S Çevrimdışı

serkanadp

Yeni Üye
19 Tem 2021
29
44
55" olan 20 kağıda düşerse alınabilir ya da taş patlasın 22 kağıt
komşum var adam takmış kaç gündür abi TCL TCL deyip duruyor yaw:haha1
oğlum şu rezil bir kaç forum var biliyorsun bunları,seni oradanmı yemliyorlar?
gülüyor;he abi oralara da çok takıldım😆

yani 21/22 kağıda varsa bir yerlerde haber edin,özellikle "teşhir" tercih edilir!
mağazaya gitmek mümkünse tabiki,TCL demek her türlü riske hazılıklı ol demektir
zira panellerinde yüksek oranda donamım hataları çıkıyor özellikle kullandıkları dandik
kalite panel sebebiyle,ama çıplak gözle izleriz,kaç KM yaptığı önemli değildir
falsosu da yoksa kapılır aynen
Üstadım yanlış anlamaz iseniz bir şey soracam
Ben 55QN85D de mağazada YouTube 4 video açtım bu görüntüyü tcl c755--c845-c745 açtım görüntüleri daha iyi idi.. Samsung QN85C idi galiba ondada görüntü daha idi..
Yeni çıkan bir modelde ben neden net ve canlı bir görüntü alamadım acaba?sanki tvde kontrast fazla olur ve netliğin önünde hafif bir pus olurya görüntü öyle idi.. Sizlerden aldığımın tavsiye ile almaya gittim tv ama böyle olunca alamadım.. Hadi bana öyle geliyor dedim ertesi günü 3 kişi ile gittim diğer arkadaşlarıma hiçbir şey demedim sadece izlediler benimle aynı fikirde idiler bu yüzden almaktan vazgeç zorunda kaldım..kısmet değilmiş..
Değerli bilgeleriniz için çok teşekkür ediyorum..

Ömer Çolak Çevrimiçi

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
980
29
Ben 55QN85D de mağazada YouTube 4 video açtım bu görüntüyü tcl c755--c845-c745 açtım görüntüleri daha iyi idi.. Samsung QN85C idi galiba ondada görüntü daha idi..
Yeni çıkan bir modelde ben neden net ve canlı bir görüntü alamadım acaba?sanki tvde kontrast fazla olur ve netliğin önünde hafif bir pus olurya görüntü öyle idi.. Sizlerden aldığımın tavsiye ile almaya gittim tv ama böyle olunca alamadım.. Hadi bana öyle geliyor dedim ertesi günü 3 kişi ile gittim diğer arkadaşlarıma hiçbir şey demedim sadece izlediler benimle aynı fikirde idiler bu yüzden almaktan vazgeç zorunda kaldım..kısmet değilmiş..
Test yaparken dinamik modları kapatmayı önermemiş olabilirler mi? O mod yapay görüntü veriyor ve biri qn85d'ninkini kapatmışsa daha cansız gibi gözükebilir.

A Çevrimdışı

anemonx

Yeni Üye
23 May 2024
16
47
745 sanırım daha ucuz rakamlara gelmedimi?
Hocam bu ips panellerde genelde tv çerçeve kenarlarinin bazı bölgelerinden ışık sızması olurmu (üst çerçeve dipinden baslayip yaklaşık 4-6 cm asagiya kadar.. dibinden yoğun başlayıp sonra flulasiyor led ışık sızması .. üç dört yerde var böle) birde bu pml 9008 de yerel karartma diye bişey yok yerel kontrast var .. minimuma alinca obje etrafi beyazlasma azaliyo ama parlaklik ve contrast da azaliyo.. max yapinca kontrast artıyor ama beyazlasma oranı büyüyor..

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,277
A anemonx

-ana sorunu şudur;"mini-LED" paneller de
bu sistem maalesef henüz bunu uygulayan hiç bir TV üreticisinde başarılı değildir
üstelik tam tersi kötüdür!

>"FALD" deniyor ama hiç birisi Fald filan değildir,çünkü öyle bir baclit çalışması yapamıyor
buna sebeb de çok fazla led sayısı ve bunların bağımsız on/off yapması ciddi zorlaşıyor
ve sonuç,sendeki gibi veya benzer baclit sıkıntıları ki bu en fazla yani kötü olarak
TCL mini-LEd ler de vardır ve TPV de bu konuda bana göre başarısız bir diğer örnek dir!

