Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
980
29
18 Mayıs 2024 tarihinde 21.600₺'ye aldığım Samsung 50q60c (50 inç 2023 qled) TV dün kuruldu. Maalesef Mediamarkt'ta 31.800₺ gözüküyor şu an ve Hepsiburada, Teknosa, Samsung, Amazon gibi başka satıcıdan değil de kendisinden satın alabildiğimiz 30.000₺ altına hiç yok gözüküyor. Sanıyorum yakın zamanda kampanya diyerek bir indirim gösterilecek. Bu seviyede zam pek normal değil. Bu platformlarda farklı satıcılarda benim aldığım fiyatlara yakın fiyatlar mevcut fakat bu gibi satıcılardan aldığım 3 üründen 2'sinde problem yaşamış olmam nedeniyle uzun süredir onlardan alışveriş yapmıyorum fiyatı ne olursa olsun.

Sipariş Cumartesi, Horoz Lojistik teslim alma Pazartesi, Teslim etme Cuma, Randevu Cumartesi ama kurulum Cuma akşamı oldu.

Öncelikle monitör olarak da aşırı ilkel yerel karartmalı (ama alışınca oldukça sevdim) 49inç qled (CRG9 2019) kullanıyorum ve bu qled konusunda uzmanlarımız ne söylerse söylesin ben klasik likit kristallerden çok daha güzel renk verdiği için günümüz teknolojisinde başlangıç durağı olarak görüyorum. Teknik olarak araştırdığımda tıpta kullanıldığını, panellerde de arka ışığı daha verimli kullanabilmesi ve yüksek renk doygunluğu sayesinde yüksek nit seviyelerine görece daha kolay çıkarılabilmesi gibi avantajlarının olduğunu öğrendim. Kırmızı, yeşil ve maviyi aynı parlaklıkta sunabildiği için görüntü algoritmasına pek bir iş kalmıyor ve bu da özellikle çaba gösterilmedikçe görüntünün oldukça kalibre olacağı anlamına geliyor. Bu durum oledde bile böyle değil, her renk için farklı voltaj veriliyor ve paralelinde de parlaklık farkı oluşuyor. Düzeltmesi algoritmaya kalıyor. Zaten bu sebeple lg oledler ile samsung oledler arasında görüntü kalitesi farkı var. Ama qledlerde bu farkı gözle görmek çok zor, zira hepsi kalibre monitör kıvamındalar. Giriş seviye profesyonel monitör kullandığım için bu kalibrasyon konusuna biraz aşinayım. Televizyonları da bütün görüntü yükseltme özelliklerini kapatarak kullanırım.

İlk izlenimlerime gelirsek;
  • Oled'den sonra en ince televizyonlar bunlar herhalde, gerçekten çok ince.
  • Ses kalitesi JBL Flip 6 gibi küçük bir ses bombası kadar bile kaliteli değil (İnce olmasına veriyorum) ve bu bağlamda da 200$ civarına bir soundbar maliyeti de eklemek lazım ve tabi o fazlasıyla tatmin edecektir profesyonel olmayan kulakları.
  • Renk kalitesi çok güzel.
  • Çok hızlı açılıyor kendisi de, uygulamalar da. (Henüz hiç güncel (2019+) TV kullanmadığım için taş devrinden geliyor olabilir bu yorumum ama anormal hızlı geldi bana.)
  • Yerel karartma yok.
  • Bulutlanma var (49 inç eğimli monitörümde yok yerel karartmasız bile ama 50 inç düz ekran TV'de var NEDENSE) ama çok kötü değil, monitörümden alışık olmasam normal derdim.
  • Bulutlanmaya rağmen siyah başarısını sevdim, en azından görüntü olan yerlere bakıldığında göz o siyahları yeterince siyah görüyor. Kontrastı yeterli yani. Zaten VA panel olduğu için görece yüksek kontrastı var.
  • TV 2 metre uzaklıktan 4 metrelik bir genişlikten izleniyor. İki yönde de 45 derece diyebiliriz ve renk soluklaşması gözükmüyor. Bana göre izleme açısı güzel. Monitörüme göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim hatta.
24 FPS'i 60 FPS'e çıkaran özellik (adını unuttum)
Bu kadar iyi çalışacağını düşünmemiştim. Ama Will Smith'in oynadığı İkizler Projesi ve James Cameron'un Avatar 2'sinden sonra 60 veya 50 fps'in veya hz'in ne kadar berbat birşey olduğunu anlamıştım. Bu özelliği kapattım. Filmler 24 FPS izlenmezse orta kalite tiyatro gibi gözüküyor. Tiyatroyu da ekranda değil, yerinde izlemek gerek zaten. Bilgisayar oyunlarında da motion blur ile bu gerçekçiliği yakalarız ama bu özellik baya baya motion bluru yok edip herşeyi netleştiriyor. Bence kapatın.

