albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,352
TPV 2023/24
bazı seriler için yeni firmware bugün geldi!

Uyarı;ekrana upgrade uyarısı gelirse talimatları takip ederek sistemi yükleyin
şayet bir upgrade uyarısı gelmiyorsa ki gelmemesi normaldir(özellikle Ethernet ile
nete bağladıysanız) o zaman ilgili menüden(Android/GoogleTV) konrol edin
ve şayet firmware varsa oradan yine takip ederek yapın

-işlem TPV de biraz uzun sürüyor veya dosya boyutu daha büyük ise süre daha fazla uzar,sabır edin!
-kumandaya sakın dokunmayın!
-resetleme yapacak ve yeniden açılacak yine dokunmayın kumandaya bir süre bekleyin
nalet Android/Google için bazı yüklemeler de olacağı için süre yine uzar,dokunmayın
sıkılıp kumandaya!
++

OLED için upgrade işlemi biraz daha değişiktir kesinlikle kumandaya dokunmayın,süre daha fazla uzun sürüyor
resetleme re-start Android/TITAN/GoogleTV işlemleri biraz daha uzatıyor işlemi

önemli noktaysa şudur; OLED paneller de bazı pre-set ayarlar sıfırlanır!!! verdiğim bir takım ayarlar OFF olur/olabiliyor

-TV normal açıldıktan sonra ekrana bazı uyarılar gelecektir! takip edin bunları ve devam edin işleme!
-Orbiter v.s için yine uyarı gelir/gelebilir takip edin ve işlemleri OK OK diyerek geçin

--en son olarak bazı TPV ye özel OLED ayarları yapmıştım bunlar OFF olmuşsa ki oluyor
yeniden ON yapın

zaten yapmazsanız bir kaç dak. içinde size ekrana uyarı gelecektir,atlamayın bunları

++

Upgrade için daha önce yazmıştım

-panel internete Ethernet den bağlıysa firmware uyarı gelmiyor! bu bence daha iyi bir şey
-panel nete 2.4GHz/5GHz den bağlıysa yani WiFi den bu upgrade uyarı bazı model/seriler de
geliyor OK deyip devam edin,ya da hiç uyarı gelmiyorsa WiFi den bağlı bile olsa o zaman
siz menüsüne girip bakın ve varsa oradan kendiniz yapın işlemi

++

OLED için verdiğim pic.settings leri bozmayın!
ANCAK,bazı upgrade dosyaların dan sonra video-drive ayarlarıyla oynama yapıyorlar(normalde
iyileştirme diyoruz bunları) örneğin ben 2020 den beri 3 farklı model/seri kullandım
8505 ve 8807 de bu bahsettiğim video ayarları değiştiği için yeniden pic.set yapmıştım ancak herifler
8808 serisinde ilk baştan beri çok iyi ve natural resim ayarları girdikleri için fazla bir değişiklik yapmıyorum!

Black/Contrast/Gradient/grey level v.s tam istediğim gibi dosdoğru çıkıyor DEFAULT da !
sadece biraz ufak rötuşlar yapıyorum,88xx serisi bu konuda çok çok iyi çıktı (VA panelden bahsediyorum)
2024 model 89xx serisi ise okuduğum yabancı bazı kaynaklardan(bunlar sallama bilmem ne inceleme
Siteleri filan değildir direk ""kullanıcı yorumlarıdır"") 89x serisi bir tık daha iyi resim veriyor geldi bana

OLED lerde bu farkı henüz göremedim,zaten OLED f/w leri farklı hazırlanıyor!

++

NOT;bir kaç eski PDP ci dostlarım TPV OLED soruyorlar bana;direk alabilirsiniz,hatta tatlı fiyata 2023 model bulursanız bunu alın!
ancak ilk tercih LGE OLED olsun!
günlük kullanımı TPV den daha iyidir

-"4K BD" kullananlar için ilk tercih TPV olsun sonra LGE
-"AppleTV" için diye sormuş bir kaç kişi;marka farketmez o zaman!
-BOX için yine farketmez

+++

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,352
baya uzun bir yazı olmuş elinize sağlık hocam. 9308 ler 50 küsür fiyatları ondan bakamadım onlara. bu tv için askı aparatı çift kollu aldım sorun yaşarmıyım acaba ? yada marka önerin varmı?

