slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhabalar maksimum 7 bin tl bütçe ile 40 inç üzeri TV arıyorum. Öğrenciyim, çokça film dizi ve youtube tükettiğimden ötürü 13 inç bilgisayar ekranından yoruldum. 7 bin tl bütçe ile çok büyük beklentilerde olunmaması gerektiğinin farkındayım fakat android konusunda beni üzmeyecek (YouTube'da kasma donma olmazsa iyi olur) görüntüsü de çamur gibi olmayan bir televizyon istiyorum.

Araştırma yaptığımda önüme birkaç model çıktı. Onvo OV43400 (webOS), Next YE-42020GG4 (yorumları iyi gördüm), Simfer 43 inç modeller... Bunlar arasından sizin tavsiyeniz ne olur, farklı tavsiyelere de açığım.
Ana konuya mesaj yazdıktan sonra forumda SPAM yaparak aynı mesajla bir daha yeni konu açmayın!

W Çevrimdışı

winchester405

Yeni Üye
21 Ara 2023
3
32
QA9700 de karma panel ile üretiliyor; üç farklı üreticinin iki tanesi IPS bir tanesi VA yapıda.

IPS cihazlarda VA'dan farklı olarak ''IPS Glow'' denilen bir olay var, internette araştırın görürsünüz. VA'da böyle bir şey yok, mantıken daha az sorun yaşamanız gerekli ama ucuz tv'lerde bu iş pek öyle olmuyor.

Vestel değişimde zorluk çıkarmaz, şu an bu konuda en iyi firma. Işık sızması olmayan tv için ya çok şanslı olmanız gerekli ya da FALD cihaz almanız gerekli. En ucuz FALD tv de TCL C745. Bu yüzden sıklıkla bu modeli öneriyoruz.

Bütçe nedeniyle çok fazla opsiyonunuz yok. Hani Vestel almayayım, biraz daha para verip Samsung alayım deseniz de sonuç değişmeyecek çünkü Samsung'un en ucuz cihazı CU8000 bile nerdeyse 30.000 TL.

İsterseniz Vestel'lere bir de mağazada bakın.

A aslanaslan10 vestel kurumsal mağaza çalışanıyım. Dilersen mağazamıza gelip ürünü görebilirsiniz qa9700 mağazada teşhirde var. Fiyat konusunda da yardımcı olabilirim

A Çevrimdışı

Akadian

Yeni Üye
25 Kas 2023
36
39
Led olarak PUS8808, Mini Led olarak da PML9008 alabilirsiniz. Her ikisi de IPS panel diye biliyorum.

- PUS8808 direct led ancak FALD sistem değil. Bu nedenle derin siyahlar beklemeyin.
- Mini Led olan PML9008'de ise 1024 adet karartma bölgesi mevcut, bu nedenle daha derin siyah sunar.

Bu bütçeye TCL C845 çok daha iyi bir tercih olurdu.
Hocam 70QA5D63DT ye ne diyorsun? Carrefoursa'da 32 bin tl ,70 inc toshiba vestel servisi miydi hem de?

Ç Çevrimdışı

Çöpçü

Yeni Üye
21 Ara 2023
10
49
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla konuya hakimsiniz. Kısa ve net olarak söylüyorum: Bütçeniz müsaitse 55QN85C'yi alıp geçin. Türkiye şartlarında led tv alınacaksa ve listede QN85C varsa karşısında alternatif olabilecek başka bir model yoktur. Sony gitmeseydi X90L de önerebilirdim.

Philips'ten uzak durun çünkü Ambilight'ın büyüsüne kapılırsınız. Hoş ama IPS panelli Philips de QN85C'deki siyah ve kontrastı veremez.

Son bir dipnot daha; benim gibi film seven birine benziyorsunuz. Uydu izlerken dikkat ederim diyorsanız bir de OLED'lere bakın. Marka olarak da LG tavsiye ederim. Mesela C3 iyidir ama ona da servet isteyebilirler.
Cevap için teşekkürler. Çok anlamıyorum ama araştırırken birşeyler öğreniyor insan. Ev ahalisi gündüz falan uydu dizi yemek programı vs izliyorlar açıkçası uydu yayınlarını dert etmiyorum. Maksat film izlerken düzgün birşey olsun. Philips 55PML9008 dün akşam 26 bin 200 liralara düşmüştü vatanda. Albenisi yüksek bir fiyat oldu. Ama panel bilgisini biryerde bulamadım displayspecifications falan baktım panel yazmıyor. Dh de falan en kötü micro led gibi yorumlar yapılmış. Birde servisiyle ilgili Adem bey'in youtube videolarını izledim genel olarakta philips servisi kötü diyorlar. Bu hafta sonunu bekleyeceğim 55QN85C son bir indirim daha olmazsa alıp geçicem artık.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,373
T turan-35

