Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Merhaba,

65inç ile 75inç arası 4K çözünürlüğü olan 60Hz yada 120Hz olan TV almak istiyorum. Ailecek Netflix vb sinema geceleri yapabileceğimiz ve bunun yanı sıra normal TV izleyip, çocuklarla PS oynayabileceğim bir şey olsun istiyorum. Kullanım araüyüzü açısından kolaylık için Webos tercihim. Beğendiğimiz TV var yalnız sizler kadar teknik detayını bilemediğimiz için araştırma sonuçlarımda sizlere ulaştım. Bütçeden daha çok 1 kere alayım ve iyisini alayım, uzun yıllar boyunca (10-15 sene) kullanayım düşüncesindeyim. Teknik detay olarak kusursuz gördüğünüz bir kaç model varsa önerdikleriniz arasından almak isterim.
Tercihen 65inç 4K 60Hz, 75inç 4K 60Hz, 65inç 4K 120Hz şeklinde birer adet TV Webos önerebilirseniz sevinirim.
slowfood slowfood un yazdıklarına ek olarak şunları paylaşmak isterim;

Bahsettiğiniz ebatlardaki kaliteli televizyonların fiyatları yaklaşık 35-40.000 TL ile 120.000 TL arasında değişiyor. En iyi görüntüyü OLED televizyonlardan alırsınız fakat kanal logoları, alt yazılar gibi statik görüntüye maruz kalmaktan pek hoşlanmazlar. Parlaklık olarak biraz zayıftırlar.

LED tv olarak ise en iyi modellerden biri Samsung QN90 ve QN85 serisidir. Hangi modelleri beğendiğinizi söylerseniz bizler de bir yorum yapabiliriz. Şahsi önerim, OLED haricinde LG markasından uzak durmanız yönünde. Ayrıca kriterlerinizin başında WEBOS değil görüntü kalitesi gelmeli. Webos dediğiniz nedir ki, 5.000 TL'ye alacağınız Apple TV cihaz Webos'u 10 kere cebinden çıkartır.

Bana göre, özellikle sinema izlemek için en iyi görüntüyü Apple TV üzerinden alırsınız. Upscale, görüntü işleme, içeriğe göre kare eşitleme özelliği benzersiz diyebilirim.

T Çevrimdışı

TEKLER

Yeni Üye
19 Kas 2023
2
34
Herkese merhaba,

Seneye evlilik için şimdiden black friday indiriminden yararlanıp televizyon almak istiyorum.

15.000 ile 20.000TL arası bir bütçem var.

Mümkünse IPS panel ve 50-55 inc arası bir televizyon arıyorum.

Yerel kanallardan ziyade film,youtube gibi dijital içerikler tüketilecek.

İndirim ile birlikte bu fiyat bandına düşecek birden fazla model buldum ama kimi IPS değil yada bilgisi belli değil.

Sizin önerilerinize açığım.

Bulduğum modeller ;

Model fikirlerinize açığım, philips ambilight almak istiyordum fakat çok şikayet görünce vazgeçtim.

S Çevrimdışı

serhad16

Yeni Üye
3 Kas 2023
8
52
PUS8508 / IPS - 43'' ve 50'' VA, 55'', 65'' IPS
PUS8808 / IPS - 43'', 50'' ve 85'' VA, 55'', 65'', 75'' IPS
100% emin değilim ancak 8508 vs 8808 IPS panel.
2023 yılı için tablo hazırlamadık ancak bahsettiğimiz modeller de direct led ve local dimming mevcut değil.
Evet, local dimmingten farklı ancak ona benzetilmeye çalışılan bir şey.

Ayrıntılı cevaplarınız için çok teşekkürler.
Bugün birkaç mağaza gezip 55C745, 55PUS8808 ve diğer bazı modelleri kendi gözümle göreyim dedim. Naçizane bir iki tespitimi paylaşmak isterim.