1080p'yi 4K'ya çıkaran özellik (adını unuttum ama normalde upscaling)
Bu özellik de çok güzel çalışıyor ve upscalingden çok her görüntüyü netleştirme amacıyla çalışıyor sanırım. Çünkü şu aralar izlediğimiz Bridgerton dizisi 4K HDR olmasına rağmen aşırı derecede kusursuz görüntüye çevirdi. Bu kusursuzluk da dizideki bütün herşeyi yapmacık gösterdiği için bu özelliği de kapattım. Zaten Koray Birand veya başka bir yönetmeni takip eden biri içerikleri yönetmenin gözünden izlemek gerektiğini, bütün müdahalelerin kapatılması gerektiğini bilir. Yönetmen size renk profili, motion blur ve gren verir. Televizyonunuz bunları kaldırırsa deneyiminiz iyileşmek yerine kötüleşir. Bunlar kontrolsüz olduğunda, örneğin 1995 Friends dizisini falan izlediğinizde güzel özelliklerdir. Onda bile fazla gelebilir bazıları.

Kontrast ve Renk İyileştirme
Bu özellik de güzel çalışıyor ama kapatın. Yönetmen o karanlık bölgeleri görmemizi isteseydi oralar karanlık olmazdı. Bu özellik oraları da kolayca görmenizi sağlıyor. Oyun oynarken falan iyi olabilir ama ben RDR2 gibi oyunlarda da kapatılmasından yanayım. Görmemeniz gerekiyorsa görmeyin.

Telefon olarak da S24U kullanıyorum ve TV'ye bağlanması, uyumu falan çok güzel. Kumanda olarak telefonu kullandığınızda klavye girişleri çok kolaylaşıyor haliyle. Bunun haricinde spor yaparken telefon kamera paylaşımı ile hareketinizi doğru yapıp yapmadığınızı falan görebildiğiniz ekran bölme gibi özellikleri var. Bixby konuşamıyor ama en azından söylediklerinizi anlıyor ve yapıyor. Bridgerton dizisini aç derseniz netflixten onu açıyor. X TV canlı yayını aç derseniz youtubedan onu bulup açıyor. Klavye gerektiğinde konuşarak yazabilmek falan artık normal herhalde.

Aynı fiyata daha iyi görüntü vaad eden daha düşük seviye markalar yerine daha güvenilir markalardan bir tık düşük modelleri almak gerektiğini savunmaya devam ediyorum. Umarım uzunca bir süre de bu görüşümü değiştirecek bir sorun yaşamam. Telefon'a 70k harcayıp TV'ye 21k harcamak biraz mantıksız gözükebilir ama telefon benim mesleğimin bir parçası, tv ise sadece keyif aracı. Monitörüm televizyonumdan daha pahalı.

Ama yine de karanlık bir sinema odası yapabilecek kadar bütçem olursa güzel bir olede bütçeyi zorlamak isterim herhalde. Q60C'yi beğendim ama "fiyatı kadar" beğendim.

Bu modeli listesinde tutup spesifik bir konuda cevap aradığı bir sorusu olan olursa seve seve deneyebilirim.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,276
Tsk ederim.. bu parazit azaltma ve mpeg parazit azaltma diye seçenek var bunlari maximum ve de kapalı yaparak görüntüye özellikle uydu içeriğini duzeltirmi diye denedim.. hiç bisey anlamadim bi fark yok gibi bisey? Bu arada benim panel ips .. va olsa yan açıda duramazdim:) siyah renk dışında renklerde degisme yok denecek kadar az.. panele tikladim renk dağılması yapmiyo.. zaten siyah detay seviyesinin azlığı da ips olduğunu ediyo.. ama panelin en güzel yanı çok doygun ve canli renkler verebilmesi..
Mpeg(NR) ve Arte red. bunları OFF yap!
bunlar daha çok örneğin ext.Receiver bağlarsın o zaman iş görür ama her cihazda yine iş görmez!
eski DVD ler vardı o zaman iş görür(şayet DVDPlayer takılıysa)
Bluray de iş görür(720/1080/2160 da)

yaw bunlar 30 senelik işler,herifler çoğu eski ama güğnümüzde geçerli olmayan bilakis duruma göre
bozan bu boktan ayarları koyuyorlar ısrarla!
aslında müşteri menüyü açınca vay be amma ayar var v.s v.s desin diye yani işin "marketing" tarafıdır!
ben onun için bu ayarların neredeyse hepsini OFf yapıyorum