hocam dün akşam burada bir komşum var(Rus)yan sitede oturan o çağırmıştı yeni panelinin ayarı için
senin panede aynı kod lu(Poland-Russia) 65C845 olarak

ancak bazı ince ayrıntılar var onu sana bildireyim
-bu panel 835 ile bir çok konuda özellikle settings leri oturtmada "aynı değildir" 835 de ki bazı sıkıntılar
bu 845 de yine var!

-"Film Maker" mode;TCL de tamamen palavra bunu unut! Movie mode Ok dir
"Film maker" mode düzgün çalışan sadece bazı OLED ler ile LED olarak da sadece Sony 9x/Samy 9x
gerisi palavra

-Film maker mode için kesinlikle bir 4k-BD cihazı gerekiyor! aksi halde hiç bir esprisi yoktur! buna takılma
ancak sen de bildiğim kadarıyla BD var(1080)

not;ben haftaya 4k-BD Sony x800 cihazı takacağım bu Rusun paneline test amaçlı sonra bilgi veririm
ancak TCL ile bazı hassas ileri veya prof. ISF türü settingsler yapılamıyor bilesin

-"Movie mode" bence en doğrusu,diğer mode lar sıkıntılı! service menu den çoğu kapalı ve açılamıyor!
oradan settings yapılamaz TCL panellere! (çünkü prof.ISF için uygun veriler girilmemiş!!)

-"Dynamic" ayarların hepsini OFF yapıyorsun! Cont./BlackStretch/Bright./LocalContr. alayı OFF
-"Local Dimming";doğru çalışmıyor onun için şimdilik High da bırakıyorsun
yaw bu paneller nasıl "FALD" veya sanırım FALD ın o bildiğimiz veya kullandığımız eski ama "doğru"
çalışması gitmiş yerine sadece adına FALD denen kafasına göre çalışan bir baclit+LD gelmiş!
kısaca bunu geç şimdilik

-"Gamma" 4 de bırak daha düşük yaparsan resmin parlaklığı artıyor ve resmin içine ediyor! ama çoğu insan
yüksek parlaklık sevdiği için bunu 1/2 gibi yapanlar var! küllüm yalnış bir resim verir yahu bu durumda!

>>ortam aydınlanması kısık olacaktır,ortam yüksek aydınlama olursa panel çuvallıyor bu settings ler ile
panelin NIT değeri yüksek ama özellikle FILM olayında hiç bir moka yaramıyor(Modei mode dan bahsediyorum sadece)

not,TCL in yüksek NIT değeri sunması ki aslında o değeri sunamıyor! ancak %40-50 değerlerine kadar tolere edebiliyor ışığı
ama ondan sonrasında renkleri tamamen bozuyor! yarı değerde Bright/Contr. OK dir fazlası olmuyor

-"Colour" 50 ve bir tık aldı %50 üstü sature+vivid oluyor!
-"Clarity" bu senin içeriğin grain-soft v.s durumuna bağlı! yeniden filme göre ayarlanması gerekiyor
Hollywood-film ise ki hemen hepsi böyle sayılır clarity ayarını fazla açmamalısın

TCL de bu ayarda düzensiz çalışıyor!!

-"Tint/Hue" 50 de kalsın
-"Noise" lar OFF
-"Sharpness" Clarity gibi fazla açma!
-"Gradation clear" bu da doğru çalışmıyor resmi düzelteceğine bozuyor! önce izle sonra biraz kapat
açınca resmi fazla soft yapıyor!
TCL hesap da prof.ISF gibi bir alay ayarlama modu koymuş ama çoğu "işlevsizdir"!

bunların çoğunu "default" da bırakıyorsun!

