U Çevrimdışı

umut14444

Yeni Üye
18 Kas 2023
5
41
O fiyatlarda panel özellikleri iyi bir tv yok, minimum 30K bütçe gerekir.

Vestel, Arçelik, Grundig gibi markalardan görüntüsü hoşunuza giden herhangi bir televizyonu alabilirsiniz. Bunların vereceği görüntü kalitesi, büyük markaların giriş seviyesi cihazları ile benzer olur. Bu ebatlardaki televizyonlar çoğunlukla IPS panel ile gelir.

Kesinlikle VA panel olsun derseniz, ONVO F950 serisine veya TCL marka televizyonlara bakabilirsiniz.
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim . Servisi iyi televizyon markası hangisi var? 100hz olsun diye 50” düşürsek boyutu örneğin Philips 50pus8808 sizce iyi mi? Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
447
34
Merhaba. Daha önce bir modelde karar kılmıştım ama almışken Android olsun istiyorum. O yüzden şuan 3 model belirledim. Fiyatları aşağı yukarı aynı. Ekran kalitesi, malzeme kalitesi ve kullanılabilirlik açısından hangisini önerirsiniz?

Fikri olan yokmu ustalarım?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Merhaba. Daha önce bir modelde karar kılmıştım ama almışken Android olsun istiyorum. O yüzden şuan 3 model belirledim. Fiyatları aşağı yukarı aynı. Ekran kalitesi, malzeme kalitesi ve kullanılabilirlik açısından hangisini önerirsiniz?

Birinci model

İkinci model

Üçüncü model
Fikri olan yokmu ustalarım?
Hocam yerli televizyonların kalitesi belli, kıyas yapacağımız tek şey kullanılan panel olur. Markası A veya B olmuş fark etmez, ekran kaliteleri benzer olur. Kaliteli görüntü istiyorsanız 25.000 - 30.000'den aşağı düzgün tv yok.

Toshiba 50UA3A63DT
- HKC marka VA ve Panda marka VA panel ile geliyor. Piyangodan hangisi bahtınıza çıkarsa, inşallah Panda gelmez.
- MB170 Ana Kart; 1,50 GB Ram, 8 GB Depolama
- Android işletim sistemi
- 60 Hz
- 10 bit renk (8+FRC) derinliği, 1,07 milyar renk sayısı
* Biraz eski bir model, 2020 olması lazım.

DAEWOO 55DE55UA11
- BOE marka IPS veya CSOT marka VA panel ile geliyor.
- 17MB185_G32 Ana Kart; 1,50 GB Ram, 8 GB Depolama
- 60 Hz

DAEWOO 50DA75UA11
- HKC marka VA (FSA) panel ile geliyor.
- 60 Hz
- 8 bit renk derinliği, 16,7 milyon renk sayısı

Bunları alacağıma ONVO 55F950 modeline de bir bakardım.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim . Servisi iyi televizyon markası hangisi var? 100hz olsun diye 50” düşürsek boyutu örneğin Philips 50pus8808 sizce iyi mi? Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim
Servisi iyi olsun isterseniz Philips bu konuda üzebilir, ülkemizde bu konuda kötü üne sahipler. Fakat bunu göz ardı ederseniz, PUS8808 sizi her konuda memnun bırakır.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
447
34
Hocam yerli televizyonların kalitesi belli, kıyas yapacağımız tek şey kullanılan panel olur. Markası A veya B olmuş fark etmez, ekran kaliteleri benzer olur. Kaliteli görüntü istiyorsanız 25.000 - 30.000'den aşağı düzgün tv yok.

Toshiba 50UA3A63DT
- HKC marka VA ve Panda marka VA panel ile geliyor. Piyangodan hangisi bahtınıza çıkarsa, inşallah Panda gelmez.
- MB170 Ana Kart; 1,50 GB Ram, 8 GB Depolama
- 60 Hz
* Biraz eski bir model, 2020 olması lazım.