++
TPV de zaten eskiden beri hatta çok çok eskiden beri insanlar resim kalitesinden neredeyse hiç şikayet etmezlerdi!
sorun bu heriflerin Servis/MH ve çoğu soruna "abi normaldir" tavrıyla yaklaştıkları için sıkıntı bundan kaynaklanıyor

Peki bugün nasıl dersen;bana göre yaklaşık aynı veya bir tık iyileşme vardır hepsi o

ancak PML serisi /miniLED sıkıntıları bitmedi!
hoş tüm miniLED ler aynı bok

Ancak "vividçiler" veya absürt renleri sevenler veya suluboya efektleri dediğimiz v.s veya çok canlı hiç natural olmayan
aşırı parlak v.s sevenler için "Philips" olmaz almayın ltf!

"siyah detayı" VA da olsa bundan sadece bir tık iyidir hepsi o
OLED değil bu meretler
veya eskinin baba Pio/Pany PDP poanelleri ise hiç değildir!

Contrast ortalama 2400/2600:1 olur VA larda HiEnd lerin bile en üstlerinde(sadece 9 larda Samsung/Sony)
max. 3000 olur ama ama ortalamada bunu da zor tutturur,zira 3000:1 bir VA panel için müthiş iyidir yaw

biz bunları ANSI değer üzerinden bakarız,Dynamic veya sallama on/off dan ilk başta ölçümlerde değil!
Genel de hatta tamamı prof. bu işleri NET ortamından yayın yapanlar yok 4000bin ANSI var yok 6000ANSI var
bak bunlar küllüm "yalandır"!
Bunlar ilk kalkış okunan max.değerlerdir ve adına "DYNAMIC" diyoruz yani ucu açık:kiskis

panel baclit FALD ise yine Dynamic çok yükselir ANSI çok az oynar ama bunu da abartı yaparak yok 15bin filan diye üreticiler vardır:haha1

biz bugün için stabil ve resim kalitesi de iyi olan bir VA panelş için 2600:1 ortalamaya oldukça iyi diyoruz hepsi budur
LCD yaw bunlar AUO/CSOT/CMO dan 2.sınıf/3.sınıf paneller!
2000:1 CR si olan bir VA panele bile "iyi" diyoruz

Not;bir ara Toshiba da AUO dan AMOY panel vardı işte bu panel gerçek VA-14.000:1 ANSI si vardı
ama felaket pahalı olduğu için kimse alıp takamadı! sadece Tosh bir seride kullandı ama onlarda TV yi satmak da
zorlandılar,elde kaldı gibi oldu zararına USA pazarına vermişlerdi!
Bir de Sharp da vardı gerçek 14/15bin:1 CR si olan panel 2012 model sadece USA/China/Canada market için
bu paneller o zaman PDP panellerden daha yüksek contrast üretiyordu!

yaw üreticiler nerede ucuz dandik malzeme var onu kullanıyorlar özellikle günümüzde
zaten OLED de çıktıktan sonra kim bakar eski nesil LCD leri için yüksek maliyetli panellere??
Herşey kağıt üzerinde yazan değerler olsaydı bu VA paneller uçardı yaw

++

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,276
50 inç hocam hayırlı olsun..
55 inç için bende takip edecem..
Bugün Media Markt
TCL 55c755 -55c845-55c745
SAMSUNG 55QN85D Bizzat görüntü testi yaptım..öncelik 55C755 ilgilenen arkadaşlara belki bir faydası olur..
sanıyorum sana mail atmıştım bugün
en uczunu al! yani Türkçesiyle C745
C8x leri salla geç
C75x ise yine salla geç

ve Samy 85 varken ve de bütçeye de kıyacaksan diğerlerin lafı bile olmaz yaw
ülen amma gaz verdiler şu TCL lere be
hani fiyatı "ucuz" olsa örneğin Amerika gibi amenna o zaman havada kapın diyeceğim:haha1

S Çevrimdışı

serkanadp

Yeni Üye
19 Tem 2021
29
44
sanıyorum sana mail atmıştım bugün
en uczunu al! yani Türkçesiyle C745
C8x leri salla geç
C75x ise yine salla geç

ve Samy 85 varken ve de bütçeye de kıyacaksan diğerlerin lafı bile olmaz yaw
ülen amma gaz verdiler şu TCL lere be
hani fiyatı "ucuz" olsa örneğin Amerika gibi amenna o zaman havada kapın diyeceğim:haha1
Hocam mailiniz gelmedi maalesef merakla bekliyordum..
Samsung 55QN85D baktım görüntü de sanki kontrast oranı açık olunca hafif bulanık olur ya öyleydi..Mağaza modun dan çıkarıp baktım,başka resim modlarında baktım olmadı..
55C755 ve 65c845 görüntüler yakın fiyat farkından dolayı C755 öne çıktı..
C745 C755 göre görüntü kalitesi biraz daha aşağıda geldi gözüme göre..Bunlar benim gözlemlerim siz değerli üstatların teknik bilgisine zaten sahip değilim..
C745 alın demişsiniz C755 farkı nedir hocam?
Bilgi verebilirsiniz çok sevinirim..