duvar askı aparatı için teknosadan çift kollu olandan aldım. acaba taşır mı ilerde sorun olur mu? bilginiz varmı
kardeşim en dandik aparatı bile alsan taşır!
bu yeni nesil paneller 13/15 en fazla 20kg filan yani hepsi iş görür

biz eskiden 50/40 veya 65KG luk PDP leri bile asardık duvara ve o zaman hem askı aparatı hem de duvar işlemi
çok ciddi önem taşırdı!

ama "duvar işi" ayrı konudur ki mühim olan burası!!!
duvarlar genel de kötü sıvalı veya 8lik tuğlalı v.s oluyor böyle olursa sakat olur
aparat her şartda iş görür ama duvarın bunu taşıması önemlidir!

en iyisi Alman malı "VOGEL'S" dir:ok:ok

aparatların Kralı dır kendileri!
eskiden PDP ler paraya kıyanlar ömürlük bunu alırlardı yaw hatta TR Distribütörü de vardı,şimdi bakmadım varmı diye

diğer tavsiye edeceğim marka SONOROUS dur

A Çevrimdışı

atakan05

Aktif Üye
7 Kas 2019
174
50
55pus 8508 kullanıyorum yeni yazılım kurdum albenez usta tvye ne gibi iyileştirmeler geldi şuan

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,352
55pus 8508 kullanıyorum yeni yazılım kurdum albenez usta tvye ne gibi iyileştirmeler geldi şuan
henüz güncellemedim ben+
bir ara bakarım,ama önce bir kaç gün izlemek gerekiyor

-ayarları ilk etapda kesinlikle değiştirmeyin(resim ayarları)

--bazıları Ambilight çalışırken flashing yapıyor uyarısı demişlerdi
(düzensiz veya ainden değişen ışık değişmeleri gibi ama daha çok bildirelen
flash gibi patlama yapmasıydı)

ben Ambilightı hiç kllanmadım ve de kullanmıyorum zaten
diğer konu ise malum GoogleTV ile olan apk.lerin uyumu sorunu v.s veya bazı apk.ler kalkmış
yerişne yenisi/yenileri gelmiş olabilir ama ben hiç bir zaman Andoir/GoogleTV filan kullanmadım
işim olmaz bunlarla,BOX kullanıyorum sadece veya Receiver,Bluray v.s

--resim konusunda bilemiyorum şu anda ne olduğunu zira benim için bir tek kriker vardır o da "resim kalitesi"
gerisi hikaye benim açımdan

-static/dynamic Contrast için daima OFF yapın Natural resim için ama vivid/sature sevenler kafalarına göre ayarlasınlar
-"Black-crush" hiç yok adeta mükemmel:ok önceki 87x ve 85x 80x v.s serilerinde bu vardı!
87x lerde f/w ile daha sonra düzeltildi!

ancak bunlar seri/modele göre değişiyor zira paneller her ebat da farklı marka dan takılıyor

örneğin TPV de 50 ler CMO/Innolux ise en iyisi bu dur AUO/CSOT genel de yaramaz/sıkıntılı ve daha ucuz panellerdir
bunları üst serileri ise Samy/Sony 9x larda vardır ama onlarında kendi içlerinde daha kalitesi vardır
örneğin Sony 9 OK ama hangi 9?? "Master" serisi 9 süperdi,r o da bir Amerika üretimleri için vardır(+China/Japan)
Avrupa için yoktur

örneğin Samy den 9 OK ama 900/8K serileri yaramaz 90 daha iyidir gibi

Csot/Auo nun en üst/iyileri bu bahsettiğim ülkeler ve serilerde vardır,Avrupa için yoktur!

ben onun için en dertsiz olan TPV den sürekli 50" Innolux leri tercih ediyorum!

not;bir arkadaş sormuş FALD 8k Samy 900;kağıt üstünde çok iyi ama bana göre beş para etmeyen bir seri!
FALD bu panel ama adı gibi fald filan değil çok kötü baclit var

bir diğer arkadaş Samy den 9x(normal 4k) FALD;kardeş kağıt üstünü iktir et diyorum sana Türkçesiyle

sakın forumlara veya satıcılara ve katalog da yazanlara bakmayın

böyle bir "fiziki teknik" yapıda kasa yok yaw,yazılımla bu iler kısmen oluyor!
"DONANIM" gereklidir ne Sony de ne Samy de böyle donanım yoktur!

