albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Emin bey selamlar,mail attım ayrıca kontol et+

-LGE 2x serisi bir önceki model ve ucuz bulursan alabilirsin
2023 olarak ise G/C3x serisi OK dir ama pahalı,net den arada düşüyor
bir yerlere buraları takip et

-bahsettiğin 42lik flex panel daha çok Gamerlar için hazırlanmıştır
henüz bu paneli kurmadım ve denemedim

not;ancak flex olması sebebiyle bende bir soru işareti var!
teknik olarak standard curved ile bunu karıştırma!

Gaming için tüm yapısı OK dir

-Oled lerin tüm serilerinde Act.HDR/DV/DA/ThinQ-AI v.s hepsi vardır
WEBOs çok iyi hatta bana gmre kesinlikle en iyisi ama sadece Oled serilerinde!
chip æ9 ve bu çok çok başarılı+stabil! en büyük artısı işte bu zaten!

-"5yıl Garanti" konusu tam doğru değil(metni oku takılırsan bana alo dersin)
tavsiyem paneli aldıktan sonra extra "Sigorta" yaptırman dır! ama çakal mağazaların
sattığı şekilde olan yok uzatılmış yok bilmem ne yapılmış denilen küllüm hileli
klozlara sahip maddeler içeren sigortalar değildir ve Sigorta için sana bahsettiğim
kişiyi ara,çalıştığı şirket tam bunlar içindir ama bazı klozları biraz farklı
ve yine bana alo dersin oradan ve o kişiye bir sorum olacak OK derse eyvallah
demiyorlarsa o zaman sana başka birisini yönlendiririm!

-LGD Oled panel üreticisi olduğu için çoğu konuda müşterisini hiç üzmüyor
bariz kullanıcı hatalarını bile arada kabul ediyor,tamir&değişim bunlarda sorun
değildir diğerleri hepsi çok ciddi sorunludur(Samsung/TPV ve Sony bunlardan uzak durun
OLED konularında!)

-Panasonic konusu için Hüsrev beyle görüş yardımcı olur sana,eski Pio cular
ayrılmaz parçası yaw bu işlerin! kendini tanıtmaya da gerek yoktur,Pio&Pany
dedinmi iş bitiyor bugün bile!

-Orhanı sordun ama çok uzun zamandır beni aramadı görüşmedik yıllardır ama başka
sektöre geçtiğini duydum

-Hocam 14ms B&B değeri dir! daha altı bir değer görürsen bu G&G değeri dir
4/5/6ms filan gibi bir gecikme olmaz küllüm yalandır yaw bu değerler,kim neyi ölçüyor
nasıl ölçüyor(bunları da biliyorum ama küllüm yanlış metod)

Ancak bazı IPS tip "Monitörler" olursa(örneğin Gaming serileri)ki bunlar da max ebat
31/32 geçmeyecektir 4/5/6ms lag anca bunlar da olur!
VA da hayat da böyle düşük değerler teknik olarak zaten olamaz! sallama bilgiler VA da
çok fazla olmaya başladı yaw! alakası yok böyle değerlerin hele de VA da olması
yaw bunların "Monitörleri" bile bu konuda ciddi sıkıntılı dır!!! adam VA "TV" den bahsediyor yaw
6ms imiş,ama gerçeği normal de 4k da bile min.30/35ms olur!!! o da Game mode da sadece!
Film ve diğer modlar da 80/120ms dir!
teknik olarak çöz arttıkça LAG biraz düşer 2k ile 4 k arasında

ayrıca günümüz panelleri HIZ olarak eskilerin gerisine düştüler! ana sebeb sistemin üzerindeki
yük aşırı arttı,ikinci olarak piyasada o şekilde üretilmiş paneller artık yoktur
biraz AUO da var başka da kesinlikle yoktur,eski Sharp hatta CMO veya Samsung PVA v.s gibi
paneller üretilmiyor!

ama herifler LAG leri gidrek düşürüyor ama bizim gibi pro. adamlar bırak ölçmeyi çıplak
gözle bir kaç kareye bakıyoruz LAG değerini şak diye buluyoruz,ama X markasına göre panelin LAG değeri
5ms imiş,yani yersen hesabı,yaw yok böyle lag lug filan değerleri

