Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,578
40
Geniş bir odada oturduğumuz için IPS panel tercih ediyorum. Vestel in 55UA9090 modelini tavsiye ediyorlar Renk paleti ve ekran kalitesi iyi dediler. Başka bir marka model tavsiyesi olan varmı? 6 Cof olması biraz moralimi bozdu açıkcası 18.000 tl para verip 2-3 senede bozulursa zoruma gider kolay para kazanmıyoruz.
Vestel grubunda 12 COF bulunan bir model bilmiyorum. Açıkçası, düşük bütçeler için üretilen bu fiyat bandındaki cihazlarda yüksek COF sayısı bulabilir misiniz ondan da emin değilim. Mesela Samsung ve TCL gibi yabancı menşeili markaların, en ucuza sattıkları modellerinde bile 12 COF kullanıldığını görüyoruz.

Diğer yandan, 18.000 TL bizim için yüksek olsa da tv piyasası açısından düşük bir bütçe. Nitekim orta segmentteki televizyonların fiyatları neredeyse 30.000 TL'den başlıyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Geniş bir odada oturduğumuz için IPS panel tercih ediyorum. Vestel in 55UA9090 modelini tavsiye ediyorlar Renk paleti ve ekran kalitesi iyi dediler. Başka bir marka model tavsiyesi olan varmı? 6 Cof olması biraz moralimi bozdu açıkcası 18.000 tl para verip 2-3 senede bozulursa zoruma gider kolay para kazanmıyoruz.
Açıkçası 5-7 yılın üzerinde dayanabilen Led Bar' da çok fazla mevcut değil. Dolayısıyla Led Bar arızasında Panel söküm takımı nedeniyle TV her halükarda riske girdiği için sadece COF sayısı bana göre tek başına kriter değil. Tabii ki kullanım alışkanlığınız ve süreniz bunları doğrudan etkileyecek kriterler. O yüzden değerlendirilebilir buluyorum. Geri kalan detayları Sayın Samurai Unforgotten üstad yukarıda paylaşmış.

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

hknsngl44

Aktif Üye
16 Ağu 2016
60
Arkadaşlar merhaba. Kdv artırımından önce tv almak istiyorum. Normal ev kullanıcısı için, geniş oturma odasında kullanılmak üzere, 55 inç ips panele sahip, fiyat/fayda oranı yüksek bir tv arıyoruz. Son 10-15 sayfası okudum. Tavsiye anlamında paylaşılan modelleri şunlar olarak not aldım:

Toshiba 55QA4263DT 12 bin₺
VESTEL 55UA9631 12 bin₺
VESTEL 55UA9090 16.400₺
Grundig 55GGU7900 12 bin₺
Tcl 55c635 17 bin₺

Bütçe olarak 17 binli rakamlara çok çıkmak istemiyoruz ama fark vermeye değer derseniz, düşünebiliriz.

Bu liste haricinde, gözümden kaçırmış olduğum modeller varsa, tavsiyenizi rica ederim.
Şimdiden teşekkür ederim.
Samurai Unforgotten
W Winston

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
E ethem

-AVR için bahsettiğin model sanırım en yenisi ve yeni nesil a/v+portlar v.s olmalı
zaten bu saat den sonra o eski bildiğimiz hangi baba marka olsa da bence alınmaz artık

Denon içinse bahsettiğim kişi işin ustasıdır,sormadan sakın getirtme!

-Dosya(final) bitmedi henüz,zira arkadaş izne çıktı ve ev de değil 15 gün kadar

-Coşkuna da yazdım yerli montaj Oled filan alınmaz yaw,adamlar adeta doğaya aykırı veya
fizik kanunlarına muhalif TV yapmışlar,şaka gibi!

-Pany miniLED mx serisi 2023 model ancak baktım,içime sinmeyen iki konu var
>ilki VA panel ama hangi modül takıl üzerinde;Pany yıllardır LCD işinde ya kendi IPS lerini ya da düşük/orta
seviye VA ları takıyor! üstelik hak etmediği kadar da pahalı!
>ikinci konu panel 10-bit değil dir! 8+2fcr yaw yakışıyormu şimdi bu???
Csot/AUO/CMO v.s de herkes 8+2 ya da "çakma 10 bit" kullanıyor,maliyeti düşük olduğu için
"10-bit" diye gördüğün panellerin %98 i gerçek 10-bit değildir!(çakmasını AUO üretti 5 sene önce)

nereden anlıyoruz bunu;yaw panel de colour-blending(clipping) var,hiç birisi adam gibi harelenmesiz renk paletini
açamıyor 10-bit olanlar da zorlanıyor!