576cluster/zone veya kar düzeni v.s diyorlar ama bunlar "kağıt üstünde" böyle!
TCL çakalı ise zone sallamada açık ara lider ama en kötüsü budur!

şimdi yeni trend şu dur,uyanık olsun herkes;şu kadar zone var,evet var ama nerede var kağıt üstünde
Teorik olarak var+FALD deniyor ama kasa yapısı+donamım böyle değil!

üretici buradan malı satmak için 9x serisi(Samy/LGE/Sony) FALD+şu kadar zone deyip sallıyorlar....

adam gibi test siteleinde(örneğin Rtings gibi sallamacı yerlerden bahsetmiyorum ben,örneğin AVF-kısmen
AVS-kısmen ama daha çok bağımsız YouTuber lar var oradan bakarsanız işten anlayan birileri manzarayı hemen
çakıyor anlayamanlar FALD+yaw şu kadar Zone varmış diyor sadece yani asıl bu sallıyor!

böyle bir YT de geçen gün Samy 900/8k incelemesi izledim,küfür edip izlemeyi kestim sonra!
en baba panelim diyor Samy buna ama bana göre çok fena çarpılmış yaw,kötünün de kötüsü

--Bir arkadaş Sony Master(9) US version sordu bana;direk alabilirsin,almayanı "dövüyorlar" dediğim
tek panel işte budur bugün için:ok

-paneli US dan getireceği için sonu yoktur,sadece step-down converter gerekli(bilgisi verdim)
voltaj için+NTSC/PAL decoder var bu seride! kutusuna bakın şayet yazmıyorsa o zaman servisden satın alın
veya taktırın servise +$ 150/200 masrafı tutar
-dahili tuner ATSC Avrupa da çalışmaz!!! zaten receiver kullanıyor bu arkadaş

--ancak test de izlediğim kadarıyla panelin NIT değeri çok yüksek ve bu da backlight değeri fazlasıyla yükseltiyor
bu değer aydınlık oda/salon veya stüdyo/yerli dizi v.s izlerken sorun teşkil etmez ama FILM de bana göre faul oluyor!

zaten arkadaş fazla açmış contrast+baclit/backlight ayarlarını ve falso vermiş mukayese olarak LGE OLED G3 vardı
FILM de Sony Master ciddi falsoydu!

normal değerlerde Sony Master elbette bir OLED filan değil hatta yanından bile geçmiyor ancak yüksek parlaklıkla kullanımda
o kişilere daha doğru gelecektir!

OLED ile özellikle FILM ve benzer içeriklere neden LCD mukayesesi yapıyorlar anlamış değilim!
yahu Sony Master bile "white-wash" yapıyor o ayarlarla----

LGE 9x/8k miniLED her konuda çok daha başarılı bu konularda!

++

F Çevrimdışı

FronX

Yeni Üye
16 Tem 2024
11
24
23bin tl bütçem var odama 50inç tv alacağım
philips 50pus8808 düşünüyorum başka öneriniz var mıdır? 120hz olması önemli
3 taksitle 23400'e aldım

Son düzenleme:
G Çevrimdışı

Grkn32

Yeni Üye
27 Haz 2021
9
35
Kolay gelsin arkadaşlar 65 inç tv almak istiyorum.işletim sistemi işlemcisi falan önemli değil apple kutu tv var benim için önemli olan görüntüsü 25 bine kadar bütçem var hangilerini tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,779
23bin tl bütçem var odama 50inç tv alacağım
philips 50pus8808 düşünüyorum başka öneriniz var mıdır? 120hz olması önemli
3 taksitle 23400'e aldım
Va panelle gelir. İyi kontrast alırsın. Yeni işlemciyle iyi bir işlemci güzel gunlerde kullan. İyi yapmışsın