Öncelikle OLED'ler gerçekten bir başka, görüntü kalitesi ilk bakışta diğerlerinden ayrışıyor.
OLED ekran yanma konusunu 4 farklı mağazada sordum, tüm görevliler eskiden vardı ama yeni panellerde görmüyoruz dediler. LG, Samsung, Philips gibi markalarda ekran yıkama işlevleri bu sorunu çözüyor benzeri yorumlar yaptılar. (?)

55C745 beklediğimden daha aydınlıktı. Oturma odamda bazı yerlerde açılı izleme olacağından, özellikle VA paneldeki renk kaybına dikkat ettim. Yaklaşık 25-30 dereceye kadar açılarda belirgin bir bozulma görmedim.
2 sene önce yeğenime LG 55nano756 almıştık. Benzer izleme açısında LG'deki bozulma çok belirgindi.

55Pus8808 ilk bakışta daha canlı görünüyor. Sanırım IPS olmasından. Ama hiçbir satıcı 55C745 yerine bunu önermedi. Forumda da zaten bu yönde öneriler okudum.

Bir mağazada TCL 55C745, LG 55QNED816 ve Samsung 55Q60B yan yana duruyordu.
Satıcı arkadaş Qned816'yı çok önerdi, Samsung Neo QLED'lere karşılık gelen bir ürün olduğunu söyledi.
816'daki detaylar çok belirgindi ve görüntü etkileyiciydi ama çevresindeki bir çok TV'ye göre kırmızıya kaçan bir görüntüsü vardı.
745'teki detaylar da 816 kadar iyiydi. (816 6-8 bin TL kadar daha pahalı)
Ancak Samsung Q60B'deki detaylar 816 ve 745'e göre çok çok azdı.
816 ve 745 120Hz, Q60B ise 60Hz ve FALD değil. Fark bundan dolayı mı, yoksa panel kalitesinden veya aydınlatma teknoloji farkından mı bilmiyorum ama bu kadar fark olmasına çok şaşırdım. TV'lerin hiçbirinde mağaza modu olması dışında özel bir ayar yapılmadığını söylediler.

Tabi tüm bu gözlemler mağazalardaki demo görüntüler üzerinden. Gerçek hayatta ne kadar karşılığı olur bilemiyorum.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Ayrıntılı cevaplarınız için çok teşekkürler.
Bugün birkaç mağaza gezip 55C745, 55PUS8808 ve diğer bazı modelleri kendi gözümle göreyim dedim. Naçizane bir iki tespitimi paylaşmak isterim.

Öncelikle OLED'ler gerçekten bir başka, görüntü kalitesi ilk bakışta diğerlerinden ayrışıyor.
OLED ekran yanma konusunu 4 farklı mağazada sordum, tüm görevliler eskiden vardı ama yeni panellerde görmüyoruz dediler. LG, Samsung, Philips gibi markalarda ekran yıkama işlevleri bu sorunu çözüyor benzeri yorumlar yaptılar. (?)

55C745 beklediğimden daha aydınlıktı. Oturma odamda bazı yerlerde açılı izleme olacağından, özellikle VA paneldeki renk kaybına dikkat ettim. Yaklaşık 25-30 dereceye kadar açılarda belirgin bir bozulma görmedim.
2 sene önce yeğenime LG 55nano756 almıştık. Benzer izleme açısında LG'deki bozulma çok belirgindi.

55Pus8808 ilk bakışta daha canlı görünüyor. Sanırım IPS olmasından. Ama hiçbir satıcı 55C745 yerine bunu önermedi. Forumda da zaten bu yönde öneriler okudum.

