albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,253
-birincisi evet normal dir(aslında değildir ama bir sebebten normaldir)

-ikincisi de normaldir ve aslında onun da öyle olmaması gerekiyor ama normal kabul edilir!

gibi bazı TV gerçekleri vardır:kiskis

sen bence TV yi incele sonra yeniden bazı şeyler gözüne çarparsa bunları sormaya devam edersin

daha önemli şeyler de olabilir,normal diyemeyeceğimiz ve bunlar yoksa aynen devam edersin

C Çevrimdışı

Cmrsh

Yeni Üye
7 Eki 2020
1
34
Merhabalar. Bütçem 8 bin TL civarı. 55 inç televizyon önerisi verebilirseniz memnun olurum. Günlerdir bir yerleri okuya okuya işin içinden çıkamadım.

Oyun oynamayacağım, film ve futbol maçlarına yönelik bir kullanım olacak.

Tv karşısında maksimum 30 derece açıyla oturacağım.

Televizyona güneş ışığı gelmiyor.

Genel olarak aydınlık ortamda kullanacağım.

Bu şartlar altında bana bir öneride bulunabilirseniz çok sevinirim. Merak ettiğim bir konu da, acaba fiyatlar önümüzdeki günlerde azalabilir mi yoksa hemen alayım mı? Amazon prime indirimi gelecek ama tatmin edici indirimler olur mu bilmiyorum. Sizin fikriniz nedir?

I Çevrimdışı

ismailcan17

Yeni Üye
30 Eyl 2020
15
34
-birincisi evet normal dir(aslında değildir ama bir sebebten normaldir)

-ikincisi de normaldir ve aslında onun da öyle olmaması gerekiyor ama normal kabul edilir!

gibi bazı TV gerçekleri vardır:kiskis

sen bence TV yi incele sonra yeniden bazı şeyler gözüne çarparsa bunları sormaya devam edersin

daha önemli şeyler de olabilir,normal diyemeyeceğimiz ve bunlar yoksa aynen devam edersin
Çok teşekkür ederim sayenizde doğru karar verdigimi düşünüyorum. Kafama takılan bisey olursa soracağım. Tek üzüntüm 60 inç den 55 e geçmek ama olsun alışacağız :))

D Çevrimdışı

Deathrain

Yeni Üye
22 May 2020
4
27
Merhaba,
Yeni bir televizyon alacağım. Bütçem max 4000 TL. vestel 58u9500 ve 58u9400 araştırmalarım arasında. 55" ten büyük 4k tv tavsiyeniz var mıdır?
58u9500 de mb230 da sorunlar var deniyor ben daha önce mb130s olan 49ud8460 kullanmıştım o da çok iyi sayılmazdı :)

Yardımlarınızı rica ederim.

kyle007 Çevrimdışı

kyle007

Yeni Üye
7 Eki 2020
6
38
albanez albanez Selam Can hocam. Seni yıllar sonra tekrar bulduğuma sevindim, üye oldum hemen :)

Sene 2013, senin de yönlendirmenle Philips 55PFL8007 almıştım. Hala taş gibi, süper renk kalitesiyle severek kullanmaya devam ediyorum. Panel efsane çıktı gerçekten.

Yıllar sonra sana tekrar danışma vakti geldi galiba. Zira benim televizyonu pedere vermek istiyorum, TV'leri çok eski kaldı.

Ben de artık yeni eve geçtim ve izleme mesafem 4m'ye çıktığı için 55" kesmez oldu beni. Ayrıca artı Dolby Atmos/Vision gibi güzellikleri tatmam istiyorum.