F Çevrimdışı

FronX

Yeni Üye
16 Tem 2024
11
24
Va panelle gelir. İyi kontrast alırsın. Yeni işlemciyle iyi bir işlemci güzel gunlerde kullan. İyi yapmışsın
Teşekkür ederim. zaten odama koyacağım için direkt karşımda duracak tv Va panel olması pek sorun değil o yüzden
fakat merak ettiğim şey ghosting olup olmayacağı
LoL Fifa falan oynamayı düşünüyorum bir sorun yaratırmı sizce

A Çevrimdışı

azash

Yeni Üye
31 Eki 2020
8
49
Merhaba. Bütçe max 50.000₺
İstenilen büyüklük 65 inc.
İzleme mesafesi 4m.
İzleme açısı tam karşıdan/+- 20 derece
Tivibu box üzerinden yayın alacak.
İnternet hızı 100 mbit
Sıklıkla izlenen kanallar spor ve belgesel kanalları
Özellikle maçlar takip ediliyor.
İzleyecek kişinin siyah hassasiyeti var. Gerçekten simsiyah bir siyah görmek istiyor televizyon izleme sırasında.
Tavsiyeniz hangi tvler olur. Alternatif 1-2 ürün önerebilirseniz sevinirim.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
Teşekkür ederim. zaten odama koyacağım için direkt karşımda duracak tv Va panel olması pek sorun değil o yüzden
fakat merak ettiğim şey ghosting olup olmayacağı
LoL Fifa falan oynamayı düşünüyorum bir sorun yaratırmı sizce
120 Hz, VRR ve FreeSync teknolojilerine sahip olduğunu düşününce, Ghosting gibi sorunların olmaması beklenir.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
Merhaba. Bütçe max 50.000₺
İstenilen büyüklük 65 inc.
İzleme mesafesi 4m.
İzleme açısı tam karşıdan/+- 20 derece
Tivibu box üzerinden yayın alacak.
İnternet hızı 100 mbit
Sıklıkla izlenen kanallar spor ve belgesel kanalları
Özellikle maçlar takip ediliyor.
İzleyecek kişinin siyah hassasiyeti var. Gerçekten simsiyah bir siyah görmek istiyor televizyon izleme sırasında.
Tavsiyeniz hangi tvler olur. Alternatif 1-2 ürün önerebilirseniz sevinirim.
Siyah hassasiyeti varsa OLED almanız gerekir, ''Pamuk eller cebe'' diyecek. 50.000 TL ile 65'' ebadında Oled yok maalesef.

50.000 TL kaliteli bir led tv için dahi yeterli bir bütçe değil. Bu şartlar altında alabileceğiniz en iyi cihazlar benim sıralamama göre şöyle olur,
- TCL 65C755
- TCL 65C745

Boyutu 55'' yaparsanız ancak o zaman istediğiniz kalitede tv bulabilirsiniz. Mesela LG OLED C3.

A Çevrimdışı

azash

Yeni Üye
31 Eki 2020
8
49
Siyah hassasiyeti varsa OLED almanız gerekir, ''Pamuk eller cebe'' diyecek. 50.000 TL ile 65'' ebadında Oled yok maalesef.

50.000 TL kaliteli bir led tv için dahi yeterli bir bütçe değil. Bu şartlar altında alabileceğiniz en iyi cihazlar benim sıralamama göre şöyle olur,
- TCL 65C755
- TCL 65C745

Boyutu 55'' yaparsanız ancak o zaman istediğiniz kalitede tv bulabilirsiniz. Mesela LG OLED C3.
Üstadım 56,5k ya LG OLED65CS3VA buluyoruz.
Bu durumda uygun mudur?
Veya kullanım amacımıza uygun öneriniz OLED olarak ne olur 65 inc te? Bütçeyi arttırmak kaydıyla tabi. Kısaca pamuk eller cebe girecek :)

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
Üstadım 56,5k ya LG OLED65CS3VA buluyoruz.
Bu durumda uygun mudur?
Veya kullanım amacımıza uygun öneriniz OLED olarak ne olur 65 inc te? Bütçeyi arttırmak kaydıyla tabi. Kısaca pamuk eller cebe girecek :)
Hocam, konu Oled olunca ben sadece LG öneriyorum, marka tercihiniz yerinde.