Satıcı arkadaş Qned816'yı çok önerdi, Samsung Neo QLED'lere karşılık gelen bir ürün olduğunu söyledi.
816'daki detaylar çok belirgindi ve görüntü etkileyiciydi ama çevresindeki bir çok TV'ye göre kırmızıya kaçan bir görüntüsü vardı.
745'teki detaylar da 816 kadar iyiydi. (816 6-8 bin TL kadar daha pahalı)
Ancak Samsung Q60B'deki detaylar 816 ve 745'e göre çok çok azdı.
816 ve 745 120Hz, Q60B ise 60Hz ve FALD değil. Fark bundan dolayı mı, yoksa panel kalitesinden veya aydınlatma teknoloji farkından mı bilmiyorum ama bu kadar fark olmasına çok şaşırdım. TV'lerin hiçbirinde mağaza modu olması dışında özel bir ayar yapılmadığını söylediler.

Tabi tüm bu gözlemler mağazalardaki demo görüntüler üzerinden. Gerçek hayatta ne kadar karşılığı olur bilemiyorum.
Mağaza modunun anlamı canlı (dinamik) moddur. Mağazada demo yayınlar ve aydınlik ortam . Magazalarda TV bu anlayamazsınız. Baktığınız modeller arasında C745 daha iyi bir seçim olur. O modeller arasında.
Oled konusunda haklısınız. İyi görüntü verir.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Herkese merhaba,

Seneye evlilik için şimdiden black friday indiriminden yararlanıp televizyon almak istiyorum.

İndirim ile birlikte bu fiyat bandına düşecek birden fazla model buldum ama kimi IPS değil yada bilgisi belli değil.

Bulduğum modeller ;

Model fikirlerinize açığım, philips ambilight almak istiyordum fakat çok şikayet görünce vazgeçtim.
Film izleyeceksiniz Va panel daha iyi izleme sunar. Lg de de artık IPS garanti gelir diyemeyiz. Karışık kullanım yapıyor artık. Üst Qned modelleri IPS çıkıyor. Diğer modeller karışık artık

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Birde 55QA9700 Toshiba
Grundig in 55ghu8500 bu Toshiba modelinden hem 2 bin daha ucuz. Hem donanımı ondan daha iyi (işlemci).

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Ben de bu akşam Teknosa'da biraz takıldım. OLED'lerin görüntü kalitesi 10 metre öteden, o kadar yüksek ışık altında dahi fark ediliyor. Filmci adam için biçilmiş kaftan gerçekten.

O görevlilerin söylediklerini hiç dikkate almayın, yanma mevzusu kesinlikle çözülmüş değil. Görmüyoruz diyerek yalan söylüyorlar + yanma olayı genelde 3. yıldan sonra başlıyor. Fakat dikkatli kullanırım diyorsanız Oled alınabilir bir seçenek. Mesela LG C3 güzel cihaz. LED cihazlar kadar parlaklık beklemeyin ama, Oled'lerde otomatik parlaklık sınırlayıcı var. Nitekim bu sınırlayıcı olmazsa yüksek parlaklık ısınmaya sebep olup piksel yanığı yapıyor.

Baktığınız cihazlar arasında 745 en parlak olanı; kağıt üzerinde 1.000, testlerde de 800-900 arası parlaklık veriyor. Bahsettiğiniz diğer tv modelleri 500 nit'i bile zor görür.

Bugün Teknosa'da incelediğim 55PUS8508 VA panelliydi. Ama yine de hepsi VA olarak gelir diyemiyorum sanırım Philips karma panel kullanıyor. Yani PUS8508 alırsanız VA da gelebilir IPS de. Philips satmak için 745 önermemişlerdir 🙂

O arkadaş ufak atsın, civcivler yiyemiyor bu şekilde 😁 Neo Qled dediği modeller şu an Led tv pazarının en iyi cihazları, Qned816 yanından bile geçemez.

Işıkları söndürünce hangi tv daha iyi belli olur 🙂 Qned816 kötü bir televizyon, muhtemelen satış grafiği de kötü olduğu için ön plana çıkarmaya çalışıyorlar.
Televizyon testleri karanlık ortamda yapılmalı aksi takdirde kusurları ortaya çıkmaz.