Biraz uzun olacak ama benim beklentilerim şu şekilde;

• İzleme mesafem tam 4m ve daha yakınlaşma şansım yok. O yüzden ben upgrade etmeye değmesi için 75" veya belki 85" istiyorum.
• Bütçe 15-30bin gibi geniş bir aralıkta. (Tatmin edecek en uygun fiyatlıyı alabilirim)
• En büyük önceliğim renk kalitesi ve minimum bending, blooming vs.. tarzı sorunları olan panel. (Biliyorum şans işi bi yerden sonra)
• %50 streaming üzerinden film/dizi, %30 tv kanalları, %20 tv üzerindenfutbol/basket maçları
• Oyun önceliğim değil (HDMI 2.1 olsa güzel olur ama çok seçenek yok o durumda)
• Azımsanmayacak kadar TV kanalları da izlediğim için Upscaling performansı önemli
• Ağırlıklı olarak akşam karanlık veya loş ortamda tam cepheden izlenecek
• Sony ZF9 soundbar ve arka hoparlörleriyle kullanma planım var. Yani tv’nin kendi ses kalitesi önemli değil.
• Haliyle Dolby Vision ve Atmos desteği olsun isterim

Youtube ve Reddit üzerinden epey araştırdım. Sonuçta büyük ebatlarda kalite isteniyorsa kapılar ya SonyX950H'a ya LG CX klasmanındaki OLED'lere çıkıyor.

Bukadar para veriyorsun, VA panel alacağına OLED al, kriterlerine de uyuyor diyebilirsin haklı olarak ama şu burn-in olayı yok mu ah :) Cesaret edemiyorum, 30bin'lik cihaz patlarsa çok koyar insana.

Çok uzattım, daha yazarım da neyse kafanı şişirmeyim daha fazla şimdilik :)

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,253
o eski paneller yok artık kyle:kiskis

-75/85 için tek alternatif bence Samsung QLED serisi 7/8 ama bütçe yetermi bilemiyorum
-Bütçe güzel ama bahsettiğim serilere yetermi ona sen bak artık
-kardeşim bunu geç bir kalem,o az şu yok bu bilmem ne filan,bu iş senin "şansına" kalıyor!
"Panel piyangosu" bunun ismi yaw
ülen bu kadar para bayıldım da bu mu çıkacaktı deme sonra,Sony alırsan işin hepten zora girer
bu tip sorunlar da,Samsung alırsan da o belki biraz daha insaflı çıkabilir,yüksek bütçeli TV lerde
daha esnek oluyorlar,5/10 kağıt lık paneller de ise genel de sallayıp geçiyorlar
-o yüzdeli izleme olayları bunlar da çok güzel olur,ancak panel 75 ve üzeri ise o işler de biraz
sakata biniyor özellikle HD kanallar aman aman olamıyor bu ebatlarda,Dahili alıcısı sıkıntılı oluyor
çıkan resim sein kesermi orasını bilemme,o zaman ext.Receiver gerekiyor onun da sıkısı olacak!

75 ve üzeri biz de genel de mesafeye göre alınıyor ama burada bence bir bilinçsizlik var şöyleki
adam diyor 5/6mt. den izleyeceğim yaw bu meretler 5/6mt.den izlenmez öncelikle!
sonra Browser dan bilmem neyi, açacağım film filan izleyeceğim diyor yaw bu da olmaz
sana gelen kalite 4K olur o zaman eyvallah! ama SD&HD yada çakma 4K olursa v.s new olacak o zaman??

resim kalitesi ciddi düşecektir!
dolayısıyla panel büyüklüğü-izleme mesafesi işleri biraz karışık oluyor bu ebatlarda!

-2.1 ler en üst segment lerde vardır!! ama 1 port veya 2 port olabiliyor,bunlar daha OLED ler de vardır(son modeller de)

-"Upscaling" bunu unut kardeşim,kim yapacak bu işleri ??? 75lik panel ve upscaling...
işin bu kısmı bence sakat,bunu sonra görüşürüz

-sana zaten ya OLED gider ama ebatı düşüreceksin ya da 75 de gider ama VA panel gerekli ki bu dediklerim de zaten
VA paneldir ler,açı sorunu olmayacaksa bu güzel!