-"Refresh" ayarlarına şimdilik dokunma
Motion clarity/Dynamic acceleration;SOE yapıyor!! kapalı tut,zaten panel bu konularda oldukça Hızlı

not;ancak BD bağlarsan durum tam tersi olabilir! 1080p/24fps de şimdilik bilmiyorum onun için haftaya bakarız
seninkine BD bağlayınca yani
1080p/24fps de Sony bile bazı serilerde falso veriyor!

kısaca buraya kadar,çok ayar olması panelin aman aman bir şey olduğunu göstermiyor! zaten çoğu da default da iş görüyor
aksi halde falso yapıyor! takılma bunlar sen

bunlar "SDR" içindir

++

"HDR" için açıkçası fazla ellemedim dün akşam settingsler uğraşırken çünkü SDR ler gibi bunlarda bozuluyor yeniden
ayar yapınca default da kalsın

şimdi YouTube dan bilmem ne izlerken DV veya HDR v.s fazla bir esprisi yok,kafanıza göre takılın,zaten YT bunların org.içerik
verilerine müdahale edip downscale ediyor bildiğin gibi! onun için spesifik olarak bir ayar gerekmiyor

NetFlix/Amazon v.s premium stream ler aynen YT gibi down ediliyor! 13/14Mb bit-rate lerle içerik veriyorlar mecburen!
yine dokunma bir yerine

-Brightness 90-100
-Col.Sat 55
-Contr. 95/100
-Black Lev 50
-tüm "Dynamic" ayarları default
-Tone mapping;OFF (bozulma var yüksek NIT lerde!!!)dokunma buna
-Local dimmimg;High
-Gamma bunu sıfıra getir daha fazla düşürme ama ortam loş gibiyse 3 yap veya 2 gibi

-BlueLight filter;OFF
-Col.Temp;içeriğe göre ayarla! film genel de Warm olur dış mekan çekimli çoğu içerikler ise Normal/Blue olur
++

D.Vision için elimizde aslında yeterli içerik yoktu;default da bırak zaten TCL bu konudaki settings lerde yukarıda
yazdım prof. bir ayarlama kesinlikle vermiyor kullanacıya şayet ellersen resmi bozuyor!
dünya kadar ayarlama modları aslında bir işe yaramıyor böyle paneller de zira bunlar prof.Monitör filan değildir
sadece kullanıcının gözüne hitap ediyor bunlar!

örneğin DV de 4 farklı mod var;IQ/Dark/Bright ve Game
ben elimizdeki bazı demolara göre öenğin Dark beğendim zira Bright seçince resimde noise/grad. v.s bozulmaları
yapıyor çünkü TCL çok yüksek NIT ler de falso veriyor her serisinde!
dolayısıyla DV-Dark en doğru mod
-Local dimming burada High seç!
-"Refresh rate";standard seç
-Motion clarity;default ON da geliyor ama OFF yaptım bir değişklik olmadı! ancak bunun için 24fps içerikde
bunu yeniden test edeceğim zira burada kendisini gösterecektir! Bluray bağlamak şart(PC olmaz!!!)
TCL ON da bırakmışsa belli ki panel burada yeterince cadence/pull-down doğru yapamadığı için(24fps de)
açmak gerekiyor+Blur ve Judder ayarlarını da yeniden girmek gerekecektir!

BD-4K da olsa yine sonuç aynı olur

bu paneller normal TV yayınları ve bazı stream ler v.s için uygun ama BD işinde çok iyi değiller!
zaten bu devirde kaç kişi yeni nesil BD kullanıyor

çok daha fazla ve gelişmiş testler yapamadım zira elimde fazla cihaz yok,ilk etap da Sony X800 BD alıp yeniden
bakacağım ama aklında olsun BD normal de paneller için referans olsa bile günümüz kullanıcı durumlarına göre
bu artık geçerli değildir millet paso TV izliyor yaw

++
sanırım TR de henüz C845 satışa çıkmadı ya da ben görmedim ilgimi çekmediği için

bu arada LGE 65C3 OLED paneli dediğin fiyata şayet veriyorsa adam hemen okut bu C845 paneli!
kolay gelsin++

diğer blog daki veriler v.s şimdilik sana uygun değildir ben onları sadece OLED ler için hazırlıyorum
LCD benim için out yaw artık sadece eski dostlara özel bunları sunuyorum++