65QNED816 modelinde 6 adet karartma bölgesi var, 55'' olanda da en fazla 3-4 tane vardır. LG bu modelde ne yapmak istemiş gerçekten anlamadım. Zaten direct led değil, kenardan aydınlatmalı. Yılın en kötü televizyonu olmaya aday bir cihaz. Rtings'in testlerinde göreceksiniz zaten; local dimming kapalıyken kontrast 1.291:1, açıkken de 1.291:1 yani yerel karartma kontrasta hiç etki edemiyor. Çıkabildiği maks. parlaklık 480 nit. Size bu cihazı öneren arkadaş ya bu işten anlamıyor ya da LG satmak istiyor. Hele Neo Qled ile kıyaslaması falan facia.

C745 direct led + local dimming, 120 adet (12x10) veya 140 adet (14x10) karartma bölgesi var ve kıyaslandığı cihaz Sony X90L, direkt şampiyonlar ligi yani. Bazı noktalarda, özellikle ışık kontrolü konusunda C845'ten bile daha başarılı.

Kısa ve direkt sonuç odaklı olarak şunu söylemek isterim,
- En iyi görüntü OLED cihazlarda, zayıf tarafı parlaklık ve ekran yanığı riski. Dikkat ederseniz sorunsuz kullanırsınız.
- Led tv olarak en iyi görüntüyü Samsung Neo Qled yani QN90 ve QN85 serisinde alırsınız. Sony buradan çekildiği için onu hesaba katmıyorum. Daha sonra da TCL C745 gelir. Tabi bu benim kendi sıralamam, bir başkası farklı düşünebilir. Bir başkası Philips PML serisi diyebilir.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Herkese merhaba,

Bulduğum modeller ;

Bence LG'yi geçin, Samsung CU8500'ü de boşverin. Q60C'ye bütçe yetiyorsa olabilir. Olmuyorsa QA9700 size yeter. Yalnız Vestel televizyonlarda ışık sızması, bulutlanma gibi şeyler çok oluyor. Siyah renk ve karanlık sahne takıntınız varsa VA panelli başka bir model alın.

B Çevrimdışı

ByPauL

Yeni Üye
20 Kas 2023
11
40
Merhaba,

Öncelikle hayırlı günler dilerim.Uzun süredir araştırıyorum fakat bu konuda burada bilgisi olan arkadaşlar kadar bilgim yok açıkçası.Sizlerin bu konuda bilgisi ve tecrübesine güvenerek bilgi almak istiyorum.Bir Televizyon almak istiyorum 50 inç. 126 ekran araştırdığım kadarıyla karşıma Onvo tv çıkıyor yaklaşık olarak 8-9 bin arası uygun bir tv almak tercihim.Sizce Onvo yada başka bir marka hangi tv almalıyım android olarak bu konuda yardımcı olursanız çok sevinicem çünkü günlerdir araştırmaktan sıkıldım.Baktığım yerlerde bilinçli bilinçsiz saçma sapan yorumlar okuyorum vazgeçtiriyorlar.Son olarak burdaki arkadaşlarımızın konu hakkında bana yardımcı olabileceğini düşünerekten sizlerden bir bilgi alıp siparişi vermek istiyorum.

Şimdiden ilgilenen ve cevap verecek kişilere teşekkür ederim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhaba,

Öncelikle hayırlı günler dilerim.Uzun süredir araştırıyorum fakat bu konuda burada bilgisi olan arkadaşlar kadar bilgim yok açıkçası.Sizlerin bu konuda bilgisi ve tecrübesine güvenerek bilgi almak istiyorum.Bir Televizyon almak istiyorum 50 inç. 126 ekran araştırdığım kadarıyla karşıma Onvo tv çıkıyor yaklaşık olarak 8-9 bin arası uygun bir tv almak tercihim.Sizce Onvo yada başka bir marka hangi tv almalıyım android olarak bu konuda yardımcı olursanız çok sevinicem çünkü günlerdir araştırmaktan sıkıldım.Baktığım yerlerde bilinçli bilinçsiz saçma sapan yorumlar okuyorum vazgeçtiriyorlar.Son olarak burdaki arkadaşlarımızın konu hakkında bana yardımcı olabileceğini düşünerekten sizlerden bir bilgi alıp siparişi vermek istiyorum.