DAEWOO 55DE55UA11
- BOE marka IPS veya CSOT marka VA panel ile geliyor.
- 60 Hz

DAEWOO 50DA75UA11
- HKC marka VA (FSA) panel ile geliyor.
- 60 Hz
- 8 bit renk derinliği, 16,7 milyon renk sayısı

Bunları alacağıma ONVO 55F950 modeline de bir bakardım.
Çok güzel açıklamışsiniz ustam. Benim tv ünitesinin boyutu yüzünden çok çeşitli televizyonlara bakamıyorum. Max. İki ayak arası mesafe 89 cm olmalı

Sizin önerdiğiniz televizyonun özellikleri nasıl peki? Yani bunlarda yazmışsınız ya şu anakart vs diye.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Çok güzel açıklamışsiniz ustam. Benim tv ünitesinin boyutu yüzünden çok çeşitli televizyonlara bakamıyorum. Max. İki ayak arası mesafe 89 cm olmalı

Sizin önerdiğiniz televizyonun özellikleri nasıl peki? Yani bunlarda yazmışsınız ya şu anakart vs diye.
Ayak mesafelerini bilemiyorum, aşağıdaki televizyonlar teknik açıdan biraz daha iyi gibi. Tabi siz mağazada canlı olarak görmeden almayın.

ONVO 50F950
- Innolux marka MVA panel
- 2,00 GB Ram, 8 GB Depolama
- Google TV işletim sistemi
- 60 Hz
- 12 Adet COF

ONVO 55F950
- CSOT marka MVA panel
- 2,00 GB Ram, 8 GB Depolama
- 60 Hz
- 12 Adet COF

Son düzenleme:
heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
447
34
Ayak mesafelerini bilemiyorum, aşağıdaki televizyonlar teknik açıdan biraz daha iyi gibi. Tabi siz mağazada canlı olarak görmeden almayın.

ONVO 50F950
- Innolux marka MVA panel
- 17MB185_G31 Ana Kart; 2,00 GB Ram, 8 GB Depolama
- 60 Hz
- 12 Adet COF

ONVO 55F950
- CSOT marka MVA panel
- 17MB185_G31 Ana Kart; 2,00 GB Ram, 8 GB Depolama
- 60 Hz
- 12 Adet COF
Çok teşekkür ederim hocam. Baya yardımcı oldunuz :) yarın inceler ona göre karar veririm kısmetse.

S Çevrimdışı

serhad16

Yeni Üye
3 Kas 2023
8
52
Beklentiniz yüksek değil, 4K içerik de tüketilmeyecek. Bu nedenle pahalı bir tv almanıza gerek olmadığını düşünüyorum. Alın ucuz yollu bir şey gitsin derim.
Örnek veriyorum, illa bunu alın demiyorum sadece örnek veriyorum;
- ONVO 55F950
- Vestel 55QA9700

Yok ben illa marka bir şey almak istiyorum, daha fazla bütçe ayıracağım derseniz;
- TCL 55C745
- Philips 55PUS8808, 55PUS8508
- Samsung 55Q60C, 55Q70C, oda aydınlık değilse 55BU8000
Cevabınız için teşekkürler.
Belirttiğiniz Onvo 55F950 ve Vestel 55QA9700 özellikle maç gibi hareketli yayınlarda bana kaliteli/kesintisiz bir görüntü sağlar mı?
Ayrıca bu markalarla ilgili yorumlarda genellikle kanal geçişlerinde yavaşlık ve arayüzde takılma gibi şikayetler okuyorum.
Bu iki konuda (hareketli sahneler ve kanal geçiş/arayüz hızı) belirttiğiniz TCL veya Philips modelleri Onvo ve Vestele göre belirgin bir fark yaratır mı?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Cevabınız için teşekkürler.
Belirttiğiniz Onvo 55F950 ve Vestel 55QA9700 özellikle maç gibi hareketli yayınlarda bana kaliteli/kesintisiz bir görüntü sağlar mı?
Ayrıca bu markalarla ilgili yorumlarda genellikle kanal geçişlerinde yavaşlık ve arayüzde takılma gibi şikayetler okuyorum.
Bu iki konuda (hareketli sahneler ve kanal geçiş/arayüz hızı) belirttiğiniz TCL veya Philips modelleri Onvo ve Vestele göre belirgin bir fark yaratır mı?
Hareketli yayınlardaki netlik konusunda garanti veremem fakat tepkime süresi 6ms olarak görünüyor. Samsung CU8000'in 9,5 ms'lik değerinden daha iyi.