CS serisi kırpılmış modeller oluyor bu nedenle fiyatı daha uygun. Konu hakkında 100% net bilgi olmasa da, CS modellerinde yeni işlemci fakat eski panel kullanıldığı söyleniyor. Yani görüntü işlemcisi C3 fakat kullanılan panel C2 veya C1. Kimi C1 panel diyor kimi C2.

Arada sonuç olarak ne fark eder derseniz, upscale performansı ve parlaklık fark eder. Alabiliyorsanız C3 modelini alın.

Yalnız Oled'ler parlaklık konusunda biraz zayıf olurlar, bunu göz önüne almayı unutmayın.
Samsung QN85C tam ekranda sürekli verebildiği maksimum parlaklık: 583 nit
LG OLED C3 tam ekranda sürekli verebildiği maksimum parlaklık: 214 nit

CS serisi de maksimum 130-170 nit verir. Yani Oled televizyon karanlık ortamda seyretmek için daha ideal. Gündüz kullanımı olacaksa ve izlenecek oda çok aydınlıksa biraz sıkıntı çıkarabilir.

B Çevrimdışı

BeratKeskin

Yeni Üye
6 Tem 2018
14
30
Beyler bana sürekli şu sıralar özelden ve mail den TCL soruluyor ancak bu marka ile hiç işim yok
zira tüm değerleri benim için full falso yaw:hayir

-sanırım geçenlerde yazmış olmam geçmiş msg lar içinde,burada bir Rus arkadaşım var 65C805 getirmişti
diye(daha doğrusu Rusya da aldı aylar öncesinde buraya geç getirdi)

bazı seriler Rusya pazarına bizden çok evvel çıkar!

ben bu paneli geçen hafta kurdum,daha öncede bir başka Rus a kurmuştum,tamamen palavra bir panel!
yok illa TCL düşünenler varsa gidip şimdilerde ucuzlayan 745 lerden alsın parası cebinde kalsın gerçi
bu da bana göre ederinin çok üstünde satılıyor

-miniLED +FALD v.s sonra şu kadar dimming zone v.s v.s bunlar küllüm kağıt üstü değerlerdir
hele markası da TCL ise hepsi palavra değerler

-miniLED için bugün ne Philips ne de TCL beş para etmez,paranızı sokağa atmayın ltf!

-TCL de verdikleri katalog bilgilerinden özellikle NIT değerleri yine palavra örneğin 1000 görürseniz bunu karşılığı
ölçümlerde 620/670 gibidir! 2000 görürseniz(c8x serileri örneğin) 1000/1200 gibidir!

-resim kalitesi(c805 de) bildiğiniz suluboya efekti gibi,ben bir türlü natural resim alamadım gitti yaw
üstelik UHD-Bluray kullandığım halde!(Sony X700) genel de zaten TCL böyledir

-Bloomimg/Haloing+HDR de tone-mapping v.s çok kötü!

-herifler 400 yok 560 yok bilmem kaç zone var diyorlar,FALD diyorlar ama panel fald diye sıçıyor bu kolnuda!

not;ancak Gamer lar için panel çok hızlı:ok biz PS4 ve 5 ve XBox ile defelarca test ettik,sorun sıfır!
Text yazılarda kötü(Monitör olarak hi,ç tavsiye etmem)

Rus arkadaşın evinde salonda zaten LGE OLED var 65"G3 bu yeni TCL 805 de şimdi yazlığa postalandı yerine
Samsung 65QN85 geliyor haftaya

++

Piyasada ederinin üstünde satılan TCL paneller özellikle miniLED serilerinde bu fiyatlar tam tavan yapıyor yaw:hayir
TPV nin 9x serisi miniLED leri de yaramaz(IPS veya VA)

TCL zaten normal de "Baclit ünitesi" konusunda kötü,yani bidiğiniz başarısız ve kötü!
TPV de aynen böyle

dikkat ederseniz her sene miniLED lerinde FALD yapacağım diye de zone/led sayısı/ v.s sürekli değişikliğe
gidiyor neden?
bir türlü stabil ve performanslı Baclit sistemini beceremediler,en büyük nedeni ise "maliyet"
yani dandik ve sadece ismi FALD/miniLED sistmei için fason da kötü ucuz üniteler yaptırıyorlar

not;TCL kendisi de bunları yapabiliyor,ama "maliyet" ön plana çıkınca sıçıyor sistem!

Not;Baclit sistemini örneğin LGE çok iyi yapar ama kendisi de maliyet hesabıyla fasona kaçıyor yaw!
sadece bir tek QNED9x serisini kendileri üretiyor ve "süper"

Panasonic(TR de yoktur) o da fason yaptırıyor!

TV üreticileri böyle zor ve maliyetli işlerden kaçıyorlar işin Türkçesi

"Baclit-unit system" süper kimde var "dı";Sharp,Toshiba,Hitachi başka da yok "du"!
Tosh; "FALD" sistem çalıştırma mucidi idi
Sharp;FALD sistemin gerçek mucidi idi ama Tosh ondan daha stabil ve performanslı çalıştı,yani Boznuz kulağı geçti misali oldu:hihi
Hitachi;FALD nasıl kağıt gibi ince kasaya oturtulur ve süper çalıştırılır,işte bunu buldu

iyi de bunlar MAZİ oldu yaw en 2013 de bu bahsettiğim sistemler bitti yani dükkan kapadılar hepsi

şu kadar zone diyor TCL,ülen o kadar zone olsa bu kadar rezil baclit çalışmasımı olur dingil
millet Zone+ FALD sayısına bakıyor yok LocalDimming şöyler oluyormuş bakıyor,aslında olan sizin cepten
çıkan paraya oluyor yaw

++

Yüksek rakamlara "LCD" panel bakıyorsanız tek adres Samsung dur o da 8/9 serileri,diğerleri vasat haybeye MARKA ya para vermeyin
LGE den TR de olan bir alınası serisi de yoktur(9x serisi hariç)
TPV den miniLED yaramaz!
TCL den ise hiç birisi yaramaz ama illa TCL alınacaksa miniLED olmayan seriler olabilir

++
son zamanlarda bazıları nalet forumlardan sanırım Gazı fazla yutmuşlar ve buradan özellikle sazcı-gazcı satıcı tiplerinde
itelemesiyle bir kaç marka dan bir kaç seriye milleti yemliyorlar!
kaç gündür emaillere bakmadım,bugün bakayım dedim,ülen o ne be millet dayanmış maillere
ülen ne oluyor dedim be,telaş yapmayın beyler zaten bunları sizlere "beleş" vermiyor yaw
anlamıyorum nedir insanların telaşı,sankim parayı tarladan toplamışlar

++

son iki gündür bir şeymi oldu acaba?
yani herkesin zaten DH/TF de üye olduğunu biliyorum ama acaip bir durum var gibi!

++

şimdi gördüm sanırım o da belki benim tavsiyemle almış olabilir Toshiba SV685 kullanıyor;bak sevgili kardeşim
bu panel var ya,kendisi 2008 Modeldir(USA=2008/Avrupa=2009 mdoel) şu anda dünyada canlı olarak
görebileceğin en başlarılı ""FALD"" paneldir!!!
Bu FALD sistemin "mucidi" olan Sharp dan bile daha başarılı FALD panel yapan tek ana üreticiydi!
yıl olmş 2024 be hala geçeni yok anla gari
Hocam merhaba. Kız kardeşim evleniyor ona bir TV bakıyorduk ve çok fazla 55C745 modeli tavsiye edildiği için indirim kovalıyorduk. Hepsiburada 27 bin liranidi geçen bugün de Teknosa'da 25 bin leri gördü. Ama bu yazdığınızdan sonra şüpheye düştüm. Yukarda bir arkadaş Philips'in 8808 modeli hakkında bir soru sormuş size. 55PUS8808 modeli Amazon'da 21.489 ₺ fiyatı. Ya da bu modelin 50PUS8808 olanı neden 23.479 ₺ onu da anlamadım. Biz ne yapacağız hocam 🤦🏼 bütçe max 25 lira. TPV açıklamışsınız bayağı ama bir türlü yakalayamadım ne olduğunu 🤦🏼 yardımcı olursanız cidden çok sevinirim 🙏🏼

Geri
Üst Alt