-Audio kısmı benim işim değildir,onları bu işleri bilen olarak sen veya anlayan birileri yönlendirecektir

-Bu üst segmentlerde DV+DA var ama her seride yine yok bunu soracaksın !!
bu ayrı bir iş,bana göre salt bunlara göre panel alınmaz henüz çok erken bunlar

Sony çakal yaw en üst seride iki panel var birisi bunlar destekli diğeri yok!
karar verince bana bildirirsin ona da sonra bakarız

-şimdi birisi Sony XH9x lar(bunda iki model vardır!) ama ben tercihimi Samsung dan yana kullanırım
OLED lerin zaten hemen hepsi yi bana göre ve cebi biraz kalın olan adam haybeye LCD lere yönelmesin bence
65 alsın alsın OLED alsın
Ekran yanması+çeşitli logo izleri kalması v.s derken evet bu riskleri hala var ve eskisi gibi olmasa da
netice de vardır,LGE bu konularda gördüğüm kadarıyla nisbeten daha ılımlı ama Sony(A8/9 lar)bu konuda
adamı çok fena üzüyor!

sonuç olarak her panel bir risk taşıyor ama örneğin "genel ekran yanması" olmadığı müddetçe ki bunun oranı
kanal logolarına göre daha azdır! bu tür bir yanma da LGE paneli değiştirmeye başladı ancak Logo yanmaları ayrı bir konu
veya çeşitli static image lar,Logo da fazla sıkıntı çıkarmaz,neticede iz kalsa bile diğer kanal izi üstüne biner ve fazla
göze batmıyor! bunu henüz çözemediler,çözseler bu iş patlar millet korkudan bunları alamıyor yaw

yaw bu devirde artık LCD mi kaldı,git OLED paneli al kullan ama fiyatları absürt meretlerin,risk de ciddi can sıkıcı
20 kağıt veya 35 kağıt yaw 2.el Arabamı alıyorsun:haha1

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
Abi burn in riskinden kimse almaz oledi boşa öneriyorsun samsungun da q95t modelinde korkunç vertical banding var ne alacak bu arkadaş 30.000 vereyim diyor tv alamıyor yahuuu
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ben yine bu seneki değil de geçen seneki q90 modeli samsungu öneririm teşhir filan eğer ps5 ve hdmi 2.1 takıntın yoksa al geç kardeşim diyorum

N Çevrimdışı

Nautilus

Aktif Üye
13 Haz 2019
294
43
albanez albanez Selam Can hocam. Seni yıllar sonra tekrar bulduğuma sevindim, üye oldum hemen :)

Sene 2013, senin de yönlendirmenle Philips 55PFL8007 almıştım. Hala taş gibi, süper renk kalitesiyle severek kullanmaya devam ediyorum. Panel efsane çıktı gerçekten.

Yıllar sonra sana tekrar danışma vakti geldi galiba. Zira benim televizyonu pedere vermek istiyorum, TV'leri çok eski kaldı.

Ben de artık yeni eve geçtim ve izleme mesafem 4m'ye çıktığı için 55" kesmez oldu beni. Ayrıca artı Dolby Atmos/Vision gibi güzellikleri tatmam istiyorum.

Biraz uzun olacak ama benim beklentilerim şu şekilde;

• İzleme mesafem tam 4m ve daha yakınlaşma şansım yok. O yüzden ben upgrade etmeye değmesi için 75" veya belki 85" istiyorum.
• Bütçe 15-30bin gibi geniş bir aralıkta. (Tatmin edecek en uygun fiyatlıyı alabilirim)
• En büyük önceliğim renk kalitesi ve minimum bending, blooming vs.. tarzı sorunları olan panel. (Biliyorum şans işi bi yerden sonra)
• %50 streaming üzerinden film/dizi, %30 tv kanalları, %20 tv üzerindenfutbol/basket maçları
• Oyun önceliğim değil (HDMI 2.1 olsa güzel olur ama çok seçenek yok o durumda)
• Azımsanmayacak kadar TV kanalları da izlediğim için Upscaling performansı önemli
• Ağırlıklı olarak akşam karanlık veya loş ortamda tam cepheden izlenecek
• Sony ZF9 soundbar ve arka hoparlörleriyle kullanma planım var. Yani tv’nin kendi ses kalitesi önemli değil.
• Haliyle Dolby Vision ve Atmos desteği olsun isterim

Youtube ve Reddit üzerinden epey araştırdım. Sonuçta büyük ebatlarda kalite isteniyorsa kapılar ya SonyX950H'a ya LG CX klasmanındaki OLED'lere çıkıyor.

