Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Aslında internet yönünden ve renk yönünden çekiniyorum kablolu bağlantı yapacağım ama bi sıkıntı çıkmaz umarım teşekkürler tavsiyeleriniz için tlc almak daha mantıklı galiba
Biz sadece teknik bilgi ve tavsiye veriyoruz, son karar sizin. LG cihazlara gönlünüz kayıyorsa LG tercih edin.

- UP77 markanın giriş seviyesi televizyonu, 60 hz IPS panel, direct led. Tam emin değilim ama 8 bit panel görünüyor.

- Diğer yandan Nano766 da giriş seviyesi bir model, 60 hz IPS panel, direct led. Her 2 model de IPS olduğu için kontrast çok zayıf, (783:1 görünüyor). Parlaklık olarak da 300 nit civarına çıkabiliyorlar. Bu modellerde HDMI 2.1, VRR, Freesync yok diye biliyorum.

- TCL C745 ise FALD panel yani led tv pazarında Oled'e en yakın siyah kalitesini veren teknoloji. 120 hz, 140 bölgeden yerel karartması mevcut. HDR'de anlık olarak yaklaşık 1.000 nit'e kadar, sürekli olarak da 550 nit civarı parlaklık verebiliyor. Yerel karartma kapalı iken kontrast 5-6000:1 civarı. HDMI 2.1, VRR, Freesync mevcut. Çözünürlüğü düşürerek 240 hz'ye çıkabiliyor.

C Çevrimdışı

capoero 

Yeni Üye
5 May 2020
10
46
Arkadaşlar bende 65 inç olarak öncelik panel ve görüntü kalitesi olarak tercih edilebilecek fiyat olarak en uygun tv yi soruyorum.İnternet özelliklerini boxla çözmeyi düşünüyorum.Görüntüsü kaliteli olan bi panel önerisi olan olurmu? Bütçe için benden tavsiye isteyen yakınım 20k bütçem var çok geçemem dedi.Bu civarda ne alınabilir.Olmadı 55” bakıcaz orda da tavsiyeniz ne olurdu

H Çevrimdışı

hknsngl44

Aktif Üye
16 Ağu 2016
60
Selamün aleyküm. Arkadaşlar birkaç konuda istişarem olacak sizinle. Fikrinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

İlk olarak; 2019 Temmuz faturalı, 2.el, sorunsuz Sony 55xf9005 tv'yi 14 bin ₺'ye buldum. 2018 model bir tv için bu rakamı vermek mantıklı mı? Tv'yi çok aktif kullanan ve fazla beklentisi olan birisi değiliz. Dolayısıyla fazla para bağlamak da istemiyoruz tv'ye. Sıfır alayım desem bu rakamlara zaten iyi bir tv yok. 20 bin rakamlarına çıksak, yine de Sony kadar memnun eder mi, siz daha iyi bilirsiniz...
Alınır mı sizce Sony?

Diğer bir konu, babamlara yakın zamanda Samsung 55S95B Oled tv almıştık. DeLonghi otomatik kahve makinesi hediyesi vardı yanında. Makineyi kullanmayıp satarsak tv avantajlı hale gelir düşüncesiyle, bütçeyi zorlayarak o tv'yi aldık. Evdeki hesap şaştı.
Makineye el koydu valide :) Dolayısıyla tv'nin fiyat avantajı kalmadı bizim açımızdan. Henüz daha 5 aylık tv.
Acaba bu tv'yi elden çıkarıp yukarıda bahsettiğim Sony tv'yi onlara alsak, cebimizde paramız kalsa, doğru bir hareket olur mu? Tv'yi akşamları haber, dizi, yarışma vb amaçlarla kullanıyorlar. Yani normal aile tipi kullanıcılar.

Son olarak, amcamda Sony 55xf9005 model tv vardı ve yaklaşık 6 ay önce ekranı kırıldı. Yetkili servis o vakit 19 bin ₺ fiyat isteyince, Samsung 55S95B Oled tv alıp kullanmaya başladı. Babamdan yaklaşık 1 ay kadar önce aldı.
Babam ondaki Sony'yi tamir ettirip kullanmak istedi ama servis 19 bin fatura çıkarınca, o da Samsung Oled'e yöneldi ve onu aldı. 2 gündür İstanbul'daki birkaç özel servise Sony panel fiyatını tekrar sordum. Birisi kargo ve montaj dahil 13 bin ₺ fiyat verdi. Orijinal panel ve 9 ay garantisi varmış.

Amcamdan tv'yi alırsak herhangi bir ücret istemeyecek. Bunu dikkate aldığımızda, sizce bu tv'yi tamir ettirip kullanmak doğru bir tercih olur mu?

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Selamün aleyküm. Arkadaşlar birkaç konuda istişarem olacak sizinle. Fikrinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

İlk olarak; 2019 Temmuz faturalı, 2.el, sorunsuz Sony 55xf9005 tv'yi 14 bin ₺'ye buldum. 2018 model bir tv için bu rakamı vermek mantıklı mı? Tv'yi çok aktif kullanan ve fazla beklentisi olan birisi değiliz. Dolayısıyla fazla para bağlamak da istemiyoruz tv'ye. Sıfır alayım desem bu rakamlara zaten iyi bir tv yok. 20 bin rakamlarına çıksak, yine de Sony kadar memnun eder mi, siz daha iyi bilirsiniz...
Alınır mı sizce Sony?