Şimdiden ilgilenen ve cevap verecek kişilere teşekkür ederim.
Mesajınızı olması gereken ana konuya aldım. Önceki mesajlara kısaca göz atarsanız özellikle işin teknik kısmı konusunda ciddi anlamda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mevcut bütçeniz ile alabileceğiniz ürünlerin birbirinden çok farkı olmayacaktır. İşletim sistemi ve smart özellikleri konusunda da TV içerisinde gelen donanımın uzun zaman yeterli olmayacağını dikkate alırsanız, harici bir medya oynatıcı ile kullanılacak, görüntü performansı sizin için en uygun marka model en doğru seçenek olur.

Birşeyi de unutmayın. 50" TV' ler VA paneldir. Bundan dolayı açılı izlemelerde sıkıntı, siyah performansında daha iyi görüntü alacaksınız.

B Çevrimdışı

ByPauL

Yeni Üye
20 Kas 2023
11
40
Mesajınızı olması gereken ana konuya aldım. Önceki mesajlara kısaca göz atarsanız özellikle işin teknik kısmı konusunda ciddi anlamda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mevcut bütçeniz ile alabileceğiniz ürünlerin birbirinden çok farkı olmayacaktır. İşletim sistemi ve smart özellikleri konusunda da TV içerisinde gelen donanımın uzun zaman yeterli olmayacağını dikkate alırsanız, harici bir medya oynatıcı ile kullanılacak, görüntü performansı sizin için en uygun marka model en doğru seçenek olur.

Birşeyi de unutmayın. 50" TV' ler VA paneldir. Bundan dolayı açılı izlemelerde sıkıntı, siyah performansında daha iyi görüntü alacaksınız.
Peki önerebileceğiniz bir tv varmıdır benim incelememi istediğiniz ? Bu bu tv ler olabilir diye adlandırabildiğiniz?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Peki önerebileceğiniz bir tv varmıdır benim incelememi istediğiniz ? Bu bu tv ler olabilir diye adlandırabildiğiniz?
Fiyatları sürekli güncel takip edemiyoruz. Şu anda açıkçası o rakamlarda hangi marka modeller var kesin bilgi veremiyoruz. Ancak 48" civarında IPS panel ihtimalli modeller ya da 55" seviyesinde IPS panelli modeller araştırılabilir. Vestel grubunda Regal, daewoo, hi level (hi level markasını atmaca grubu da üretiyor, onlar hariç) ürünlerine göz atarsanız seri numarasından panel kontrolü yapabiliriz.

Hatta en sağlıklısı TV' lerin teşhirde olduğu noktalarda birebir gözlem yapmanız. Oralardan marka model bilgisi toplayıp kendi zevkinize uygun olanları paylaşırsanız, teknik bilgileri açısından da bizler yardımcı olmaya çalışırız.

B Çevrimdışı

ByPauL

Yeni Üye
20 Kas 2023
11
40
Fiyatları sürekli güncel takip edemiyoruz. Şu anda açıkçası o rakamlarda hangi marka modeller var kesin bilgi veremiyoruz. Ancak 48" civarında IPS panel ihtimalli modeller ya da 55" seviyesinde IPS panelli modeller araştırılabilir. Vestel grubunda Regal, daewoo, hi level (hi level markasını atmaca grubu da üretiyor, onlar hariç) ürünlerine göz atarsanız seri numarasından panel kontrolü yapabiliriz.

Hatta en sağlıklısı TV' lerin teşhirde olduğu noktalarda birebir gözlem yapmanız. Oralardan marka model bilgisi toplayıp kendi zevkinize uygun olanları paylaşırsanız, teknik bilgileri açısından da bizler yardımcı olmaya çalışırız.

Regal 50R755UA11 50'' 126 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Android LED TV​

Sizce nasıl?

Geri
Üst Alt