S Çevrimdışı

seydi32

Yeni Üye
31 Ağu 2023
16
37
Merhaba arkadaşlar 21bin liralık bütçem için 65QA9700 model televizyon u beğendim. Ama 5 metre izleme mesafesi için aynı fiyat 70UA9630 televizyonu mu alsam diye düşünüyorum. Aralarındaki fark q LED olmasimi. Öyle ise çok fark yaratır mı. Ayrıca 70UA9630 model TV nasıl iyi midir. Şimdiden teşekkürler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
TEKNOwest TEKNOwest panel farkına bağlı.
Aydınlatma sistemi nasıl onu bilmiyorum.
İkisini de görüp deneme imkanınız varsa, gidin izleyin.
Tabi 4K video ile.
Bir de ikisinde de aynı görüntü ayarlarını yapın.
Mağazalar istedikleri ürünü satabilmek için ayarları kısma hilesine giderler.
Satmak istediği modelde ayarı coşturur, diğerinde ise kötü görünmesi için elinden geleni yapar.

Benim tahminim QLED daha iyidir ama izleyip almanız bu denli panel boyutlarında bence çok önemli.
Ayrıca panel yan açılardan da izlenecekse, onu da kontrol edin.
Televizyona yandan bakmanız yeterli olacaktır.
Renkler soluyorsa, görüntü belirsizleşiyorsa VA veya TN paneldir.
Yüksek ihtimal VA panel çıkar, çünkü TN panel Vestel'de nadir kullanıldı.

Her açıdan, yani yan açılardan da rahatça izlemek istiyorsanız IPS panel bakmalısınız.

QLED olan karma panel, VA ve IPS mevcut.
Diğeri ise sadece VA.
Diğer sitelerde öyle gördüm, onların yalancısıyım.

Gidip görüp deneyimlenizden yanayım.
Benim tavsiyem Philips 50PUS8807 olur.

Bence daha iyi seri, daha düşük boyutlu panel alın.
Ben olsam öyle yaparım.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhaba arkadaşlar 21bin liralık bütçem için 65QA9700 model televizyon u beğendim. Ama 5 metre izleme mesafesi için aynı fiyat 70UA9630 televizyonu mu alsam diye düşünüyorum. Aralarındaki fark q LED olmasimi. Öyle ise çok fark yaratır mı. Ayrıca 70UA9630 model TV nasıl iyi midir. Şimdiden teşekkürler.
Qled Normal Led teknolojisi ile üretilen TV' lerde difüzör katmanına Qdef adı verilen bir katmanın eklenmesinden ibarettir. Yani UA ile QA arasındaki fark neredeyse sadece bu katmandır diyebiliriz. Ancak qdef katmanı renk ayrışması ve daha canlı renk görünümü sağladığı için elbette bir fark yaratır. İzleme mesafenizi göz önüne aldığımızda boyutun sizin için bir nebze daha önemli olduğunu düşünebiliriz. Tabii burada da şöyle bir kafa karışıklığı ortaya çıkar. Panel ne kadar büyürse, ışık sızması, ghosting benzeri etkiler üst seviye (FALD - Full Array Local Dimming - Tam Alan Bölge Aydınlatması) olmayan panellerde daha belirgin hale gelir.

Umut Barış Umut Barış' ın söylediği gibi asıl nokta ürünleri canlı olarak görmenizdir. Daha sonra etiket bilgilerini paylaşabildiğiniz taktirde ekstra teknik detaylarını sizinle paylaşarak karar vermenize yardımcı olabiliriz.