G3BEN Çevrimdışı

G3BEN 

Yeni Üye
11 Ara 2023
30
34
Kargo geldi dün kontrol ettim, sıkıntı yok gibiydi dışarıdan en azından. Bugün TLC servisini aradım, müsait olunca yakın servisten arnacağımı söylediler (öğlen). Akşam üstü Philips Servisi'nden arandım, yarın için kuruluma geleceklerini söylediler. Askı aparatı var dedim, yoksa da ücretli temin edeceklermiş. Bakalım inşallah 32" için olan aparat 43" ekranı da taşır. Yine güncel bir durum olursa burada paylaşırım. En son ise tüm güncellemeleri ilk mesajda derlemeyi düşünüyorum.
Sizlere nacizane tavsiyem: TCL alacaksanız bulunduğunuz ilde hangi servis kurulum yapacak/ilgilenecek önce bunu bir öğrenin derim.
TCL genel servis telefon numarası: 0(850) 209 98 25 Bu numaradan size sadece servis talep oluşturuyorlar. Atıyorum G3BEN elektronik size kurulum yapmaya gelecek vs. Siz bölgenizde G3BEN elektronik nedir, ne değildir, iyi midir? Bana Philips servisi olan On... Elektonik çıktı şansıma.
Bilseydim Philips alırdım!
Dün akşam iş çıkışı arayan Philips servisi gelecek diye bugün tatil günüm olmasına karşın erkenden kalkıldı, kahvaltı yapılıp ortam ayarlandı. Saat 12'yi geçecekti ki servis aradı, araçta arıza çıktığını sanayiye gittiklerini, bugün aracın yapılması durumunda yarım saat öncesinden arayıp geleceklerini söylediler. Yahu kazadır olur, bir şey diyemem. Keşke Philips servisi ilgileneceğini bilseydim de bir üst seviye özellik veren Philips marka TV baksaydım dedim içimden. Hastalık akıyor burnumdan, adamlar acaba ne zaman gelir diye bir şey de yapamıyorum. Harbiden bu Philips servisi çektiriyor adama, tek bir (1) araca sahipler herhalde. Onu geçtim 2 mahalle aşağıdan gelip TV'yi kuracak alt tarafı, sırtında taşımayacak TV zaten evde!

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Cevap için teşekkürler. Çok anlamıyorum ama araştırırken birşeyler öğreniyor insan. Ev ahalisi gündüz falan uydu dizi yemek programı vs izliyorlar açıkçası uydu yayınlarını dert etmiyorum. Maksat film izlerken düzgün birşey olsun. Philips 55PML9008 dün akşam 26 bin 200 liralara düşmüştü vatanda. Albenisi yüksek bir fiyat oldu. Ama panel bilgisini biryerde bulamadım displayspecifications falan baktım panel yazmıyor. Dh de falan en kötü micro led gibi yorumlar yapılmış. Birde servisiyle ilgili Adem bey'in youtube videolarını izledim genel olarakta philips servisi kötü diyorlar. Bu hafta sonunu bekleyeceğim 55QN85C son bir indirim daha olmazsa alıp geçicem artık.
Gündüz uydu yayınları izleniyorsa OLED almak çok uygun olmaz, kanal logoları sıkıntı yaratır.

PML9008'e mağazada bir bakın, hoşunuza gidiyorsa alabilirsiniz. İnceleme ve yorumlar çok olumlu değil. Panel bilgisi bende de yok, onun haricinde çoğu bilgi şurada mevcut;

Burada da konusu var, bu konuya yönlendiren kişi bu tv'den uzak durun demiş;

Konudaki bir kullanıcının paylaştığı siyah ekran görüntüsü;

AVForums'taki dönen muhabbete göre firma kullanıcıları OLED'e yönlendirmek için, Mini Led olan modelleri sallamasyon yapmış. Zaten her nedense Mini Led'li modeller üvey evlat gibi duruyor, diğer modeller Android iken PML serisi markanın kendi işletim sistemini kullanıyor. Kullandıkları SoC da farklı.

Micro Led diyen arkadaş biraz fazla sallamış ya da yanlış bir tanım kullanmış. Henüz piyasaya çıkmadı diye biliyorum, varsa da servet ödersiniz.