-bahsettiğin bacliti düzenleyen bir ayar zaten yok çünkü 9008 FALD değil ama yinede
bacliti adam gibi çalıştıramıyor ve panel de IPS olunca bu falsolar biraz daha fazla oluyor

-TPV deki Baclit sistemi(XTRA Serisi 9008 ler de) "Micro-Dimming Premium" dur ve daha alt seri de
örneğin The One serisinde ise Micro-Dimming PRO vardır
ancak mini-LED+Baclit sistemi henüz stabil ve tam performanslı çalışmadığı için böyle falsolara da
açıktır!
Ancak The One serisi ise son derece başarılıdır özellikle VA panel de ama IPS de az da olsa
çeşitli falsolar oluyor

FALD sistem her üretici de(eskinin bir kaç markası hariç)aynen böyledir,ancak bu markalardan
Sony ve Samsung en başarılı olanıdır,sıfır sorun olmasa bile bunlar oldukça iyidir diğerleri
aynen hikaye!

geriye Direct-LED kalıyor;bu bana göre genel olarak en stabil ve başarılı olanıdır
TPV The One serisinde bunu başardı ama miniLED leri falsolu

-TV üreticileri zaten herhangi bir üretim yapmıyorlar(çoğu aynen böyledir)sadece HiSense/Vizio/TCL
daha komple üreticilerdir diğerleri "fason"! aslında TPV de Çin de en büyükleri ama onlar da işi fasona
yıktılar!

"Baclit" ünitesini adam gibi yapan iki ana üretici vardı birisi bu sistemin bulucusu Sharp diğeride
ondan bir tık daha iyi üreten Toshiba ama ikisi de Dükkan kapattılar!

Çin de sadece bu işleri yapan fason üreticiler;maliyeti düşük olan seçiliyor!

FALD sistem de eskiden(sadece 3 adet markanın 3 adet modelinde)adam gibi FALD sistemi yapıldı
zaten bu panelerri açtığınız zaman manzara çok ciddi değişik oluyor yaw

şimdi FALD diye "çakma" sistem var ucuz Çin işi fason ve alıp takıyorsun modülün arkasına
ya da bu iki üniteyi de yapan fasoncular var birleştirip sana hazır veriyor!

Marka da yazayım bunun için örneğin en başta Sony ile Samsung yani pazarın en babaları değilmi bunlar!
++

>bahsettiğin kenarlardan kaçırma montaj hataları ve panelin fiziki dizaynıyla olan sıkıntıdır
>senin verdiğin örnek den hareketle;bu durum bana göre fazla falso var demektir!

yukarıda yazdım baclit çalışması doğru-stabil v.s olmadığı için bu düzensiz ışıklar daha fazla belirir

genel de hep atlanıyor ama ben buna her zaman fiziki kasa ve derinlik(özellikle çerçeve bölgesi)
sebeb oluyor diyorum,yani incecik kasa(derinlik den bahsediyorum) bana göre falsoya davetiye çıkarır!
çerçevesiz olması keza yine falsoya sebeb olur

kısaca ışık da su gibi her yerden sızar yaw

o zaman kasa yapısı değişmelidir ve bu durum bahsedilen falsoları ya sıfıra indirir ya da rahatsızlık
vermez ama baclit sistemi "dandik" bile olsa neredeyse sıfır falso verecektr

iyi de üreticiler incecik kasa yaptık diye övünüyor yaw,yok şu kadar milim derinlik var diyorlar!
bezel yok sıfır çerçeve diyorlar=tam falso çıkıyor o zaman!

şimdi örneğin kasa derinliği 10cm olsa insanlar bu ne yaw Tüplü TV mi diyecekler ve "satılmaz" bu mal!
bezel kalın tutulsa bu ne yaw Tüplü gibi denecek yani satılmaz!