Diğer bir konu, babamlara yakın zamanda Samsung 55S95B Oled tv almıştık. DeLonghi otomatik kahve makinesi hediyesi vardı yanında. Makineyi kullanmayıp satarsak tv avantajlı hale gelir düşüncesiyle, bütçeyi zorlayarak o tv'yi aldık. Evdeki hesap şaştı.
Makineye el koydu valide :) Dolayısıyla tv'nin fiyat avantajı kalmadı bizim açımızdan. Henüz daha 5 aylık tv.
Acaba bu tv'yi elden çıkarıp yukarıda bahsettiğim Sony tv'yi onlara alsak, cebimizde paramız kalsa, doğru bir hareket olur mu? Tv'yi akşamları haber, dizi, yarışma vb amaçlarla kullanıyorlar. Yani normal aile tipi kullanıcılar.

Son olarak, amcamda Sony 55xf9005 model tv vardı ve yaklaşık 6 ay önce ekranı kırıldı. Yetkili servis o vakit 19 bin ₺ fiyat isteyince, Samsung 55S95B Oled tv alıp kullanmaya başladı. Babamdan yaklaşık 1 ay kadar önce aldı.
Babam ondaki Sony'yi tamir ettirip kullanmak istedi ama servis 19 bin fatura çıkarınca, o da Samsung Oled'e yöneldi ve onu aldı. 2 gündür İstanbul'daki birkaç özel servise Sony panel fiyatını tekrar sordum. Birisi kargo ve montaj dahil 13 bin ₺ fiyat verdi. Orijinal panel ve 9 ay garantisi varmış.

Amcamdan tv'yi alırsak herhangi bir ücret istemeyecek. Bunu dikkate aldığımızda, sizce bu tv'yi tamir ettirip kullanmak doğru bir tercih olur mu?
Yazdıklarına bakınca Sony 9 serisi, oled Samsung. Baban ve amcan TV den anlıyor. Ailece ilgilisiniz. Doğru kararı birlikte alırsınız.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40

Alınır mı sizce Sony?

Normal kullanım için S95B biraz lüks kaçmış, tarlaya gitmek için Passat almak gibi olmuş 🙂

XF900 güzel bir tv, 20.000'e alacağınız tv Sony kadar tatmin etmez. XF900'ün güncel modelleri 30.000'in üzerinde. Tamir ettirip kullanmak bana mantıklı geldi. Belki tamirat maliyeti için biraz daha pazarlık etmeli veya araştırmalısınız.

I Çevrimdışı

irfancicek

Yeni Üye
16 Eyl 2023
1
40
Onlarca video izlemis ve saatlerce forumda gezinmis birisi olarak, Adem Helvaci nin tam olarak bu forumda yazdigi cumleyi yazmak istiyorum.
Televizyon alacaksaniz cehalet mutluluktur.
Zira okudukca ve izledikce modeller degisiyor karar veremiyorsunuz :)

K Çevrimdışı

Kenobi

Yeni Üye
3 Eki 2022
23
34
Yazdıklarına bakınca Sony 9 serisi, oled Samsung. Baban ve amcan TV den anlıyor. Ailece ilgilisiniz. Doğru kararı birlikte alırsınız.
Merhaba x89j tv var bende 120hz de görüntü bulanık olduğu için değişmeyi düşünüyorum oled ler çok uçtuğu için en son gözüme 55c745 çarptı 24 bin e çok iyi geldi fiyat kağıt üzerinde çok iyi görünüyor ama tcl Türkiye de pek güvenilir olmadığı için emin olamadım. Sizce bu tv ye geçmeye değer mi çok fark yaratır mı görüntü de kalite olarak sıkıntı yaşatır mı? Çünkü upscale olayı sıkıntılı deniyordu reddit de tcl ler genelde panel sıkıntıları ile ünlü olduğu için kararsız kaldım. Birde tv de usb 3.0 olmaması saçma geldi 4k film falan izlerken sorun yaratır mı bilmiyorum.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Merhaba x89j tv var bende 120hz de görüntü bulanık olduğu için değişmeyi düşünüyorum oled ler çok uçtuğu için en son gözüme 55c745 çarptı 24 bin e çok iyi geldi fiyat kağıt üzerinde çok iyi görünüyor ama tcl Türkiye de pek güvenilir olmadığı için emin olamadım. Sizce bu tv ye geçmeye değer mi çok fark yaratır mı görüntü de kalite olarak sıkıntı yaşatır mı? Çünkü upscale olayı sıkıntılı deniyordu reddit de tcl ler genelde panel sıkıntıları ile ünlü olduğu için kararsız kaldım. Birde tv de usb 3.0 olmaması saçma geldi 4k film falan izlerken sorun yaratır mı bilmiyorum.
120 Hz de görüntü bulanık dediniz. Bunu biraz açar mısınız

K Çevrimdışı

Kenobi

Yeni Üye
3 Eki 2022
23
34
120 Hz de görüntü bulanık dediniz. Bunu biraz açar mısınız
Tv 120hz moduna geçince native 4k çözünürlük veremiyor o yüzden görüntü sanki 1080p miş gibi oluyor. Yoksa genel olarak tv den memnunum genel açıdan tcl geçmek görüntü de çok fark yaratır mı bilmiyorum.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Tv 120hz moduna geçince native 4k çözünürlük veremiyor o yüzden görüntü sanki 1080p miş gibi oluyor. Yoksa genel olarak tv den memnunum genel açıdan tcl geçmek görüntü de çok fark yaratır mı bilmiyorum.
Evet. 4k 120 Hz de TV niz 1080 geçer. Bu kullandığı mediatek işlemciden kaynaklanıyor. 2.1 port 1190 MHz çalışması lazım ama sizin model 600 MHz çalışma hızı olduğumdan 120 Hz link yayında dikey çözünürlüğü yarıya düşürür. Bu da 4k 120 Hz de bulanıklık yaratır. Tek çaren izleme mesafeni biraz geriye almak olur

Geri
Üst Alt