Bu kanalda da PML9008 ve diğer bazı Philips televizyonların inceleme ve kıyaslama videoları var;

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
G3BEN G3BEN,
Bekleme. Servisler geleceği müşteriyi yarım saat bir saat önce ararlar. Ondan sonra gelirler. Bu ürün teslimi servis kurulumu işinde tipik herzaman söylenen laflardir.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Samurai Samurai,
Kendi isletim sistemine bu sene yönelme kararı aldı. Tpv Philips.
TPV büyük bir firmadır. Üretici firma tizen, webos gibi olmak istiyor. Son zamanlarda işletim sistemine önem vermeye başladı

G3BEN Çevrimdışı

G3BEN 

Yeni Üye
11 Ara 2023
30
34
G3BEN G3BEN,
Bekleme. Servisler geleceği müşteriyi yarım saat bir saat önce ararlar. Ondan sonra gelirler. Bu ürün teslimi servis kurulumu işinde tipik herzaman söylenen laflardir.
Valla vurup kafayı yatacağım şimdi dediğiniz gibi ararlar herhalde. Bugün geleceklerinden bile şüpheliyim. Philips servis hizmeti söylendiği kadar varmış. Bu arada illa araba ile mi gelip kurulum yapılması gerek, 5 dakika yürüyüp gelse kuramaz mıydı?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Hocam 70QA5D63DT ye ne diyorsun? Carrefoursa'da 32 bin tl ,70 inc toshiba vestel servisi miydi hem de?
Toshiba televizyonları da Vestel üretiyor, dolayısıyla Vestel almışsınız gibi düşünün. Evet, Vestel servis güvencesinde olacak.

- Toshiba 70QA5D63DT ile Vestel 70QA9700 birbirine çok benziyor, her ikisi de VA panel ile geliyor, zaten 70'lik paneller genelde VA olur.
- Her ikisi de MB185_G31 ana karta sahip = 2 GB Ram + 8 GB Depolama.
- Her ikisi de Qled.

- Toshiba'da Pixellence yok ve sahte ekran tazeleme değeri 2.500
- QA9700 Pixellence Pro var ve sahte ekran tazeleme değeri 3.000

- 60 HZ televizyon için ekranın büyümesi avantaj değil dezavantaj olur.

* 32.000 TL'ye 70'' 60 HZ televizyon alacağıma üzerine 4-5 daha verip 65'' TCL C745 alırdım ben.

Ç Çevrimdışı

Çöpçü

Yeni Üye
21 Ara 2023
10
49
Gündüz uydu yayınları izleniyorsa OLED almak çok uygun olmaz, kanal logoları sıkıntı yaratır.

PML9008'e mağazada bir bakın, hoşunuza gidiyorsa alabilirsiniz. İnceleme ve yorumlar çok olumlu değil. Panel bilgisi bende de yok, onun haricinde çoğu bilgi şurada mevcut;

Burada da konusu var, bu konuya yönlendiren kişi bu tv'den uzak durun demiş;

Konudaki bir kullanıcının paylaştığı siyah ekran görüntüsü;

AVForums'taki dönen muhabbete göre firma kullanıcıları OLED'e yönlendirmek için, Mini Led olan modelleri sallamasyon yapmış. Zaten her nedense Mini Led'li modeller üvey evlat gibi duruyor, diğer modeller Android iken PML serisi markanın kendi işletim sistemini kullanıyor. Kullandıkları SoC da farklı.

Micro Led diyen arkadaş biraz fazla sallamış ya da yanlış bir tanım kullanmış. Henüz piyasaya çıkmadı diye biliyorum, varsa da servet ödersiniz.

Bu kanalda da PML9008 ve diğer bazı Philips televizyonların inceleme ve kıyaslama videoları var;
Hocam Micro ledi ben salladım galiba farkına varmadan :) mini led olacak o kadar çok terim varki kafam karışıyor.
Görünen o ki samsungtan şaşmayacağız teşekkürler ilgin için.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Hocam Micro ledi ben salladım galiba farkına varmadan :) mini led olacak o kadar çok terim varki kafam karışıyor.
Görünen o ki samsungtan şaşmayacağız teşekkürler ilgin için.
Yani yönlendirmek gibi olmasın ama Samsung Mini Led konusunda daha başarılı + VA panel olduğu için daha iyi kontrast sunar. Fazla detaya girmeyeyim zaten yeterince çorba ettik 😃

Ambilight içinizde ukde olarak kalacaksa Philips'i mağazada görün, hoşunuza giderse onu alın yine de.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,373
Beyler bileniniz varsa yazsın örneğin Vatan gece indirimi her gece oluyormu? ve saat kaçta açıyorlar bu indirimli fiyatları?
veya böyle gece muhabbeti yapan başka siteler de varmıdır?

aradığımız paneller Philips 50PUS8808 ile TCL 55C745 ve Philips 65PML9008 ve Samsung 55 QN90C

p.s;65/9008 hariç diğer 3 panel de bugün satın alındı++

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt