R Çevrimdışı

rftccn

Yeni Üye
5 Ara 2018
8
35
Hmmmmm

Tam bütçe belirtirmisin ona göre bakalım o halde.

F fikoloji ben burada olmazsan destek verirmisin rica etsem :ok
aslında hepsiburda da şuan 49ud9300 2800 lira 49ud9400 ise 3400 lira bu ikisi arasında gidip geliyorum forumda yazılanları okurken sizin hitachi tavsiye ettiğinizi okudum bu dediği modeller mi yoksa hitachi mi almak lazım ?bütçe 3000tl

mehmets Çevrimdışı

mehmets

Aktif Üye
9 Kas 2018
112
48
F fikoloji abim telefunken 49tu7020 mi telefunken 50tu5020 mi hangisi alınır

ve vestel garantilimidir yoksa telefunkenin kendine has garantisi mi mevcut

ayrıca 49tu7020 regalin modeliyle aynı deniliyor buda ıps panel mb130 şasemidir

50tu5020 de mi ıps panel ve mb130 şase midir teşekkür ederim

Son düzenleme:
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Değerli forumdaşlar farklı bir forumda böyle bir yazı buldum. Sizce bu ne kadar doğru?

''LG İPS panel
SAMSUNG İSE VA panel
Kriterimiz ise Oyun ve Film
Peki bu kriterlere hangi panel türü olmalıdır
Tabiki ve kesinlikle yüksek kontrast oranlarına sahip VA panel
Bu konuda geçmiş mesajlardan birisini alıntılıyayım;

Hayatında gece avına hiç çıktınmı?
Çıktıysan bilirsin ayışığı olmayan gecelerde burnunun ucunu dahi göremezsin,
Ama dolunaylı bir gecede ava çıktıysan,
Gün ağartısı gibi loş bir ışık vardır,
İşte aynı mesele ips ve VA panel içinde geçerli,
İPS paneller yapıları gereği kontrast oranları çok çok düşük olduğundan özellikle karanlık sahneli oyun ve filmlerde,
ekranda ön planındaki karakteri görebilirsin ama, arka tarafta kalan unsurları görmen çok çok zor bir ihtimal yani zifri karanlıktır,

Va panellerde ise bu kontrast oranları son derece yüksektir,
Yani aynı dolunaylı geceler gibi hem öndeki hem arkadaki karakter unsur ve detaylar ayan beyan gözükür.
İps ile Va arasındaki en büyük ve hayati fark budur...''

@Ado
@fikoloji
TEKNOwest teknovest

Ben bu bilgilere itiraz etmem.

Lakin yazı bana göre tam anlamı ile VA güzellemesi olmuş.

Neden VA panellerin açı duyarlılıklarına dair hiç bilgi paylaşılmamış mesela?

Neden VA panellerin renk vurgularındaki başarılarının IPS lerden geri kaldığına değinilmemiş?

Neden VA panellerin yan açılardan bakıldığında yaşanan renk solmaları ve kontrast sapmaları nedeniyle bir çok insanın mağdur bir şekilde MECBUREN evlerinde bu halde tv izlediklerine atıfta bulunmamışlar.

Tabi buna paralel IPS panel sahibi futbolseverlerin çektiği vertical banding effect sorunlaerını unutmamak lazım.

Neden IPS panellerin negatif yönlerinin eskiye oranla daha kabul edilebilir durumda olduğuna dair en ufak bir bilgi verilmemiş?

Tabi benim yazdıklarımdan da VA kötü IPS iyi gibi bir sonuç çıkartmayın lütfen. Ben sadece yazının yanlı-taraflı-amaçlı yazıldığını düşündüm okuyunca.

Yazı şöyle olabilirdi mesela.

IPS panellerin kontrast başarısızlığı bilinmekle birlikte aynı şekilde maalesef VA paneller de IPS lerin verdiği renk algoritmasını veremiyor ve buna paralel yan açılardan ise izlenmeyecek derecede kontrast sapması yapıp renkleri solduruyor. Elbette ki bu probleme karşı SAMSUNG yetkilileri VA panelin bu dezavantajını NU serileri ile büyük ölçüde aşmaya çalışmış ve kısmi olarak başarılı olmuş olsalar da, Bu gelişmelere paralel IPS panellerin üreticileri de eskisi kadar kontrast sorunu yaşanmaması adına Dynamic tone mapping - Local dimming - True Colour Accuracy gibi sistemler ile sorunu aşmaya çalışıyor. Yani Hangi teknolojinin sizlere uygun olduğuna karar verebilmek için öncelikle sizin kullanım amacı ve alanınızın önemli olduğunu belirtmek gerekir.

gibi gibi buna benzer şeyler. Teknik bilgi paylaşan insanlara büyük saygı duyarım. Lakin o yazıda teknik bir temele dayandırılabilecek hiç bir şey göremedim ben :ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado abim cevabınız için teşekkür ederim

benim modlamayla işim yok Adem Helvacı Ado abim kafamı ağrıtmayacak bir tv arayınışdaydım tam stabil 55r6520f buldum derken ailem az daha kafama geçiriyordu büyük diye onu yolcu ettim forumu bu gece tekrar tekrar gözden geçirdim 48r6520f forumda ön plandaydı 49'a göre teacher35 kullanıcısına 48 tavsiye etmiştiniz
siz 48'de bt yok 48'e 211 anakart yazılımını attım diye okudum bir yerde onun için sormuştum satın aldığımız 48 bt özelliği yoksa bu yazılım atılabiliniyorsa bt özelliği kazandırılabilinirmi diye sormuştum yoksa mod mod anlamam amatörüm ben. genel itibar ile forumda 48 49'a göre daha ön planda tavsiye edilmiş ibrem bu yüzden 48 di şimdi 49 tavsiyeniz olunca kafam karıştı.

49 da da ıps panel yok kaç tane farklı satıcıdan seri numarası alıp sorduysam hep VA panel hatta bir satıcı bana seri numarası vermek istemedi durumu söylediğim halde bana yarım saat sonra tekrar ara beni dedi ve tarafıma 49 larda 2018 yılı üretimlerinde hep va panel kullanıldı bilgisini verdi ve bunu vestel den öğrendiğini söylemişti doğruluğu tartışılır tabi o yüzden de formda 48 ön plana çıktığından ve her ikiside va panel olduğundan ibreyi 48 döndürmüştüm son tavsyinizde 49r6520f üzerine onu değerlendireyim ancak 48 genelde forumda ön plandayken 49 tavsiyesi kafamı karıştırdı. ancak 49r7020u da hd yayınlarda hüsran yaşamazsınız derseniz ibreyi buna döndüreceğim teşekkür ederim.

Selamlar;

Mesleği, Amacı, Yaşam tarzı, Hayatta kalabilmek için yapması gereken işi SATIŞ olan kişilerin verdiği bilgilere lütfen güvenmeyin.
Satıcılık mesleğini yapan arkadaşlarım bana darılmasın lakin bir ürün satabilmek için neler yapabildiklerini, neler söyleyebildiklerini, ne vaatlerde bulunabildiklerini onlar benden, ben onlardan daha iyi biliyoruz.

49R6520 model ürün LG IPS panel ile de üretilmiştir hatta bir tanesinin kodunu vereyim V10114267

Yani o arkadaş ne Vestel'e sormuş, ne de bilerek konuşmamış maalesef. Hatta bir kod daha vereyim V10114999

Buna paralel hem VA hem de IPS panel ile karma üretim yapılmış kod da var. Yani aynen 48R6520 de olduğu gibi, 49R6520 modelinde de yine satın aldığınız ürünün panelinin ne olduğunun kesin bilinmesi için TEKNOwest teknovest ve F fikoloji ustalarımızdan seri numarası vererek kontrol etmelerini rica ederek öğrenebilirsiniz.

