E Çevrimdışı

ekttt

Yeni Üye
17 May 2018
16
34
10-12Bin TL civarlarında smart özellikleri önemli olmayan, %90 uydu yayını izlenecek 50" bir tv önerisi yapabilir misiniz acaba?
Genellikle karşıdan izlenecek ve pek aydınlık olmayan bir oda. Beklentilerimiz çok değil, göz yormasın, görüntü mümkün olduğu kadar iyi olsun yeterli.
Teşekkürler,

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
10-12Bin TL civarlarında smart özellikleri önemli olmayan, %90 uydu yayını izlenecek 50" bir tv önerisi yapabilir misiniz acaba?
Genellikle karşıdan izlenecek ve pek aydınlık olmayan bir oda. Beklentilerimiz çok değil, göz yormasın, görüntü mümkün olduğu kadar iyi olsun yeterli.
Teşekkürler,
Merhaba. Özellikle uydu yayınları izleneceği için, smart özellikleri konusunda genel tavsiyemizle paralel düşündüğünüz için ve 50" TV lerin çok büyük çoğunluğu VA panel olduğu için (Tam karşından izlemeye uygundur. Açılı izlemede görüntü kaybı olur.) bütçeniz dahilinde tercih edeceğiniz herhangi bir model rahatlıkla çözüm üretecektir. Son dönemde UA9630 vestel modelleri, Daewoo modelleri kullanıcı memnuniyeti açısından çok büyük problemler çıkarmıyor. Bunun dışında sizin araştırırken denk geldiğiniz modeller varsa onları da paylaşın. Teknik detaylar konusunda yardımcı olalım.

E Çevrimdışı

ekttt

Yeni Üye
17 May 2018
16
34
Merhaba. Özellikle uydu yayınları izleneceği için, smart özellikleri konusunda genel tavsiyemizle paralel düşündüğünüz için ve 50" TV lerin çok büyük çoğunluğu VA panel olduğu için (Tam karşından izlemeye uygundur. Açılı izlemede görüntü kaybı olur.) bütçeniz dahilinde tercih edeceğiniz herhangi bir model rahatlıkla çözüm üretecektir. Son dönemde UA9630 vestel modelleri, Daewoo modelleri kullanıcı memnuniyeti açısından çok büyük problemler çıkarmıyor. Bunun dışında sizin araştırırken denk geldiğiniz modeller varsa onları da paylaşın. Teknik detaylar konusunda yardımcı olalım.
Cevabınız için teşekkür ederim. Şimdilik aşağıdaki modeller arasında kararsız kaldım. Yorumunuz veya ek bir model tavsiyeniz varsa çok sevinirim.

Vestel 50Q9900 10 Bin TL
Vestel 50QA9700 12500 TL -- Bu model için aradaki 2500 tl değer mi bilmiyorum.
Grundig 50 GFU 7850 10500 TL
Grundig 55 GGU 7900 12000 TL -- Bu model 55" ama bütçem dahilinde olduğu için bu da olabilir. Satıcı IPS panel olduğunu söyledi. Mağazada Youtube 4K video denedik görüntüsü benim için yeterli gibiydi ama uydu/kablonet izleme performansı nasıl olur emin değilim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Cevabınız için teşekkür ederim. Şimdilik aşağıdaki modeller arasında kararsız kaldım. Yorumunuz veya ek bir model tavsiyeniz varsa çok sevinirim.

Vestel 50Q9900 10 Bin TL
Vestel 50QA9700 12500 TL -- Bu model için aradaki 2500 tl değer mi bilmiyorum.
Grundig 50 GFU 7850 10500 TL
Grundig 55 GGU 7900 12000 TL -- Bu model 55" ama bütçem dahilinde olduğu için bu da olabilir. Satıcı IPS panel olduğunu söyledi. Mağazada Youtube 4K video denedik görüntüsü benim için yeterli gibiydi ama uydu/kablonet izleme performansı nasıl olur emin değilim.
Vesteller içinde q9900 son dönemde birçok kullanıcı tarafından tercih edildi. Sizin kullanım alışkanlıklarınıza uygun, dolayısıyla qa9700 için (Sizin özelinizde) fiyat farkı vermeye bence değmez. Televizyonu almadan hemen önce teslim edilecek cihazın kutusunu, barkodunu size temin edebilirlerse panelinin ne geleceğini de hemen paylaşabiliriz.