not;AUO bunu da "yazılımla" halleti belli bir yere kadar ama bizler anlıyoruz bunu şak diye!

yani 2010/12 den sonra gerçek 10-bit modül üretimi kalmadı,daha doğrusu bolca var ama fiyatı çok yüksek
FALD ların çakması olurdu 10-bit lerin olmazmı yaw!

gerçek 10bit LGD de vardı IPS olarak ama o da artık üretmiyor son bir kaç yıldır
Panasonic de vardı(Çekya/Malezya üretimleri)IPS olarak o da bitirdi
VA ciların alayı çakal,bir tek AUO kaldı içlerinde ve ondan en babası var hepsinin ama talep gelmeyince+pahalı olunca
ucuz yollu modül takıyorlar!

Not;Box kullanıyorsan clipping daha da falso oluyor!

-Oled de power switch failure olursa 1dak. dense de min. 5 dak.beklenmesi gerekiyor!
ayrıca özellikle panele takılı HDMI kabloların hepsini çıkart!!!
normal açıldıktan sonra 15dak. bekliyorsun(5dak. densen de buna da güvenme) kumanda dan
Stand-up yapıyorsun>>>>sonra HDMI kabloları takıyorsun

daha da güzeli şu;stand-by sonra switch off>>>ext. cihazları bağlıyorsun!

ancak paneli yeniden açtık dan sonra çok hızlı kumanda emirleri gönderip bu cihazları açmaya kalkma
bir kaç dak.arayla işlemi bitir!

LCD ler den farklı olarak kumanda algılama+emirleri işleme v.s OLED ler de tamamen farklıdır!
LCD ler de Hand-shake çok daha az çıkarken OLED ler bu konuda çok daha hassastır

not;dediğin malum forumdaki malum sallamacının yazdığını okudum,daha doğrusu 3 cümle okudum
sonra çıktım,yaw herif OLED den bi-haber adeta "LCD TV" anlatıyor ama anlattığı konu OLED:haha1

-Oled panel temizliğini de dosyada anlattım,switch-off yapıp min.15/20dk. bekliyorsunuz
detayları da verdim bazı hassas durumlar var ona göre!

-hocam "Low Temperature" konusuna nereden takıldın?? aslında doğru bir tesbit ama bunlar daha çok eskiden
Plasma paneller de uygulardık! ancak günümüz OLED leri de bu anlam da birebir PDP panel yapısında oldukları için
o malum uyarıyı haliyle yapmak zorundalar! aslında çok önemlidir ve bndan dolayı çoğu Oled satan mağazalar
bu işleri bilmedikleri için özellikle Kış ortamlarında sürpriz panel hikayeleri görebiliyorlar!

-IMAX konusunu da yazmıştım şimdilik buna geçmeyin,IMAX sadece Panasonic OLED de iş görüyor)SDR de bile)
BLuray(UHD varsa+media da Imax ise o zaman işi görür her panel de!

++

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Arkadaşlar merhaba. Kdv artırımından önce tv almak istiyorum. Normal ev kullanıcısı için, geniş oturma odasında kullanılmak üzere, 55 inç ips panele sahip, fiyat/fayda oranı yüksek bir tv arıyoruz. Son 10-15 sayfası okudum. Tavsiye anlamında paylaşılan modelleri şunlar olarak not aldım:

Toshiba 55QA4263DT 12 bin₺
VESTEL 55UA9631 12 bin₺
VESTEL 55UA9090 16.400₺
Grundig 55GGU7900 12 bin₺
Tcl 55c635 17 bin₺

Bütçe olarak 17 binli rakamlara çok çıkmak istemiyoruz ama fark vermeye değer derseniz, düşünebiliriz.

Bu liste haricinde, gözümden kaçırmış olduğum modeller varsa, tavsiyenizi rica ederim.
Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba. Ön araştırma ve konuya göz attığınız için öncelikle çok teşekkür ederiz. Söz konusu modeller arasında mesajlarda da gördüğünüz üzere çok büyük farklar bulunmaz ve açıkçası aradaki fiyat farklarına değip değmeyeceği tartışılır. Özellikle günümüzde düşünecek olursak bütçe sınırımızda daha fazla detaya sahip olabileceğimiz bir esneklik olmadığı sürece, en uygun fiyatlı olanı tercih etmenizde bence sakınca yoktur. TV' lerin smart özellikleriyle ilgili de her zaman söylediğimiz gibi, bir süre kullanacaksınız, ancak yazılımlar gelişip daha fazla kaynağa ihtiyaç duydukça donanım yeterli gelmeyecek ve harici bir medya çözümü üretilecek.

Vestel ve toshibalar karma paneldir, (VA gelebilir.)
Grundig IPS' tir.
TCL VA' dır.

P Çevrimdışı

PATRONN

Yeni Üye
3 Ocak 2023
36
28
Ips bir panele sahip ses özellikleri açısından tatmin bırakacak 43 veya 50 inç tercihen boyutta bir TV arayışı içerisindeyim. Bütçe 15 k ya kadar çıkabilirim. Servis açısından mağdur bırakmayacak bir TV markası olursa daha iyi olur. Yapacağım işlemler sadece dizi ve film seyretmek. Teşekkür ederim

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,800
Ips bir panele sahip ses özellikleri açısından tatmin bırakacak 43 veya 50 inç tercihen boyutta bir TV arayışı içerisindeyim. Bütçe 15 k ya kadar çıkabilirim. Servis açısından mağdur bırakmayacak bir TV markası olursa daha iyi olur. Yapacağım işlemler sadece dizi ve film seyretmek. Teşekkür ederim
LG ve Grundig den bir model al IPS panel onlarda olur. Model fark etmez.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Seçenekleri 2'ye indirdim gibi...
Grundig 55GGU9760A 14.600₺
Vestel 55QA9700 16.000₺

Bu iki model arasından hangisi sizce? Veya, bu rakamlara daha iyi Ips panel başka alternatif var mı?
Samurai Unforgotten
slowfood slowfood
W Winston
Benim anladığım kadarıyla qa9700' ü seçme nedeniniz ips panel gelecek bilgisinin olması. Ancak daha önceki mesajımda belirttiğim gibi üretim süreçleri devam ettikçe Vestel karma panele dönüyor ve şu anda IPS panel olarak düşünülen ürün VA panel olarak gelebiliyor. O yüzden karma panel mantığıyla yaklaşırsanız daha sağlıklı olur. Grundig ürünlerde böyle bir değişiklik olmadığını biliyoruz (zaten neredeyse sadece onu bilebiliyoruz. :) ).

Yukarıdaki listenizde 55UA9631 görmüştüm. O ürün de şimdilik HKC FSA 12 COF panel ile geliyor görünmekte. Fiyat olarakta uygun görünüyor. Hata bütçeniz dahilinde ileride ihtiyacınız olabilecek bir android box için ek bütçe yaratılmış oluyor. Neden tercih etmediğiniz bilgisini paylaşabilirseniz ona göre bilgi aktarabiliriz.

H Çevrimdışı

hknsngl44

Aktif Üye
16 Ağu 2016
60
Benim anladığım kadarıyla qa9700' ü seçme nedeniniz ips panel gelecek bilgisinin olması. Ancak daha önceki mesajımda belirttiğim gibi üretim süreçleri devam ettikçe Vestel karma panele dönüyor ve şu anda IPS panel olarak düşünülen ürün VA panel olarak gelebiliyor. O yüzden karma panel mantığıyla yaklaşırsanız daha sağlıklı olur. Grundig ürünlerde böyle bir değişiklik olmadığını biliyoruz (zaten neredeyse sadece onu bilebiliyoruz. :) ).

Yukarıdaki listenizde 55UA9631 görmüştüm. O ürün de şimdilik HKC FSA 12 COF panel ile geliyor görünmekte. Fiyat olarakta uygun görünüyor. Hata bütçeniz dahilinde ileride ihtiyacınız olabilecek bir android box için ek bütçe yaratılmış oluyor. Neden tercih etmediğiniz bilgisini paylaşabilirseniz ona göre bilgi aktarabiliriz.
Doğru yönlendirilmeye ihtiyacım var açıkçası. Yardımınız için teşekkür ederim. İşin hakikati, tv'yi bir tanıdığım için araştırıyorum. Kendisi hiç anlamaz bu işlerden. Benim de biraz merakım olunca, bana rica etti. Tv konusunda sizin kadar teknik detaylara hakim değilim.
Başkasına alacağım için, ve onlar ise işin detayını bilmedikleri ve büyük ihtimalle tv'nin görüntü kalitesine bakıp hüküm verecekleri için, ips panel üzerinden seçim yapmaya yöneldim. QA9700 modelinin ips ile gelecek olma ihtimalini dikkate alırsak, UA9631 modeli ile bariz kalite ve görüntü farkı olur mu? UA9631 modeli ips mi?
Almayı düşündüğüm kişiler UA9631 modelinin görüntü kalitesinden memnun kalırlarsa (normal ev kullanıcısı, üstün kalite beklentileri yok, neticede bütçeleri kısıtlı) Android box fikrini onlara anlatıp ikna edeceğimi düşünüyorum.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Doğru yönlendirilmeye ihtiyacım var açıkçası. Yardımınız için teşekkür ederim. İşin hakikati, tv'yi bir tanıdığım için araştırıyorum. Kendisi hiç anlamaz bu işlerden. Benim de biraz merakım olunca, bana rica etti. Tv konusunda sizin kadar teknik detaylara hakim değilim.
Başkasına alacağım için, ve onlar ise işin detayını bilmedikleri ve büyük ihtimalle tv'nin görüntü kalitesine bakıp hüküm verecekleri için, ips panel üzerinden seçim yapmaya yöneldim. QA9700 modelinin ips ile gelecek olma ihtimalini dikkate alırsak, UA9631 modeli ile bariz kalite ve görüntü farkı olur mu? UA9631 modeli ips mi?
Almayı düşündüğüm kişiler UA9631 modelinin görüntü kalitesinden memnun kalırlarsa (normal ev kullanıcısı, üstün kalite beklentileri yok, neticede bütçeleri kısıtlı) Android box fikrini onlara anlatıp ikna edeceğimi düşünüyorum.
Açıkçası bizim burada paylaştığımız ana fikir bu bütçe seviyesinde ulaşılabilecek neredeyse bütün modellerin aşağı yukarı aynı özellikle sahip olacağıdır. Dolayısıyla bana göre en mantıklı seçim en uygun fiyatlı olanının teminidir. Paylaştığınız bilgilere göre özellikle şunu da sormak isterim;

IPS Panel açılı izlemelerde (TV' nin tam karşısından izlenmeyecekse) avantajlıdır. Ancak buna karşılık kontrast oranı düşük olabilir ve siyah renklerdeki performansı oldukça düşüktür. Dolayısıyla izleme açılarını öğrenmek gerekir.

VA panellerin avantajı Siyah renk performansı ve nispeten daha güçlü kontrast oranıdır. Ancak geliştirilmiş versiyonları dahil (UV2A, MVA, FSA v.b.) açılı izlemede IPS kadar avantaj sağlayamaz.

Dolayısıyla izleme açısı, izlenecek alanın aydınlatma, yansıma ihtimallerinin bilinmesi de sonucu değiştirecektir.

H Çevrimdışı

hknsngl44

Aktif Üye
16 Ağu 2016
60
Açıkçası bizim burada paylaştığımız ana fikir bu bütçe seviyesinde ulaşılabilecek neredeyse bütün modellerin aşağı yukarı aynı özellikle sahip olacağıdır. Dolayısıyla bana göre en mantıklı seçim en uygun fiyatlı olanının teminidir. Paylaştığınız bilgilere göre özellikle şunu da sormak isterim;

IPS Panel açılı izlemelerde (TV' nin tam karşısından izlenmeyecekse) avantajlıdır. Ancak buna karşılık kontrast oranı düşük olabilir ve siyah renklerdeki performansı oldukça düşüktür. Dolayısıyla izleme açılarını öğrenmek gerekir.

VA panellerin avantajı Siyah renk performansı ve nispeten daha güçlü kontrast oranıdır. Ancak geliştirilmiş versiyonları dahil (UV2A, MVA, FSA v.b.) açılı izlemede IPS kadar avantaj sağlayamaz.

Dolayısıyla izleme açısı, izlenecek alanın aydınlatma, yansıma ihtimallerinin bilinmesi de sonucu değiştirecektir.
Tanıdık ile konuştum. Sorduğunuz detay bilgileri ondan istedim. Şu anki tv'leri Hi-level 43HL500. Vakti zamanında A101'den almışlar. Son zamanlarda led'leriyle alakalı bir problem olduğunu söyledi. Renkleri bozuk gösteriyormuş artık. Alacakları Tv'nin boyutu büyük olacağı için başka bir yere montaj yapacaklar. Odadan resimler paylaşmasını rica ettim. Sizinle de paylaşıyorum.
Ev Adana'da, Kuzey ve Batı cepheli. Kuzey ve Batı tarafında pencereler var. Öğleden sonra, Batı cephesinden güneş girmekte evin içine. Montaj yapılması düşünülen yer, Batı cephesi penceresinin karşısı.
Benim anladığım, güneş giren bir oda...
Göndereceğim resimlerden izleme açısı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz diye ümit ediyorum. İzleme mesafesi 3.5-4 metre diye tahmin ediyor. Tanıdık kişi ancak bu kadar yardımcı olabildi bize fikir vermesi için 🤷🏻‍♂️

IMG-20230709-WA0007.jpg
IMG-20230709-WA0009.jpg
IMG-20230709-WA0010.jpg

Geri
Üst Alt