Ben direkt olarak 48'' almayın demedim, benimki o an size sunduğum gerekçeler ile bir öneriydi yoksa 48 almayın 49 alın demedim.

15 gün sonra çok farklı gelişmeler olur, bir başka arkadaşımız sorar, ''49 almayın 48 alın'' derim zira ortam ne kadar değişken ise benim cevaplarım da o derece değişken oluyor maalesef.

Kişilerin karakteristik durumları, üretimlerin değişkenliği, piyasanın değişkenliği, kurumların tavırlarındaki değişkenlik vs vs. Hepsi etkendir tv tercihlerindeki tavsiyelerimizde :ok

A Çevrimdışı

Atakan Coşkun

Yeni Üye
18 Eki 2018
42
44

Neden VA panellerin renk vurgularındaki başarılarının IPS lerden geri kaldığına değinilmemiş?

Neden VA panellerin yan açılardan bakıldığında yaşanan renk solmaları ve kontrast sapmaları nedeniyle bir çok insanın mağdur bir şekilde MECBUREN evlerinde bu halde tv izlediklerine atıfta bulunmamışlar.

Tabi buna paralel IPS panel sahibi futbolseverlerin çektiği vertical banding effect sorunlaerını unutmamak lazım.

Neden IPS panellerin negatif yönlerinin eskiye oranla daha kabul edilebilir durumda olduğuna dair en ufak bir bilgi verilmemiş?

Tabi benim yazdıklarımdan da VA kötü IPS iyi gibi bir sonuç çıkartmayın lütfen. Ben sadece yazının yanlı-taraflı-amaçlı yazıldığını düşündüm okuyunca.

IPS panellerin kontrast başarısızlığı bilinmekle birlikte aynı şekilde maalesef VA paneller de IPS lerin verdiği renk algoritmasını veremiyor ve buna paralel yan açılardan ise izlenmeyecek derecede kontrast sapması yapıp renkleri solduruyor. Elbette ki bu probleme karşı SAMSUNG yetkilileri VA panelin bu dezavantajını NU serileri ile büyük ölçüde aşmaya çalışmış ve kısmi olarak başarılı olmuş olsalar da, Bu gelişmelere paralel IPS panellerin üreticileri de eskisi kadar kontrast sorunu yaşanmaması adına Dynamic tone mapping - Local dimming - True Colour Accuracy gibi sistemler ile sorunu aşmaya çalışıyor. Yani Hangi teknolojinin sizlere uygun olduğuna karar verebilmek için öncelikle sizin kullanım amacı ve alanınızın önemli olduğunu belirtmek gerekir.

gibi gibi buna benzer şeyler. Teknik bilgi paylaşan insanlara büyük saygı duyarım. Lakin o yazıda teknik bir temele dayandırılabilecek hiç bir şey göremedim ben :ok
hocam bu yazıdan ips daha iyi gibi bir sonuç çıkabilir ama siz herzaman va panel samsung tv modellerini oneriyorsunuz.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
hocam bu yazıdan ips daha iyi gibi bir sonuç çıkabilir ama siz herzaman va panel samsung tv modellerini oneriyorsunuz.

Yoo Hayır aslında IPS daha iyidir gibi bir algı oluşmaması için gerekeni yazdım. Ben her iki paneli de hiç bir zaman birbirine kırdırmaya çalışıp birisini kahraman ilan edip diğerini yerin dibine sokmadım. Hiç bir zaman da GENEL bir ifade ile ''o daha iyidir'' demedim zira aslında ''O daha iyidir'' kavramını birisi dikte etmeye çalıştığında hemen size ''Neye göre?'' diyerek sormanızı tavsiye ederim.

Diyelim ki ben evimin salonunda duvara monte etmek ve BENİM koltuğum olan köşedeki tekli koltuğa kurulup keyifle izlemek istiyorum dedim. Birisi bana gelip dese ki ''Abi sen git MU7000 al 10 numara izlersin'' ben direkt ona sorarım ''Teknik dayanağı nedir?'' diye.

Zira verdiği bilgi yanlış. MU7000 benim bu kullanım isteğime cevap veremez zaar :ok

İmzamda yazan tam anlamı ile doğrudur. Mükemmel panel yoktur. İhtiyaca uygun panel vardır :ok

A Çevrimdışı

Atakan Coşkun

Yeni Üye
18 Eki 2018
42
44
Yoo Hayır aslında IPS daha iyidir gibi bir algı oluşmaması için gerekeni yazdım. Ben her iki paneli de hiç bir zaman birbirine kırdırmaya çalışıp birisini kahraman ilan edip diğerini yerin dibine sokmadım. Hiç bir zaman da GENEL bir ifade ile ''o daha iyidir'' demedim zira aslında ''O daha iyidir'' kavramını birisi dikte etmeye çalıştığında hemen size ''Neye göre?'' diyerek sormanızı tavsiye ederim.

Diyelim ki ben evimin salonunda duvara monte etmek ve BENİM koltuğum olan köşedeki tekli koltuğa kurulup keyifle izlemek istiyorum dedim. Birisi bana gelip dese ki ''Abi sen git MU7000 al 10 numara izlersin'' ben direkt ona sorarım ''Teknik dayanağı nedir?'' diye.

Zira verdiği bilgi yanlış. MU7000 benim bu kullanım isteğime cevap veremez zaar :ok

İmzamda yazan tam anlamı ile doğrudur. Mükemmel panel yoktur. İhtiyaca uygun panel vardır:ok
peki hocam teşekkürler. ben va panel samsung aldim. şimdilik memnunum ama Bluetooth olmadığı icin kablosuz klavye kullanilamiyormus. yokmudur hocam bunun bir çözümü.

K Çevrimdışı

kenanbarak

Yeni Üye
1 May 2018
30
56

Ado üstad;
Samsung istisnalar hariç va panel kullanıyor. Lg ise ips panel kullanıyor. Samsung'un canlılığı maalesef Lg'de yok. Sanırım bu va panel farkı. İps panellerde Samsung canlılığını verebilen tv var mı?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Ado üstad;
Samsung istisnalar hariç va panel kullanıyor. Lg ise ips panel kullanıyor. Samsung'un canlılığı maalesef Lg'de yok. Sanırım bu va panel farkı. İps panellerde Samsung canlılığını verebilen tv var mı?

Bir SK7900 izlemenizi öneririm. (Bu benim izlediklerimden bir örnek) Sonra yine değerlendirelim konuyu :ok

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
263
Bir SK7900 izlemenizi öneririm. (Bu benim izlediklerimden bir örnek) Sonra yine değerlendirelim konuyu :ok
Adem Bey forumda hayalet gibisiniz: Bir görüyoruz sizi, tekrar göremiyoruz. Sonra serap mı gördük diye birbirimize bakıyoruz. Sanırım sizde yoğunluk tavan: Günde 24 saatin yetmediklerindensiniz :)
Piyasada şuanda VA tip panel hakimiyeti var. Vestel ve türevleri de bu furyanın içerisinde. Bu kadar büyük bir pazarın ve çeşitli modelin içerisinde IPS panelli tv o kadar da çeşitli değil.
Regal 49R7040u veya ikizi; Telefunken 49TU7040 modellerinden daha iyi bir performans verecek IPS panelli Vestel & türevlerinden TV tespit edemedim. Öneriniz var mı? PS4 Pro için kullanacağımdan daha önceki önerinizde bu modellerin yetersiz kalabileceği (1000hz) konusunda dikkat çekmiştiniz.
Lg UJ630 ve 701 modelleri eskiden listenizdeki modellerdendi fakat son yorumlarınızda, birden farklı tv ile aynı anda görüntü kıyaslaması yapmanızın ardından gözünüzden düşmüş.
Bildiğim kadarıyla, arkadaşımıza da bildirdiğiniz üzere SK7900 LG'de favorilerinizden fakat bu model için forumda edge led diye bahsedilmiş. Edge ledlere bakış açınızda hem fikir olduğum için tercihlerimde yeri yok. Fakat SK7900 için durum nedir? Tavsiye ediyorsanız bir bildiğiniz vardır...?
Ayrıca bu takipçinizin sizin görüşümüze ihtiyacı olduğu iki derdi daha var:
https://tavsiyeforumu.com/konu/fhd-standart-tv-arayanlar-tavsiye-edecek-olanlar.2788/page-3
https://tavsiyeforumu.com/konu/ips-monitor-ekraninda-cizgi.1190/#post-60747

B Çevrimdışı

brave34

Yeni Üye
12 Kas 2018
14
51
Selam ado beyin merakla sk7900 hakkındaki özellikle edge LED hakkındaki fikrinizi merak ediyorum?IPS edge LED sk 7900.
Nasıl sizce?saygilar

<

mehmets Çevrimdışı

mehmets

Aktif Üye
9 Kas 2018
112
48
Selamlar;

Mesleği, Amacı, Yaşam tarzı, Hayatta kalabilmek için yapması gereken işi SATIŞ olan kişilerin verdiği bilgilere lütfen güvenmeyin.
Satıcılık mesleğini yapan arkadaşlarım bana darılmasın lakin bir ürün satabilmek için neler yapabildiklerini, neler söyleyebildiklerini, ne vaatlerde bulunabildiklerini onlar benden, ben onlardan daha iyi biliyoruz.

49R6520 model ürün LG IPS panel ile de üretilmiştir hatta bir tanesinin kodunu vereyim V10114267

Yani o arkadaş ne Vestel'e sormuş, ne de bilerek konuşmamış maalesef. Hatta bir kod daha vereyim V10114999

Buna paralel hem VA hem de IPS panel ile karma üretim yapılmış kod da var. Yani aynen 48R6520 de olduğu gibi, 49R6520 modelinde de yine satın aldığınız ürünün panelinin ne olduğunun kesin bilinmesi için TEKNOwest teknovest ve F fikoloji ustalarımızdan seri numarası vererek kontrol etmelerini rica ederek öğrenebilirsiniz.

Ben direkt olarak 48'' almayın demedim, benimki o an size sunduğum gerekçeler ile bir öneriydi yoksa 48 almayın 49 alın demedim.

15 gün sonra çok farklı gelişmeler olur, bir başka arkadaşımız sorar, ''49 almayın 48 alın'' derim zira ortam ne kadar değişken ise benim cevaplarım da o derece değişken oluyor maalesef.

Kişilerin karakteristik durumları, üretimlerin değişkenliği, piyasanın değişkenliği, kurumların tavırlarındaki değişkenlik vs vs. Hepsi etkendir tv tercihlerindeki tavsiyelerimizde :ok
Cevabınız için Adem Helvacı Ado abim teşekkür ederim şu an telefunken 49tu7020 ile temas halindeyim ilk adımı attım pazartesi durum netleşecek piyasaya göre biraz ucuzunu buldum gibi nasıl olsa buda ıps panel mb130 şase her nekadar 4k istemesemde hd yayınları da 49r7020u kullanılacıları tarafından beğenldiğinden Buda aynıdır nasıl olsa 49tu7020 ye şuan yakınım 49r6520f modelde çok seri no sordum hep va yoruldum ve yordum (hatta şuan amazonda 2070 tl almak isteyenlere duyrulur ) o yüzden 49 ve 48r defterini kapattım tekrar teşekkür ederim ALLAH razı olsun cümle emeği geçenden ALLAH afiyet versin ve ayırmasın hayırlı günler

Geri
Üst Alt