Grundig için söylenen doğru. IPS panel, 10 bit renk derinliğine sahip, Direct LED, FRC mevcut. 4 çekirdekli işlemciye sahip Android TV. Ancak siz smart konusunda zaten bilgiye sahip olduğunuz için uzun süreler doyurucu performans vermeyeceğini biliyorsunuz. Ekran büyüklüğü arttığı için tercih edilebilir. Panel konusunda daha fazla detaya ulaşamıyoruz ama koşullar itibariyle avantajlı görünüyor. Sadece IPS panellerde siyah performansının griye yakın olduğunu, VA paneller kadar doyurucu olmayacağı farkını paylaşmamız gerekir. Ama bahsettiğimiz durumlar genelde uydu yayınlarında çok büyük oranda fark edilmeyeceği için dikkate alınmayabilir.

E Çevrimdışı

ekttt

Yeni Üye
17 May 2018
16
34
Vesteller içinde q9900 son dönemde birçok kullanıcı tarafından tercih edildi. Sizin kullanım alışkanlıklarınıza uygun, dolayısıyla qa9700 için (Sizin özelinizde) fiyat farkı vermeye bence değmez. Televizyonu almadan hemen önce teslim edilecek cihazın kutusunu, barkodunu size temin edebilirlerse panelinin ne geleceğini de hemen paylaşabiliriz.

Grundig için söylenen doğru. IPS panel, 10 bit renk derinliğine sahip, Direct LED, FRC mevcut. 4 çekirdekli işlemciye sahip Android TV. Ancak siz smart konusunda zaten bilgiye sahip olduğunuz için uzun süreler doyurucu performans vermeyeceğini biliyorsunuz. Ekran büyüklüğü arttığı için tercih edilebilir. Panel konusunda daha fazla detaya ulaşamıyoruz ama koşullar itibariyle avantajlı görünüyor. Sadece IPS panellerde siyah performansının griye yakın olduğunu, VA paneller kadar doyurucu olmayacağı farkını paylaşmamız gerekir. Ama bahsettiğimiz durumlar genelde uydu yayınlarında çok büyük oranda fark edilmeyeceği için dikkate alınmayabilir.
Q9900 alırsam internetten alacağım için muhtemelen barkod vs alamayacağım. Ama bu tv'yi alırsam panel bilgileri için foruma yazacağım.

Smart konusunda hiç beklentim yok. Kullanacak kişi sadece uydunet izliyor bazen de youtube. Eğer ihtiyaç olursa bende Apple TV 4K ve mi box var, onlardan birisini takabilirim.

Size son sorum, 55" tv nin 50" tvye göre standart uydu yayınlarında bir dezavantajı olur mu?

Teşekkürler tekrar.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Q9900 alırsam internetten alacağım için muhtemelen barkod vs alamayacağım. Ama bu tv'yi alırsam panel bilgileri için foruma yazacağım.

Smart konusunda hiç beklentim yok. Kullanacak kişi sadece uydunet izliyor bazen de youtube. Eğer ihtiyaç olursa bende Apple TV 4K ve mi box var, onlardan birisini takabilirim.

Size son sorum, 55" tv nin 50" tvye göre standart uydu yayınlarında bir dezavantajı olur mu?

Teşekkürler tekrar.
Açıkçası uydu yayınlarında neredeyse hiçbir şey farketmez. Şimdiden hayırlı olsun diyelim.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
-ilk 400/500 saat BIP sürecinde pic.mode>>Personal yap,gerçi bu mod da RGB skalasın da bazı renkler de sapma(noise&ghost türü)olsa dahi bunu çıplak gözle algılamak imkanı yoktur! dolayısıyla ilk süreç de Personal biraz daha iyi resim verecektir size+
-ben Expert.1 için set.ayarladım ama bunu şimdi girmiyorsunuz!
ayrıca Oled 9/8/7 de işlemci ve ana yazılım v.s aynı ama,ciddi bazı farklar da vardır
örneğin SM den olan renk sistemi tamemen farklıdır! yani aynı seti bu modellerin hepsine
giremezsiniz!
ben 907 den bahsediyorum şimdi;8/7 ler konusu farklıdır bu işlem de!
panel farklı(hem modeli hem de bazı spec.değerleri)NIT farklı ve en önemlisi 907 de buna uygun renk skalası vardır!
Not;bahsettiğin forumdaki yazıyı okudum,adam külliyen saçmalamış yaw,verdiği örnekler
girdiği değerler hele hele RGB değerleri ve 2/p ayarı bile bozuk...
Bakınız tekrar uyarıyorum,bu gibi sözüm ona "uzman" kullancı yorumu adı altında yemleme yapılıyor!

1-bahsettiğin ilk kişi tanırım,hatta çok iyi tanırım;Satıcıdır kendisi!
2-diğer kişi ise promotördür!
hani LCD panel olsa amenna diyeceğim ama OLED paneller çok farklı,çoğusu hala LCD gibiymiş kafasından gidiyor yaw,kısaca itibar etmeyin bunlara,ya da bana atın o msg ları size daha spesifik şudur-budur veya böyle değildir diye bilgi vereyim,ülen herkes uzman olmuş yok üstad olmuş,alıp kullanmadığı panel için!
-907 de RGB/W.P den 2p de ben tam skalasına oturttum ayarlarını ayrıca WP 20p ayarına hiç girmedim! ayrıca herek de kalmadı,
Not; RGB+W.P-2p doğru set edilmişse özellikle HiEnd paneller de W.P-20 yi ellemek gereksiz oluyor!
Veya referansı sağlam bir yerden bu gelmişse(CallMan ölçümle)o zaman 20p ayarlanır,ancak yukarıda belirttiğim üzere RGB+W.P-2p doğru set edilmişse wp20 siz ancak Test/Osiloskop üzerinden okuduğunuz bu farkı görebilirsiniz!
İnsan gözü bu bahsettiğim 20p yi ne görür ne de algılar v.s
Ben onun için "Natural resim" de RGB+W.P-2p doğru set etmeye bakıyorum,gerisi çok ufak teffuat dır
Ama vivid/çok canlı/parlak/sature v.s resim için değildir bu bahsettiğim durumlar!!!
resmin olması gereken natural halini yakalamak istiyoruz,Vividçi adam bize yaramaz yaw
ya da Canlı diye resmi katledenler
-BIP sürecinde ortalama değerlerin bir iki tık altına iniyoruz! (bunları o dosyada tek tek vermiştim)!
Col;genel de hep 47/48 gibidir>>>BIP den sonra 50 bile sature yapıyor!
Backlight Contrast/OLED Contrast;100 den 90/85 lere çekin
Sharpness;0/1/2 max burada kalıyor (daha üstünü o dosyada anlattım teknik olarak!)
Black Level;ref. 50 dir ancak TV denDahiliTuner/Box/ext.cihazlar gibi) "Film" içerikler de
filmin sahne ışıklarına(adınlanmasına) göre bir kaç tık aşağıya çekilebilir!
50 üzerine sakın çıkmayın! fazlası fog/ghost/doğru olmayan baclit düzeni v.s
gibi resmi tamamen bozan efeklere sebeb olur;bu paneller "LCD" değildir!!
-PicClean/Artefact OFF
-Hue/Tint dokunmayın!
not;bunların bazı daha ince detaylarını özellikle paneline Bluray bağlayanlar için(2k/4k)
ayrıca uzun uzun anlattım+AVR durumları dahil!
Eski nesil AVR ler artık bazı bahsettiğiniz konular da iş görmeyecektir!
-Light Boos;OFF(bazı durumlar da açılır ama AVR+Bluray kullanımın da)
o bölümde bazı ince ayarlar daha vardır;alayını şimdilik OFF yapın!
HDR den "Adaptive" seçili olsun!
-Motion;OFF