S Çevrimdışı

seydi32

Yeni Üye
31 Ağu 2023
16
37
Qled Normal Led teknolojisi ile üretilen TV' lerde difüzör katmanına Qdef adı verilen bir katmanın eklenmesinden ibarettir. Yani UA ile QA arasındaki fark neredeyse sadece bu katmandır diyebiliriz. Ancak qdef katmanı renk ayrışması ve daha canlı renk görünümü sağladığı için elbette bir fark yaratır. İzleme mesafenizi göz önüne aldığımızda boyutun sizin için bir nebze daha önemli olduğunu düşünebiliriz. Tabii burada da şöyle bir kafa karışıklığı ortaya çıkar. Panel ne kadar büyürse, ışık sızması, ghosting benzeri etkiler üst seviye (FALD - Full Array Local Dimming - Tam Alan Bölge Aydınlatması) olmayan panellerde daha belirgin hale gelir.

Umut Barış Umut Barış' ın söylediği gibi asıl nokta ürünleri canlı olarak görmenizdir. Daha sonra etiket bilgilerini paylaşabildiğiniz taktirde ekstra teknik detaylarını sizinle paylaşarak karar vermenize yardımcı olabiliriz.
Çok teşekkür ederim ilginiz için dün inceleme fırsatım oldum. Q serisi TV daha dönük mat gözüküyordu narmal ya ise parlaktı. Bende öyle olmasına şaşırdım ama renk ayarlarından olabileceğini düşündüm. Dediğiniz gibi 70UA9630 un panelini araştırayım uygun olursa 70inc lik TV almak mantıklı gibi geliyor. Formun massallahi var gece yazdım hemen cevap gelmiş

P Çevrimdışı

Pascall35 

Aktif Üye
3 Haz 2020
163
43
Merhaba,ben kendı evımde 6m mesafeden Vestel 70u9600 model tv kullanıyorum hıcbır sorun yasamadım 5 metreden de sorun yasayacagınızı dusunmuyorum 65 ınch yerıne 70 ınch almanız bence daha ıyı olur fakat bahsettınız ıkı model arasındakı teknık farkları bılmıyorum 65ınch olan panel olarak daha ıyı olabılır karar sızın .

S Çevrimdışı

seydi32

Yeni Üye
31 Ağu 2023
16
37
Merhaba,ben kendı evımde 6m mesafeden Vestel 70u9600 model tv kullanıyorum hıcbır sorun yasamadım 5 metreden de sorun yasayacagınızı dusunmuyorum 65 ınch yerıne 70 ınch almanız bence daha ıyı olur fakat bahsettınız ıkı model arasındakı teknık farkları bılmıyorum 65ınch olan panel olarak daha ıyı olabılır karar sızın .
Teşekkür ederim ilginiz için. Tv'de. Maç izliyor musunuz hareketlerde sorun oluyormu. Yazdigim 70ua9630 modeli sizin TV ile menzer sanirim

P Çevrimdışı

Pascall35 

Aktif Üye
3 Haz 2020
163
43
Teşekkür ederim ilginiz için. Tv'de. Maç izliyor musunuz hareketlerde sorun oluyormu. Yazdigim 70ua9630 modeli sizin TV ile menzer sanirim
mac ızlıyorum benı rahatsız eden bır durum olmadı ,sunuda belırtmek ısterım ben standart bır kullanıcıyım tv nın panel ozellıklerı teknık verılerı benı pek ılgılendırmıyor buyuk ekran olsun amacıyla aldım ,teknık olarak bu ıslere hakım arkadaslar benım tv ye baksa belkıde bırsuru falso gorecekler ımkanınız var ıse canlı ızleyıp karar verın. behsettıgın modele baktım bendekı tv nın androıd olanı gıbı duruyor bendekı androıd degıl standrt vestel smart .

K Çevrimdışı

Kenpachi84

Yeni Üye
11 Ağu 2023
1
39
Arkadaşlar kullandığım LG 50PB690V plazma televizyon arızalandı. Yeni bir televizyon bakıyorum ama bir karar da veremedim.