-Oled lerin bir artısı da özellikle Gaming de (bazı oyunlarda)farklı bir mode dan uygulamayı
açabiliyorsun! çünkü Game mode zaten resmi bir şekilde katlediyor!
ancak bu sınırlı,zira PS4/5/Xbox filan bağlarsan HDMI direk bunları tanıyıp ona göre mode
ataması yapıyor!

not;geçen birisi sormuştu unuttum cevaplamayı,DVI veya DisplayPort neden yok diye;
kısa cevap,çakal üreteciler manzara çakılmasın diye(LAG konusnda)bunları koymuyor!
o zaman kişi örneğin Game mode dan çıkıp kafasına göre paneli set edip oyun veya her neyi
yapıyorsa yapacak ama buna izin yok,çünkü rezil olacaklar o zaman ulan bu panel nasıl
5ms LAG veriyormuş diye soracak insanlar zira başka mode lar da panel uçuyor yani resmen
çuvallıyor!

Mevcut sistem de Android varsa veya Smart v.s Tizen veya her ne bok varsa...
istisna sadece Tizen de bu konuda LGE çok ciddi mesafe katetmiştir!ancak bunun neticesi
LGE nin normal "LCD" lerinde değilde sadece OLED leri böyledir! ama LCD leri bu konuda
piyasanın VA larında biraz daha iyi veya çok daha iyidir!(NANO9x serileri özellikle)

onun için Gaming normal de OLEd ler çok çok daha hızlıdır ve stabildir v.s ama LGE bir kaç
tık daha ileride dir!

++

Dosya dediğim metinleri sana gönderdim,tam detaylı orada yazıyor++

O Çevrimdışı

Ocico 

Aktif Üye
24 Ağu 2021
159
Merhaba,

11 Ağustos tarihinden beri bozulan 102 ekran Vestel LCD TV miz yerine, yeni bir TV alma arayışı içine girmiştik, o tarihte yazdığım mesajlarda da belirtmiştim.

Beko'da karar kıldık, aşağıda linkini verdiğim modeli aldık, şartları da zorlayarak, inşallah memnun kalırız :)

İlgilenen üstadlara teşekkür ediyorum.

İyi akşamlar...

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
TPV(Philips)

yeni 2023 model bazı HiEnd serileri

-ben işin sadece OLED kısmını teknik olarak inceliyorum ve buna destek veriyorum
ancak LCD lerinin de bazılarını zaman geldikçe ve yeri geldikçe işliyorum

-OLED lerini geçiyorum onları ayrıca gerektiği zaman açıklıyorum

-LCD olarak The One ve miniLED lerini de inceliyorum ara sıra
bu sene 9x serisin de en dikkat çeken kısmı panelinin VA yerine IPS olarak gelmesi
bu TPV de en üst seride bir ilk gibi(tek tük bazı IPS leri saymazsam bu seriler hep VA olur)

>IPS varyantını henüz bilmiyorum ama her ne olursa olsun black&contrast sıkıntısı illa ki var!
bunu görmeden bir şey diyemem,hatta daha ilerisi bunu birisi alıp da EV ortamında bazı cihazları
bağlayarak test etmek gerekiyor,yoksa mağazaya gittim beğendim yok beş para etmez v.s tarzı
amatör işler bana göre değildir!

konuya öncelikle bana çok fazla TPV den miniLED serisini soruyorlar ama şu ana ladar çok da içime
sinen VA panelli bir miniLED de göremedim
9206/9507 serileri sıkıntlı biraz

ama bir miniLED bilmem ne tantanasına göre ise ciddi sıkıntlı

gerçi hiç bir üretici henüz bu miniLED konusunu çözmüş değildir;TCL en kötüsü iken bana göre
HiSense de en iyi(TR de yok) Samsung/Sony ler de bana göre vasat

FALD deniyor ama heriflerin yaptığı sistem paneli çok kötü bir FALD a dönüştürmüş yaw!!!
bu panel FALD

>>>miniLED+FALD bana hiç bir artı getirmemiş öyle görüyorum!

eski FALD lar da 2015 ve sonrası olanlar dahil bunlar da FALD değil ama hesap da FALD!
2008-2014 arası ise az da olsa "harbi-FALD" var o da 3/4 tane cik!