Bukadar para veriyorsun, VA panel alacağına OLED al, kriterlerine de uyuyor diyebilirsin haklı olarak ama şu burn-in olayı yok mu ah :) Cesaret edemiyorum, 30bin'lik cihaz patlarsa çok koyar insana.

Çok uzattım, daha yazarım da neyse kafanı şişirmeyim daha fazla şimdilik :)
Samsung 82RU8000 fiyat performans anlamında en iyisi piyasada çok az kaldı inceleyin derim..

kyle007 Çevrimdışı

kyle007

Yeni Üye
7 Eki 2020
6
38
albanez albanez Özlemişim senle şu muhabbetleri :cay

Öncelikle izleme mesafesine detaylı gireyim. Çünkü bütçeye en büyük etki tv ebatında oluyor bu klasmanda.

THX'in tavsiye ettiği 4K yayınlar 36 derecelik açıyı elde etmek istersen fabrikatör olman gerekiyor :gul

Burada 4m'ye karşılık gelen 13 feet mesafe girilince ne demek istediğimi görebilirsin.

Şimdi THX'i falan salla da, yabancıların "wow effect" dediği etkiyi almak için 4 metre'den 75" altı kurtarmayacak gibi. Şuan o mesafeden 1080p'lik 55" bi TV'ye baktığımı düşünürsek, 4K için 65"de bile pek bir etki göremeyecem, okadar para baymaya değmeyecek yani.

Ama işin sonunda sadece 4K film değil, Digitürk üzerinden TV kanallarını da izlediğimi düşünürsek 85"te kesin çamur bir görüntü alacam, en iyisini alsam da, farkındayım. O yüzden 75" sanki ideal gibi.

Marka/model konusuna gelirsek, okadar araştırmanın akabinde açıkçası Samsung Q95T dahil Qled'leri elemiştim. Gerçekten çok çok fazla sıkıntıları var, yani her panelin var ama S sadays arkadaşın dediği gibi çok sıkıntılı bir panel gibi, bilemedim. Her panelde sorunlar var ama en basitinden Samsung'un local dimming algoritması ile Sony'ninki farklı ve Sony'nin çözümü bana daha mantıklı geliyor. Sadece altyazılarda blooming sıkıntı oluşuyor olacak, onu da altyazısı yarı saydam yaparak çözebiliyorsun büyük ölçüde. Bahsettiğim mevzu şu videoda ele alınıyor;

OLED gerçekten müthiş keyif, ama ben cesaret edemeyecem galiba. Ben çok dikkat ederim, hadi eşimi de tembihlerim, ama yarım bir gün çocuğum yakar o tv'yi kaçış yok. :kiskis

Bir yandan da diyorum 2021 ürünlerini mi beklesem, bu 2020 ürünleri çok arada kalmış ürünler gibi sanki. Ne önceki yıla göre aman aman bi gelişim var, ne HDMI 2.1 gibi konularda yakayabilmişler. Bilemedim, S sadays'ın dediği gibi, okadar para bayıp TV alacaz, TV yok adam akıllı :))

L Çevrimdışı

ladenes

Yeni Üye
7 Eki 2020
1
31
Arkadaşlar merhaba , İyi akşamlar.. Uzun araştırmalar sonucunda bu Forum sitesine denk geldim ve aranızdayım :)

Uzman kişilerden güzel tavsiye bekliyorum :))

Nasipse yeni evleneceğim.. Salonuma 49 " 55 " veya max. 58" Tv bakıyorum.. ( 22-23 m2 Salonum.. İzleme mesafem 3m / 3.5m civarı.. )

Çok aman aman bütçe ayıramıyorum maalesef..
4000 ile 4700 TL Bütçem var..