>Xtra serisi 9x lar da Local-dimming var tabiki ama düzgün çalışmıyorki!
aynı sistem benim de kullandığım The One serisinde var ama baclit D-LED olduğu için son derece düzgün
IPS ler de ise az da olsa falso var ama genel de kabul edilebilir seviyelerde çıkıyor!

>IPS+mini-LED ler de ise VA veya IPS olsun bahsettiğin şekilde oluyor(IPS de biraz daha fazla oluyor)

>"yerel karartma" ismi gibi değildir ve bunun tam çalışabilmesi için Baclit FALD olmalıdır
o zaman "Local contrast" ayarı pek bir işe yaramaz bana göre hiç bir işe yaramıyor!

bu daha ziyade ışığı kafasına göre kısıp özellikle Bloomingi önler ama onu da düzgün yapamaz özellikle
TCL de! rezalet bu konu (mini-LED serilerinde)

>Contrast ayarları istenen doğru resmi vermezler yani resme doğrudan müdahale eder
ben bunları hepsini OFF yaparım sadece "fotoğraf"(portre/manzara v.s günlük çektiğimiz fotolar v.s)
izlersem o zaman bu ayarlarla kafama göre oynarım,yani manzara remsini movie mod da izlemem!
tam tersi Dynamic/CrystalClear/Vivid v.s yaparım panele göre

sonuç olarak bence sana tavsiyem böyle falsolar varsa önce resim al sonra Servise yazdır
bakalım ne diyecekler gerçi bu herifler neyi görseler "abi bunlar normaldir" demeye alışık olsalar bile
sen yine de servis kaydı açtır gelsinler baksınlar++

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,277
sanırım sen TCL almayı kafaya taktın?

bence de fiyatı da düşmüşken 745 almak en mantıklısı zira Samy çok pahalı ve fark epeyi var!
755/805/845 v.s bunları salla geç sadece fazla bayılırsın bunlar için:kiskis

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,277
TPV 2024 için bazı arkadaşlar bir şeyler sormuşlar ama fazla bilgi yok zaten mallar da tam çıkmış değil!

-özellikle mini-LED soranlar olmuş;tavsiyem TPV ve TCL min-LED leri unutun bu sene de !
hele TCL tam çakal yaw mini-LED diyerek tam Maxi çarpıyor fiyatlarıyla:hayir

-yeni gördüm sanırım TPV bu sene Mid-range Xtra serisi mini-LED de çıkarmış,ülen HiEnd serisi bile falso bunun
midrange ı çıksa ne olur:hmm

-"The One" şu an da en tutulan hem VA ları hem de IPS leri en düzgün serisi dir 50/60 Hz lik panelleri de çok iyi:ok
50Hz li IPS panelleri hatta VA larıyla PS4/5-XBox kullananlar vardır!
benim Ukraynalı ya yasattığım 50/8505(VA) herif ödüllü hard-core Gamer dır! yaklaşık 3 senedir kullanıyor
XBox ve PS5 ile dönüşümlü bu 50Hz lik paneli(Salonda ise Sony 65" 9x serisi vardır!) arada görüyorum ve soruyorum
sorun yok şimdilik

TheOne 50Hz lik IPS ile her atraksiyonu yaparsınız bütçe sorunu varsa illa 100Hzlik almaya da gerek yoktur

-mini_LED lere bence temkinli yaklaşın hatta şimdilik hiç yaklaşmayın bile zira boşuna çok fazla para bayılırsınız
özellikle TCL ve sonra da TPV ler için

-Sony olur ama bunlar da TR den gittiler! mevcut Sony ler bile muamma olarak kaldı Servis,parça v.s ne olacak?
bana sürekli üstelik eski olmayan örneğin 2018/20 den başlayan bir sürü eski tandığım kişilerden çeşitli
sorular geliyor,"parça ve tamir" için,gerçi piyasada çok iyi ustalar servisler v.s var ama herifler Sony Markasını görünce
ona göre muamele çekiyorlar:haha

Bir Markanın TR den çekilmesi ciddi sorun oluyor yaw,bu bir tek Pionner da olmadı çünkü malları süper kalite idi!
2009 dan beri tek tük sorun çıkan hariç hala bizim Pio cular yola devam ediyorlar
Ama Panasonic 2013 de gitti sonra bir sürü sorun bıraktı geride ve çoğu da panellerini zaten bıraktı gidip yeni bir şeyler aldı
Sony de öyle sayılır gerçi bunlar çok yeni gitti sayılır ama,bütün bu ülkeden gidişler kullanıcılar için hiç iyi olmuyor!
zaten 5/6 sene geçince illaki bir şeyler çıkıyor bu yeni paneller de!

