W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,810
selam. migrosta 43" ul3c63dt/2 toshiba televizyon gördüm. forumdan panel yapısının innolux süper MVA olduğunu öğrendim. bu televizyon kare bir odada yandan izleme konusunda nasıl bir performans gösterir?
Va paneller 15 dereceden sonra kayıp yaşarsınız. Bu da kişiye göre değişir algılaması.
Hemen hemen böyle görünecek

04b-CHiQ-U43QM8V-kolory-pod-katem.webp

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,588
40
Merhaba, max 40.000 TL bütçe ile 65 inch tv satın almak istiyorum. Halihazırda samsung 55F8000 modelini kullanıyorum. Benim için görüntü kalitesi ön planda, smart kısımlarına çok takılmıyorum. Belirlediğim iki model var, philips 65pus8848 ve samsung 65LS03BG. Hangisini tavsiye edersiniz, alternatiflere de açığım, teşekkürler.
Her ikisi de olur, Samsung tablo serisi olduğu için mat kaplama ve yansıma konusunda daha başarılı olur. Seçenekler arasına TCL C745 ve Philips PML9008 de ekleyebilirsiniz.

Benim sıralamam şu şekilde olurdu;
1) TCL C745
2) Samsung LS03BG
3) PUS8808 veya PML9008

Samsung ve TCL VA panel olur; PML9008 IPS, PUS88 serisi ise VA veya IPS belli olmaz.

E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
168
41
Arkadaşlar herkese iyi günler.
Samsung ile sorun yaşamıştım Tüketici hakem heyetinden değişim kararı çıktı. 55QN90B modeli yerine 55QN90D modelini veriyorlar sizce bu model nasıl olur? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
168
41
Qn9 serileri piyasanın en iyi LCD leridir. D serisi 2024 modeldir.
Sağolun hocam cevabınız için. Hocam bu yeni 90D serisinde bir kırpılma var mı eski 90B yada 90C serilerine göre. Misal 85D 85C ye göre bayağı kırpılmış bir model gibi gözüküyor miniled sayısı falan. Bu 55QN90D modelinin detaylı özellikleri hakkında bilginiz yada bir link falan mevcut mu hocam?

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,810
Sağolun hocam cevabınız için. Hocam bu yeni 90D serisinde bir kırpılma var mı eski 90B yada 90C serilerine göre. Misal 85D 85C ye göre bayağı kırpılmış bir model gibi gözüküyor miniled sayısı falan. Bu 55QN90D modelinin detaylı özellikleri hakkında bilginiz yada bir link falan mevcut mu hocam?
55L1ZU9TC
55S1ZU9TC
Bu geçen sene ki 55QN90C panel bilgisi, Auo ve csot kullandığıni biliyoruz
L......auo
S......csot
Bu sene ki 55QN90D panel
55L4ZU9TD
Aynı gözüküyor panel bilgisi
Burada 1 120 Hz olduğunu söyler 90c de.
4 olursa 144 Hz anlamina gelir 90D de diğer kodlamalar aynı. Sondaki rakam C ve D yili temsil edecek eder.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,588
40
Tespitiniz doğru, 85D modelinde bir önceki yıla göre karartma bölgesi sayılarında azalma var; 504 vs 120. Fakat bölge sayısının azalması direkt olarak görüntü kalitesini düşürür diyemiyorum. Çünkü algoritma ve görüntü işlemcisi de değişebiliyor ve tam aksi sonuç da çıkabiliyor. Fakat bir kırpılma söz konusu.

QN90 modelinde bir kırpılma yok ama, her ikisinde de 504 karartma bölgesi var.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,810
Tespitiniz doğru, 85D modelinde bir önceki yıla göre karartma bölgesi sayılarında azalma var; 504 vs 120. Fakat bölge sayısının azalması direkt olarak görüntü kalitesini düşürür diyemiyorum. Çünkü algoritma ve görüntü işlemcisi de değişebiliyor ve tam aksi sonuç da çıkabiliyor. Fakat bir kırpılma söz konusu.