Kanal geçiş hızı bendeki 1.300 USD'lik SONY televizyonda bile çok iyi değil, bu kadar söyleyeyim. Kanal geçiş hızlarına takılmayın, en pahalı televizyonu bile alsanız memnun kalmazsınız.

Ara yüz hızı için şunu söyleyebilirim, markaların ucuz televizyonları ile arasında öyle çok farklar olmaz. İlk zamanlar hızlı çalışacaktır, zamanla yavaşlar. Philips'lerin donanımı güçlü olur, normalde Philips ile sorun yaşamamanız gerekir. TCL tarafında düşük modeller 2 GB Ram, iyi modellerde 3 GB ram vardı galiba.

S Çevrimdışı

serhad16

Yeni Üye
3 Kas 2023
8
52
Hareketli yayınlardaki netlik konusunda garanti veremem fakat tepkime süresi 6ms olarak görünüyor. Samsung CU8000'in 9,5 ms'lik değerinden daha iyi.

Kanal geçiş hızı bendeki 1.300 USD'lik SONY televizyonda bile çok iyi değil, bu kadar söyleyeyim. Kanal geçiş hızlarına takılmayın, en pahalı televizyonu bile alsanız memnun kalmazsınız.

Ara yüz hızı için şunu söyleyebilirim, markaların ucuz televizyonları ile arasında öyle çok farklar olmaz. İlk zamanlar hızlı çalışacaktır, zamanla yavaşlar. Philips'lerin donanımı güçlü olur, normalde Philips ile sorun yaşamamanız gerekir. TCL tarafında düşük modeller 2 GB Ram, iyi modellerde 3 GB ram vardı galiba.

Philips 55Pus8508 ve 55Pus8808 modellerinin panel tiplerini söyleyebilir misiniz?
2022 yılı modellerinde 55pus8807 IPS, 58Pus8507 VA olarak, ayrıca her iki seri de "Direct Led" ve "no local dimming" olarak belirtilmiş ancak 2023 modellerini bulamadım.
2023 modellerinde de aynı şekilde mi devam ediyor.
Bir de Philips'lerdeki "Micro Dimming Pro" local dimming'ten farklı bir şey mi?

Ekran-goruntusu-2023-11-19-013253.png

B Çevrimdışı

Bittimoruk

Yeni Üye
19 Kas 2023
1
27
Merhaba,

65inç ile 75inç arası 4K çözünürlüğü olan 60Hz yada 120Hz olan TV almak istiyorum. Ailecek Netflix vb sinema geceleri yapabileceğimiz ve bunun yanı sıra normal TV izleyip, çocuklarla PS oynayabileceğim bir şey olsun istiyorum. Kullanım araüyüzü açısından kolaylık için Webos tercihim. Beğendiğimiz TV var yalnız sizler kadar teknik detayını bilemediğimiz için araştırma sonuçlarımda sizlere ulaştım. Bütçeden daha çok 1 kere alayım ve iyisini alayım, uzun yıllar boyunca (10-15 sene) kullanayım düşüncesindeyim. Teknik detay olarak kusursuz gördüğünüz bir kaç model varsa önerdikleriniz arasından almak isterim.
Tercihen 65inç 4K 60Hz, 75inç 4K 60Hz, 65inç 4K 120Hz şeklinde birer adet TV Webos önerebilirseniz sevinirim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhaba,

65inç ile 75inç arası 4K çözünürlüğü olan 60Hz yada 120Hz olan TV almak istiyorum. Ailecek Netflix vb sinema geceleri yapabileceğimiz ve bunun yanı sıra normal TV izleyip, çocuklarla PS oynayabileceğim bir şey olsun istiyorum. Kullanım araüyüzü açısından kolaylık için Webos tercihim. Beğendiğimiz TV var yalnız sizler kadar teknik detayını bilemediğimiz için araştırma sonuçlarımda sizlere ulaştım. Bütçeden daha çok 1 kere alayım ve iyisini alayım, uzun yıllar boyunca (10-15 sene) kullanayım düşüncesindeyim. Teknik detay olarak kusursuz gördüğünüz bir kaç model varsa önerdikleriniz arasından almak isterim.
Tercihen 65inç 4K 60Hz, 75inç 4K 60Hz, 65inç 4K 120Hz şeklinde birer adet TV Webos önerebilirseniz sevinirim.
Merhaba;