++
Ambient light;yaw ben bunu kullanmam,ayarını v.s hiç bilmem kafanıza göre takılın
++
-Quick Pic. Sett;dokunma!!!
-"SOUND" işim yok bununla!
AVR ciler kendi sistemlerini nasılsa bulurlar
daha bir dünya ayar var ama çoğu ya OFF ya da gereksiz ya da size kalmış yerlerdir
Olası bir takıldığınız veya sorun çıkma durumu v.s varsa bunu da bana ayrıca bildirin++

p.s;bazı sorunlar oldu ama benim eski BLOG kapandı gitti

E Çevrimdışı

eeerdem

Yeni Üye
6 Tem 2023
3
44
İyi günler
9000-11.000 TL arası bir bütçem var. Evimin salonunda normal kullanım için 50" bir televizyon bakıyorum.

Bu modellere baktım. Uzun süre kullanım için hangisini tercih etmeliyim veya bütçeme uygun daha güzel bir öneriniz var mı ? TEŞEKKÜRLER.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,578
40
Teşekkürler,
Piyasada bulabileceğiniz bir çok tv işinizi görecektir. Vestel alırsanız, servis ve müşteri hizmetleri yönünden daha rahat edersiniz.

Vestel 50UA9630 olabilir, alternatif olarak TCL 50P635 olabilir.

C Çevrimdışı

caner1453

Yeni Üye
7 Tem 2023
1
25
Geniş bir odada oturduğumuz için IPS panel tercih ediyorum. Vestel in 55UA9090 modelini tavsiye ediyorlar Renk paleti ve ekran kalitesi iyi dediler. Başka bir marka model tavsiyesi olan varmı? 6 Cof olması biraz moralimi bozdu açıkcası 18.000 tl para verip 2-3 senede bozulursa zoruma gider kolay para kazanmıyoruz.

C Çevrimdışı

camiliLABE

Yeni Üye
7 Tem 2023
2
43
Merhabalar.. Bu dört ürün arasında karar vermekte zorlanıyorum. Sizin tercihiniz hangisi olurdu? Sebebiyle birlikte açıklarsanız mutlu olurum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Düzeltme: Bütçe yaklaşık 13-14 bin TL. Aslında QLED almak isterdim ama Vestel veya Toshiba almak istemiyorum. TV ile koltuk mesafesi yaklaşık 3 m. Pozisyon olarak genelde karşıdan izlenecek. Televizyon; dizi, film, spor müsabakaları ve Youtube için kullanılacak. Android olması aslında tercihim. Linux tabanlı sistemlerin uygulama marketleri oldukça sınırlı. Oyun oynanmayacak.

10eae760f4616a9ee.png
280fa37056b30b947.png
3508e7f24ec3985b0.png
46c61537eb85a85b8.png

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhabalar.. Bu dört ürün arasında karar vermekte zorlanıyorum. Sizin tercihiniz hangisi olurdu? Sebebiyle birlikte açıklarsanız mutlu olurum.
Şimdiden teşekkür ederim.

10eae760f4616a9ee.png
280fa37056b30b947.png
3508e7f24ec3985b0.png
46c61537eb85a85b8.png
Mesajınızı doğru konu altına aktardım.

Biz olsak öncelikle TV' yi kullanım amaçlarımızı, hangi şartlarda, koşullarda kullanacağımızı, Ortam özelliklerini ve bütçemizi paylaşır ondan sonra bilgi beklerdik. Çünkü söz konusu TV' ler zaten orta alt seviye olarak tanımladığımız, aşağı yukarı aynı özelliklere sahip birbirlerinden makro farklar barındırmayan modellerdir. Tercihinizi belirleyecek olan da kişisel olarak şartlarınızdır.

Geri
Üst Alt