Sharp XS1,Sony X4500,Toshiba SV685 ve Philips 9705(Sharp panelli) gerisi çakma FALD lar!

o zaman miniLED ile bunları bit kadar led lambalar yapıp da NIT değerini de ciddi arttıryorsun
bilmem kaç bin led diyorsun buraya kadar güzel sallıyorsun ama zaten yüksek NIT demek
falsolara açık hale gelmiş demek dir FALD bile olsa kurtarmıyorki tam tersine daha kötü falsolar yapmasına
sebeb oluyor!

Ama paneli HiEnd sınıfın en tepesine koyuyorsun ve haliyle en kazık paradan satıyorsun!

miniLED de bir tek HiSense hariç Sony gibi Samsung gibiler sınıf da kalırken TCL sürünürken
Philips de bir bok yapamamış bugüne kadar!

-Teknik olarak FALD yapısını bilen birisi olarak(donanım yapısı);bölgesel dimming tam falso yaw
şu kadar zone/cluster hiç bir şey ifade etmediği gibi daha da işi zorlaştırmış bu çok bariz(bilenler için)

akıl sıra "OLED" lere bakarak adeta tek noktadan ayrı ayrı dim/lit yaparak güyya baclit sistemini
en üst seviyeye çıkarmak istiyorlar!

yaw birisi yani OLED tamamen PDP tekniğininin(Plasma) baclit sistemini kullanıyor diğeri klasik
baclit sistemi yaw! akıl alacak iş değil bir de hiç sıkılmadan OLED ile bazı işlerini mukayese ediyorlar!

-9308/9008 miniLED 2023 modeli; fark sadece Bower&Wilkins ses sistemiyle alakalıdır+ayak şekli bezel rengi v.s
yani benim için hikaye kısımlar ama B&W ses sistemi oldukça ciddi bir artı getiriyor ses konusunda(TPV bu konuda
en iyi üretici dir)

not;ancak bu ses farkı +olarak ve kalite v.s olarak TPV nin OLED lerinde daha iyidir! özellikle Audio katı çok
daha güçlüdür!

"Ambilight" benim işim olmadığı ve de hiç kullanmadığım için bundan bahsetmiyorum

+++

-Diğer üst seri ise bildiğimiz klasik 8x serisi "TheOne" olan; bunu ayrıca işleyeceğim!

-100Hz panel 10bit yeni nesil HDMI port+diğer 2.1 dahil yeni nesil Gaming destekleri+D-Vison/Atmos destekleri v.s
buraya kadar OK

-artı olarka tek gördüğüm Media kısmında; sOc MT Pentonic 1000 serisi(kapalı kutu bu değildir ve oldukça iyidir)
GPU ise yeni G57(bu çok önemli olabilir!) benzeri ise çok yeni çıkacak olan AML928 soc larin üzerinde takılacağı
G57 dir!!!

eğer öyle ise Pentonic+G57+DDR4 3Gb RAM=çok ciddi bir "MediaPlayer" kalitesi verecektir!
ama tek sorun Android 12 olması+Root olayı olmaması!!!+ hala ciddi bir Video&Audio codec/format
sorunu olmasıdır! yani her bir takarım USB den de izlerim diyorsanız;bu olmayacaktır!!!

o zaman BOX alacaksınız!

Ancak bu tip bir donanımla örneğin Stream yayınları+YouTube v.s içerikleri mükemmele yakın izlersiniz demek dir!

++

Tekrar FALD baclit sisteme dönersem; 55" de 88 zone/65 de ise 144 zone vardır!
bu işi teknik olarak bilmeyenler için açıklıyayım,genel de şöyle bir yanlış algı vardır o da şöyle;
ne kadar fazla zone/cluster o kadar iyi hatta süper diyenler bile vardır!

bu görüş teknik olarak pratik de küllüm yanlıştır!
ama kağıt üstünde "TEORİK" olaraksa doğrudur!