Odanın ve televizyon dolabının durumu itibariyle en fazla 55 inç alabiliyorum.
Televizyonun karşısında pencere var.
Genelde normal tv kanalları izlemek için kullanılacak (gündüz ve akşam) arada bir de geceleri ben usb'den film falan izlerim.
PS veya Xbox bağlamak gibi bir planım yok yani oyun oynanmayacak.
Bütçe azami 30-35k arası

Bu durumda sizce en uygun televizyon nedir?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Arkadaşlar kullandığım LG 50PB690V plazma televizyon arızalandı. Yeni bir televizyon bakıyorum ama bir karar da veremedim.

Odanın ve televizyon dolabının durumu itibariyle en fazla 55 inç alabiliyorum.
Televizyonun karşısında pencere var.
Genelde normal tv kanalları izlemek için kullanılacak (gündüz ve akşam) arada bir de geceleri ben usb'den film falan izlerim.
PS veya Xbox bağlamak gibi bir planım yok yani oyun oynanmayacak.
Bütçe azami 30-35k arası

Bu durumda sizce en uygun televizyon nedir?
Açıkçası gereksinimlerinize göre çok üst seviyelerde bir ürün teminine ihtiyacınız yok gibi görünüyor. Ancak hazır bütçem uygun, iki gün sonra PS5 olur takarım, FALD panel olsun derseniz TCL C745 serisi düşünülebilir. Onun dışında görsel olarak birebir incelediğiniz ve "Şunlar olabilir" dediğiniz modelleri paylaşın, teknik özellikleri açısından kıyaslamanıza yardımcı olalım.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Çok teşekkür ederim ilginiz için dün inceleme fırsatım oldum. Q serisi TV daha dönük mat gözüküyordu narmal ya ise parlaktı. Bende öyle olmasına şaşırdım ama renk ayarlarından olabileceğini düşündüm. Dediğiniz gibi 70UA9630 un panelini araştırayım uygun olursa 70inc lik TV almak mantıklı gibi geliyor. Formun massallahi var gece yazdım hemen cevap gelmiş
65QA9700 karma panel ile üretiliyor, 3 farklı üretici ile çalışılıyor;
- BOE marka ADS (Bir çeşit IPS)
- LG marka IPS
- HKC marka VA

Yani QA9700 alırsanız ya IPS ya da VA panel gelecek.

70UA9630 ise tekil panel diye biliyorum, CHOT marka VA panele sahip. Yani 9630 alırsanız kesinlikle VA panel gelecek. QA9700 alırsanız IPS de gelebilir VA da.

Vestel markası bir Sony veya Samsung olmadığı için, hangi modeli alırsanız alın öyle aman aman görüntü farkı yaşamazsınız. Sadece panel farklarından dolayı bir miktar değişiklik olur.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
65QA9700 karma panel ile üretiliyor, 3 farklı üretici ile çalışılıyor;
- BOE marka ADS (Bir çeşit IPS)
- LG marka IPS
- HKC marka VA

Yani QA9700 alırsanız ya IPS ya da VA panel gelecek.

70UA9630 ise tekil panel diye biliyorum, CHOT marka VA panele sahip. Yani 9630 alırsanız kesinlikle VA panel gelecek. QA9700 alırsanız IPS de gelebilir VA da.

Vestel markası bir Sony veya Samsung olmadığı için, hangi modeli alırsanız alın öyle aman aman görüntü farkı yaşamazsınız. Sadece panel farklarından dolayı bir miktar değişiklik olur.
Üstadım, çok küçük bir "Şimdilik" takısı eklemek isterim. Malum üretici Vestel olunca kesin budur diyemiyoruz. ☺️

S seydi32 Eğer ürün tercihiniz bu modellerden biri olursa satın alma noktanızla görüşüp size gönderecekleri kesin olan ürünün barkodunu aşağıdaki konuda paylaşabilirseniz panel bilgisi konusunda bilgi aktarabiliriz;

cixsani Çevrimdışı

cixsani 

Yeni Üye
7 Tem 2023
30
26
Merhaba arkdaşlar maximum 15.000 ile 18.000 arası Televizyon arıyorum minium 49inc. Teşekkür ederim

Geri
Üst Alt