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,633
Hocam mailiniz gelmedi maalesef merakla bekliyordum..
Samsung 55QN85D baktım görüntü de sanki kontrast oranı açık olunca hafif bulanık olur ya öyleydi..Mağaza modun dan çıkarıp baktım,başka resim modlarında baktım olmadı..
55C755 ve 65c845 görüntüler yakın fiyat farkından dolayı C755 öne çıktı..
C745 C755 göre görüntü kalitesi biraz daha aşağıda geldi gözüme göre..Bunlar benim gözlemlerim siz değerli üstatların teknik bilgisine zaten sahip değilim..
C745 alın demişsiniz C755 farkı nedir hocam?
Bilgi verebilirsiniz çok sevinirim..
Baktığın modellerin fiyatlarını yazarmisin

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,633
Tcl ucuzsa alınır. Çinli firmalar genelde parlaklığı ve bölge sayısını ön plana çıkarır. Çoğu yanlış bilgilerle yapar. Dinamik modda çok yanlış görüntülemeye. Resim işleme, satır işleme ve arka ışık yönetimini beceremez. Çok gerideler. Fiyat ucuzsa al. Yoksa qn85 Samsung baktığın TV LER arasinda en iyisi

S Çevrimdışı

serkanadp

Yeni Üye
19 Tem 2021
29
44
Hocam Samsung 55QN85D olacak
Tcl ucuzsa alınır. Çinli firmalar genelde parlaklığı ve bölge sayısını ön plana çıkarır. Çoğu yanlış bilgilerle yapar. Dinamik modda çok yanlış görüntülemeye. Resim işleme, satır işleme ve arka ışık yönetimini beceremez. Çok gerideler. Fiyat ucuzsa al. Yoksa qn85 Samsung baktığın TV LER arasinda en iyisi

S Çevrimdışı

serkanadp

Yeni Üye
19 Tem 2021
29
44
Hocam Samsung 55QN85D olacak
Birde hocam bugün canlı göz ile YouTube dan 4 k aynı video bu 4 tv dede izledim.. Samsung tv deki görüntü bana biraz puslu veya tv lerde kontrast yüksek olunca hafif bulanık gibi olur ya bana öyle geldi neden olabilir.. Mağazaya gitme sebebim Samsung 55QN85D cihazı çıplak gözle görmekti..kampanyalar vardı cihaz belkide 37.000-₺ bandına gelecekti bana ..Bana uyabilecek en iyi fiyat idi,ama izlediğim görüntü beniz çok üzdü..Siz üstatların bilgilerine ve görüşlerine saygım sonsuz ama neden böyle bir fark olabilir onu çözmeye çalışıyorum..

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,633
Birde hocam bugün canlı göz ile YouTube dan 4 k aynı video bu 4 tv dede izledim.. Samsung tv deki görüntü bana biraz puslu veya tv lerde kontrast yüksek olunca hafif bulanık gibi olur ya bana öyle geldi neden olabilir.. Mağazaya gitme sebebim Samsung 55QN85D cihazı çıplak gözle görmekti..kampanyalar vardı cihaz belkide 37.000-₺ bandına gelecekti bana ..Bana uyabilecek en iyi fiyat idi,ama izlediğim görüntü beniz çok üzdü..Siz üstatların bilgilerine ve görüşlerine saygım sonsuz ama neden böyle bir fark olabilir onu çözmeye çalışıyorum..
Mağazalarda TV bakmayın. Yeri , ışık karşındaki obje yayın vb. Etkenler yanıltir. Evde anlarsın gece.

A Çevrimdışı

anemonx

Yeni Üye
23 May 2024
16
47
55c755 - 41.349-₺
55c845- 47.599-₺
55c745 - 27.411-₺
55QN90D -48.000-₺
C745 in fiyati baya iyiymiş.. biraz daha bekleseymisim keşke belki philips yerine 745 i alırdım.. keşke tvleri evde 1 hafta deneme firsati verseler de aralarinda seçim yapabilse insanlar.. magazada anlamak zor oluyo ..

Geri
Üst Alt