>TPV Yazılımları;bir arkadaş mail atmış ve sormuş;geçenlerde sanırım bir kaç defa yazmış olmam lazım

"Auto Update";ON da dursa bile panel yazılım almıyor veya yazılım görünmüyor v.s şekilde soruluyor bana

bu olay bu sene başladı(2023 modeller de) auto update yapmıyor panel(bu aslında bence de güzel bir şey)
öncelikle mutlaka uyarı verip sana onay isteyen msg gelmelidir!

henüz bu da yok(eski modeller böyle idi) 2023 den itibaren bunu değiştirdiler,bu durumda ara ara ana menüden
System ayarları Update den girip bakın ve varsa zaten orada göreceksiniz yeni update dosyasını ve tıklayın indirin

>>Doğan bey size mial attım dosya için,tüm ayarlar orada vardır LGE G3 OLED için
G4 konusunu şimdilik açmadım zira "yeni" bir şey yok bizim için ya da senin için diyeyim
"Forum gazı" yeme sakın:haha1
hangi forum??

@Alptuğ bey

TPV OLED 908 META paneldir(2023) 65" için o fiyatı bence güzel bulmuşsun,kaçırma!

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,277
Joystick ile oynandığında gerçekten panel hertzinin hiç önemi kalmıyor. İyi ayarlanmış bir motion blur ile 25hertz bile yeterli olur. Mouse klavye seven takıma uymaz herhalde bir tek.
ama benim bahsettiğim panel 50"/8505 Philips(VA panel 50Hz )
kısaca HIZ adeta süper LAG/Latency sıfır sorun!
ancak bu durum her 50Hz için kesinlikle aynı değildir hatta onu da geçtim panel 100Hz lik bile olsa
yine falso verebiliyor,Philips bu konuda çok iyi eskiden beri,yani işin Gaming kısmını atlamamak gerekiyor
genel de 100Hz olur 50Hz olmaz v.s gibi abuk yorumlar görüyorum çeşitli yerlerde Gaming için!
ben de örneğin IPS/50Hz lik(2012 model) bir başka panel daha var sıfır LAG neredeyse CRT/TN gibi yaw:hihi
üstelik SG/3D desteği de vardır,geçmişte ne işkence Gaming testleri yaptık banamısın dememişti ve hala
kullanıyorum bu paneli de diğer odada+

S Çevrimdışı

serkanadp

Yeni Üye
19 Tem 2021
29
44
sanırım sen TCL almayı kafaya taktın?

bence de fiyatı da düşmüşken 745 almak en mantıklısı zira Samy çok pahalı ve fark epeyi var!
755/805/845 v.s bunları salla geç sadece fazla bayılırsın bunlar için:kiskis
Yok hocam kafayı takmadım..Sadece gördüğüm bir durumun sizin gibi bir üstat'dan yorumunu merak ettim benim göremediğim nedir diye?
Benim için resim kalitesi çok önemli mevcut televizyonum LG 42LB730V dir.
Artık yeni bir modele geçmek istiyorum.
Üstat güzel bir 55 ekran tavsiyen olursa sevinirim.(Android box'ım var.) Siz evinizde hangi marka model tv kullanıyorsunuz ?