Benim tahminim Samsung QN85D i
Hisense U7x ve tcl C745 ile rekabet etmesi için bu modeli kırparak fiyatını onlarla rekabet etmesini istiyor. Giriş seviyesi miniled pazarında rekabet etmesini istiyor

E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
168
41

Hocam açıkçası yakın bir sayı olsa yazılım ile falan tolere edilebilir diyecem ama arada yaklaşık 4-5 kat fark olunca bunu yazılımla falan tolere edilebileceğine pek ihtimal vermiyorum.
W Winston hocamın dediği gibi TCL 745 miniled sayısı da aşağı yukarı yaklaşık aynı ve bu segmentle rekabet edebilmek için kırpılmış gibi duruyor.

55L1ZU9TC
55S1ZU9TC
Bu geçen sene ki 55QN90C panel bilgisi, Auo ve csot kullandığıni biliyoruz
L......auo
S......csot
Bu sene ki 55QN90D panel
55L4ZU9TD
Aynı gözüküyor panel bilgisi
Burada 1 120 Hz olduğunu söyler 90c de.
4 olursa 144 Hz anlamina gelir 90D de diğer kodlamalar aynı. Sondaki rakam C ve D yili temsil edecek eder.
Hocam çok teşekkürler detaylı cevaplarınız için. Yeni modeller ile şöylede bir inceleme buldum. Çeviri ile gayet rahat anlaşılabiliyor. İhtiyacı olan okusun diye buraya da atıyorum.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,588
40
Hocam açıkçası yakın bir sayı olsa yazılım ile falan tolere edilebilir diyecem ama arada yaklaşık 4-5 kat fark olunca bunu yazılımla falan tolere edilebileceğine pek ihtimal vermiyorum.
Benim televizyonda sadece 24 bölge var (Sony 55X900H) fakat çok iyi performans veriyor. Hatta abartmak gibi olmasın ama güncel televizyonların bile bir çoğundan daha iyi görüntü verdiğini düşünüyorum.

X900H Led (24 bölge) vs Samsung QN85A Mini Led (576 bölge)

Bölge sayısı çok önemli fakat algoritma, yazılım, görüntü işlemcisi de bir o kadar önem arz ediyor. Eğer Sony Türkiye'den gitmeseydi size Samsung yerine direkt Sony önerirdim. Led ile uğraşmak istemiyorsanız OLED bakın, LG C3 olabilir mesela.

Andy Tecnología tv kanalının incelemeleri de güzeldir, buraya da bakabilirsiniz,

E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
168
41
Benim televizyonda sadece 24 bölge var (Sony 55X900H) fakat çok iyi performans veriyor. Hatta abartmak gibi olmasın ama güncel televizyonların bile bir çoğundan daha iyi görüntü verdiğini düşünüyorum.

X900H Led (24 bölge) vs Samsung QN85A Mini Led (576 bölge)

Bölge sayısı çok önemli fakat algoritma, yazılım, görüntü işlemcisi de bir o kadar önem arz ediyor. Eğer Sony Türkiye'den gitmeseydi size Samsung yerine direkt Sony önerirdim. Led ile uğraşmak istemiyorsanız OLED bakın, LG C3 olabilir mesela.

Andy Tecnología tv kanalının incelemeleri de güzeldir, buraya da bakabilirsiniz,

Hocam arada dediğiniz gibi efsane modeller denk geliyor ama zaman karşısında yeni çıkan teknolojiler olarak geride kalabiliyorlar. Misal ben PS5 e bağlı şekilde Hdmi 2.1 ve VRR olarak kullanmak istiyorum ama eski TV lerde bu özellikler yok. Sony de dediğiniz gibi keşke çekilmeseydi.

Hocam OLED panel de bana gitmez kullanımın çoğu Oyun olacak. Malum oyunlarda sabit hud ekranları çok fazla olduğu için sorun ekran yanığı yaşama ihtimalini de göze almak istemiyorum açıkçası.

Arkadaşlar birde Samsung bu sene 90D modeli 90C modelinden farklı olarak atsc 3.0 yerine atsc 1.0 ile geliyormuş maliyetten kısmak için bu sene atsc 3.0 özelliğini yalnızca 8k modellere koymuşlar diğer TV lerden çekmişler bu özelliği.
Bu çok fark yaratan elzem bir özellik midir?
W Winston

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt