kusursuz değil dolayısıyla herbirinin eksik yanlarının giderilmesi lazım. Yazılımsal çözüm miktarı benim için hiç sorun değil dediğiniz gibi keşke hepsi bir arada olan bir tv olsa =)

Sorunuza gelirsem sanırım 55 inch olan daha uyumlu olacaktır odamın büyüklüğü çok fazla değil. 65 deme sebebim bir modelin 55'i yoktu 65 olanı ile de idare edebilirim aslında diyeydi =) Bim'ee gelen JVC nin mesela 55 inch olanı VA iken 65 olanı IPS olması gibi.

Son olarak mesela diyorsanız ki bu renklerin yan açılarda soluklaşması tamam sorundur ama hayatında hiç güzel tv görmemiş adama sorun değildir al kullan ben gidim VA'da alırım hocam çünkü ben normal olarak hala tüplü tv kullanıyorum =D

Yardımlarınız için tekrardan çok teşekkür ederim Adem Helvacı Ado hocam =)

Son düzenleme:
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Hoşbuldum değerli Adem Helvacı Ado hocam =)

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim en azından artık bu kısaltmaların ne demek olduğunu biliyorum =) Başka soran arkadaşlarıma da ben yardımcı olabilecem.

Aramızda bir klimacı yollayıp biz de sizin sorununuzu çözelim bari böylesi tam bir yardımlaşma zinciri olur =D

Kesinlikle dediğiniz gibi doğal görüntü beklemek anlamsız bu devirde sürekli yazılarınızda da dediğiniz gibi hiçbir panel kusursuz değil dolayısıyla herbirinin eksik yanlarının giderilmesi lazım. Yazılımsal çözüm miktarı benim için hiç sorun değil dediğiniz gibi keşke hepsi bir arada olan bir tv olsa =)

Sorunuza gelirsem sanırım 55 inch olan daha uyumlu olacaktır odamın büyüklüğü çok fazla değil. 65 deme sebebim bir modelin 55'i yoktu 65 olanı ile de idare edebilirim aslında diyeydi =) Bim'ee gelen JVC nin mesela 55 inch olanı VA iken 65 olanı IPS olması gibi.

Son olarak mesela diyorsanız ki bu renklerin yan açılarda soluklaşması tamam sorundur ama hayatında hiç güzel tv görmemiş adama sorun değildir al kullan ben gidim VA'da alırım hocam çünkü ben normal olarak hala tüplü tv kullanıyorum =D

Yardımlarınız için tekrardan çok teşekkür ederim Adem Helvacı Ado hocam =)

Temel sorun zaten sizin Tüplü TV kullanmanız olur bu durumda :kiskis

CRT ve Plazmadan LCD ye direkt geçiş yapan hiç kimsenin memnun olması mümkün olmaz.

VA konusuna gelirsek, sizlere bunu yazıyorum ancak ben evimde VA panel tv kullanıyorum, Oturduğum nokta itibariyle (İkili koltuk) 45 derecelik açıdan izliyorum, ben kafama takmıyorum lakin herhangi bir nedenle TV nin karşısındaki tekli koltuğa geçtiğimde ben dahi (Geneld erahat adamımdır hiç bir şeyi takmam teknikkonularda kafama) kendi kendime diyorum ki Vay arkadaş yahu tv nin yarısını izlemiyorum sanki :kop

Yani akşamlari fatih Portakalı izlerken arka fondaki o kırmızıyı ben 45 derecelik açıdan nar çiçeği kırmızısı şeklinde görüyorum, Tam karşısına geçtiğimde gerçek bayrak kırmızısını görüyorum hem de canlı canlı parlak parlak.

Bunlara kafamı takmam derseniz sorun yok, ancak ben sanki takacakmışsınız gibi hissediyorum :kiskis

Alper59 Çevrimdışı

Alper59

Yeni Üye
29 May 2018
22
30
Adem Helvacı Ado hocam ve arkadaşlar sizin önerilerinizi almak istiyorum televizyon konusunda 49-50 inç boyutlarında hem bilgisayar olarak hem konsol, sinema vb olarak kullanabileceğim televizyon önerilerinizi alabilir miyim.

Hadi Şahin Çevrimdışı

Hadi Şahin 

Aktif Üye
14 May 2018
153
Bim 12 Haziran 2018 de JVC 109 ekran tv gelecekmiş. 1299₺ bu tv hakkında bilgi verebilir misiniz Adem Helvacı Ado hocam. Daha önce 1499₺ ye gelmişti Jvc. İlisi aynı mıdır?

JuYZs.png

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado hocam ve arkadaşlar sizin önerilerinizi almak istiyorum televizyon konusunda 49-50 inç boyutlarında hem bilgisayar olarak hem konsol, sinema vb olarak kullanabileceğim televizyon önerilerinizi alabilir miyim.
Bilgisayardan kastınız monitör olarak mı? Zira öyle ise tv nin karşısında duracağınızı düşünüyorum, konsol işin içine girince ''VA olmalı'' diyorum, Tepkimesi yüksek, yazılım yan uygulamaları olan, paneli stabil vs vs

49UD9650 incelediniz mi ?

Alper59 Çevrimdışı

Alper59

Yeni Üye
29 May 2018
22
30
Bilgisayardan kastınız monitör olarak mı? Zira öyle ise tv nin karşısında duracağınızı düşünüyorum, konsol işin içine girince ''VA olmalı'' diyorum, Tepkimesi yüksek, yazılım yan uygulamaları olan, paneli stabil vs vs

49UD9650 incelediniz mi ?
İnceleme yaptım marka fark etmez @Ado hocam lg de olur samsung da olur bunu öneriyorsanız vardır bir bildiğiniz :)

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
İnceleme yaptım marka fark etmez @Ado hocam lg de olur samsung da olur bunu öneriyorsanız vardır bir bildiğiniz :)

Üründe SAMSUNG VA panel olması ve ekonomik olması nedeniyle bu modeli seçmiştim. LG tv lerden performans anlamında 1 tık geride kalacak olmaları nedeniyle şimdilik uzak durdum.

LG alacak ise şöyle bir kıstas oluşturuyorum ister istemez.

SAMSUNG 5 serisi bize yetiyor ise ve biz LG ye göz koyduysak, aynı performansı almak istiyorsak LG de 7 serisine çıkmak gerekir, SAMSUNG da 5 serisini 3 liraya alacakken, LG de 7 serisini 4 iraya alıyoruz.

Aynı paralelde SAMSUNG panelli ve SASMUNG 5 serisi ile aynı performansı verecek VESTEL TV ise 2 - 2.5 Tl seviyelerinde alınabiliyor.

Burada ise kıstas SAMSUNG 3TL iken VESTEL 2.7 ise elbette SAMSUNG a yöneliyoruz :ok

Bu durumda size

50MU7000
49SJ800
49UD9650

Ürünlerini karma incelemenizi tavsiye edebilirim

Bu istede en dikkat çeken ürünün de SJ800 olduğunu belirtmek isterim :ok

Geri
Üst Alt