işte maharet üreticinin kullandığı baclit sistemini nasıl çalıştırdığı için dir

yani birisi size abi şu kadar bilmem zone varmış derse salla geç veya o adamı bana gönder!
bu kadar mini led sayısı varmış bunu da geçin takılmayın böyle özellikle üreticilerin sayfalarına
kataloglarına ve ya bunların açık/gizli özellikle forumlarda gezen iki ayaklı tiplerini sallayın geçin!
o kadar net yazıyorum bunu sallayın geçin ltf!

tekrar konuya gelirsem,FALD sayıcı hiç önemli değildir ve panel de falso yapıyorsa isterse bilmem
kaç bin zone olsun hikaye

TPV bu işi aslında tüm üreticilerden çok daha iyi biliyor(Toshiba hariç tabiki) şimdi hem IPS e dönmüş
ama teknik olarak belli ki VA da çözemediği bazı falsoları bu sefer IPS den yapmaya çalışmış,bana göre
bu çok açık bir şekilde böyledir!

"Zone" sayısı dikkat ederseniz az(ya da şimdiler için çok çok az) bunun da sebebi çözemedikleri miniLED
FALD sisteminin falsolarını "eski sisteme dönüş yaparak" geçirmeyi yani halletmeyi istemiş olmalarıdır

zira yukarıda yazdım TPV çok eskiden beri LocalDimming(Pro/Premium veya full LED FALD v.s olarak)
teknik olarak en iyi bilen ana üreticidir!!

aldıkları panel ise IPS olduğu için+eski sistem NANO LED den kalma adetle bunu birleştirip
çok daha az zone ile çok başarılı baclit çalışması yapmakdır!

"Kasa kalınğı"(derinlik) de FALD sistem de çok ciddi etkendir,örneğin kasa+panel v.s ""Jilet"" gibi inceyse
bunu geçin bir kalem;böyle bir sistem dünya da henüz yok! aslında bir kere yapılmıştı ama onun da devamı
gelmemişti "Hitachi FALD" jilet gibi ince az sayıda zone ile süper "FALD" yani var "dı" caponlar bu da becerdi
ama şimdiler de bu yok!

adamlar şimdi OLED ile yarışmak için abuk işler yapıyorlar ama hikaye!

LGE zaten LCD den çekildi gibi fason Çin liye ürtettiriyor bunları artık! onlar paso OLED işine bakıyorlar artık

++

konuyu daha fazla yaymadan teknik olarak çözmek istediğim şeyleri halledersem bunları da aktarırım size
normal de ben sadece OLED işine bakıyorum son 3/4 yıldır++
saygılar

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
30
Arkadaşlar hali hazırda mevcut vestel 70 inc bir tv ye sahibim. Fakat yatak odasına da 50 inch bir tv almak istiyorum. Anpagros markette skytech marka 50st2204 model bir tv buldum. 8500 tl fiyat etiketine sahip. Bu cihazdan kullanan var mı. Veya teknik detaylarına panel üreticisi vs nasıl ulasabilirim.

IMG_20230825_193521.jpg

Screenshot_2023-08-26-00-01-09-705_com.miui.gallery.jpg
IMG_20230825_19351400969741ddda5b9a.jpg

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
S sisperdesi,
50 inç ler Va panel olur. Yerli malı dediklerine bakmayın. Sunny, onvo skytech vb. Firmalar 2 yıl önce LG webos işletim sistemini diğer markalara vermeyi açtı. Çinli birkaç TV üretici ile anlaştı. Diğer ülkelerdeki markalar TV satan yerel firmalar bunlardan sipariş verip alırlar. Sen bilirsin.

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
30
Benim için önemli olan olası bir durumda servis şu bu. Aslina bakarsanız monitör gibi kullanılmış olacak. Yatak odasinda ayri bir uydu yok. O yuzden youtube, netflix icin kullanilacak. Suanki televizyonumdan aşırı memnunum. Film izlerken keyfsizlik yaşamak istemiyorum açıkçası. Fiyati da uygun gibi geldi. İnternette daha pahalıya satılıyor. İncelemelerinide göremedim

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Beyler bilenler biliyor ama bilmeyenler için

canozy@yahoo.com
ozyman20002001@yahoo.com
canozy6@gmail.com

konu sadece "OLED" ise bana eMail den ulaşın ltf

diğer LCD ler içinse sadece bazı teknik/settings konuların da ulaşabilirsiniz

TPV için de(Philips) OLED ve LCD 9/8 serileri için teknik&settings v.s için de ulaşabilirsiniz
bu forum da artık yazmıyorum

saygılar++

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

straga

Yeni Üye
26 Ağu 2023
20
31
Merhaba.
55-65 inç televizyon önerebilir misiniz? maç izlemek ve oyun oynamak için kullanılacak. 25-30k civarı bütçe var.