Öncelikle paylaşılan bilgilere ilişkin birkaç teknik detay paylaşmak isterim;

WebOS işletim sistemi LG firmasının kendi sistemleri için geliştirdiği ancak farklı firmalara lisans satışı ile kullandırdığı bir işletim sistemidir. En kısa yoldan açıklamak gerekirse gerçekten WebOS kullanmak istiyorsanız tek seçenek mevcut. LG.

TV boyutlarını değerlendirirken izleme mesafenizi bilmemiz daha sağlıklı tavsiye vermemiz için etkendir. Çünkü 75 inch bir TV ile 2-3 m uzaklıkta pikselleri sayarken, 50 inch bir TV ile 4-5 m uzaklıkta (Belki biraz abartılı olacak ama) cep telefonundan izleme deneyimine yaklaşabilirsiniz.

Bütçe ve ömür konusunda da özellikle şunu belirtmek isterim. Led teknolojisi ne kadar mükemmel olsa da en yüksek maliyete aldığınız TV (ki bu maliyet 100000 TL ve üzerini de içerebilir.) 15 yıl hiç problemsiz kullanma garantisi veremez. Özellikle aydınlatma teknolojileri nedeniyle Direct ve Edge led ürünlerde 5-8 yıl sonra led bar arızaları meydana gelir ve bu süreç panelde sorun olmasa bile TV' ye mutlaka müdahale gerektirir. Hele ki sökerken bir de panel kırılırsa. 😱

Ayrıca online içerik ve kaliteli offline içerik tüketecekseniz bizlerin genel düsturu olan panel tipi, kalitesi, görüntü işleme teknolojisi daha önemlidir. Çünkü TV' lerin smart özelliği hala yeterli donanımlara sahip değil ve dışarıdan medya oynatıcı bağlayarak tüketeceğiniz içeriği size uzun süreler vadedemiyor.

Dolayısıyla bütçe, izleme uzaklığı, izleme açısı gibi bilgileri paylaşabilirseniz daha net tavsiyelerde bulunabiliriz.

Önemli dipnot; teknik detay olarak kusursuz (kendi adıma konuşuyorum.) herhangi bir model bulunmuyor. Çünkü herşeyi dört dörtlük diyebileceğimiz bir cihazın (Mesela OLED üst seriler) burning problemi malzeme yapısından dolayı çözülebilmiş değil.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
hilips 55Pus8508 ve 55Pus8808 modellerinin panel tiplerini söyleyebilir misiniz?
PUS8508 / IPS - 43'' ve 50'' VA, 55'', 65'' IPS
PUS8808 / IPS - 43'', 50'' ve 85'' VA, 55'', 65'', 75'' IPS

100% emin değilim ancak 8508 vs 8808 IPS panel.

2022 yılı modellerinde 55pus8807 IPS, 58Pus8507 VA olarak, ayrıca her iki seri de "Direct Led" ve "no local dimming" olarak belirtilmiş ancak 2023 modellerini bulamadım.
2023 yılı için tablo hazırlamadık ancak bahsettiğimiz modeller de direct led ve local dimming mevcut değil.

Bir de Philips'lerdeki "Micro Dimming Pro" local dimming'ten farklı bir şey mi?
Evet, local dimmingten farklı ancak ona benzetilmeye çalışılan bir şey.

Local Dimming yani yerel karartma olan televizyonlarda fiziksel olarak karartma bölgeleri mevcut. Kararması istenen bölgelerdeki pikseller yazılım kullanılarak fiziksel olarak kapatılabiliyor. Bahsettiğimiz modellerde ise fiziksel valf yok ve arka aydınlatma fiziksel olarak kapatılmıyor. Bu işi sadece yazılım ile yapmaya çalışıyorlar. Biraz da insanları yanıltmak için yapıldığını düşünüyorum.

Geri
Üst Alt