Haber,netflix'den film normal yayınları izlemek için.. Sürekli sinema gibi film izleyen birisi değilim :) Gündelik kullanmaya yani..

Baktığım modeller şunlar ,
Vestel 55U9500
Vestel 58U9500 ( sanırım bunlarda panel farklı çıkıyormuş.. )

LG Olarakta

Lg 49SM8000 Nanocell TV..

arkadaşlar bunlar veya bunların dışında önerebileceğiniz tv var mıdır ?

Şimdiden teşekkürler,Hayırlı akşamlar..

F Çevrimdışı

Feagg 

Yeni Üye
3 Eki 2020
4
36
Lg tv olarak benim tek geçeceğim marka gerek görüntü olarak gerek panel olarak gerekse işletim sistemi olarak rakiplerinden bur tik üste. Samsung da kullandım ama kesinlikle lg nin verdiği o zevki vermiyor

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,253
valla kardeşim senin için çok zor yaw
hani hep diyorum yaw,ülen kaç paraysa basayım alayım ama yine yok yne yok
hele de orasına burasına veya olaya biraz da prof.girmek istersen,bu işin sonu yok

yada manyak paralara özel mekan yapılarak PJ+Audio system alınacak!
iyi de ben bundan da bizim şu malum dizşleri yok bilmem neyi izleyeceğim diyen adama ne diyeceğiz bu arada!
yani bu işte parada pek çalışmıyor

Eskdien böyle ebatlar da yoktu,yaw git Pio al derdik 50/60 olayı ve böylece bir 10/15 senelik olarak yırtardık!
şimdi böyle değil

USA da Vizio/TCL/HiSense oratalığı duman ettiler,komik paralara mal satıyorlar yaw ama 75 ve üstü
LCD ler de hep sıkıntı,yani 75 bile bıçak sırtı gibi,ben bunun üstüne çıkan bir ebatı kesinlikle düşünmüyorum!

Ancak şöyleleri var,adam paso 1080/4K FILM izliyor,yani harbi "filimci" eskiden Bluray kullanırdı şimdi buna bir de
UHD Bluray ilave ediyor olay bitiyor+AVR ve ötesini zaten yazmıyorum bile!
Adam TV izlemez,gerçi ben de hemen hiç izlemiyorum hem de senelerdir,en fazla MAÇ izler veya belki Havayı
merak etmiştir onu açar 5 dk.:hihi

Dizi mizi filan çevirmez bu adamlar!
NFlix gibi sitelere üyedirler! benzer Stream lere üyedirler....

cukka zaten sağlam!

Böyle olunca işler kolay oluyor

Böyle çok adam tanıdım ben ve çoğuna da benzer sitemler kurdurduk!
TF/DH den çok adam var böyle ama bunlar forumlara fazla takılmazlar,bir kere sorarlar OK deriz
basar alırlar bu kadar basit:kiskis

Sana gelirsem 4mt.olayını yeniden dizayn et,bak bu 80civarı olay seni hasta edebilir!
ya 65 de kal olmadı en fazla 75 yap bunu ki hala risklisin bazı yayınlar için

Abi sen de Hanıma ve çocuğa ayrı ayrı TV alsana!
bizim evde şu anda 4 kişiyiz 3 TV var!! her adama TV olayı gibi zira herkes ayrı bir şey izliyor yaw

sen de al bir tane 65lik OLED buna takıl,madem basacaksın,en yeni modele bas yaw

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,253
Lg tv olarak benim tek geçeceğim marka gerek görüntü olarak gerek panel olarak gerekse işletim sistemi olarak rakiplerinden bur tik üste. Samsung da kullandım ama kesinlikle lg nin verdiği o zevki vermiyor

ne demezsin ya LG alemin Kralı ben de tek geçiyorum:ok:ok:ok
ama bir tık demişsin bence bu biraz az olmuş 3 tık demeliydin!

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
abi ekran yanığı plazmalar gibi oledlerde maalesef yürek ister almaya plazmalar en azından bunun kadar pahalı değildi adam yanarsa yansın diyordu

Geri
Üst Alt