Yeni eve taşınacağım onun için izleme açısıyla ilgili tam olarak bir şey söyleyemiyorum şuan.

Ama izleme açısını saymazsak normalde maç izlemek ve oyun oynamak için bu bütçeye göre ne önerirsiniz. teşekkürler.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhaba.
55-65 inç televizyon önerebilir misiniz? maç izlemek ve oyun oynamak için kullanılacak. 25-30k civarı bütçe var.

Yeni eve taşınacağım onun için izleme açısıyla ilgili tam olarak bir şey söyleyemiyorum şuan.

Ama izleme açısını saymazsak normalde maç izlemek ve oyun oynamak için bu bütçeye göre ne önerirsiniz. teşekkürler.
Araştırdığınız, görsel olarak fikir edindiğiniz ve detaylı teknik bilgisine ihtiyaç duyduğunuz modeller var mıdır?

S Çevrimdışı

straga

Yeni Üye
26 Ağu 2023
20
31
Araştırdığınız, görsel olarak fikir edindiğiniz ve detaylı teknik bilgisine ihtiyaç duyduğunuz modeller var mıdır?
tavsiyelere biraz baktım da Samsung 55Q60C - TCL 55C745 benim bütçeme yakın olarak bunları gördüm.

Samsung 55Q80C de çok önerilmiş ama fiyatı 35k civarı bütçeme şuan fazla, ama yine de zorlayıp alınması gereken bir TV midir?

Vestel qa9700 ya da q9900 serileri diğerlerinin yanında çok mu geri planda kalır yoksa bütçeyi zorlamaya gerek olmadan işi mi görür mü?

tabi bu saydıklarım futbol izlemeye ve oyun oynamaya uygun panel tipleri midir onları tam olarak bilmiyorum sadece bütçeme uygun oldukları için yazdım. teşekkürler

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
tavsiyelere biraz baktım da Samsung 55Q60C - TCL 55C745 benim bütçeme yakın olarak bunları gördüm.

Samsung 55Q80C de çok önerilmiş ama fiyatı 35k civarı bütçeme şuan fazla, ama yine de zorlayıp alınması gereken bir TV midir?

Vestel qa9700 ya da q9900 serileri diğerlerinin yanında çok mu geri planda kalır yoksa bütçeyi zorlamaya gerek olmadan işi mi görür mü?

tabi bu saydıklarım futbol izlemeye ve oyun oynamaya uygun panel tipleri midir onları tam olarak bilmiyorum sadece bütçeme uygun oldukları için yazdım. teşekkürler
Samsung C serileri pahalı. C745 daha doğru seçim olur. Fald bölge iyi bu sene. Panasonic tcl e bir faydası olmuş. Bu sene Panasonic ürünlerini tcl de Polonya fabrikasında çıkarıyor. Kendi ekibiyle..C745 listenize alın. İnceleyin mağaza da bakarsınız.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Samsung C serileri pahalı. C745 daha doğru seçim olur. Fald bölge iyi bu sene. Panasonic tcl e bir faydası olmuş. Bu sene Panasonic ürünlerini tcl de Polonya fabrikasında çıkarıyor. Kendi ekibiyle..C745 listenize alın. İnceleyin mağaza da bakarsınız.
TCL abuk bir şey yapmaz ise C745 için yılın televizyonu olacak diyorum. C735 için hep parlaklık çok zayıf diyorduk. Adamlar bu sene hem parlaklığı düzelttiler hem de FALD panele geçtiler.

Oyun oynayacağınız için Vestel sizi tatmin etmez; size 120 HZ, VRR destekli bir cihaz gerekli. En mantıklı seçenek C745 olur. Sadece maç ve oyun değil, film izlerken de ciddi derecede kaliteli görüntü alırsınız.

Geri
Üst Alt