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,277
sen benim evde ki TV boşver şimdi, 2009" model Toshiba 46SV685 tam "FALD" çakma filan değil
FALD nedir işte bu panele bakacaksın FALD neymiş:hoba1
diğer panelim de IPS li Toshiba ama bu hem 3D li hem de TN panel gibi acaip hızlı bu da 2012 model

UHD olarak bir sürü panel kullandım geçmişte,ama 2020 den beri 3 farklı/seri Philips kullandım şu an
son aldığım 50"/8808 kullanıyorum sanırım yaza bu da yolcu yerine 8908(2024 model) alabilirim,daha
paneller piyasaya çıkmadı "The One" serisi VA panel olanları çok iyi ama fiyatı biraz yüksek indirim veya
mağaza anlık indirimleri olduğu zaman alıyorum sadece,marka benim için hikaye,zaten ortada LCD olarak
marka filan kalmadı bana göre,önce fiyat sonra performans gerisi hikaye

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,277
miniLED Philips Mid-Level bir seri çıkmış fırından çok yeni!
"The Xtra" serisi ama herifler bunu da iki sınıfa ayırmışlar bu sene galiba

8xx olanlar MidL
9xx olanlar HiEnd

ama ben bunların seviyelerini yiyeyim yaw gerek TCL gerekse de TPV henüz "acemi"
birliğindeler miniLED işinde
ikisi de kötü:hayir

H Çevrimdışı

Heraklites

Yeni Üye
30 May 2024
2
37
herkese selamlar ,,,Yeni bir tv alıcam . 75 inch . 45 bin 50 bin tl aralığında. TCL C745 İ KAÇIRDIM FİYAT ARTTIRDI. 10 GÜN ÖNCE. BU FİYAT ARALIĞINDA ÖNERİLERİNİZ VARSA LÜTFEN YAZIN ARKADAŞLAR. SİNEMA DİZİ VE MAÇ SEYREDİYORUM. IP TV YE UYUMLU OLACAK SORUN ÇIKARMAYACAK BİR TV OLURSA SEVİNİRİM. ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM ÖNERİLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN. İYİ AKŞAMLAR...

S Çevrimdışı

serkanadp

Yeni Üye
19 Tem 2021
29
44
Yok hocam kafayı takmadım..Sadece gördüğüm bir durumun sizin gibi bir üstat'dan yorumunu merak ettim benim göremediğim nedir diye?
Benim için resim kalitesi çok önemli mevcut televizyonum LG 42LB730V dir.
Artık yeni bir modele geçmek istiyorum.
Üstat güzel bir 55 ekran tavsiyen olursa sevinirim.(Android box'ım var.)

sen benim evde ki TV boşver şimdi, 2009" model Toshiba 46SV685 tam "FALD" çakma filan değil
FALD nedir işte bu panele bakacaksın FALD neymiş:hoba1
diğer panelim de IPS li Toshiba ama bu hem 3D li hem de TN panel gibi acaip hızlı bu da 2012 model

UHD olarak bir sürü panel kullandım geçmişte,ama 2020 den beri 3 farklı/seri Philips kullandım şu an
son aldığım 50"/8808 kullanıyorum sanırım yaza bu da yolcu yerine 8908(2024 model) alabilirim,daha
paneller piyasaya çıkmadı "The One" serisi VA panel olanları çok iyi ama fiyatı biraz yüksek indirim veya
mağaza anlık indirimleri olduğu zaman alıyorum sadece,marka benim için hikaye,zaten ortada LCD olarak
marka filan kalmadı bana göre,önce fiyat sonra performans gerisi hikaye
(55PUS8949/62) ---
(55PUS8909/62) ---

The One serisi bunlar mı hocam..Eğer öyleyse farkları varmı fiyat dışında.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,277
evet bunlar "The One" dan bazıları ancak bu fiyatlar çok saçma yahu🤬
neden 2024 model?

git 2023 model al şayet bir de çok tatlı rakama bulursan!
veya 50" olmazmı örneğin 8808,benim gibi adam bunu kullanıyorsa,herkes de alabilir

TPV nin fiyat politikası her sene aynı terane yaw,aynı paneli bile ciddi fiyat farkıyla satıyor
sonra mallar elinde kalınca da ciddi indirime gidip bitirmek istiyor:hayir

ama bu benim işime geliyor açıkçası! hepsini böyle aldım ben 40/50/60 kağıt filan
bana çok uçuk kaçık rakamlar geliyor hem hiç değmez hem de OLED mi alıyoruz yaw
alt tarafı LCD be 50 kağıt nerden çıktı şimdi

fark dediğiniz ayak şekli,bezel veya kasa tipi v.s dir

Geri
Üst Alt